Ponuka

Komplexno-tematický týždeň v predškolskom vzdelávacom zariadení „Moja rodina. Komplexno-tematický týždeň v predškolskom vzdelávacom zariadení „Moja rodina“ Tak ako strom rastie, rastie vyššie a získava nové konáre, veľké aj malé, rastie každá rodina. Vytvárajú sa nové rodiny

Prieskum

"Moja rodina"

zhrnutie hodiny v seniorskej skupine

Cieľ:

Formovať u detí správnu predstavu o rodine, úlohe matky, otca, starého otca, babičky, sestry, brata, ktorí spolu žijú, milujú sa, starajú sa o seba.

Úlohy:

    Upevniť predstavy o pracovných povinnostiach všetkých členov rodiny.

    Cvičte deti v schopnosti správne odpovedať na otázky, správne vyberať prídavné mená a slovesá k slovám.

    Rozvíjať súvislú reč, logické myslenie, pozornosť, kognitívny záujem.

    Pestovať pozitívne vzťahy v rodine, úctu, vzájomnú pomoc, lásku ku všetkým členom rodiny.

Prípravné práce:

    Upevnenie vedomostí o priezvisku, mene, priezvisku a profesii rodičov.

    Prezeranie rodinných fotografií.

    Pozorovať a pamätať si, aké povinnosti, akú prácu robia členovia rodiny doma.

    Upevnenie vedomostí o prísloviach o rodine.

    Čítanie básní a rodinných príbehov.

Materiál:

Rodinné fotografie, pohľadnice slnka a oblakov.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Vychovávateľ: Ahojte chalani! akú máš dnes náladu? S akou náladou ste sa zobudili? Aké láskavé a milé slová ste počuli od mamy a otca ráno? Aké slová ste povedali ako odpoveď?

2. Hlavné telo

opatrovateľka : Dnes si povieme o tom najdôležitejšom na zemi – o rodine. Čo je to rodina a prečo človek potrebuje rodinu. Najprv vás však pozývam, aby ste sa zamysleli a odpovedali na otázku: „Čo majú všetci ľudia, ale každý má svoje?

deti : Názov.

vychovávateľka b: Ako sa líšia ľudia z rôznych rodín?

deti : Priezvisko.

opatrovateľka : Chlapci, kto sa môže predstaviť? (Odpovede 2 - 3 deti .)

deti: Moje meno je... moje priezvisko je...

opatrovateľka : Ďakujem.

opatrovateľka : Chlapi, viete ako sa hovorí ľuďom žijúcim v jednom dome, byte?

deti : Rodina.

opatrovateľka : Chlapci, akých príbuzných spája rodina? S kým žiješ?

( odpovede detí.)

opatrovateľka : Rodina spája príbuzných: rodičov, deti, starých otcov, staré mamy, bratov, sestry. Toto sú naši príbuzní. Chlapci, pozorne počúvajte báseň s názvom „Kin“, ktorú napísal Yakov Akim.

Mama a otec sú moji príbuzní,

Nemám príbuzných,

A sestry príbuzní a brat,

A ušaté šteniatko Tishka.

Svoju rodinu veľmi milujem

Čoskoro im všetkým kúpim darčeky.

Otec bude mať motorový čln,

Mama v kuchyni - magická kefa,

Kladivo skutočný brat

Lopta je pre moju sestru, cukrík je pre Tishku.

A tiež mám priateľa

Priateľ Seryoga je tiež príbuzný so mnou.

Od rána som k nemu utekala.

Bez neho pre mňa hra nie je hrou.

Hovorím mu všetky tajomstvá

Dám mu všetko na svete.

opatrovateľka : Myslíte si, že všetci hrdinovia básne sú jedna rodina? Uveďte ich.(Odpovede detí.)

opatrovateľka : Priateľ Serezha, je členom rodiny?
deti : Nie, nie je členom rodiny ani príbuzným.

opatrovateľka : Kto je hrdinom básne?

deti A: Je to priateľ.

opatrovateľka : Chlapci, pre každého človeka je veľmi dôležité mať nielen príbuzných, ale aj priateľov.

opatrovateľka : Dá sa šteniatko menom Tishka považovať za člena rodiny?

deti : Nie je to človek, ale domáce zviera, preto nie je príbuzný s hrdinom básne.

vychovávateľka b: Sú všetky rodiny rovnaké alebo odlišné?

Je to tak, všetky rodiny sú iné: sú veľké rodiny, sú malé. A nezáleží na tom, ktorá rodina je veľká alebo malá - hlavná vec je, že v rodine by mal byť vždy mier a rešpekt.

opatrovateľka : Chlapci, záleží na vás rodičom? Ako sa prejavuje ich záujem, čo robia?

( odpovede detí.)

Vychovávateľ: Je to tak, chlapi, rodičia svoje deti veľmi milujú a starajú sa o ne.

Vychovávateľ: Teraz si poďme odpočinúť. Odporúčam vám cvičiť prsty.

Prstová gymnastika "Kto prišiel?"

/ prsty oboch rúk sú zložené špičkami k sebe /

Kto prišiel? /palce/

My, my, my / so 4 prstami, okrem palcov /

Mami, mami, si to ty? /palce/

Áno, áno, áno / ukazováky /

Otec, otec, si to ty? /palce/

Áno, áno, áno /prostredníky/

Brat, brat, si to ty? /palce/

Áno, áno, áno / s prstenníkmi /

Sestra, si to ty? /palce/

Áno, áno, áno / s malými prstami

Spolu sme jedna veľká, priateľská rodina / palec hore /

Áno áno áno. /všetky prsty/

opatrovateľka : A teraz, chlapci, pozorne počúvajte báseň a hádajte, o kom hovorí...

1. „Za oknom vlhko, šero, dážď mrholí.

Nízka sivá obloha visí nad strechami.

A dom je čistý a pohodlný.

Máme tu svoje počasie.

Usmejte sa ... jasne a vrúcne.

V izbe už vyšlo slnko.“

Samozrejme, uhádli ste, o koho ide, toto je mama.

Povedz tie najlepšie slová o svojej matke, aká je? (Starostlivý, pracovitý, jemný,

láskavý, starostlivý...)

2. Kto nie je vtip, ale vážne

Naučí nás klinec zatĺkať?

Kto ťa naučí byť odvážny? Presne tak, otec.

kto si otec?

Deti: Syn, dcéra.

Povedz tie najkrajšie veci o otcovi. aký je tvoj otec? (Odvážny, sympatický, milý, silný, statočný, pracovitý...)

3. Voňavý džem, Koláče na pochúťku, Chutné palacinky, u vašich milovaných ...

Správne: babičky.

Akými láskavými slovami vás volá vaša babička?

4. Nepracoval z nudy,

Má mozoľnaté ruky

A teraz je starý a šedý,

Môj drahý, milovaný ... (dedko)

A kto si pre svojho starého otca?

Deti: Vnuk, vnučka.

5. Kto miluje mňa aj môjho brata,

Ale rada sa oblieka viac?

Veľmi módne dievča

Moja najmladšia... (sestra)

kto si sestra?

opatrovateľka : Akí ste dobrí kamaráti, robíte mi radosť svojimi vedomosťami.

opatrovateľka : - Chlapi, ako prejavujeme lásku svojim blízkym?(Odpovede detí).

Správny! Robíme aj dobré veci a nikdy nerobíme zlé veci, aby sme nenaštvali svojich rodičov. Ako podľa vás vyzerá radosť (smútok) - ako slnko alebo oblak?(Slnko a oblak pre každé dieťa).

D / a "Radosť a smútok"

Vychovávateľ: Akcie vymenujem. Ak si myslíte, že tento čin rozruší vašu matku, zdvihnite oblak, ak sa vám páči - slnko.

Namaľoval krásny obraz;

Bojujte s priateľom;

Jedol krupicu;

Odstránené hračky na mieste;

Roztrhli knihu;

Na prechádzke zašpinili bundu;

Rozbil pohár

V autobuse sme dali prednosť babke;

Pomáhal mame s upratovaním

Našli okuliare stratené babičkou;

Rozbil pohár

Pomohol mojej mame upratovať...

Vychovávateľ: Dnes tu máme výstavu fotografií, na ktorých sú mnohí z vás odfotení s rodičmi. Myslím, že pre nás všetkých bude zaujímavé počuť príbehy o vašich rodinách.

(Povedzte 2 - 3 deťom: kto je zobrazený na obrázku; moja matka sa volá ..., môj otec sa volá ..., F.I. starí rodičia, ktorí sú na výkresoch; kde si, čo robíš, miluješ svoju rodinu? atď.)

opatrovateľka : Chlapci, keď sa pozeráte na svoje fotky, hovoríte o svojich rodinách, aké pocity prežívate?

deti : Radosť, dobrá nálada, láska.

Vychovávateľ: prečo?

deti : Pretože milujem svojich rodičov a moji rodičia milujú mňa.

Vychovávateľ: Je to tak, chlapci, domov, rodina - to je miesto, kde sa človek cíti chránený, potrebný, milovaný. Všetci členovia rodiny sú navzájom spojení úzkymi väzbami a žijú priateľsky a šťastne. Rodina je to najcennejšie, čo človek má, a preto Rusi vždy skladali príslovia a príslovia o rodine. Pripomeňme si ich:

"Ak je rodina v harmónii, nie je potrebný žiadny poklad."

"Vážiť si rodinu znamená byť šťastný."

"Celá rodina sme spolu a duša je na mieste."

"Keď slnko hreje, keď je matka dobrá."

"Dobré deti vyrastajú v dobrej rodine."

"Zlato a striebro nestarnú, otec a matka nemajú žiadnu hodnotu"

"V rodine a kaša je hustejšia."

"V tvojom dome pomáhajú aj steny."

3. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Učiteľ: Je dobré, chlapci, že všetci máte rodiny! Ste tie najšťastnejšie deti na svete, pretože vaše rodiny sa milujú, žijú spolu v harmónii.

Ďakujem, že ste dnes povedali o svojich rodinách toľko nových vecí, zaujímavých, potrebných.

Deti: Rodina je šťastie, láska a šťastie.

Rodina je letné výlety do krajiny.

Rodina je sviatok, rodinné rande,

Darčeky, nákupy, príjemné míňanie,

Narodenie detí. Prvý krok, prvé blábolenie.

Sny o dobre, vzrušení a úcte.

Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého.

Rodina znamená veľa domácich prác.

Rodina je dôležitá! Rodina je ťažká!

Ale je nemožné žiť šťastne sám,

Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,

Chcem, aby o tebe hovorili moji priatelia

Aká ste dobrá rodina!

Vychovávateľ:

Chlapci!

Milujte a vážte si šťastie!

Rodí sa v rodine

Čo môže byť cennejšie ako to?

V tejto rozprávkovej krajine

Nominácia „Metodické prasiatko predškolského učiteľa“

V súlade s komplexno-tematickým princípom budovania vzdelávacieho procesu, na motiváciu vzdelávacích aktivít, nie je navrhovaný súbor individuálnych herných techník, ale asimilácia vzdelávacieho materiálu v procese prípravy a vedenia akýchkoľvek významných a zaujímavých podujatí. pre predškolákov na konkrétnu tému.

Téma týždňa:"Moja rodina".

Cieľ: vychovávať deti k rodine.

Úlohy:

  • naučiť deti chápať úlohu dospelých a detí v rodine, pomenovať svojich rodinných príslušníkov;
  • formovať elementárne predstavy o deťoch, aby sa všetci v rodine mali radi a mali sa navzájom radi;
  • pestovať lásku k príbuzným a priateľom, túžbu postarať sa o nich;
  • rozvíjať emocionálnu citlivosť detí.

Záverečné podujatie: divadelná hra "V dome žila veľká rodina."

Skupina: II najmladší.

Vek: 3-4 roky.

1. Kognitívna činnosť, OO Kognitívny rozvoj(Spoznávanie prostredia)

- "Moja rodina" - naučte deti pomenovať členov svojej rodiny. Vedzte, že všetci v rodine sa o seba starajú a majú sa radi. Pochopte úlohu dospelých v rodine. Urobte svoje dieťa šťastným a hrdým, že má rodinu.

2. Motorická aktivita, OO Telesný rozvoj - rozvíjať koordináciu pohybov pri chôdzi a behu medzi predmetmi; opakujte cvičenie plazenia; cvičenie v udržiavaní stabilnej rovnováhy pri chôdzi na vyvýšenej podložke.

3. Hudobná činnosť, OO Umelecký a estetický rozvoj-Hudba-rytmus. pohyby - „Áno, áno, áno!“, „Rodina“; Počúvanie - "Vrabec"; Spev - „Slnko má priateľov“, „Bobik“; Hry, tanec - „Hádali sme sa, zmierili sme sa“; Muzicírovanie - "Ľudové melódie", "Pieseň o menách".

Deň v týždni

Režim

Samostatná činnosť

Interakcia s rodičmi

skupina,

podskupina

Individuálne

pondelok

ráno

1. Motor.

Prezeranie počítačovej prezentácie "Pozri, mám veľmi priateľskú rodinu!"

3. Komunikatívne. Y/N: "Ako sa volajú mama a otec?"

4. Motor. M / p hra "Ako dlho dokážeš takto sedieť?".

5. VHL -čítanie básne od S. Teterina „Mama bude veľmi šťastná“

Zváženie dejových obrázkov na tému "Rodina" (F.I. deti).

2. Komunikatívne. Hra „Nazvite to láskavo“.

1.Komunikatívna.

1. Dobre Tvorivá dielňa: "Portrét mojej rodiny" - rôznymi vizuálnymi prostriedkami (podľa výberu detí)

(stavebníctvo). Hry na stavanie podláh.

3. Komunikatívne.

4. Hra. Dej - RPG "Rodina": dej hry "Housewarming Dolls"

5. VHL. Skúška ilustrácií A. Usanova "Som jediný syn svojej matky."

1. Umiestnite materiál na tému týždňa do rodičovského kútika.

2. Anketa rodičov na tému "Rodina je ..."

3. Požiadajte rodičov, aby vytvorili fotoalbum „Moja rodina“.

Prechádzka

  1. Pozorovanie: ker a strom.
  2. Základné domáce práce. Zbierka šišiek pre remeslá.
  3. Hra. P / a "1,2,3 - beh na pomenovaný strom"; "Mačka Matthew"

1. Motor."Dostať sa do kruhu"

1. Komunikatívne. Situačný rozhovor "O tom, ako matka horský jaseň spievala pieseň svojej dcére."

2. Komunikatívne.

3. Kognitívny výskum.

"Čo vonia?"

  1. Základné domáce práce.Čepele, lamely, škrabky.
  2. Hra. Dej - hra na hrdinov "Rodina".

II polovica dňa

  1. Motor.
  2. Komunikatívne. D / a "Oblečme bábiku Káťu na prechádzku"
  3. Motor. P / a "Kto býva v našom byte?".
  4. Hra. Prstová gymnastika "Rozhodli ste sa uvariť polievku, nakŕmiť mamu a otca."

1.Komunikatívna.

3 .Dobre."Drž sa vzoru"

(F.I. deti).

1.Komunikatívne.

Konverzácia „Čo som videl (a) s mamou a otcom na ceste do škôlky?

2. Kognitívny výskum.

Prípravné práce na organizácii hry na hranie rolí „Rodina“, výroba atribútov zo slaného cesta.

  1. Kognitívny výskum(modelovanie). Mozaika (vzory).
  2. hranie. "Hudba pre bábiky"
  3. obrázkový

(Voľné kreslenie).

Prechádzka

Pozorovanie oblohy.

2.VHL. Rým "Dedko Egor"

3. Motor.

4. Hra. P / a "pasce", "Cat Matvey".

1.Komunikatívna. D / a "Čo sa stane na jar?" (F.I. deti).

1. Komunikatívne. Situačný rozhovor o skladaní oblečenia v kabínke.

1. Hra. Dej - hra na hrdinov "Rodina", dej "Výlet do krajiny".

2. Motor. Ponúknite podskupine detí bedminton.

Večer

1.Komunikatívna. Konverzácia OBZH "Ako neposlušné dievča Káťa utieklo z domu k babičke."

1. Kognitívny výskum. D / a ""Čo nám ocko priniesol?" (F.I. deti).

1. Hra.

Deň v týždni

Režim

Spoločné aktivity dospelého a detí s prihliadnutím na integráciu vzdelávacích oblastí

Samostatná činnosť

Interakcia s rodičmi

skupina,

podskupina

Individuálne

Výchovná činnosť v režimových chvíľach

ráno

1. Motor. Ranné cvičenie „Priateľská rodina“

2. Kognitívny výskum."Kameň sa potopí, lopta nie."

3. Komunikatívne. Rozhovor „Prechádzam sa po rodnej ulici s otcom, mamou a sestrou.

4. Motor. Hudobná hra "Kolobok".

5. Hra. Komunikatívne- prstová gymnastika "Mouse family"

1. Kognitívny výskum/Komunikačný Prezeranie albumu "Moja rodina". (F.I. deti).

2. Komunikatívne. Hra "Čí dieťa?".

1. Komunikatívny muzikál. Ranný kruh - "Ahoj, kamarát!"

2. Základné domáce práce.Úlohou je odložiť hračky pred prechádzkou.

3. Komunikatívne. slovná hra "Moja rodina"

1. Dobre Tvorivá dielňa: Kreslenie plastelínou "Kvet pre babičku"

2. Kognitívny výskum(stavebníctvo). Hry s veľkým staviteľom.

3. Komunikatívne. Stolné hry

4. Hra. Dej - hra na hrdinov „Rodina“: dej hry „Mama varí raňajky“

1. Priečinok - posun "Úloha rodiny pri výchove detí"

2. „Freeze frame“ – urobte fotografickú esej na tému „Takto sa hráme“ (rolová hra „Rodina“)

3. Požiadajte rodičov, aby priniesli fotografiu rodiny na zápis na rodičovské stretnutie

1. Komunikačné aktivity: OO Rozvoj reči - "Príbehy o vašej rodine" -
naučiť deti odpovedať na otázky dospelých; aktivovať prídavné mená a slovesá;
upevniť výslovnosť hlások (g), (n). ujasnite si zloženie vašej rodiny.
Rozvíjajte schopnosť správať sa k členom vašej rodiny s rešpektom.
Naučte sa počúvať poetickú formu hádaniek.

2 produktívna činnosť: OO Umelecký a estetický rozvoj (kresba)

- "Portrét rodiny" - vychovávať deti láskavo k otcovi, mame, sebe; naučiť sa sprostredkovať tieto obrazy v kresbe dostupnými výrazovými prostriedkami; posilniť myšlienku okrúhlych a oválnych tvarov,
formovať schopnosť ich kresliť; naučiť sa vidieť emocionálny stav, sprostredkovať radosť.

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Komunikatívne. Pozorovanie počasia. Kompilácia príbehu „Čo sa mi najviac páči na počasí“

2. Základné domáce práce. Zbierka palíc pre remeslá.

3. Hra. P / a "Slnko a dážď"; "Kto býva v našom byte"

1. Motor.

p / hra „Od nárazu k nárazu“

1.Komunikatívna. Situačný rozhovor "Ako si mravec hľadal svoj domov?"

2. Komunikatívne. Situačný rozhovor o skladaní oblečenia v kabínke. 3. Kognitívny výskum.

"Vlastnosti piesku"

1. Základné domáce práce. Lopaty, laty, vedrá, škrabky (zariadenia na umývanie a čistenie0

2. Dobre.

Tvorivá dielňa: kresliť farbičkami na chodník „Moji milovaní rodičia“.

3. Hra. Pieskové hry „Pochúťky pre mamu“

IIpol dňa

1. Motor. Povzbudzujúca gymnastika "Všetci naši priatelia sú v našej skupine, ale spolu sme rodina!"

2. Komunikatívne. Naučiť sa scénu „V dome žila veľká rodina“

3. Motor. P / a "Nájdi, čo skryjem."

1.Komunikatívna. kognitívny výskum. D / a "Kto býva v dome?".

1. Komunikatívne. Situačný rozhovor o skladaní oblečenia v kabínke

"Na návšteve u Kapitoshky."

3.Komunikatívna. Mini-zábava "Babička - hádanka."

4. Dobre. Príprava kresieb do súťaže „Moja rodina“.

sledovanie karikatúry „Lekcie tety sovy. Jar".

2. Hra.

Stolové strmene "Priateľská rodina".

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Pozorovanie vtákov.

2.VHL. Rým "Vták"

3. Základné domáce práce. Pozvite deti, aby upratali verandu.

4. Motor. Herné cvičenie "Vtáky".

P / a "Vrabci a mačka", "Vrany".

1.Komunikatívna. Kognitívny výskum D / a "Je to možné - je to nemožné" "

(F.I. deti).

1.Komunikatívna.

1. Hra. Dej – hra na hrdinov „Vodič“: herná situácia „Výmena kolesa“

Večer

1. Hra."Hodina neposlušnosti"

1. Motor."Dostaňte sa do kruhu."

2 .Relaxácia

1. Základné domáce práce.Úlohou je upratať pred odchodom z domu.

1.Muzikál. Bezplatná hudba.

1. Hra. Stolové hry s potlačou na záujmy detí.

Deň v týždni

Režim

Spoločné aktivity dospelého a detí s prihliadnutím na integráciu vzdelávacích oblastí

Samostatná činnosť

Interakcia s rodičmi

skupina,

podskupina

Individuálne

Výchovná činnosť v režimových chvíľach

ráno

1. Motor. Ranné cvičenie „Priateľská rodina“

2. Kognitívny výskum. Pracujte s kalendárom prírody.

3.Komunikatívna. Konverzácia "Kde a s kým žijem?"

4. Motor. P / a "Magic obruč".

5. VHL - zopakuj báseň

S. Teterin „Mama bude veľmi šťastná“

1. Kognitívny výskum"Zbieraj Daisy"

(F.I. deti).

2. Komunikatívne. Herná situácia „Zdvorilé medvieďa“

1.Komunikatívna. Ranný kruh - "Ahoj, kamarát!"

2. Základné domáce práce.Úlohou je odložiť hračky pred prechádzkou.

3. Motor. P / a "Lopta v kruhu"

1. Dobre Nezávislá produktívna činnosť "Farba"

Recenzia "Rodinné albumy detí"

3.Komunikatívna. Stolné hry ("Čí matka?", "Spolky").

4. Hra. Integrovaná hra na hranie rolí na témy „Rodina“, „Vodič“, „Nemocnica“

5.Muzikál. Hra na hudobné nástroje.

1. Konzultácia „School of Aibolit. Držanie tela“.

3. Rodičovské stretnutie "Ak je rodina spolu, duša je na mieste."

NNOD

1. Kognitívna a výskumná činnosť: OO Kognitívny rozvoj (matematika) "Geometric family" - naučiť sa reprodukovať daný počet predmetov a zvukov podľa predlohy (bez počítania a pomenovania čísla). Zlepšiť schopnosť rozlišovať a pomenovať známe geometrické tvary: kruh, štvorec, trojuholník.

2. Hudobná činnosť. OO Výtvarný a estetický rozvoj - Hudobno-rytmus. pohyby - „Áno, áno, áno!“, „Rodina“; Počúvanie - "Vrabec"; Spev - „Slnko má priateľov“, „Bobik“; Hry, tanec - „Hádali sme sa, zmierili sme sa“; Tvorba hudby - „Ľudové melódie“, „Pieseň o menách“

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Sledovanie cloudu.

2. Komunikatívne. VHL. Rhyme "Dážď"

3.Komunikatívna. Kognitívny výskum. D / hra "Ako vyzerá oblak?"

4. Hra. P / a "Pasce", "Uhorka".

1. Motor."skákanie"

Herné cvičenie „Chyťte loptu“

1.Komunikatívna. Situačný rozhovor "Ako sa deti v škôlke rozhodli stať sa dospelými."

Situačný rozhovor o skladaní oblečenia v kabínke.

1. Základné domáce práce. Lopaty, laty, škrabky (oprava čistiacich zariadení)

2.Hra. Zápletka -

hra na hranie rolí „Rodina“, zápletka „Zoznámte sa s hosťami“.

IIpol dňa

1. Motor. Povzbudzujúca gymnastika "Všetci naši priatelia sú v našej skupine, ale spolu sme rodina!"

2. Komunikatívne. Hra. D / a "kolaudačné bábiky".

3. Motor. P / a "Rodina".

4.VHL.Čítanie K. Ushinského "Kokerel s rodinou"

1.Komunikatívna.„Prerozprávanie rozprávok ilustráciami“.

2 .Dobre."Šál pre malú sestru"

(F.I. deti).

1.Komunikatívne.

Konverzácia "Na čom sme jazdili do škôlky?"

1. Kognitívny výskum ( modelovanie). Mozaika (vzory).

2. Hra. Dej - hra na hrdinov "Nemocnica", dej "Naša babička ochorela"

3. Dobre(Voľné kreslenie).

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Pozorovanie, poučný príbeh "Breza na jar."

2. Základné domáce práce. Zbierka šišiek pre remeslá.

3. Motor. Herné cvičenie „Kto je najrýchlejší?“.

4. Hra. P / a "Sliepka a sliepky", "Nájdi si svoje miesto" .

1.Komunikatívna. Y/a „Kedy sa to stane?“

(F.I. deti).

1. Základné domáce práce. Situačný rozhovor o skladaní oblečenia v kabínke.

1. Hra. Bezplatné herné aktivity pre deti.

2. Motor. Ponúknite podskupine detí „pozemný hokej“.

Večer

1.Komunikatívna. D / hra "Kto čo potrebuje k práci?"

1. Kognitívny výskum. D / a "Jeden - veľa"

(F.I. deti).

1.Muzikál. D / a "Hádaj, čo hrám?"

2.VHL.Čítanie básne V. Orlova „Kto je moja rodina?“

1. Hra. Stolové hry s potlačou na záujmy detí

2. Základné domáce práce.Úlohou je upratať pred odchodom z domu.

Deň v týždni

Režim

Spoločné aktivity dospelého a detí s prihliadnutím na integráciu vzdelávacích oblastí

Samostatná činnosť

Interakcia s rodičmi

skupina,

podskupina

Individuálne

Výchovná činnosť v režimových chvíľach

ráno

1. Motor. Ranné cvičenie „Priateľská rodina“

3. Hra. Komunikatívne. - prstová gymnastika "Moja rodina"

D / a "Pomôžte starému otcovi zbierať mrkvu"

4. Motor. Hudobná hra "Kolobok".

5. Hra. Komunikatívne. - prstová gymnastika "Rozhodli sme sa uvariť polievku, nakŕmiť mamu a otca"

1. Kognitívny výskum

Komunikatívne. D / a „Vytvorte príbeh o svojej rodine z fotografie“ (F.I. deti).

2. Komunikatívne. Hra "Ako sa volajú moji príbuzní?".

1.Komunikatívna. Hudobné. Ranný kruh - "Ahoj, kamarát!"

Zadanie - utierame listy fikusu.

3 .Muzikál.

Počúvanie hudobného diela "Zlyuka"

D. Kobalevskij.

3. Komunikatívne. Slovná hra „Moja rodina“.

1. Dizajn

"Dom, v ktorom bývam"

2. Komunikatívne. Stolné hry (lotto, domino).

3. Hra. Dej - hra na hranie rolí "Rodina": dej hry "Kúpame dcéru"

4. VHL. Skúmanie ilustrácií v knihe E. Blaginina "Taká je matka."

1. Radu „Štýl výchovy v rodine“ umiestnite do rodičovského právneho kútika.

2. Navrhnite výstavu detských kresieb na tému „Portrét mojej rodiny“.

3.Konzultácia „Zdravie detí a vzťahy s rodičmi

1. Produktívna činnosť: OO Umelecký a estetický rozvoj (aplikácia) - "Moja rodina" - naučiť deti umiestňovať predmety na liste na správne miesto.

Ak chcete opraviť schopnosť správneho držania kefy, rovnomerne namažte formu lepidlom. Urobte deti šťastné a hrdé na to, že majú rodinu. Pestujte súcit a láskavosť.

2. Motorická aktivita: OO Telesný rozvoj (na prechádzke) - rozvíjať schopnosť pôsobiť na signál učiteľa, upevňovať schopnosť hádzať do diaľky.

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Pozorovanie: oblečenie ľudí.

2. Základné domáce práce. Zametanie ciest na mieste

3. Hra. Motor. P / a "Nájdite svoje miesto""; "Bež ku mne."

4. Motor.

Herné cvičenie „Malé a veľké nohy“.

1. Motor."Udrel kužeľ do koša"

2. Kognitívny výskum D / a "Kde sa schovalo medvieďa?"

1.Komunikatívna. Situačný rozhovor "V čom pôjdeme na prechádzku?"

2. Komunikatívne / základné domáce práce. Situačný rozhovor o umývaní rúk po prechádzke. 3. Kognitívny výskum

Experiment "Slnečné teplo"

1. Produktívna činnosť

Rozloženie z kužeľov "Môj dom"

2. Hra.

Samostatná herná činnosť.

IIpol dňa

1. Motor. Povzbudzujúca gymnastika "Všetci naši priatelia sú v našej skupine, ale spolu sme rodina!"

2. Komunikatívne. Konverzácia „Vo svete láskavých slov“

3. Motor. P / a "Magic obruč".

4.VHL.Čítanie E. Charushin "Kačka s káčatkami."

1..Komunikatívna D / a "Veľký - malý"

2. .Dobre. Aplikácia tvorivej dielne z prírodného materiálu "Mama, otec, som veľmi priateľská rodina"

(F.I. deti).

1.VHC. Komunikatívne.

divadelná hra „Sliepka s kurčatami“, op. I. Slnko.

2. Komunikatívne. Hudobné D / n: "Rozpoznať podľa hlasu?"

1. Kognitívny výskum.

Hry v dotykovom rohu.

2. Hra.

Integrovaná hra na hranie rolí na témy „Vodič“, „Rodina“, zápletka „Do obchodu so zemiakmi“

3. Dobre

(Voľné kreslenie).

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Pozorovanie slnka.

2.VHL. Rým "Slnko - vedro"

3. Motor. Herné cvičenie „Kto je najšikovnejší?“.

4. Hra. P / a "Slnko a dážď", "Chlupatý pes".

1.Komunikatívna. D / a "Balóny"

(F.I. deti).

1.Komunikatívna.

Konverzácia "Ako milujem mamu a otca."

1 .Základné domáce práce.

Pozvite deti, aby upratali priestor.

2. Hra.

Hra je zábavná s bublinami.

Večer

1.Komunikatívna. Kreatívne rozprávanie.

1.Komunikatívna."Kto spieva akú pieseň?" (onomatopoja“.

1. Základné domáce práce.Úlohou je upratať pred odchodom z domu.

1. Hra. Divadlo prstov "Rodina"

2. Muzikál.

Počúvanie detských kreslených pesničiek.

Deň v týždni

Režim

Spoločné aktivity dospelého a detí s prihliadnutím na integráciu vzdelávacích oblastí

Samostatná činnosť

Interakcia s rodičmi

skupina,

podskupina

Individuálne

Výchovná činnosť v režimových chvíľach

ráno

1. Motor. Ranné cvičenie „Priateľská rodina“

sedieť tak?"

2. Komunikatívne. VHL,- opakujte báseň o rodine.

4. Kognitívny výskum. D / a "Ako sa voláš?"

5. Hra. Komunikatívne.- Prstová gymnastika "Myšia rodina", "Moja rodina"

1. Komunikatívne.

D / a "Kto čo robí?" - práca podľa schém (celé mená detí).

1.Komunikatívna. Hudobné. Ranný kruh - "Ahoj, kamarát!"

2. Samoobsluha / Základné domáce práce. Zadanie - utierajte kocky.

3.Muzikál.

Orchestrácia hudobného diela „Smutný dážď“, hudba. D. Kobalevskij.

1. Kognitívny výskum

(stavebníctvo). Stavebný Materiál. Lego. Hádanky.

2. Komunikatívne.

Stolové divadlo "Repka".

4. Motor.

Navrhnite hod prsteňom.

1.Konzultácia: "Úloha otca v rodinnej výchove."

2. Oznámenie pre rodičov „Pravidlá komunikácie v rodine“ (rozdať každej rodine)

4. Zorganizujte rodičov pre mini-subbotnika, ktorý nahradí piesok v pieskovisku.

1 . Kognitívna výskumná činnosť:

mimovládna organizácia kognitívny rozvoj – „Domov pre moju rodinu“ –

upevniť schopnosť stavať domy, doplniť ich o detaily.

Podporte transformáciu budovy podľa plánu.

Zlepšite schopnosť poraziť svoje budovy.

2 . motorická aktivita: OO Telesný vývoj

Rozvíjať koordináciu pohybov pri chôdzi a behu medzi predmetmi;

opakujte cvičenie plazenia; cvičenie v udržiavaní stabilnej rovnováhy pri chôdzi na vyvýšenej podložke.

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Pozorovanie vetra.

2. VHL.Čítanie A. Koltsova "Vetry fúkajú."

4. Hra. Motor. P / a "Vietor nám fúka do tváre"; "huňatý pes"

1. Motor.

"Poďme cez most"

1. Komunikatívne. Situačný rozhovor "Ako kura Petya chcel byť ako otec"

2. Samoobsluha. Základné domáce práce.

Situačný rozhovor o skladaní oblečenia v kabínke.

1. Základné domáce práce.

Lopaty, laty, vedrá, škrabky.

2. Hra.

Hry – zábava s „vetrom“.

IIpol dňa

1. Motor. Povzbudzujúca gymnastika "Všetci naši priatelia sú v našej skupine, ale spolu sme rodina!"

2. Komunikatívne. Konverzácia "Moja rodina".

3. Motor. Hudobná vonkajšia hra „Ježkova rodina“.

4. Kognitívny výskum. D / a "Úžasná taška"

2. Komunikatívne. D / a "Čo najskôr, čo potom"

1 .Komunikatívne.

D / hra "Čí dieťa?"

2.Samoobsluha. Základné domáce práce. Cvičenie „Najpresnejšie“

3 .Dobre. Záverečné podujatie. Divadelná hra "V dome žila veľká rodina."

1. Hra.

Nezávislé hry pre záujmy detí.

2. Kognitívny výskum.

Preskúmanie detských albumov s fotografiami „Moja rodina“.

Prechádzka

1. Kognitívny výskum. Monitorovanie obličiek.

2. VHL. I. Akim "máj".

3. Motor.

Zdravotné behanie v telocvični.

P / a "Vrabci a mačka", "Myši v špajzi".

1. Komunikatívne. Kognitívny výskum D / a „Je to možné - je to nemožné“ (F.I. detí).

1. Komunikatívne.

D / hra "Masha je zmätená."

1. Hra.

Nezávislá herná činnosť na pozemku "Rodina".

2. Základné domáce práce.

Vyzvite deti, aby pozametali lavičky v okolí.

Večer

1. Hra. Oprava - vývoj hry "Thrifty škrečky".

1. Motor. Cvičenie "Pinocchio".

1.Komunikatívna. OBZH Konverzácia "O nesúlade medzi dobrým vzhľadom a dobrými úmyslami."

1. Základné domáce práce.Úlohou je upratať pred odchodom z domu.

Viktória Ushkalová

Záverečná udalosť projektu "Moja rodina."

Rodičovské stretnutie s deťmi v strednej skupine "Moja rodina - čo môže byť drahšie".

Priebeh zábavy:

Rodičia a deti vstupujú do sály pod „Hymnou rodiny“

Moderátor 1: Dobrý deň - znamená dobré popoludnie, znamená byť zdravý a šťastný, znamená mať dobrú náladu. Srdečne vás pozývame na stretnutie rodičov. Dnes nemáme len stretnutie rodičov, zišli sme sa spolu s deťmi, aby sme sa porozprávali o rodine, o našich záležitostiach a zhrnuli výsledky roka a náš projekt. Aj na našom stretnutí je hudobný režisér F. I. O. a fyzický. inštruktor F.I.O.

Moderátor 2: Rodina je pre každého z nás najdôležitejšia vec v živote. Rodina sú blízki a milí ľudia, tí, ktorým prajeme dobro a šťastie, ktorých milujeme, z ktorých si berieme príklad, na ktorých nám záleží. Rodina je svet, kde vládne láska, oddanosť a vzájomné porozumenie. Patrí medzi všetky radosti, smútky, zvyky a tradície

Moderátor 1:

V kruhu rodiny rastieme,

Základom základov je rodičovský dom.

V kruhu rodiny, všetky vaše korene,

A vy prichádzate do života z rodiny

Vedenie 2: Dnes sme sa nie nadarmo zhromaždili v tejto sále,

Dnes vám povieme, aká dôležitá je rodina pre naše deti.

deti:

1. Povieme o rodine

moje! moje! moje!

Na zemi niet drahšieho

Drahší, bližší a drahší.

2. Rodina je mama, otec a starý otec,

Babička nám varí chutnú večeru.

V rodine sú aj bratia a sestry.

3. Rodina som ja,

A volajú ma:

Mačiatko a med, zajac, vtáčik.

Niekto je môj brat a niekto je moja sestra.

Rodina - kde ma všetci milujú a hladia,

A nie je nič lepšie ako RODINA!

4. Môj otec je najlepší!

So svojou matkou je veľmi priateľský!

Áno, a so mnou sa priznám všetkým

Takmer žiadny problém.

A mama je milá a jemná!

A potrebujem deň a noc!

Moderátor 1: Ak sa rodina baví, znamená to, že je zábavné spievať.

Pieseň o psovi (Na dvore za sudom)

Vedenie 2: Myslím, že mnohí mi dajú za pravdu, že rodina sa začína láskou, dobrotou, vzájomnou starostlivosťou a, samozrejme, z domu. Napriek tomu, že mnohí chcú byť nezávislí, rodina zostane prioritou v živote každého človeka.

Každá rodina má svoj dom, no nie každý vie, že slovo dom nie je ruské. Pochádza z latinského slova „dominium“ – vlastníctvo. Slovo dom neznamená len stavbu, ale aj bývanie pod jej strechou, v kruhu blízkych a milujúcich ľudí. Ich jednomyseľnosť, priateľstvo, podpora, harmónia, schopnosť vychádzať medzi sebou - to je sila domu.

Dom je iný. Aj naše deti majú druhý domov, kde trávia väčšinu dňa. A o akom dome hovoríme, teraz pochopíte.

(Deti čítajú báseň o škôlke)

1. Na svete je nádherný dom

Deti v tom dome sa učia

Myslím, že tento dom

Najlepší na svete

2. Chodím sem každý deň

učiť sa, rásť, rásť

A odchádzam odtiaľto

Vždy o niečo múdrejší

3. Ak vstúpite do tohto domu

Vstúpite do magického sveta

Budete sa veselo smiať, budete smutní a budete sa báť

Tento sviatok po mnoho dní bude žiť vo vašej duši!

Hostiteľ 1: Hádaj, o akom dome hovoríme? Samozrejme o škôlke. A chodíme do škôlky a naša skupina je aj naša rodina.

Tanečná škôlka

Hostiteľ 2: Dávame do pozornosti krátku prezentáciu o živote našich detí v materskej škole.

Multimediálna prezentácia o živote detí v materskej škole

Moderátor 1: Rodina sú rodičia, blízki ľudia, domov. Sú to spoločné radosti a starosti, spoločné činy. Toto je šťastie a láska. A teraz budú naše rodiny hovoriť o svojich rodinných tradíciách (počet detí a rodičov)

Hostiteľ 2: Teraz sa trochu pohráme?

HRA "Zostavte pyramídu"

Vedenie 2: A teraz zistíme, ako naše deti dobre poznajú povinnosti svojich rodičov v rodine. Chlapci, vymenujem rôzne druhy práce a vy v zbore odpoviete, kto robí túto prácu, otec alebo mama, a ukážte, ako to robia:

HRA "Pantomíma"

perie, jazdí autom, varí večeru, opravuje televízor, umýva dlážku, orie záhradu, zbiera deti v škôlke, polieva kvety, odpočíva na sedačke, štrikuje, štiepi drevo, sedí za počítačom.

Moderátor 1: Vidím, že si unavený, je čas vyložiť si nohy, pozývame ťa do tanca

Tanec "Hádali sa-zmierili" (tanec s rodičmi)

Moderátor 1: Počas roka ste sa všetci podieľali na živote družiny a škôlky. Každý sa snažil prispieť a dnes si ocenenie našlo tých najaktívnejších, najcitlivejších rodičov (promócie).

Deti recitujú básničku

Rodina sme my. Rodina som ja.

Moja rodina je môj otec a matka.

Rodina je Dimka, môj brat.

Rodina je moja nadýchaná mačka.

Rodina sú krstné mamy a strýkovia.

Rodina je vianočný stromček v krásnom šate.

Rodina je sviatok okolo stola.

Rodina je šťastie, rodina je domov.

Kde milujú a čakajú a nespomínajú na zlo.

Moderátor: Dnes sme videli, že všetky rodiny našich detí sú silné, priateľské a milujúce. Ľudová múdrosť hovorí: „Dieťa sa učí to, čo vidí vo svojom dome. Rodičia sú mu príkladom! Nezabudni na to." Postarajte sa o svoje rodiny, postarajte sa jeden o druhého, pomôžte svojim blízkym! A deti budú nasledovať váš príklad! Buďte všetci zdraví a šťastní! Nezabúdajte však, že aj materská škola je veľká priateľská rodina a my sa budeme snažiť zabezpečiť, aby v našom dome vládol pokoj a harmónia.

TAMARA BIKETOVÁ
Záverečné podujatie projektu „Moja rodina“

Abstraktné záverečné projektové podujatie"Môj rodina»

dátum: 15.05.2018.

Celé meno, pozícia učiteľ: Biketova Tamara Valerievna, učiteľka. Smer rozvoj: sociálno-komunikačný rozvoj.

Dominantné vzdelávacie regiónu: sociálny a komunikačný rozvoj

Predmet: "Môj rodina» za účasti rodičov.

Veková skupina: stredná skupina.

Integrácia vzdelávania regiónoch: kognitívny vývin, vývin reči, umelecký a estetický vývin.

Druhy detských aktivít:

reč

hranie

Hudobné

Cieľ: pokračovať v oboznamovaní sa s históriou rodiny, rodinné tradície, nadväzovanie partnerských vzťahov s rodiny žiakov.

Úlohy výchovy:

Vzdelávacie: upevniť koncepty u detí rodina„rodokmeň“ a „rodokmeň“; rozšíriť svoje chápanie rodina znalosti o svojich blízkych príbuzných;

Vzdelávacie: rozvíjať dialogickú a monologickú reč; pocit hrdosti na seba rodina; dôvera detí v seba a svoje schopnosti; rozvíjať aktivitu, iniciatívu;

Vzdelávacie: pestovať lásku a úctu ku všetkým svojim členom rodiny, zmysel pre povinnosť a lásku k blížnemu, k vlasti; podporovať otvorené a úprimné vyjadrenie svojich pocitov; upozorniť rodičov na dôležitosť aktívnej spoločnej rekreácie, za účelom utužovania rodinných vzťahov.

členov: rodičia, deti, opatrovatelia

prípravné práce: pozvanie na dovolenku, príprava plagátové rodiny„Naše tradície rodiny» , výroba emblémov rodiny, erb, učenie básničiek s deťmi, piesne „Môj rodina

Vybavenie:

Kresby, plagáty detí a rodičov na tému „My rodina";

Rodinné fotografie s výjavmi zo života rodiny; model rodokmeňa, fotografie detí skupiny, fotografie zamestnancov, Slnko s lúčmi, rodokmeň žiakov, sviečka na prianie, domček, mikrofón, erb každého rodiny.

Predbežná práca s deťmi.

Vytváranie albumov s rodinnými fotografiami, "Moje meno";

Prezeranie rodinných albumov s fotografiami;

Rozhovor s deťmi o „rodokmeni“, o erbe rodiny, rodokmeň rodinu a jej členov,

Učenie básní, prísloví, porekadiel, hádaniek, pesničiek o rodina, dom;

Čítanie beletrie;

Kreslenie na tému „My rodina", súťaž v kreslení;

hry na hranie rolí: “rodina", „Dcéry – matky“;

Didaktické hry na tému „Moja rodina";

Naučiť sa pieseň „Mami, ja a otec?“, to je asi tak rodina.

Predbežné práce s rodičov:

Konzultácie „Ako si vytvoriť svoj rodokmeň rodiny", „Vytvorenie rodokmeňa rodiny» , "Tvorba s deťmi", "Ako vytvoriť rodinný erb";

Spolupráca s rodičmi pri zostavovaní rodokmeňa;

Požiadajte rodičov, aby hovorili o svojom detstve, školských rokoch, rodinných tradíciách;

Diskutujte o význame mien členov rodiny.

práca so slovnou zásobou: rod, rodičia, predkovia, rodokmeň, tradície, rodokmeň, erb rodiny, rodina, Otcov dom.

Metodologické techniky: moment prekvapenia, problémová situácia, slovná hra, rozhovor, otázky pre deti, čítanie básničiek, spievanie pesničky, pesničky, tanec fixiek, používanie IKT, pomoc, povzbudenie, rada, prezeranie erbov, rodokmene , fotografie.

Priebeh prázdnin:

Rodičia a deti vstupujú do chodby pod „Hymna rodiny»

moderátor: Dobrý deň, milí hostia, deti, mamičky, otcovia, starí rodičia. Sme veľmi radi, že vás tu vidíme všetkých spolu, s priateľským úsmevom, láskavým a milým pohľadom. Práve títo ľudia tvoria silné, šťastné rodiny v ktorej vyrastajú úžasné deti.

Sme spolu - a všetko je v poriadku,

A dážď a studený vietor

Ďakujem ti moja rodina

Za to, že ste na svete!

moderátor: Vážení dospelí a deti! DNES 15. máj - MEDZINÁRODNÝ deň rodiny A PRETO sme sa zišli ako priateľská spoločnosť, aby sme sa dnes večer priateľsky zabavili rodina

Vidím dospelých aj deti v dobrej nálade a aby to bolo ešte lepšie, večer nám začnú deti.

Prvé dieťa: Rodina je veľké slovo! NIKITA

Druhé dieťa: Rodina je zvonivé slovo! ANGELÍNA

tretie dieťa: Rodina je dôležité slovo, ROMAN MOORE.

Toto vám povie každý.

štvrté dieťa: Rodina je slnko, NIKITA

Piate dieťa: rodina sú hviezdy na oblohe. ANGELÍNA

šieste dieťa: Celá rodina je láska. ROMAN MOORE.

Vedenie: Láska synov a otcov,

Láska dcér a matiek.

Spoločne: Dávame ti našu lásku!

KSENIYA. Preto sa vždy ponáhľam domov, nech som kdekoľvek.

Tam predsa brat, môj otec, moja mama.

Čakajú na mňa hračky, sedí v rohu -

Bábiky, medvede a slony, viem, že nespia.

Všetkých ich veľmi milujem a oni milujú mňa.

Nech je celý môj vždy šťastný rodina!

LERA. Veľmi sa mi páči, keď sa všetci zídu, stôl je prikrytý bielym obrusom,

Sestra s mamou, otcom a ja, voláme sa rodina!

mám rodina -

Mama, otec, sestra a ja.

Žije sa nám najlepšie

Nahlas spievame piesne.

Nikomu to nedovolím

uraziť moja rodina.

Nech to vždy žije rodina -

Mama, otec, sestra a ja.

GREGORY. Ak vezmeš lásku a vernosť,

K nim pridajte cit, nehu,

Vynásobte všetko rokmi, dostanete - rodina!

PAULINE. Čo rodina? Vy sa ma pýtate, ja vám s radosťou odpoviem.

Čo rodina je doma, moja záhrada za oknom, rodina je malá vlasť!

moderátor: Je skvelé, že to má každý človek rodina. chlapci, povedať: "Čo robíš doma cez víkendy, keď sú všetci tvoji príbuzní?"

moderátor: A samozrejme, všetko pozerať televíziu s rodinou. Som si istý, že máte obľúbené televízne programy. A čo?

moderátor Chlapci, predstavme si, že sme boli všetci pozvaní do televízneho štúdia na program pre deti - "Môj rodina» . Súhlasíte s tým, že budete súčasťou tohto programu?

moderátor: Dobrý deň, milí diváci. Začnime náš prenos "Môj rodina» a pozdravujem vás ja, jej moderátorka Tamara Valerievna. Dnes v našom štúdiu hostia programu a účastníci, deti z materskej školy "Teremok" mesto Kuvandyk. Chalani prišli k nám do štúdia povedať o sebe, o svojom rodina, o svojich drahých a blízkych ľuďoch.

moderátor: Ale najprv urobme trochu "rozcvička" s deťmi. Chlapci, každý príbuzný v rodina má meno. Teraz sa vás opýtam hádanky o príbuzných a nehanbite sa, odpovedzte zborovo.

Vyžaruje svetlo, jamku z úsmevu, nie je nikto drahší ako jej vlastný ... (mamina)

Hádajte, kto to je: noviny, kravata, klobúk. Čakám na vašu odpoveď, priatelia. Kto to je? (ocko)

Milovníci, aby vás vzdelávali, nazývajú sa ... (rodičia)

Otec, mama, brat a ja - Spolu priateľskí ... (rodina)

Vynikajúce palacinky, jeme v... (babičky)

Namočí kúsok chleba do teplého mlieka, náš milovaný kráča s palicou v ruke ... (dedko)

Predtým pomáhal rým, no teraz sa stal zákerným.

Si môj priateľ, neponáhľaj sa, nenechaj sa nachytať!

Šijú a varia aspik, pre nás samozrejme ... (nie otcovia, ale matky)

Opravujú strechy, nábytok, rámy, chodia na ryby ... (nie matky, ale otcovia)

V našom dome je hluk a hluk, prach a špina vždy z... (nie matky, ale deti)

moderátor: Výborne! A teraz skontrolujeme, či vaši rodičia vedia odpovedať rovnako dobre.

moderátor: Žiadame nás o rozhovor dať:

Čo nám môžu otcovia a matky povedať o svojich deťoch?

(mamičky a oteckovia odpovedajú na otázky moderátora a dieťa súhlasí alebo nesúhlasí s odpoveďou rodičov).

vzorové otázky:

Ako sa volá najlepší priateľ (priateľka) tvoj syn (dcéra?

Obľúbené jedlo vášho dieťaťa?

Aké hry hráva váš syn (dcéra) najradšej?

Obľúbená karikatúra vášho dieťaťa?

Obľúbená rozprávka vášho dieťaťa?

Čo robí vaše dieťa najradšej cez deň voľna?

Kto číta rozprávky vášmu dieťaťu?

Pomáha vám vaše dieťa v domácnosti?

Koho má vaše dieťa najradšej, otca alebo mamu? prečo?

moderátor: Dnes máme v našej televízii otvorenú výstavu fotografií, mnohí z vás si vyrobili rodokmeň, erb rodiny s rodičmi. Naši diváci budú mať záujem počuť príbehy o vás rodiny.

moderátor: Viem, že VADIM Valiulin a jeho mama sa veľmi snažili a pripravili nám takýto príbeh o ich priateľstve rodina. Počúvajme Vadima.

opatrovateľka: Chlapi, nie nadarmo som dal na dom výstavu fotografií. dom, rodina je taká, miesto, kde sa človek cíti chránený, potrebný, milovaný. Všetci členovia rodiny navzájom prepojení úzkymi väzbami a žiť priateľsky a šťastne.

opatrovateľka: Teraz nám Nasťa D. porozpráva o tom, ako dlho čakali na jej narodenie a prečo ju pomenovali tak a nie inak.

opatrovateľka: Navrhujem, chlapci, dajte si pauzu. Postavme sa vedľa stoličiek. (Kým deti odpočívajú, dajte stromy dopredu) (hrá pomalá hudba)

1. Predstavte si, že ste scvrknuté semienko (Deti si čupnú a scvrknú sa do klbka, hlavu dole, prikryté rukami)

2. Jarné slnko začína hriať a semienko začína rásť (Deti začínajú pomaly vstávať, ruky spustené)

3. Stonka rastie, objavujú sa vetvičky, na vetvičkách sa objavujú listy. (Deti narovnajú svoje telá, zdvihnú ruky, päste na hlavu)

4. Prichádza slávnostná chvíľa - pukajú púčiky a otvárajú sa kvety. (ruky do strán, prudko uvoľnite päste a natiahnite sa)

A náš výhonok sa zmenil na kvitnúci strom.

opatrovateľka: Strom rastie, stúpa stále vyššie, obrastá novými konárikmi, veľkými i malými, tak každý rastie rodina. Chlapci, a teraz vás pozývam na prechádzku uličkou, ale je to nezvyčajné. (Deti pristupujú k stromom za pokojnej hudby).

moderátor: Kto uhádol, aké je to nezvyčajné? (Na aleji rastú stromy, erby, ktoré si vyrobili doma s rodičmi).

moderátor: Viete, že ľudia odpradávna sa snažili zachovať pamiatku svojich príbuzných pre budúce generácie. Ako ľudia zanechávali informácie o príbuzných nám porozpráva Arina K. Sadnime si a vypočujme si ju.

ARINA K. Od pradávna sa ľudia snažili zachovať pamiatku svojich príbuzných pre budúce generácie. Keďže ich bolo veľa, ale bolo potrebné pamätať na každého, ľudia sa rozhodli zapisovať si mená, priezviská do špeciálnych zošitov, aby neskôr mohli tieto informácie odovzdať svojim deťom, vnúčatám, pravnúčatám. Tieto záznamy boli tzv "rodokmene". A potom ľudia prišli s nápadom načrtnúť si svoje vlastné "rodokmeň" vo forme stromu (zobrazuje rodokmeň, kde listy a konáre zobrazujú generácie a členov rodiny.) Informácie o mnohých generáciách príbuzných sa tak uchovali v pamäti potomkov na dlhé roky, ba storočia. A strom sa začal volať "Genealogický strom".

Rovnako ako strom rastie, stúpa vyššie a získava nové konáre, veľké aj malé rodina. Nový rodiny, objavujú sa deti, deti vyrastajú svoje deti. Atď. Preto ľudia prišli s nápadom zostaviť takzvaný rodokmeň.

moderátor: Kto si pamätá názvy týchto stromov? („rodina“ alebo genealogické stromy).

moderátor: Toto je váš rodokmeň, ktorý rozpráva váš príbeh rodiny. Pozrite sa, aké krásne stromčeky ste vytvorili, pri ich zdobení ste prejavili kreativitu a fantáziu. Je vidieť, ako veľmi miluješ svoju rodinu.

moderátor: Pokračujeme v našej televíznej šou. Zdá sa mi, že Ulyana Skripacheva nám chce niečo povedať. Predstaví nám jej rodokmeň rodiny. (Príbeh o rodokmeni.)

moderátor: A Stepan nám predstaví rodinný erb. Čo je na ňom namaľované? Čo to znamená? Teraz to zistíme.

moderátor: Chlapi, rodinné šťastie je ako oheň, treba ho podporovať aj milými slovami a skutkami. Je skvelé, že ho má každý rodina. Či poznáme pieseň o rodina? V našej televíznej relácii je ohlásená hudobná prestávka.

Pieseň "Mama, ja a otec"

moderátor: Čo môže byť lepšie "priateľský rodiny» , kde vám rozumejú, počkajte, milujte, ak treba, vždy podporte a pomôžte. Rodina je rodinný krb.

A teraz budeme počúvať príbeh o úžasnom rodina-rodina ROMAN Mirzoyan. moderátor: Akí ste dobrí chlapi! Urobili ste niekoľko veľmi zaujímavých prezentácií! Chráňte a chráňte svoj rodokmeň rodiny. Ďakujem aj ja, Fixik. Poznáte nejakú zábavnú hru? Hrajte s chlapmi.

FIXIKOV tanec s Kristinou Mirzoyan

moderátor: Chlapci, chodíme do rovnakej skupiny. Myslíte si, že sme všetci spolu rodina?

Materská škola je váš druhý domov. Naša skupina má svoj strom – strom priateľstva a harmónie. My, vychovávateľky, aj všetci, čo v škôlke pracujeme, vás máme radi slniečkarských lúčov a hrejeme vás teplom. (Na stojane sú k slnku pripevnené lúče s fotografiami zamestnancov MŠ).

moderátor: rodina- časť našej krajiny. Vlasť začína na prahu vášho domova, je obrovská a krásna. Každý má jednu vlasť, ako matka. Sme hrdí na naše mesto, v ktorom žijeme. Ako sa to volá? (Kuvandyk) Sme hrdí na našu krajinu. a ako sa to volá? (Rusko)

RUSTAM. Existujú rôzne časti zeme.

Len tam, kde je dom otca, moja vlasť.

Bavte sa, vyrastajte a spievajte, vedzte, že vlasť je s vami.

Pamätajte na hlavné slová

Všetky deti: Mami! Vlasť! rodina!

moderátor: Pokračujeme v našej televíznej šou "Môj rodina» . A cez rubriku

"Cez ústa dieťaťa" dozvieme sa trochu o rodinných tajomstvách.

Video s vyjadreniami, zdôvodnenie detí.

moderátor: No, teraz najobľúbenejšia rubrika "Moment slávy"

Hudobná súťaž "Vtipné drobnosti"

VŠETKY. Začíname spievať, prosím, nesmejte sa!

Nepozeraj sa tak na nás – môžeme byť hanbliví!

ARINA Pôjdem von, pôjdem tancovať v úplne nových topánkach,

Všetci chlapci hovoria, že som ako obrázok!

ŠTEPÁN. Hrám futbal s mojím otcom, stojím pri bráne,

A poškriabem si kolená - mama mi uľaví od bolesti.

NASTYA K. Ráno nás prinesú mamy a niekedy sme tvrdohlavé.

Zabúchame v šatni a potom ideme hrať.

ROMA MOORE. Som príliš lenivý na to, aby som ráno vstal, večer išiel spať,

Do škôlky radšej nepôjdem: Rozhodol som sa oženiť!

Nastya D. Išiel som k babičke, áno, som veselý šťastie:

Dva tucty som vyčerpal svojim tupým nosom!

ROMA MIRZ. Nech som malý, ale jem chlieb s kefírom

Čoskoro pôjdem do armády a stanem sa veliteľom.

ARINA K. Mama, otec a brat - tu sú moji príbuzní!

Ó, ďakujem vám, drahí, že vás všetkých mám!

ŠTEPÁN. Zrazu ma začalo škrtiť tričko, skoro som zomrel od strachu.

Potom som si uvedomil: „E-moja! Už som z toho vyrástol!"

Nastya K. Mám vo vrecku ružu - voľnú ružu,

Mám taký charakter ako žihľava!

Roma Moore. Každý deň vkladám rubeľ do prasiatka.

Celý rok som si šetrila na to, aby som si kúpila bračeka.

Nastya D. Rodičia nemajú čas, nemajú čas hovoriť s dieťaťom,

Kto komunikuje v záhrade, rýchlo sa rozvíja!

ROMA MIRZ. Dievčatá ma zbožňujú, hovoria, že som malého vzrastu,

A v škôlke som desaťkrát pobozkal Natashu!

VŠETKY. Hmota má začiatok, hlúposť má koniec.

Kto počúval naše drobnosti, úprimne povedané - dobre!

moderátor: Naša fascinujúca televízna šou sa teda skončila.

EVELINA. Je čas, je čas skončiť, tešíme sa všetkým hosťom,

Že ste si vybrali čas a pozreli ste sa na nás.

Danil. Rodinná radosť šťastné tváre!

prajem všetkým rodiny žiaria láskou!

ARTEM P. Vpustite rodiny veselé zvuky detského smiechu,

Pekné a radostné sviatky všetkým!

ARTEM M. Láska prekvitá po celej Zemi.

Pokoj vášmu domovu a každému rodina!

moderátor: rodina- základ všetkého dobra, ktoré je v dieťati. AT rodinaúcta a láska sú položené. Milujte svoje deti, rešpektujte ich názory, túžby a ony vám odpovedia rovnako! Spriateliť sa s deťmi!

Chcem vám zaželať, aby váš krb vždy žiaril láskou a šťastím. Prajem vám mier, láskavosť a prosperitu.

Veľká vďaka všetkým za aktívnu účasť, za úsmevy. Dúfam, že túto dobrú tradíciu – stretnutia v kruhu rodiny, zachováme.

Synopsa záverečného diania v strednej skupine

"Spolu priateľská rodina."

Cieľ: vytvárať podmienky pre formovanie predstáv detí o rodine, o členoch svojej rodiny.

Úlohy:

  • Poznávacie - formovať predstavy detí o rodine (jej členoch, rodinných vzťahoch, že rodina je každý, kto s dieťaťom žije);
  • Sociálno-komunikatívne- povzbudiť deti, aby sa zapojili do hernej situácie s dospelým na tému dňa. Rozvíjajte emocionálnu citlivosť, dobrú vôľu. Pestovať zmysel pre lásku, úctu a náklonnosť k členom rodiny;
  • reč - osvojiť si zručnosti verbálnej komunikácie. Pestovať iniciatívu a samostatnosť vo verbálnej komunikácii s ostatnými. Obohatiť slovnú zásobu detí;
  • Fyzické - pokračovať vo formovaní motorickej aktivity detí, formovaní hodnôt zdravého životného štýlu, rozvoji obrazových pohybov prostredníctvom hry, schopnosti navigácie v priestore.

Vybavenie a materiály:rodinné fotografie, lopta, siluety rúk.

Metódy : verbálny, informačno-prijímajúci.

FOD : cez stránky rodinného albumu.

VONKAJŠÍ ZŤAH:

Chlapci, venujte pozornosť tejto fotografii. Koho ste z nej spoznali? (Vladika)

Vlado, povedz nám, prosím, kto ešte je na tejto fotke? (Vladíkov príbeh)

Ako môžete pomenovať všetkých týchto ľudí jedným slovom? (Rodina). Ukazujem ešte pár fotiek, hovoria deti.

Vychovávateľ: Čo je teda rodina? (Zoznam detí). Je to tak, chlapci, rodina sú blízki ľudia.

Ako žijú členovia jednej rodiny: spolu alebo oddelene? (Môžu byť spolu, môžu byť oddelené)

Vychovávateľ: Chlapci, skúste uhádnuť hádanku:

Päť a päť - bratia,

Všetci sa teda rodia spolu.

Ak vykopú posteľ -

Všetci držia jednu lopatku.

Nenudiť sa, ale hrať

Všetko spolu v jednej hračke

A v zime celý dav

Skrývajú sa spolu v karavane.

Sú to „päť a päť“.

Hádajte, ako sa volajú? (Deti hádajú)

Vychovávateľ: A ako si uhádol, že sú to prsty? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Chlapci, radi sa hráte s prstami? Akú hru poznáš?

deti:

Tento prst je starý otec

Tento prst je babička,

Tento prst je otec

Tento prst je mama

Tento prst som ja.

Priateľská rodina spolu.

Vychovávateľ: Chcete sa naučiť ďalšiu hru?

Prstová gymnastika od E. Savelyeva "Moja rodina".

Viem, že mámruky hore dlaňou nahor

Priateľská rodina domasmerom k vám, narovnajte prsty)

Toto som mama, toto som ja,striedajte sa v počítaní prstov)

Toto je moja babička

Toto je otec, toto je starý otec.

A nemáme žiadne nezhody! (potriasť prijatou päsťou v súhlase)

O čom je táto hra? (O rodine)

Vychovávateľ: Mám takú dlaň (zobrazuje siluetu dlane). Ukážte jej najmenší prst. Ako sa to volá? (Malý prst). Kto je vo vašej rodine najmenší? Ako vás alebo vaše sestry a bratov láskyplne volajú v rodine?

Loptová hra "Povedz láskavo."

Cieľ: schopnosť tvoriť slová pomocou prípon, obohacovanie slovnej zásoby detí, motivácia oslovovať členov svojej rodiny láskavými slovami.

Dcéra - dcéra, dcéra.

Syn, syn, syn, syn.

Sestra je sestra.

Brat je brat.

Papa - ocko, ocko.

Dedko - dedko, dedko.

Baba - babička, babička.

Vnuk - vnučka.

Vnučka - vnučka.

Chlapci, viete vyriešiť ďalšie hádanky?

Bez čoho na svete

Dospelí nemôžu žiť a deti?

Kto ťa vždy podporí?

Vaša priateľská ... (Rodina).

Pracoval si, bol si unavený

A vôbec si neoddýchol.

Poprosím slnko

Nesvietiť ráno cez okná:

Nevstávaj tak skoro

Nezobudiť ťa... (Mama)

Kto robí ťažkú ​​prácu

Dá sa robiť v sobotu? -

So sekerou, pílou, lopatou

Stavia, naše fungujú... (ocko).

Kto neprestáva milovať

Pečie pre nás koláče

Chutné palacinky?

Toto je naša ... (babka).

Nepracoval z nudy,

Na rukách má mozole.

A teraz je starý a šedý -

Môj drahý, milovaný ... (dedko).

Kto je vtipné dieťa

Rýchlo sa plaziť po bruchu?

úžasný chlapec -

Toto je môj najmladší... (brat).

Kto miluje mňa a môjho brata,

Ale rada sa oblieka viac?

Veľmi módne dievča

Moja najstaršia ... (sestra).

Výborne chlapci, odviedli ste skvelú prácu. Teraz si trochu oddýchneme. Poďme sa hrať hru s vodou. (Deti „priplávajú“ k učiteľovi vody a dráždia ho):

"Voda, voda,

Nevolaj ma so sebou

Ľúbim moju rodinu

Utečiem k mame a otcovi!

(Deti utekajú, učiteľka dobieha).

Vychovávateľ: Chlapci, chcem vám dať tieto dlane a navrhujem na ne nakresliť celú moju rodinu. (Tvorivá práca detí pod vedením pedagóga).

Pozrime sa, čo sa stalo.

Analýza práce.

Výsledok A: Všetci máme rodinu.

Niekto ho má veľký, niekto malý. Ale v každej rodine vás milujú a je o vás postarané. Ste tie najšťastnejšie deti na svete.

odraz: o čom sme sa dnes bavili? Čo si mal rád?