Меню

Письмова буква ж. План-конспект уроку з російської мови (1 клас) на тему: Лист малої літери «ж. ІІІ. Повідомлення теми уроку

Клімакс

Тема.«Лист малої літериж».

Цілі. Формувати графічні навички письма, відпрацьовувати каліграфію; створити з дітьми алгоритм написання літери ж , Навчити вмінню точно відтворювати зразок, навчити промовляти написання літери; формувати навички безпомилкового написання поєднання жи у словах.

Навчальні матеріали.«Диво-пропис» (під ред. В.А. Ілюхіна); картки зі словами: пряма похила лінія, качалочка, гачкова лінія, секретик; зображення жука; іграшка – жук; малюнки із зображеннями тварин; таблиця складів; матеріал для рефлексії уроку

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань

Вчитель читає уривок із казки:

Вчитель.А листок все плив та плив по прямої похилої лініїІ ось Дюймовочка потрапила за кордон. Повз качалочкоюлетів травневий жук, побачив дівчинку, обхопив її за талію та забрав на дерево. Він сів з крихтою на найбільший зелений лист, схожий на гачкову лінію, нагодував її солодким квітковим соком з секретикомі сказав: «Тут я жжжвербу, це моє жжжабоще. Будьте моєю жжженою, це моє жжжїлення!»

Потім до них прийшли інші жуки, які жили на тому самому дереві. Вони оглядали дівчинку з голови до ніг і говорили: «У неї тільки дві але жжжки! Жжжалко дивитись! Як у жжжосновно!»

Дюймовочка не сподобалася жукам, хоч була преміленька. І травневий жук сказав: «На жаль, нам ну жжжале розлучитися, дуже жжжаль, жжжїла удачі!»

Уривок із якої казки я прочитала?

Діти.Дюймовочка.

Д.Ганс Крістіан Андерсен.

У.Які елементи листа ви почули у уривку?

Вчитель вивішує поняття на дошці. Декілька учнів по одному виходять до дошки, промовляють і записують дані елементи листа. Інші працюють у зошиті на місцях.

1. Ставимо ручку на верхню лінійку робочого рядка і опускаємося по похилій лінії вниз до нижньої лінійки робочого рядка.

2. Пишемо пряму похилу лінію, трохи (на 1/10 від висоти рядка) не дописуємо до нижньої лінійки робочого рядка і починаємо плавно розгортати ручку на рядку, не загострюючи і не простягаючи по рядку.

3. Ставимо ручку на верхню лінійку робочого рядка, опускаємося вниз по похилій, виконуємо «качалочку», не відриваючи ручки, і піднімаємося по гачковій лінії до середини робочого рядка.

4. Ставимо ручку на верхню лінійку робочого рядка, опускаємося вниз по похилій, виконуємо «качалочку», піднімаємося по гачковій лінії до середини рядка, не відриваючи руки, і у напрямку до верхньої лінійки робочого рядка строго паралельно вже написаної прямої похилої лінії ( , лівої, похилої лінії) пишемо "секретик".

Діти прописують ці елементи остаточно рядки.

ІІІ. Повідомлення теми уроку

У.Повернемося до уривка. Кого зустріла Дюймовочка?

Д.Жука.

У.До нас у гості теж прийшов жук та приніс свою фотографію.

Вчитель дістає іграшку та відкриває зображення цього жука.

- Згадайте, який звук любив вимовляти жук?

Д.Звук [ж].

У.Які слова із цим звуком ви запам'ятали з оповідання?

Д.Житло, дружина, бажання, ніжки, шкода, жахливо, шкода, бажаю ( хай щастить), потрібно.

У.Здогадалися, яку букву ми сьогодні вчитимемося писати?

Д.Літеру ж .

У.Обґрунтуйте свою відповідь.

Д.У кожному слові зустрічається звук [ж], під час уроку навчання грамоті ми познайомилися зі звуком [ж].

У.Сформулюйте тему уроку.

Д.Лист малої літери ж .

Вчитель відкриває тему уроку.

Лист рядкової літери Ж

– Навіщо нам треба вміти писати букву ж ?

Д.Що більше літер ми навчимося писати, то більше слів зможемо написати.

– Для розвитку писемного мовлення.

– Щоби бути грамотними.

- Літера ж - Одна з букв алфавіту.

Важливо, щоб діти прийняли цю мету як свою.

IV. Робота з розвитку артикуляційного апарату

Перед дітьми – звуконаслідувальні дієслова.

У.Прочитайте слова, намагаючись передати голос реальні звуки живої природи.

На дошці:

мяу кає
автомобіль кає

ква кає
жу жж іт

куку ет
кря кає

- Виберіть: що робить жук?

Д.Гудить.

У.Покажіть, як дзижчить жук? Чому це відбувається?

Д.Деякі комахи при польоті дуже часто махають крилами, розтинаючи повітря. Так виходить дзижчання.

V. Робота з розвитком техніки читання. Знаходження літери, що досліджується, в словах

У.Жук приніс вам у подарунок свою улюблену літеру. Ця буква надрукована у вас у зошиті. Назвіть її.

Д.Друкована літера ж .

У.Виконайте штрихування літери: хлопчики – вертикальні, дівчатка – горизонтальні.

Під час роботи вчитель стежить за правильністю виконання роботи, дає поради, хвалить.

– У кожного на столі лежить улюблений вірш жука. Прочитайте його, знайдіть та обведіть простим олівцем усі літери ж .

Діти читають по рядку і називають кількість літер ж, що зустрілися в словах:

Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
На галявині я дзижчу,
Безневинно я дзижу,
Над ромашками кружляю!

- Повтор якого звуку використовує поет, щоб ми почули дзижчання жука?

Д.Гудіння створюється повтором звуку [ж].

У.В якому слові звук [ж] чується кілька разів?

Д.У слові дзижчання.

VI. Фізкультхвилинка

У.Встаньте. Я показую малюнки тварин, а ви визначаєте наявність та місце звуку [ж] у назвах цих тварин. Якщо звук [ж] на початку слова – ви піднімаєте руки нагору, якщо в середині слова – ставите руки на пояс, якщо наприкінці слова, то опускаєте руки вниз. Якщо в слові цього звуку немає, то ви сідаєте навпочіпки.

Вчитель показує малюнки: вже, жираф, собака, жаба, слон, їжачок, морж, лисиця.

VII. Робота в прописі(№ 3, с. 24-25)

У.Розгляньте поетапне написання малої літери ж .

– З яких елементів вона складається?

Діти перераховують елементи.

    Поелементний запис літери ж ведеться вчителем на дошці, а діти цю роботу виконують на вчительському рядку у прописі на с. 24:

1. Ставимо ручку на 1/3 зверху в робочому рядку, «горбиком» йдемо вправо, розвертаємо ручку, опускаємося вниз по похилій лінії.
2. До вищесказаного етапу 1 додаємо елемент під назвою ключка. Виписуємо «клюшку».
3. По «клюшці» йдемо вправо нагору і, не доходячи 1/3, виписуємо «секрет».
4. За «секретом» – похила лінія вниз.
5. Піднімаємось по похилій на 1/3 знизу, знову йдемо по гачковій вправо вгору.
6. З 1/3 «ламаємо секрет».
7. За «секретом» – похила вниз, «гойдалка», гачок до середини.
8. Повторний показ вчителем безвідривного запису всієї літери ж за скороченим алгоритмом з коментуванням: «горбок», похила вниз, «клюшка», гачкова до 1/3, «секрет», за «секретом» – похила, «гойдалка», гачок до середини.

    Лист дітьми літери ж «в повітрі» з промовленням алгоритму за силуетом жука.

У.Проведіть по силуету жука ручкою лінії так, щоб вийшла мала літера ж.

    Лист букви по точках, а потім самостійне написання букви до кінця рядка.

VIII. Самоаналіз написаного

У.Знайдіть найкрасивішу літеру, написану вами, та обведіть її зеленою ручкою. Яка літера вам не дуже сподобалася і чому?

Жук теж працював разом із вами. Давайте подивимося, що вийшло.

У таблиці учні розбирають графічні помилки у написанні букви ж, вибирають правильно написану букву, підбадьорюють старання жука

ІХ. Лист складів-злиттів з літерою ж: жу, жу, жи

Робота у прописі. Лист складів із промовлянням. Вчитель акцентує увагу на особливості написання та вимови мови.

Х. Лист слів із літерою ж

Діти читають слова. Після прочитання та орфографічного розбору слова прописують поруч із зразком.

У слові журавліучні відзначають усі частини літер та їх з'єднань. З'єднання в середині відзначають рисочкою, а з'єднання на 1/3 – хрестиком. Один учень відзначає серединки, інший – треті частини на дошці, інші працюють у прописи.

У слові жайворонокдіти позначають усі «гніздечки» та «шалашики». Один учень відзначає «гнізда», інший – «шалашики», а решта працюють у прописі на місцях.

У.Пограємо у гру «Хто більше?». Придумайте слова, у яких звук [ж] був на початку слова.

Д.Журнал, життя, жасмин, жолудь, жилет.

У.У середині слова?

Д.Аґрус, баклажан, лижник, етажерка.

У.Наприкінці слова?

Д.Багаж, чіж, ніж, персонаж.

Читання учнями групи слів, близьких за змістом: дружба – товаришували – друг.

У.Чим схожі ці слова? Як ми називаємо такі слова?

Д.Споріднені.

У.Запишіть слова, виділіть у них загальну частину.

ХІ. Фізкультхвилинка

ХІІ. Робота з пропозиціями

У.Що ви бачите на дошці?

На дошці:

| _______ ________ _______ ________ ?

Д.Схему запитання.

У.Скільки у ньому слів? Які правила написання речення ви знаєте? Що ми називаємо пропозицією?

Відповіді дітей.

– Прочитайте у прописах запитання.

Д.Кому стало шкода жука?

У.Згадайте текст букваря і дайте відповідь на запитання: кому стало шкода жука?

Д.Жанні стало шкода жука.

У.Запишіть запитання.

Відновіть деформовану пропозицію та запишіть на вільній лінійці.

Д. Женю вкусив у руку жук.

ХІІІ. Закріплення пройденого матеріалу

Учні з'єднують стрілочкою по порядку всі елементи, щоб вийшла буква ж.

Діти збирають із розсипаних букв слово. (Виходять слова: жало, спека, жаба, калюжа.) Слова записують із коментуванням.

ХІV. Додатковий матеріал

На дошці:

У.Назвіть слово із вивченою сьогодні на уроці буквою.

Д.Бажання.

У.Як розумієте сенс цього слова?

Відповіді дітей.

- Складіть зі складів споріднені слова.

Д.Бажання, бажаний, бажати, бажано.

У.Вставте відповідні за змістом слова:

І … ( бажана) країна
Ось уже здалеку видно.

(А.С. Пушкін)

Відповіді дітей.

Все вчитися ми … ( бажаємо)
І п'ятірки отримуємо.

- Як ви розумієте сенс цієї пропозиції?

Вигадайте побажання нашому гостю.

ХV. Підсумок уроку

У.Назвіть тему уроку.

Д.Лист малої літери ж .

У.Яка мета уроку?

Д.Навчитися писати букву ж .

У.Що ми для цього зробили?

Д.Створили алгоритм написання літери ж .

У.Ми досягли мети?

Д.Так.

У кожного на столі є конверт для рефлексії. У ньому лежать листочки зеленого, жовтого та коричневого кольорів.

У.Згадайте ключові слова уроку та оцініть свою роботу. Якщо ви працювали на уроці з бажанням, були впевнені в собі, вам було цікаво і у ваших прописах чистота та порядок, то оберіть лист зеленого кольору.
Якщо ви працювали з бажанням, але не дуже впевнено, хвилювалися, та й у прописі були недоліки, то виберіть лист жовтого кольору.
Якщо ви працювали без бажання, вам було нудно на уроці, виберіть листок коричневого кольору.

На дошці – три стовбури дерева. Вчитель пояснює, що на перше дерево діти приклеюють листочки зеленого кольору, на друге – листочки жовтого кольору, а на третє – листочки коричневого кольору. Діти наклеюють вибраний лист. В результаті виходять три дерева. Робиться відповідний висновок.

– Я рада, що ви працювали сьогодні з бажанням, упевнено, що у ваших прописах чистота. Наш гість також задоволений, що ви подарували йому такий чудовий будинок. Дякую за роботу! Урок закінчено.

Ключові слова:алгоритм написання, літера «ж», універсальні навчальні дії, робота у парах, рефлексія.

Тема уроку:Лист малої літери «ж»

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу

Цілі уроку:

1. предметні:познайомити дітей із алгоритмом написання малої літери «ж»; вчити писати склади, слова, речення з літерою «ж»; закріплювати лист вивчених літер.

2. метапредметні:розвивати усне та письмове мовлення, увага, логічне мислення, фонематичний слух, творчі та комунікативні здібності, навички класифікації, уміння формулювати тему та мету уроку, підбивати підсумок уроку, виражати ставлення до результату своєї роботи.

3. особистісні:створити умови для формування внутрішньої позиції учнів, що характеризується інтересом до того, що відбувається на уроці та позитивною мотивацією навчальної діяльності. Виховувати уважне ставлення одне до одного, вміння працювати у парах.

Обладнання:мультимедіа, намальоване дерево, вирізані з паперу вишеньки для роботи в парі, ребус "жук", блакитні листочки, умовне позначення: "Робота в парі", закладки для учнів "Сонечко".

Завантажити:


Попередній перегляд:

Лист малої літери «ж»

Сценарій уроку листа для 1 класу

Ключові слова: алгоритм написання, літера "ж", універсальні навчальні дії, робота в парах, рефлексія.

Тема уроку: Лист малої літери «ж»

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Цілі уроку:

1. предметні: познайомити дітей із алгоритмом написання малої літери «ж»; вчити писати склади, слова, речення з літерою «ж»; закріплювати лист вивчених літер.

2. метапредметні: розвивати усне та письмове мовлення, увагу, логічне мислення, фонематичний слух, творчі та комунікативні здібності, навички класифікації, уміння формулювати тему та мету уроку, підбивати підсумок уроку, висловлювати ставлення до результату своєї роботи.

3 . особистісні: створити умови для формування внутрішньої позиції учнів, що характеризується інтересом до того, що відбувається на уроці та позитивною мотивацією навчальної діяльності. Виховувати уважне ставлення одне до одного, вміння працювати у парах.

Обладнання: мультимедіа, намальоване дерево, вирізані з паперу вишеньки для роботи в парі, ребус "жук", блакитні листочки, умовне позначення: "Робота в парі", закладки для учнів "Сонечко".

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вчитель: Ось і продзвенів дзвінок, починаємо ми урок.

ІІ. Актуалізація знань.

Вчитель: Послухайте та відгадайте загадку.

У спекотній Африці гуляє,

Довгою шиєю дивує,

Сама висока, наче шафа,

Жовтий, у цятках…

Учні: Жираф (СЛАЙД 2)

Вчитель: Який звук чується на початку слова жирафа? Дайте характеристику цього звуку.

Учні: Згідний, твердий, парний.

Вчитель: Придумайте слова, у яких чується звук [ж].

Вчитель: Якою літерою на письмі позначається звук [ж]?

Учні: Буквою «ж». (СЛАЙД 3)

ІІІ. Формулювання теми. Постановка мети уроку.

Вчитель: Спробуйте сформулювати тему уроку.

Учні: Рядкова літера "ж".

Вчитель показує малий літеру ж.

Вчитель: Яка мета уроку?

Учні: Навчитися писати малу літеру «ж», слова з цією літерою.

IV. Відкриття нових знань.

Вчитель: Подивіться уважно на букву. Із яких елементів вона складається?Учні: Заокруглень, прямих похилих.

Вчитель: Якби ви були вчителем, як би ви пояснили алгоритм написання малої літери «ж»?

До дошки виходить учениця і намагається пояснити алгоритм написання малої літери "ж".

Вчитель: Послухайте алгоритм написання малої літери «ж»:

1. Ставимо ручку трохи нижче за робочий рядок, пишемо закруглення вліво;

2. Пишемо пряму похилу вгору, пряму похилу вниз, пряму похилу вгору;

3. Пишемо закруглення вправо.

Послідовність виконання роботи учнями:

1. Лист малої літери «ж» повітрі.

2. Повторення правил, які потрібно згадати при листі (спинку тримаємо прямо, ручку тримаємо правильно, листок зошита маємо навскіс).

3. Лист малої літери «ж» за алгоритмом у Прописі – с. 24 (спочатку з учителем).

Учні відкривають зошити за закладками. У кожного учня у зошиті лежить закладка «Сонечко».

4. Робота у парах.

Вчитель показує умовну позначку: значок «вишеньки».

Вчитель: Що це за умовне позначення?

Учні: Робота у парі.

Вчитель: Давайте покажемо гостям, як ви навчилися писати малу літеру «ж».

Учні по черзі пишуть фломастером малу літеру «ж» на вишеньках і «одягають» дерево.Малюнок 1

Рис. 1

V. Фізкультхвилинка для очей «Метелик»

VI. Робота над новим матеріалом

1. На дошці літери:а у ж і (СЛАЙД 4)

Вчитель: На які групи можна поділити ці літери?

Учні: Голосні та приголосні.

Вчитель показує на екрані схему:(СЛАЙД 5)

ж у

Вчитель: Згодна буква «ж» товаришує з голосними буквами. Внаслідок цієї дружби утворюються склади. Давайте їх прочитаємо.

2. Читання складів. (СЛАЙД 6)

А ж

Жужу

Жи

3. Гра «Доскажи слово»

У читач: Давайте з цими складами пограємо у гру: «Доскажи слово»

  • ЖА-ЖА-ЖА – є голки у … (їжака)(СЛАЙД 7)
  • ЖУ-ЖУ-ЖУ - з Петею, Васею я... (дружу)(СЛАЙД 8)
  • ЖИ-ЖИ-ЖИ - дуже гострі ... (ножі)(СЛАЙД 9)

Вчитель: Подивіться уважно на склади. Як ви думаєте, як на листі з'єднуватиметься маленька літера «ж» з голосними літерами: а, у, і?

Учні: За допомогою прямої сполучної лінії.

  1. Лист складів.

Вчитель: Давайте запишемо склади у зошиті. Що потрібно вимовляти, коли ми пишемо склади та слова?

Учні: Звуки.

Учні по черзі виходять та записують склади на дошці, решта – працюють у зошиті самостійно.

Вчитель: Навіщо ми вчилися писати малу літеру «ж»?

Учні: Щоб навчитися писати слова із цією літерою.

VII. Фізкультхвилинка.

Вчитель: Якщо ви в слові почуєте звук [ж], то треба сісти, а якщо не почуєте, то треба підстрибнути на місці. (Слова:вареник, їжачок, відро, жук, ворона, журавлі,вертоліт, життя).

5. Робота у парах (СЛАЙД 10)

  • ЛУК Л - Ж

Вчитель: Відгадайте, яке слово зашифроване у цьому ребусі?

Учні: Жук

Вчитель: Скільки звуків у слові жук?

Учні: 3

Вчитель: Давайте перевіримо.

Учні разом із учителем вимовляють звуки, загинаючи пальчики.

Вчитель: Запишіть слово на блакитному листку. Поміняйтеся листочками. Перевірте роботу свого сусіда по парті. Намалюйте на листочку зірочка, якщо робота виконана правильно.

  1. Лист слів та речень. (СЛАЙД 11)

На екрані: в, Дашу, жук, вжалив, руку

Вчитель: Прочитайте слова. Подумайте та скажіть, будь ласка, цю пропозицію?

Учні: Ні.

Вчитель: Що потрібно зробити, щоб у нас вийшла пропозиція?

Учні: Переставити місцями слова за змістом.(СЛАЙД 12)

Вчитель: Давайте запишемо пропозицію. Які правила слід знати, щоб записати пропозицію?

Учні: Перше слово пишемо з великої літери. Наприкінці пропозиції ставимо крапку. Коли пишемо слова, вимовляємо звуки.

Один учень працює біля дошки.

Вчитель: Розділіть слова на склади, підкресліть склади дугою. Поставте в словах наголос.

VIII. Закріплення пройденого.

  1. Індивідуальна робота. Гра «Збери слова»

Вчитель: Давайте пограємо у гру: «Збери слова». Слова потрібно записати у Прописі.(СЛАЙД 13 – 20)

Мета заняття: вивчаємо букву Ж, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички.

  • познайомити дошкільника з літерою Ж, правильною вимовою звуку;
  • навчити писати друковану літеру Ж за клітинами;
  • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Жолуди Жаба Жук Жирафи

  1. Скажи, як дзижчить жук? (Ж-ж-ж…)
  2. Який звук є й у слові ЖУК, й у слові ЛИЖІ?
  3. На початку, наприкінці чи в середині звук [ж] у слові ЖУК? - ЛИЖІ? - Спекотно? - ДРУЖОК?

Коли ми вимовляємо звук [ж], кінчик язика піднімається за верхні зуби, зуби майже стиснуті, з-поміж них лише вузенька лужок. Вимов: ЖЖЖ. І язик, і губи заважають повітря вільно виходити з рота, коли ми вимовляємо звук [ж].

  • Голосний чи приголосний звук [ж]?
  • Дзвінкий чи глухий цей звук?
  • Чому?

Завдання: друкована літера Ж для дошкільнят

Розглянь літеру Ж. Нашили літеру Ж у повітрі і один раз у зошиті акуратно по клітинках простим олівцем або кульковою ручкою.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу або слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні точки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви повністю, а дитина їх просто обведе іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

Продовж фразу

Лежебока рудий кіт
Відлежав собі… (живот).

В'яже мати довгий шарф.
Бо син... (жираф).

Лійся, дощ, веселіше.
Ми з тобою товаришуємо.
Весело нам бігати
Босоніж по … (калюжах).

І біжить Айболіт до бегемотиків,
І плескає їх за… (животиками).

Казка про букву Ж

Жадібна Жаба

Жили-були важливий Жук, обережний Уж і жадібна Жаба. Якось важливий Жук каже Ужу:

Потрібно б нам дах пофарбувати.
- Пофарбувати можна, - каже обережний Уж.
- Тільки якою фарбою?
- Жовтий, - поважно сказав Жук.
- Але ж у нас немає жовтої фарби.
- Ну, тоді помаранчевий!
- І помаранчевої також немає.
- Ходімо попросимо у жадібної Жаби, у неї ціла бочка помаранчевої фарби.

А жадібна Жаба тим часом їла джем із жбана. Побачила, що до неї йдуть Жук та Уж, швиденько сховала джем і сидить чекає.

Здрастуйте, Жаба! Ти не даси нам помаранчевої фарби дах пофарбувати?
- Не дам! – відповідає Жаба.
- Жаль фарбу.

Пішли Жук і вже ні з чим, а Жаба знову за джем взялася. Тут прилетів Шміль і дзижчить:

Дай трошки-жочко дж-жема, Ж-жаба.
- Немає у мене жодного джему!
- Ах ти ж-жадина! - розсердився Шміль, та як ужалить Жабу.

Жаба з переляку - стриб у бочку з оранжевою фарбою! Вилізла вся помаранчева і плаче помаранчевими сльозами:

Пошкодуйте мене, нещасну!

Але нікому не було жалюгідної помаранчевої Жаби.

Загадки для дітей на літеру Ж

Гніздо своє він у полі в'є.
Де тягнуться рослини.
Його і пісні та політ
Увійшли до віршів!
Хоче – прямо полетить.
Хоче - у повітрі висить,
Камнем падає з висот
І в полях співає, співає.
(Жайворонок)

У золотий клубочок
Сховався дубочок.
(Жолудь)

У цей гладкий коробок
Бронзового кольору
Захований маленький дубок
Наступного літа.
(Жолудь)

Яєчко в філіжанці
З дерева впало
І не розбилося.
(Жолудь)

Листя падає з осин,
Мчить у небі гострий клин.
(Журавлі)

Він високий і плямистий,
З довгою-довгою шиєю,
І харчується він листям
- Листя дерев.
(Жираф)

Чорний, а не ворон.
Рогат, а не бик,
З крилами, а не птах.
(Жук)

Шість ніг без копит.
Летить - дзижчить,
Впаде – землю риє.
(Жук)

Жу-жу-жу-жу,
Я на гілці сиджу,
Я на гілці сиджу,
І звук Ж тверджу.
(Жук)

Довгоногий, довгоший,
Довгий, тілом сірий,
А потилиця гола, червона.
Бродить по болотах брудним,
Ловить у них жаб.
Безглуздих стрибків.
(Журавель)

Встали брати на ходулі,
Шукають корми на шляху.
Чи на бігу, чи на ходу
Їм із ходулів не зійти.
(Журавлі)

Прислів'я та приказки на букву Ж

Живи для людей, поживуть люди для тебе.
Де дружбою дорожать, там і вороги тремтять.
Міцну дружбу і сокирою не розрубаєш.
Душу і серце в роботу вклади, кожної секунди у праці дорожчі.
Йому скажи, та вкажи, та в рот поклади.
Життя прожити не поле перейти.
Дружба як скло, розіб'єш – не складеш.

Веселі вірші про букву Ж для дітей

Жук дзижчить:
- Я йшов і йшов,
Жовтий камінчик знайшов.
- Це жолуд! Ти не правий,
- каже жуку жирафа.
- Що ж, повіш його на сук,
– каже жирафу жук.
(Г. Сапгір)

Пісенька жука Жу-жу-жу,
Я на гілці сиджу,
Літеру Ж все тверджу.
Знаючи твердо літеру цю,
Я дзижу навесні та влітку.
Я жук, я жук,
Я тут живу.
Гуджу, гуджу,
Дивлюся, лежу,
Все життя дзижчу:
Ж-ж-ж-ж.
Жук літає над лужком,
Він утомився ходити пішки.
(Г. Вієру)

Жук-жучок відповів урок.
Замість слів «ручок дзюрчить»
Написав «жучою дзижчить».
(Г. Вієру)

Жук упав і встати не може.
Чекає він, хто йому допоможе.
(С. Маршак)

Жолудь та дуб
З гілки на землю шльохнувся жолудь,
Жолудь дозрілий, жолудь важкий.
Він від переляку плаче та плаче
І шлункових слізок не ховає.
- Що ж мені робити, дуб-велетень?
Гей, відповідай, я ж твій син!
- Що тобі робити?
У землю закопатися, щоб навесні
На дубок перетворитися.
(Лейла Ерадзе)

Ось чому вже назвали
Старожила тутешніх калюж?
Адже нікого не вжалив
Безневинний чорний вуж.
(Л. Кондратенко)

Жираф
Рвати квіти легко та просто
Дітям невеликого зросту.
Але тому, хто такий високий,
Нелегко зірвати квітку.
(С. Маршак)

Легко ламає спину леву
Удар його копита,
А їсть він листя та траву -
І не завжди досить...
Мені дуже подобається жирафа,
Хоча боюся, що він не правий!
(Б. Заходер)

Їжак з їжачком та їжачкою
Збирають ожину.
Рудобока лисиця
Теж хоче поживитись.
Задумалася кума:
У їжаків голок темрява.
(Є. Сирота)

Жонглера пожалів ненажера:
«Шкода, вечеряти йому нескоро.
Тарілок багато, багато страв,
Але в них гарячого не дають».
(Б. Берестов)

Білий лужок,
Тепла фуфайка.
Я на лижах втечу
Ти мене спіймай.
(3. Олександрова)

Журавленок жолудь взяв,
Кинув жолудь і впіймав.
Він, мабуть, дуже скоро
Буде цирковим жонглером.
(А. Пудваль)

Бувають у житті чудеса:
Вужа вжалила оса.
Вона вжалила в живіт.
Вужу жахливо боляче,
Ось.
А лікар Їжак сказав Ужу:
«Я нічого не знаходжу.
Але все ж таки, думається мені,
Вам краще повзати на спині,
Поки що живіт не заживе.
(Р. Муха)

Лоша бачить ясно:
Жовте світло! Іти небезпечно!
(Б. Тимофєєв)

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів збільшує словниковий запас дошкільника, розвиває мову та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторикурук.
  3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
  4. Вірші впливають як розвиток пам'яті. Доведено, що коли щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язку, підвищується загальна здатність до навчання.


Літера Ж - восьма літера російського алфавіту. Позначає приголосний дзвінкий звук, завжди твердий [Ж].

Слова, що починаються на букву Ж: жаба, журавель, жайворонок, жадина, жало, рідина, шахрай, жолудь, живіт, Жора, жираф, тварина, жук, жилет, дружина, жінка, бажання, залізо, журнал, жуйка, Женева, життя,

Літера Ж у середині слова: ненажера, пропозиція, шкіра, сажа, морозиво, книжка, ложка, ножиці, ножик, кухоль, вечеря, калюжа, чоловік, вельможа, ложа, дощ, тістечко, мережива,

Літера Ж наприкінці слова: морж, їжак, ніж, чоловік, поверх, кілометраж,


Як писати букву Ж? ()
Це ж,
А це - До,
Цілий жук
І півжука.

Подивися: буква Ж
На жука схожа,
Тому що у неї
Шість жучих ніжок.


Знайомство з буквою Ж - артикуляція звуку ()
- губки заокруглені і злегка витягнуті вперед
- широкий язичок нагорі та утворює "чашечку"
- теплий повітряний струмінь по центру язичка
- шийка "працює"

Загадки з літерою Ж ()
Ціла година дзижчить вже
На квіточці буква...

Жираф – високий наш жираф,
У нього весела вдача.
Ми з ним на третьому поверсі,
Сміючись, запам'ятаємо букву...

Ця літера як жучок
Розчепірила шість ніг,
І, звичайно, знаєш ти,
Що за нею не ходить "и".

Вірші про букву Ж ()
Жу-жу-жу, я на гілці сиджу,
Літеру Ж все тверджу.
Знаючи твердо літеру цю,
Я дзижу навесні та влітку.
А одного разу жук-жучок
Відповідав навесні урок.
Замість слів "ручок журить"
Написав "ручок дзижчить".

Ця літера широка
І схожа на жука.
І при цьому, як жук,
Видає звук, що дзижчить:
Ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж!

Ж має стільки ніжок,
Ніби буква повзати може.
Літера Ж напевно
На папері тінь жука.

Подивися на сніжинки:
У кожній - Ж посередині!

Літеру Ж вважають жадібною,
Не ділиться зовсім!
Жадібним бути не можна, не треба!
Адже жадібні не мають друзів!

Життя, жуйка, слово чекати,

Ж вам теж треба знати,

Женя, Жанна, калюжа,

З - ж, зимою холоднеча.

Скоромовки ()
Гудить дзижчина, дзижчить, та не крутиться.

Жук дзижчить над абажуром,
Гудить дзижчина,
Гудить, крутиться.
Женя з Жанною потоваришувала.
Дружба із Жанною не склалася.
Щоб жити з друзями дружно,
Ображати друзів не треба.

Вже в калюжі.

Зустрів у частіше їжак їжака:
- Як погода, їжак?
- Свіжа.
І пішли додому, тремтячи,
Згорбуючись, скуштуючи, два їжаки.

Лежить їжачок у ялинки, у їжака голки,
А внизу, схожі на маленьких їжаків,
Шишки торішні на траві лежать.

Злякалися ведмежа
Їжак з їжачкою та їжачком,
Стриж із стрижихою та стрижонком.

У їжака - їжака,
У вужа - ужата,
У чижа - чижата,
У жука – жучата.

Жук дзижчить - він стати не може,
Чекає він, хто йому допоможе.

Над Жорою жук, дзижчання, кружляє.
Від страху Жора весь тремтить.
Навіщо ж Жора так тремтить?
Зовсім не страшно жук дзижчить.

Жук з дзижкою не тужили,
Міцно з літерою Ж товаришували.
Літера Ж до них приходила,
Їх жучать дзижчати вчила.

Чистомовки ()
Жа-жа-жа – є голки у їжака.
Жи-жи-жи – під кущем сидять їжаки.
Жу-жу-жу – молоко дамо їжу.

Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Якось їжак прийшов до вужа.
Жи-жи-жи, жи-жи-жи
Мені жах покажи.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Я з їжаками не дружу.
Жа-жа-жа, жа-жа-жа
Їжак уникає вужа.

Жу-жу-жу, жу-жу-жу
До зоопарку прийшли до моржу.
Жа-жа-жа, жа-жа-жа
Злякалися ми моржа.
А-же-же, а-же-же
Сидять пташки на моржі.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Ближче підійшли до моржу.
Жи-жи-жи, жи-жи-жи
Повернулися до нас моржі.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Рибку кинули моржу.
Жи-жи-жи, жи-жи-жи
Дуже мирні моржі.
Жи-жи-жи, жи-жи-жи
Не страшні зовсім моржі.

Жа-жа-жа-жа,
Є голки у їжака.
Жи-жи-жи-жи,
Але не шиють, на жаль, їжаки.
Жу-жу-жу-жу,
Нитки не потрібні їжу.
Же-же-же-же,
Це пісня про їжу.


Зображення букви Ж та слова на букву Ж(тут)

Слова зі зірочкою назвати у множині.






Казки про буквуЖ ()

— Я піймав літеру Ж, — хлопчик показав мамі жука.

— Він схожий на літеру Ж і дзижчить, як Ж, — погодилася мама.

— Ж-ж-ж-ж, відпусти мене додому! - Задзижчав зляканий жук.

— Добре, але де твоя хата? - Запитав хлопчик.

— У великому пні, на нижньому ця ж-ж-ж, — пояснив жук.

Хлопчик відпустив жука і довго дивився на чудо-пень, населений різними качанами.

— Жаль, жук полетів, і ми не маємо літери Ж, — сказав він мамі.

- Хіба ти не чуєш? - Здивувалася мама.

«Ж-ж-ж» – дзижчали бджоли. "Ж-ж-ж," - дзижчали мухи.

Джерело http://www.dobrieskazki.ru/bukvi.htm

********************************************************************************************


Давай пригадаємо, мій любий і дорогий, де і які літери в нас живуть? На самому верху, де все видно і чутно, живе найголовніша літера «А». Поверхом нижче проживає буква «Б», потім буква «В», буква «Г», буква «Д» і нижче дві сестрички букви «Е» і «Е», про які ми нещодавно прочитали історію.

А сьогодні ми дізнаємось історію про букву «Ж».

Літера «Ж» була схожа на жука. І коли вона гуляла та відпочивала на траві, то її завжди плутали з жуком. До неї підлітали різні жуки і казали:

- Гей, друж-ж-жок! Що ти тут леж-ж-жиш? Як ж-ж-життя? Давай пож-ж-жужж-ж-жим!

– Не буду я дзижчати! - Відповідала літера "Ж", - Я ж не жук! Зрозумійте!

– Так? - Дивувалися жуки, - Треба ж-ж-же ... Не ж-ж-жук, а дуже схож-ж-жа ...

І вони відкривали крила і відлітали: ж-ж-ж-ж.

Якось літера «Ж» пішла гуляти і на лузі лягла відпочити на траві, погрітися на сонечку. А пташки співали, було тепла і вона задрімала. І тільки вона заснула, як відчула, що її схопили і потягли кудись.

- Ой ой ой! – закричала літера «Ж» і розплющила очі. – Ой! - І тут же закрила їх знову.

Вона летіла над землею. Виявляється, її схопила дзьобом якась пташка і несла її в дзьобі, а сама летіла.

Літера «Ж» набралася сміливості та розплющила очі.

– Ух! - Вони летіли дуже високо. Далеко-далеко залишилися луг, ліс та рідний будиночок Алфавіт. І тут вони прилетіли в гніздо, де на пташка чекали голодні пташенята. Пташка відразу ж поклала букву «Ж» у шийку одному пташеняті, адже вона думала, що це не буква «Ж», а що це жук.

- Ой ой ой! Відпустіть мене! – закричала наша літера.

Тут пташеня здивувалося і виплюнуло нашу літеру «Ж».

- Не смачна! Чів-чів! – сказав пташеня.

- Звісно, ​​я не смачна! - Заявила літера «Ж», - тому що я не жук, а літера! Просто я дуже схожа на жука.

І тут вона подивилася довкола. А сонечко вже зібралося на відпочинок і стало темніти.

- Ой, пташка, мила! - Сказала літера "Ж", - допоможи ж мені пож-ж-жала! Мені треба додому, в Алфавіт, а то як же будуть все ж-ж-жити без мене? Буде не «життя», а «ізнь», і не будуть «жуки», а «уки».

- Уки? - Здивувалася пташка. - Ну ні, ми не їмо уків, ми їмо жуків, тому я тебе віднесу назад. Тим більше що ти не їстівна.

Вона взяла дуже обережно та акуратно букву «Ж» і вони полетіли. Вони летіли високо-високо, внизу пропливали поля, ліси, і літера «Ж» зовсім не боялася, їй було дуже цікаво.

Потім пташка опустила букву «Ж» на галявину поруч із будиночком і всі букви вибігли зустрічати свою зниклу сестричку – букву «Ж».