Ponuka

Zhrnutie lekcie "Geometrické tvary" pre dieťa s Downovým syndrómom. Základy vyučovania detí s Downovým syndrómom Zhrnutie vývinovej lekcie

pôrodu

Nápravná a rozvojová hodina s deťmi na tému „Zelenina“ pozostávajúca zo samostatných blokov (didaktické hry, dynamické prestávky, konštruktívne aktivity, dychové cvičenia.) Každý z nich má svoje úlohy.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Cieľ:

Opravte myšlienku zeleniny.

Formovať záujem o spoločné aktivity s vychovávateľom.

Úlohy: Naučiť deti koordinovať pohyby s textom, porozumieť a dodržiavať verbálne pokyny.

Obohatenie pozitívneho emocionálneho zážitku.

1. Dynamická pauza

Vychovávateľ:

Timochka, ukáž mi, kde máš ruky? Poďme hrať!

Ahojte oči!(ukáže do očí)

Ahoj uši!(ukazuje uši)

Ahojte líčka!(dotýka sa líc rukami))

Ahoj nos!(ukazuje nos)

Ahojte špongie!(ukáže bozk))

Ahoj Timochka!(potľapká po hlave)

Úlohy:

Opraviť myšlienku zeleniny.

Naučte sa rozoznávať, rozlišovať a ukazovať zeleninu.

Rozvoj kognitívneho záujmu.

Naučte sa chápať a dodržiavať verbálne pokyny.

Vychovávateľ: (ukazuje zajaca)

2. Didaktická hra: "Úžasný košík"

Vychovávateľ: (ukazuje zajaca)

Priskočil k nám zajačik a priniesol košík.

Timochka! Pozri, aký krásny kôš, pozrime sa, čo je v ňom.(vytiahne zeleninu a pomenuje ju)toto je mrkva, toto je paradajka, toto je uhorka, toto je kapusta.

Tim, nájdi mrkvu (uhorka, paradajka, kapusta)

Ďalší zajačik priniesol obrázky zeleniny.

Ukážem obrázok a nájdete rovnakú zeleninu.

3. Didaktická hra: "Nakŕmte zajačika"

Tima, vezmi si mrkvu a nakŕm zajačika.

Vychovávateľ:

Tima, poďme sa hrať s prstami!

Úlohy:

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk a prstov.

Rozvíjajte koordináciu oko-ruka.

4. Prstová hra „Zelenina“

Naša Timochka(skladá ruky do košíka)

Zelenina v košíku.

Tu je tučná cuketa

Položený nabok.(ohýba malíček)

mrkva, (ohýba prstenník)

Zručne položil Tima,

Paradajka, uhorka. (ohýba prostredník a ukazovák)

Tu je náš Tim. Výborne!(ukáže palec)

Vychovávateľ: (nasadí dieťaťu na hlavu masku vlaku)

A teraz sa Tim zmenil na vlak!(vedie k zrkadlu)

- Pozri, aký si krásny skutočný motor! - Poďme!

Úloha: Vytvoriť pozitívny emocionálny zážitok

Rozvíjajte koordináciu pohybov.

Naučte sa vyslovovať zvuk

5. Mobilná hra: "Lokomotíva"

Parná lokomotíva zahučala(dieťa a dospelý idú v skupine a robia

A priviezol vagóny.kruhové pohyby s lakťami, sprevádzajúce

Choh! Choh! Choo! Choo!imitácia zvuku)

Dostanem ťa ďaleko: Tu-tu-u-u...

Vychovávateľ:

Tim, pozri, dorazili sme na čistinku. Aký krásny kvet!

Poďme čuchať!

Úloha: Rozvinúť schopnosť zdĺhavého a dlhého nádychu.

6. Dychové cvičenia: „Privoňaj k kvetu“, „Odfúkni chrobáka“

(v nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami

Tu prichádza motýľ! Sfúknime to z kvetu!

(fúka perami motýle)

Vychovávateľ: (ukazuje na zajačika)

7. Konštruktívna aktivita: „skladanie domu z palíc“

Úlohy: Rozvíjať koordináciu rúk, zraku.

Budujte konštruktívne zručnosti.

Pestujte si zmysel pre empatiu.

Vychovávateľ: (ukazuje na zajačika)

Zajačik sedí a je smutný! On nemá dom.

Tima, postavme zajačikovi domček z palíc.

Výborne!

Úlohy: Vytvárať pozitívno-emocionálnu náladu.

Posilnite schopnosť korelovať pohyby so slovami

8. Mobilná hudobná hra „Na lesnom trávniku“

Na lesnom trávniku.(skákanie na dvoch ale gah)

Zajačiky vyskočili.

Tu sú zajačiky.

Zajačiky na úteku.

Zajačiky sedeli v kruhu.(dieťa si drepne

Labkou vyhrabávajú chrbticu.a ruky "veslujúce" na podlahe)

Tu sú zajačiky.

Zajačiky na úteku.

Tu beží líška.(skrýva sa, pokrýva dlaňami

Červená sestra. tvár)

Hľadaj, kde sú zajačiky.

Zajačiky na úteku.

Abstrakt z vývojovej lekcie

o individuálnej nápravnej práci

s deťmiVIIImilý

Abstrakt z vývojovej lekcie.

Ciele:

1) formovať a rozvíjať dobrovoľnú pozornosť, vizuálno-figuratívne myslenie; 2) rozvíjať vlastnosti pozornosti: objem, stabilita, koncentrácia, prepínanie; 3) formovať a rozvíjať mentálne operácie: analýza, syntéza, porovnávanie; 4) obohatiť vizuálne obrazy a nápady; 5) vytvoriť schopnosť zdôrazniť hlavné črty predmetu.

Vybavenie: ilustrácie k úlohám, medaila.

Priebeh lekcie:

Andrey, ahoj! Pozrite sa von oknom. Aká je teraz sezóna?

Dnes si zahráme hru: „Pozor na jar“

Kvitne na jar......

Správny. Teraz musíme zhromaždiť obrázok, aby kvety mali čas kvitnúť.

A
gra: "Zoberte správne časti namiesto chýbajúcich"

Pozrite sa na horný otáznik. Vyberte si kúsok, ktorý by sa sem mal hodiť. Skontrolujte. Umiestnite ho na správne miesto. Pasuje? (ak nie, hľadaj iný kus). To isté s ďalším otáznikom.

A na jar veľa .....

(hmyz)

Hra "Malý chrobák"

"Teraz si zahráme takú hru. Vidíte, pred vami je pole vkreslené do buniek. Po tomto poli sa plazí chrobák. Chrobák sa pohybuje na povel. Môže sa pohybovať dole, hore, vpravo, vľavo. diktát sa vám pohne a vy posuniete chrobáka po poli správnym smerom. Urobte to mentálne. Nemôžete kresliť ani pohybovať prstom po poli!


Jedna bunka hore, jedna bunka doľava. Jedna bunka dole. Jedna bunka vľavo. Jedna bunka dole. Ukáž mi, kde sa chrobák zastavil." Atď.

A na jar svieti veľmi jasne ... ...

Hra: "Nakreslite chýbajúci výkres"

Vidíte, čo na obrázku chýba? Ak je pre vás ťažké odpovedať: pozrite sa na prvý dom, ktorý na ňom vidíte, blízko neho.

(okno, dvere, slnko)

Čo je na druhom dome a blízko neho?

(okno, dvere, slnko)

A blízko tretieho?

(okno, dvere, strecha)

Čo okolo neho chýba?

Nakresli to.

Aj na jar na ulici môžete vidieť veľa ……

Hra: "Nájdite číslo "jedna"

Pomôžte psovi nájsť všetky čísla jedna. Ak vidíte číslo jeden, prečiarknite ho.

Hra: "Kto sa skryl za kríkom?"

Starostlivo zvážte všetky zvieratá. Pomenujte, čo má každý. (aké uši, labky, nos, oči atď.) Teraz určte, kto sa skryl za kríkom?

A čo za plotom?

Aký druh dopravy sa skrýva za plotom? V čom je rozdiel? Čo má kočík? Na skútri? Na bicykli?

Vystrihnúť obrázky.

Priniesol som vám obrázok, na ňom je typ dopravy. Ale zlomila sa. Pomôžte mi ho obnoviť.

Dostal si obrázok? Čo je na ňom zobrazené? Ak máte ťažkosti: vezmite si jednu časť. Čo je toto? Myslíte si, že táto časť je v spodnej alebo hornej časti vozidla? A táto časť? Čo je toto? Kde je? Pozrite sa, či môžete spojiť tieto dve časti? Vezmite si ďalšiu. čo je na ňom Kde to pripevníme? Čo chýba? Náhradník. Aký je to obrázok?

Výborne! Za dnešnú prácu vám chcem dať medailu! Je na ňom napísané: "Výborne!" Vdaka za pomoc!

Lekcia o rozvoji kognitívnej sféry detí s Downovým syndrómom vo veku 7 rokov.

Cieľ: vytváranie dôverného prostredia, formovanie pozitívnej motivácie, komunikačných zručností, rozvoj kognitívnych procesov.

Čas: 1 akademická hodina.

Materiál: list papier Veľkosť A4, farebné ceruzky , formuláre na úlohy, ceruzka, farby, tyčinky, bloky Gyenes, šablóna a obrázok z repy, mokrý alebo kinetický piesok .

1. Cvičenie – pozdrav „Slnko“.

Cieľ: vytváranie pozitívneho vzťahu k práci.

Technika: navrhuje sa opakovať slová a pohyby po učiteľovi psychológovi.

Pokyn:

Ráno slnko stúpa vyššie, vyššie (ruky hore).

V noci slnko zapadne nižšie, nižšie (ruky dole).

No dobre, slnko žije (vyrábame lampáše s rúčkami),

A žijeme šťastne so slnkom (tlieskajte rukami).

2. Cvičenie "Kresba - repa."

Cieľ: nastaviť tak, aby spolupracovali.

Materiál: farby, hárok papiera A4, šablónu a obrázok repíka.

Technika: navrhuje sa zobraziť zeleninu pomocou techniky „Potlač s tesneniami z penovej gumy“.

Pokyn: pozri, aká krásna repa. Akú má farbu? Žltá. Čo je toto? Zeleninové. Nakreslíme repu. Vezmite šablónu na repku, položte ju na kus papiera. Teraz vezmite penovú gumu, ponorte ju do farby a vytvorte výtlačky zhora nadol na list papiera pomocou šablóny.

2. Cvičenie „Nádherný košík“.

Cieľ: obohatenie slovnej zásoby.

Materiál: zelenina, obrázky, košík.

Technika: učiteľ-psychológ ukáže obrázok zeleniny a študent nájde zodpovedajúcu zeleninu medzi figurínami.

Pokyn: pozri, aký je to krásny košík, pozrime sa, čo je v ňom - ​​je to mrkva, je to paradajka, je to uhorka, je to kapusta. Nájdite mrkvu (uhorka, paradajka, kapusta). Ukážem obrázok a nájdete zeleninu.

3. Cvičenie "Zelenina".

Cieľ: formovanie napodobovacích schopností pomocou hier s prstami.

Technika: žiak opakuje pohyby učiteľa-psychológa.

Pokyn: učiteľ-psychológ číta báseň sprevádzanú pohybmi rúk.

Naša Timochka(skladá ruky do košíka)

Zelenina v košíku.

Tu je tučná cuketa

Položený nabok.(ohýba malíček)

mrkva, (ohýba prstenník)

Zručne položil Tima,

Paradajka, uhorka. (ohýba prostredník a ukazovák)

Tu je náš Tim. Výborne!(ukáže palec)

4. Cvičenie "Naprieč lesným trávnikom."

Cieľ: uvoľnenie svalového napätia.

Technika: žiak počúva riekanku a opakuje pohyby učiteľa psychológa.

Pokyn: učiteľ-psychológ číta báseň a ukazuje pohyby. Opakuj po mne.

Na lesnom trávniku.(skákanie na dvoch ale gah)

Zajačiky vyskočili.

Tu sú zajačiky.

Zajačiky na úteku.

Zajačiky sedeli v kruhu.(dieťa si drepne

Labkou vyhrabávajú chrbticu.a ruky "veslujúce" na podlahe)

Tu sú zajačiky.

Zajačiky na úteku.

Tu beží líška.(skrýva sa, pokrýva dlaňami

Červená sestra.tvár)

Hľadaj, kde sú zajačiky.

Zajačiky na úteku.

5. Cvičenie "Dom" (skladanie z palíc).

Cieľ: rozvoj priestorového myslenia.

Materiál: palice.

Technika: učiteľ-psychológ ponúka zajačikovi, aby si postavil domček z palíc. Najprv vyloží učiteľ-psychológ, potom žiak.

Pokyn: pozri, hAichik sedí a je smutný! On nemá dom.Dpostavme si domček zajačika z palíc.Vidíš, ako to robím? Opakujte! Výborne!

6. Cvičenie "Roztiahnite podľa farby."

Cieľ: rozvoj vnímania farieb.

Materiál: Gyenes bloky.

Technika: Učiteľ-psychológ ponúka rozloženie figúrok podľa farieb a rozloženie prvého radu. Úlohou študenta je rozvrhnúť druhý rad v súlade s farbou prvého.

Pokyn: Pozri, posielam farebné figúrky. Prvá postava, akej farby? Nájdite kúsok rovnakej farby a vložte ho pod ňu. Druhá postava, akej farby? atď.

7. Cvičenie "Vyrezávať zeleninu" (mokrý alebo kinetický piesok).

Cieľ: rozvoj jemnej motoriky, upevňovanie získaných vedomostí.

Materiál: mokrý alebo kinetický piesok.

Technika: Pedagóg-psychológ ponúka tvarovanie rôznych druhov zeleniny podľa predlohy.

Učiteľ-psychológ ukazuje a študent opakuje.

Pokyn: spravíme si uhorku. Sledujte ma, ako to robím, opakujte po mne.Výborne! Urobme si inú zeleninu.

Cieľ: ukončenie lekcie.

Materiál: loptu.

Technika: učiteľ-psychológ a študent si hádžu loptu. Úlohou žiaka je chytiť a hodiť loptu.

Pokyn: poďme sa hrať s loptou - hodím loptu a poviem: "Hodím vysoko, hodím ďaleko" a ty ju chytíš a naopak.

Pracujeme v skupine s deťmi s Downovým syndrómom v Centre Chance pre Detskú detskú nemocnicu, ktoré vzniklo v januári 2013. My ako učitelia „špeciálnych“ detí máme veľa otázok: ako vychovávať, korigovať vývin, narušený anomáliou, učiť? Skúsenosti so skupinovou prácou s takýmito deťmi nie sú dostatočne pokryté, vo väčšej miere sa vykonáva individuálna práca. Zhromažďujeme informácie kúsok po kúsku. Skúsenosti zbierame metódou pokus-omyl. Deti, ktoré sme si adoptovali, nikdy nenavštevovali predškolské zariadenie, nikdy nestrávili dlhý čas v kolektíve svojich rovesníkov a ešte viac bez rodičov, takže adaptácia bola náročná. Deti zažívali strach z cudzích ľudí a nové komunikačné situácie. Deti nemali samoobslužné schopnosti (len dvaja zo 6 ľudí sa vedeli sami najesť), nikto sa nevedel obliecť a vyzliecť, takmer všetky deti chodili v plienkach. Deti onemeli.

Za rok práce sme stihli veľa: deti sa plne adaptovali na škôlku, radi nadväzujú kontakt s deťmi a dospelými, ktorí ich obklopujú, emocionálne reagujú na individuálne a skupinové hodiny. Všetky deti sa naučili jesť samé, pýtať sa ísť na záchod. Deťom sa zväčšila aktívna aj pasívna slovná zásoba, začali vyslovovať jednotlivé slová a slovné spojenia, v prípade potreby aj posunkovú reč. V práci menej používame slová „povedz“, „zopakuj“, pretože potom môžu deti odmietnuť komunikovať vôbec. Oveľa efektívnejšie je vytvárať podmienky, v ktorých chce dieťa samo niečo povedať. Pri práci s našimi deťmi pomáhame aktívne používať gestá. Napríklad: pri rozprávaní rozprávok „Teremok“, „Kolobok“ sa pri používaní obrázkov snažíme súčasne zobraziť postavy postáv buď stolového divadla alebo bábok - rukavíc divadla B-ba-bo a označiť ich gestami. ktoré existujú v jazyku pre hluchonemých.

Je veľmi dôležité poznamenať, že naše deti ochorejú veľa a vážne, potom sa práca pedagóga a zručnosti, ktoré sa dieťa učí v procese učenia, strácajú a naše hodiny a školenia začíname takmer od nuly.

My, vychovávateľky, adekvátne reagujeme, ak dieťa vstane uprostred hodiny a začne pobehovať po družine. To môže znamenať prepracovanosť, zmätok, strach. Situáciu pre ustarané dieťa a všetky deti vyslovujeme: "Max sa trápi, je unavený." Snažíme sa preto dieťaťu pomôcť, uľahčiť mu úlohy či zmeniť druh činnosti.

Jedným z najdôležitejších prvkov vzdelávacieho procesu je podľa nášho názoru jednota požiadaviek a vytrvalosť všetkých dospelých, ktorí obklopujú deti - rodičov, vychovávateľov, všetkých odborníkov. Neustála interakcia s rodičmi priniesla výsledky. Na úplnom začiatku našej práce sme sa rozprávali s rodičmi každého dieťaťa a zistili sme, že mnohé deti sú závislé od počasia, majú sklony k zmenám nálad a majú chronické ochorenia. Po analýze všetkých informácií sme našli metódy a prístupy ku každému dieťaťu. Teraz je naša práca s rodičmi založená na každodenných individuálnych konzultáciách. Počas dňa hovoríme o našich „úspechoch“ a „neúspechoch“, hľadáme spôsoby, ako ich spoločne prekonať, a spoločne sa radujeme z úspechov. Neexistuje jednotný recept na dosahovanie výsledkov s našimi deťmi, preto sme našu prácu s rodičmi postavili tak.

Pri vypracovaní tejto hodiny sme brali do úvahy vek a vlastnosti detí (moje deti nemajú verbálne komunikačné schopnosti). Je dôležité pochopiť, že vývojový vek detí s Downovým syndrómom sa líši od biologického veku. Cvičenia, ktoré boli ponúkané deťom na skupinové vyučovanie, sme vybrali s prihliadnutím na skutočný vývoj detí v našej skupine, s prihliadnutím na osobitosti v určitých oblastiach: jemná, všeobecná motorika, kognitívno-rečový rozvoj, umelecký, estetický a sociálno-osobný rozvoj. Aby bolo skupinové sedenie efektívne, spojil som v jednom sedení „veľmi ľahké“ a „skôr ťažké“ úlohy. Tento prístup zohľadňuje individuálne charakteristiky každého dieťaťa a zónu jeho proximálneho vývoja. Plánovanie a všetka práca vychádza z výsledkov diagnostiky detí. Pri našej práci využívame nasledovné programy: „Malé krôčiky“ od M. Petersiho a R. Trilona, ​​„Príkladný program nápravno-vývojovej práce pre deti s OHP od 3 do 7 rokov“ od N.V. Žobrácky.

V súčasnosti nie je pochýb o tom, že deti s Downovým syndrómom prechádzajú všetkými rovnakými štádiami vývoja ako bežné deti, preto boli všeobecné zásady vedenia lekcie vyvinuté na základe predstáv o vývoji detí predškolského veku, berúc do úvahy charakteristika kognitívneho vývoja detí s Downovým syndrómom. Princípy budovania vyučovacej hodiny boli založené na: objektivite myslenia predškolákov, potrebe využiť ich zmyslové skúsenosti, spoliehať sa na vizuálne efektívne myslenie ako základ pre ďalší prechod k vizuálno-figuratívnemu a logickému mysleniu, využitie tzv. vlastnú motiváciu dieťaťa, učenie hravou formou, ako aj individuálny prístup ku každému dieťaťu s prihliadnutím na jeho vlastnosti.

Analýza lekcie:

Úlohy, ktoré sme si stanovili pre kognitívno-rečový rozvoj, umelecko-estetický a sociálno-personálny rozvoj, boli na vyučovacej hodine splnené. Použil som tieto metódy: verbálny, vizuálny, hravý a praktický. Prítomnosť momentu prekvapenia považujem za dôležitú súčasť hodiny. Berúc do úvahy osobitosti našich detí, môžem poznamenať, že boli aktívne, usilovné, emocionálne pozitívne.

Techniky použité počas lekcie:

1. Deti sedia oproti učiteľovi tak, aby dobre počuli pokyny a videli používané gestá.

2. Pokyn, ktorý deťom dávame, zodpovedá ich úrovni porozumenia reči. Mal by byť krátky a jasný, často ho uvádzame krok za krokom, hovoríme pomaly, pričom svoje slová posilňujeme gestami. Namiesto verbálneho poučenia využívame názornú ukážku založenú na napodobňovacích schopnostiach detí.

3. Vzhľadom na pomalé vedenie impulzov, ktoré je charakteristické pre deti s Downovým syndrómom, urobíme pauzu a dáme deťom príležitosť zistiť, čo sa od neho vyžaduje.

4. Činnosť, ktorú deťom ponúkame, je predmetom. Spoliehanie sa nielen na vizuálne a sluchové, ale aj hmatové analyzátory zlepšuje vnímanie materiálu. Deti majú možnosť skúmať a dotýkať sa materiálu, s ktorým pracujú, aby ho presnejšie korelovali s našimi verbálnymi pokynmi a vytvorili úplnejší a presnejší obraz. Nahradenie hračiek obrázkami je možné, ak deti skutočne presne chápu, čo je na nich zobrazené.

5. Lekcia obsahuje úlohy z rôznych častí školenia. Všetky úlohy majú jasný začiatok a koniec a navzájom sa dynamicky nahrádzajú.

6. Pomoc poskytovaná dieťaťu pri plnení úlohy je prísne dávkovaná. Ak sa dieťa nedokáže vyrovnať s úlohou samo, môžete mu trochu pomôcť „radou“ a zamerať jeho pozornosť na akciu alebo dôležitý detail, ktorý je teraz potrebný. Ak to nestačí, môžete mu pomôcť vykonať správnu činnosť tým, že použijete jeho ruky alebo urobíte časť úlohy namiesto neho. V každom prípade musí byť úloha dokončená.

7. Ak dieťa nedokončí úlohu, odmietne ju dokončiť alebo potrebuje výraznú pomoc pri jej plnení, zvyčajne to znamená, že úloha nie je vhodná pre vývinovú úroveň dieťaťa. V tomto prípade sa vrátime k predchádzajúcim zručnostiam alebo rozdelíme súčasnú úlohu na kroky, aby sme zistili „slabý článok“.

8. Pri skutočnom zvládnutí látky dochádza k zvýšeniu zložitosti úloh. Krok, s ktorým sa úlohy skomplikujú, by pre dieťa nemal byť viditeľný, pre neho je to len nová hra.

9. Využívame vlastnú motiváciu dieťaťa. Musí sa mu páčiť herný materiál. Úloha je štruktúrovaná tak, že dieťa potrebuje vypracovanú zručnosť ako prostriedok na dosiahnutie vlastného cieľa.

10. Nie vždy je možné spojiť motiváciu dieťaťa priamo s úlohou (najmä v prvých fázach), potom úlohy plní väčšinou na pochvalu dospelého. Dieťa chválime za dobre vykonanú prácu. Ak sa dieťaťu niečo nepodarí, pochválime ho za snahu splniť úlohu, no v každom prípade je potrebné pomôcť mu ju splniť. Vyhýbame sa negatívnemu hodnoteniu konania dieťaťa a objaveniu sa u neho pocitu „neúspešnosti“.

11. Po vyučovaní využívame pomoc rodičov pri rozvíjaní pojmov a zručností, ako aj pri prenášaní rozvíjaných zručností do každodenných a herných situácií. K tomu dávame rodičom vhodné odporúčania a diskutujeme s nimi o tom, ako môžu s dieťaťom pracovať doma.

Problémy, s ktorými sa stretávajú vychovávatelia „špeciálnych“ detí, v skutočnosti nie sú také zvláštne. Každé dieťa potrebuje vrelé a blízke vzťahy, ktoré mu dávajú pocit, že svet je pre neho teplým domovom, v ktorom si vždy nájde miesto. Iba spoliehanie sa na „lásku bez pravidiel“ môže dieťa pochopiť a zvládnuť „pravidlá“ a nájsť si svoje vlastné miesto vo svete. Už niet pochýb o tom, že deti s Downovým syndrómom sa dokážu veľa naučiť, že ich potreby sa nelíšia od potrieb bežne sa vyvíjajúcich detí, ale žiadna vládna agentúra nemôže nahradiť rodičovskú lásku a participáciu. Žiadny lekár nedokáže zmeniť počet chromozómov v každej bunke dieťaťa a bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, nikdy nebude „špeciálne“ dieťa ako všetci ostatní. Ale je pre nás dôležité, aby boli rovnaké ako všetky deti, „napriek všetkému“ a „napriek všetkému“.

Kognitívno - rečový vývoj:

1. Dajte deťom poznatky o ročnom období „jar“. Povzbudzujte deti, aby si vytvorili elementárnu závislosť stavu prírody od zmeny ročných období.

2. Rozvíjať porozumenie jednoduchých viet a krátkych textov, riadiť sa jednoduchými pokynmi.

3. Zlepšiť zmyslové prežívanie detí pri hmatovom skúmaní predmetov.

4. Zlepšite schopnosť zachytiť malé predmety ukazovacím typom uchopenia a chvíľu ich držať, potom triediť s prihliadnutím na farbu.

5. Pokračujte v koordinácii pohybov rúk, cvičte schopnosť držať prsty v určitej polohe.

6. Vytváranie emocionálne pozitívneho naladenia na zvýšenie motivácie detí ku komunikácii.

Umelecký a estetický vývoj:

1. Zoznámte deti s hudobným nástrojom, naučte sa vydávať zvuky, prenášať rytmus.

2.Naučte deti techniku ​​kresby prstom, vytváranie obrazu pomocou bodky ako výrazového prostriedku.

Sociálny a osobný rozvoj:

1. Formujte komunikačné zručnosti, učte deti interakcii počas spoločného vykonávania akcií počas hodiny.

Vybavenie:

1. Slnko (obrázok)

2. Metalofón

3. Šnúrky (pre každé dieťa)

4.Viacfarebné korálky základných farieb

5. Nádoby s pieskom (pre každé dieťa)

6. Košíky na korálky

8. Vlhčené obrúsky

9. Prstové farby

10. Prírezy na pohľadnice s maľovanou stonkou a listami mimózy

11. Vetvička mimózy vo váze

12. Masky zajačika a medveďa

13. Disk s nahrávkou spevu vtákov

14. Fotografie matiek detí

Priebeh GCD:

Deti sedia pri stoloch.

Vychovávateľ: Chlapci, pozri, aké je to veselé slnko, ale vieš prečo sa smeje? Pretože prišla jar. Pekne svieti, je teplo, slnko ohrieva všetko naokolo. Oteplilo sa, vtáčiky spievali svoje piesne, počúvajme. (Vypočujte si spev vtákov v nahrávke). A toto sú námrazy. Oteplilo sa a cencúle „plakali“ počúvajte: Drop-drop-drop (hrám na metalofóne). Egor, ukáž, ​​ako kvapkajú cencúle (dieťa klope) kladivom, zobrazujúce zvuk kvapky). A teraz Matvey ... (všetky deti postupne zobrazujú zvonenie kvapky). A toto je prúd (bežím metalofón s kladivom). (Všetky deti ukazujú, ako prúdi potok)

A teraz si zahráme hru „Streamy“.

(Koná sa prstová hra „Brook“.)

Vychovávateľ: Máme takú šnúru - to je potok, pretečie vám pomedzi prsty, takto.

Učiteľka preskočí lano – prúd s hadom medzi prstami rúk detí, zdvihnutých kolmo dlaňami nahor.

- Chlapci, prišla nás navštíviť bábika Nasťa. (Interaktívna bábika víta deti). Ahoj Nasťa, povedz nám báseň.

Nasťa: Za oknom zvonia kvapky, rozkvitli prvosienky,

Kačice, husi a žeriavy prileteli z juhu v apríli.

Vychovávateľ: Chlapci, naša Nasťa je veľmi smutná, stratila korálky. Pomôžme jej ich nájsť. Každý máte na stole nádobu s pieskom. Spustíme ruky do piesku, hľadáme v ňom korálky a položíme na podnos. Teraz Egor navliekne na svoju šnúrku zelené korálky, Ilya - červená, Polina - žltá, Danila - modrá. Tu je niekoľko krásnych korálkov, ktoré dostali všetci chlapci. Pomôžem Nasti obliecť si ich. (Na bábiku som dala korálky).

(Nasťa ďakuje deťom).

Vychovávateľ: A teraz si ruky osušíme vlhčenými obrúskami. Chlapci, na jar je teplo a celá príroda sa prebúdza: zajace začínajú meniť svoj biely kabát na sivý, medveď vychádza z brlohu. Poďme si zahrať hru "Sivý zajačik sedí."

(Učiteľ vedie hru „Sivý zajac sedí“, druhý učiteľ hrá úlohu medveďa)

Sedí sivý zajac a krúti ušami, takto, takto, a krúti ušami.

(Deti pohybujú rukami a dvíhajú ich k hlavám)

Zajačikovi je zima, aby sedel, musíte si zahriať labky, tlieskať, tlieskať, tlieskať, tlieskať, musíte si zahriať labky.

(Od slova „tlieskať“ po koniec frázy deti tlieskajú rukami)

Zajačikovi je zima, aby stál, zajačik potrebuje skákať, skákať, skákať, skákať, skákať.

(Od slov „skok-skok“ až po koniec frázy sa deti odrážajú oboma nohami na mieste)

Medveď vystrašil zajačika, zajačik vyskočil ... a ušiel.

(Deti utekajú a medveď ich chytí)

Sedíme na stoličkách.

- Chlapci, naše mamy majú na jar prázdniny. Pozri, na tabuli visia obrázky matiek. Yegor, ukáž nám svoju matku. (Všetky deti na fotke ukazujú svoju mamu). Dnes nakreslíme pohľadnice pre mamičky k sviatku.

Pozrite sa, ktorá kvetina je na stole vo váze. Toto je mimóza. Tu je noha, na ktorej je. Nazýva sa to "stopka". A toto sú listy. Stonky a listy sú zelené. Teraz si to pričuchnime. Ach, ako to vonia! Na liste mám nakreslenú stonku a listy a s vami nakreslíme kvety. Vyhrňte si rukávy a pozrite sa zblízka. Konček prsta namočím do žltej farby a priložím na papier na miesto, kde je stonka. Zdá sa, že môj prst sa hojdá na hojdačke (trochu dopredu, trochu dozadu). Odstránim prst, pozri, je špinavý, čo mám robiť? (Utrite vlhkou handričkou). Poďme cvičiť. Predstavte si, že farba stojí vedľa vás. Namočte prst do farby, naneste na dlaň (mierne dopredu a dozadu). Skúsme to znova. Namočte do farby a naneste.

"Teraz poďme do práce." Nakreslite opatrne. Po dokončení si prsty osušte handričkou.

- Ach, aké krásne kvety máš! A teraz si každý zavesí pohľadnicu k fotke svojej mamy. (Deti každé priložia svoju pohľadnicu k fotke svojej mamy). A svoju pohľadnicu dám Nastenke. Chlapci, Nastya sa vám veľmi páčilo, ako ste sa dnes mali - hrali sme hru „Brook“, „Sivý zajac sedí“, zbierali korálky pre bábiku, kreslili sme pohľadnice pre mamy na dovolenku. Výborne! (Bábika sa lúči s deťmi).

Vychovávateľ: Všetci chlapci dnes tvrdo pracovali, naša lekcia sa skončila.

Autori: Kraeva Oksana Sergeevna, vychovávateľka, Lymar Tatyana Vladimirovna, vychovávateľka, Mestská vzdelávacia inštitúcia pre deti, ktoré potrebujú psychologickú, pedagogickú a lekársku a sociálnu pomoc, diagnostické a poradenské centrum "Šanca" (MOU PPMS CDC "Šanca"), Serpukhov, Moskva regiónu.