Меню

Проведення прогулянки у старшій групі взимку. Конспект фрагмента прогулянки: «Допоможемо птахам узимку» у старшій групі. Хід проведення прогулянки у старшій групі дитсадка

Онкологія

Цілі:

- Формувати уявлення про зміни в природі;

- Вчити розрізняти характерні прикмети кінця зими (перша крапель);

- Закріплювати вміння сприймати поетичний опис зими.

Хід спостереження

Сніг та хижі візерунки,

У полі завірюхи, розмови.

Холод, напівтемрява….

День - ковзани, гора, санки,

Вечір – бабусині казки.

Ось вона - зима!

Вихователь загадує дітям загадки.

♦ Гуляє в полі – та не ніч.

Літає на волі – та не птах. (Завірюха, хуртовина.)

♦ Лежав, лежав, а навесні в грядку втік. (Сніг.)

Є прикмети:

♦ У лютому зима з весною зустрічається вперше.

♦ Блідий місяць - до снігопаду.

♦ Якщо навколо сонця туманне коло — до хуртовини.

♦ Лютий – бокогрей.

Лютий — кінець холодної пори, морозотрясний і хуртовий місяць, сповнений несподіванок і різних змін. У ньому дзвенить перша боязка крапель, витягуються довгі кришталеві бурульки, скліють південні схили кучугур, з'являються затайки біля дерев, що самотньо стоять. Лютий – місяць вовчих весіль. У лютому кучугури, часті поземки і бурани, завірюхи та хуртовини. На один бік лютий гріє, на другому — студить. У відлигу вікна покриваються шаром води. У мороз із цієї води утворюються химерні візерунки. Вихователь ставить дітям питання.

♦ Назвіть усі зимові місяці.

♦ Навіщо ми засипали коріння дерев снігом?

♦ Назвіть ознаки лютого.

Трудова діяльність

Прикраса ділянки кольоровими крижинками.

Цілі:

- Вчити працювати в колективі;

- Розвивати естетичний смак.

Рухливі ігри

«Хитра лисиця», «Хто зробить менше стрибків?».

Цілі:

- продовжувати вчити стрибати гігантськими кроками;

- Починати гру за сигналом вихователя.

Індивідуальна робота

Розвиток рухів.

Цілі:

- вправляти у ковзанні;

- Навчити присідати під час ковзання.

— розширювати знання вихованців про погоду та природні явища, характерні для теплої пори року, та за допомогою дорослого відгадувати загадки про них;

- продовжувати формувати у дошкільнят уявлення про роль та значення води для живого навколишнього середовища;

- розвивати інтерес до тематичних літературно-мистецьких творів;

— вчити дітей уважно слухати та переказувати зміст;

— вчити дітей помічати прекрасне в природі навколишнього світу, захоплюватися і милуватися ним;

- Виховувати естетичне почуття.

Форми активності: фізична, емоційно-ціннісна, художньо-естетична, мовна, пізнавальна (загальна та логіко-математична), креативна.

Хід проведення прогулянки у старшій групі дитсадка

Вихователь виводить малюків на територію дитячого садка та починає розмову.

— Малята, хто з вас знає і може сказати: який зараз час доби? (Ранок) Так, зараз ранок. Нещодавно ви прокинулися і прийшли до нашого рідного дитсадка. Але розкажіть, що ви зробили після того, як прокинулися? (Встали, одягнулися, вмилися) Молодці. Ось і наша природа так само, як і ви, малюки: уночі солодко спить, а вранці вмивається. Давайте торкнемося долонькою трави (Діти виконують запропоноване завдання) Яка вона? (Мокра) Правильно, трава мокра. Це навіть можна помітити, не торкаючись її: бачите, яка вона яскрава, вмита, блискуча та свіжа. Як ви вважаєте, чому трава така? (Бо на ній роса)

Педагог хвалить дітей за уважність та продовжує розмову.

— Роса — явище природи, яке ми спостерігаємо вранці. А випадає вона на траву і все довкола ще раніше — уночі. Ви знаєте, із чого складається роса? (З води) Правильно. Ось яка трава із росою! Хто у відкритому взутті - краще не ступайте в нього, а то ніжки будуть мокрими. Подивіться уважно: роса не лише на траві. Де ще можна побачити її? (На квітах, гілочках дерев та кущів.) Бачите росисті крапельки? Розкажіть, які вони? (Маленькі, прохолодні, прозорі, мокрі, сріблясті.)

Дорослий читає віршовані рядки.

На траві-травинці -

Намистинки-росинки,

Сонцем осяяні:

До чого ж гарні!

Скільки тут їх біля хвіртки!

Ними весь усипаний луг.

Нанизати б їх на нитки

Досить їх для всіх подруг!

І поки я так мріяла,

Сонце намистинки зібрало.

Навіть у травах під сосною

Не лишилося жодної!

Вихователь. — Упала роса на все довкола – земля посвіжіла, прокинулася від сну, ожила, засяяла яскравими фарбами. Давайте знайдемо росяну краплю, на яку впав промінь сонця. Яка вона? (Педагог допомагає малюкам зробити висновки за спостереженнями: крапелька красива, блискуча, сяє на сонечку, переливається, як дорогоцінний камінчик.)

— Є така прикмета: якщо роса вранці щедра, вдень буде сухо й ясно; а якщо роси немає – чекайте на дощ. Чим вмиваються трави, кущі, дерева, якщо не випадає роса? (Дощиком.) А сьогодні, як ви вважаєте, має піти дощ? Чому ви так вирішили? (Відповіді та пояснення дітей.)

Дорослий пропонує малечі згадати, як вони спостерігали за тим, як йшов літній дощ.

Фізкультхвилинка «Дощик»

Педагог читає віршовані рядки, а діти, ставши в коло один за одним, рухаються відповідно до тексту.

Кружить хмарка наді мною.

Веселий дощ, дощ грибний.

(Звичайна ходьба з піднятими вгору руками)

Перші краплі важко впали,

У повітрі стало свіжо.

Дощ йти не поспішав,

"Устигну ще", - він казав.

(Пересування повільним кроком, широко ступаючи)

Раптом дощ пожвавішав,

Стрепенувся - і полився:

І такий вже дрібний, сильний,

Мокрий і багатий.

(Біг у швидкому темпі)

Умила дощова вода

Ліс, сад і квіти обличчя,

І городи, і поля –

Стала чистою земля.

(Діти імітують процес умивання)

Малята збираються навколо педагога.

— Кому потрібні дощик та роса? (Для всього живого: дерев, кущів, трав, квітів) Правильно. Волога важлива для всіх: птахи, тварини та люди також не змогли б жити без неї.

— Літнє сонечко швидко піднімається високо-високо і своїм теплом висушує все довкола. Подивіться, що відбувається з краплями роси? (Вони стають дедалі меншими і потихеньку зникають) Вдень ми побачимо росу на траві? (Ні) Як ви вважаєте, чому зникають краплі роси вдень? (Їх висушує сонячне проміння) Так, молодці.

Педагог пропонує дітям послухати цікаву казку, яка розповість про пригоди крапельки роси.

Крапля роси

Рано-вранці на квітці троянди прокинулася Крапля роси.

«Як я тут виявилася? – думає Крапля. - Увечері ж була високо в небі. Як я потрапила на землю?

І захотілося їй знову на небо.

Пригріло Сонечко. Випарувалась Крапля, піднялася високо в небо блакитне, до самого Сонечка. Там тисячі інших крапель. Зібралися вони в темну хмару і сховали сонечко.

«Чого ви мене заслонили від людей?» — розгнівалося Сонечко. І послало на темну хмару вогненну стрілу, загримів грім. Злякалася хмара і розсипалася. Пішов дощ. Крапля впала на землю.

«Дякую тобі, Крапля, — сказала Земля. – Так я скучила за тобою.

Запитання до тексту:

Сподобалася вам казочка?

Як вона називається?

Розкажіть, де побувала Краплина Роси.

Що відчула Земля, коли на неї повернулася Крапля?

Як ви вважаєте, чому Земля така зраділа? (Відповіді дітей)

Педагог читає дітям тематичні загадки, діти відгадують їх. Якщо діти не можуть, вихователю можна використати відповідні картки-підказки.

Ти весь світ обігріваєш

І втоми не знаєш,

Усміхаєшся у віконце,

А звати тебе все… (Сонце)

Приходить дружком

Слідом за сніжком.

Льється на лави

З хмари – лійки… (Дощ)

По небу тече чарівна вата,

Така пухнаста, така кудлата.

Чим вата нижча,

Тим дощ ближче.

Зоря-денниця, молода дівчина,

Гуляти ходила, сльози впустила.

Місяць дивився - і засмутився,

Сонечко встало – сльози зібрало.

Підсумок. Рефлексія

- Молодці, дітки. Ви були дуже уважними. Подивіться: вже зовсім немає роси на листочках та травинках. Але ці життєдайні веселі крапельки обов'язково ще багато разів повернуться до нас: щедрим рясним дощем, знову росою або густим туманом, а взимку – білими сніжинками.

Діти ще деякий час ходять по двору дитячого садка, а потім повертаються до приміщення.

Прогулянка закінчується.

Зимова прогулянка у старшій групі дитячого садка на тему: «Сніг – сніжок»


Опис матеріалу:пропонований конспект буде корисний вихователям дитячих садків, методистам та старшим вихователям, вихователям груп продовженого дня та батькам.
Ціль:створення соціальної ситуації розвитку у процесі пізнавально – дослідницької діяльності «Сніг – сніжок».
Завдання:
1. створити умови для вираження дітьми своєї думки;
2. забезпечити умови для спонукання дітей до рухової активності;
3. забезпечити умови у розвиток самостійності;
4. створити умови для спонукання дітей до мовної активності;
5. створити умови у розвиток творчості, уяви;
6. забезпечити емоційне благополуччя дітей.
Організація дитячих видів діяльності:комунікативна діяльність (спілкування дитини з дорослим, однолітками), пізнавально – дослідна, ігрова.
Матеріалу та обладнання:лялька рукавичка ведмідь, склянки з водою, льодяники.
Хід прогулянки:
Організаційний момент:
Вихователь:Хлопці, нагадайте, будь ласка, вірш який ми з вами вивчили про сніг.
Діти згадують вірш.


Як на гірці сніг, сніг,
І під гіркою сніг, сніг.
І на ялинці сніг, сніг,
І під ялинкою сніг, сніг.
А під снігом спить ведмідь.
Тихіше, тихіше… не шуміти!


Вихователь дістає ляльку – рукавичку ведмедя та розігрує діалог.
Ведмідь:Справді, всі мої родичі сплять, а я казковий ведмідь. Будь ласка, розкажіть мені про зиму, сніг.
Вихователь:Мишко, а ти погуляй з нами, і сам усе про сніг дізнаєшся. А про зиму хлопці зараз тобі все розкажуть.
Відповіді дітей.
Основна частина:
Вихователь:
Покрутилася зірочка
У повітрі трохи,
Села та розтанула
На моїй долоні. (Сніжинка)


А що таке Сніжинка? Які сніжинки за формою? Як вона попадає на землю? Де швидше тане сніг – на рукавиці чи руці. Чому? Що утворюється із снігу?
Проведення досвіду із снігом.
Вихователь:Хлопці на столі стоїть вода. Опустіть у воду сніг. Що ви бачите?
Відповіді дітей. Він не тоне.
Висновок:сніг легший за воду.


Вихователь:Діти, давайте уявімо, що ми маленькі сніжинки і політаємо трішки. Маленька Сніжинка летіла, хитаючись високо над землею. Вітер пустотливо підштовхував її в різні боки, то підганяв, то завмирав, даючи можливість насолодитися висотою. Сніжинка танцювала в польоті і милувалася хитросплетінням своїх гарних промінчиків. Здавалося, нескінченною була ця подорож, але вона опустилася на м'який сніг із сотні тисяч таких, як вона сніжинок і завмерла.
Які чудові та різні вийшли сніжинки. Сніжинки летіли й летіли й опустилися на землю. Як біла пухова ковдра вкрила землю, дерева, будинки, все навколо стало білим-білим.


Загадка:
Не вимитий, а блищить,
Не підсмажений, а хрумтить. (Сніг.)


Запропонувати дітям походити по снігу та послухати, як він хрумтить.
Вихователь:Падають білі сніжинки, лягають на землю та дахи будинків. Вони схожі на білі зірочки. Можна їх зловити та розглянути, але пробувати не можна. Іноді вони сиплються разом і великими пластівцями падають на землю. Іноді холодний вітер ламає білі зірочки, перетворюючи їх на дрібний білий пил. Сніжинки утворюються у хмарах з маленьких крижаних кристаликів. Взимку вони опускаються блискучими зірочками до землі та покривають її снігом. У мороз сніг поскрипує під ногами. Це ламаються промінчики сніжинок. Снігом називають безліч сніжинок.


Якого кольору сніжинки? На що вони схожі? Що станеться, якщо подихати на сніжинку, спійману на рукавицю? Чому виходить сніговий пил? Де, як і чому утворюються сніжинки? Чому хрумтить сніг? Який він на дотик? Коли сніг буває мокрим, коли сухим? З якого снігу легше ліпити? Чому? Що таке сніг?
(Діти відповідають)
Вихователь:
Всі біжать наввипередки,
Усі хочуть грати у сніжки.
Снігова куля – на снігову кулю.
Усі прикрасили сніжком. (Гра в сніжки)


- Загадки:
1. Пухнастий килим
Не руками тканина,
Не шовками шитий,
При сонці, при місяці
Срібло блищить (Сніг)


2. З морозами, пургою та снігом,
Зима-Чарівниця прийде.
І всі річечки та озера
Покриє слизький товстий... (Лід)


3. Зачепилася за карниз,
Головою звисає вниз.
Акробатка-крохотулька,
Зимовий льодяник – ... (Сосулька)


4. Запорошила доріжки,
Прикрасила віконця.
Радість дітям подарувала
І на санчатах прокотила. (Зима)


5. Мене зробили горбатою,
Мене били, били,
Крижаною водою облили.
І скотилися всі потім
З мого горба гуртом. (Крижана гірка)


Самостійна ігрова діяльність. Катання з гірки на санках-крижанках.


Вихователь:
На пеньку у старої ялинки
Зайчики білі сиділи.
- Чим би нам таким зайнятися?
– міркували сумно братики.
- І в сніжки ми погралися,
І на гірці покаталися!
А давайте, можливо,
Бабу сніжну ліпити!
Точно! Взялися за справу,
І робота закипіла! Діти ліплять сніговиків.


Вихователь:Які чудові сніговики! Всі сьогодні добре попрацювали, а тепер настав час повертатися до групи.


Сніжинки літають, кружляють
І тихо на землю лягають.
Впавши, вони засинають,
І землю собою закривають.

Попередній перегляд:

Лютий .

Картка №2.

Спостереження за вербою.

Цілі:

  • спостерігати за вербою взимку (як можна подбати про неї, щоб не зламалися гнучкі гілки на морозі);
  • виховувати дбайливе ставлення до дерев і кущів як до живого об'єкта.

Хід спостереження

  • Як називається це дерево?
  • Розкажіть про його будову.
  • А чого взимку немає в верби? Чому?
  • Що роблять дерева взимку?
  • Як врятувати їх від сильного морозу?(Укрити товстим шаром снігу.)

Спостереження за станом погоди.

Розвивати вміння самостійно розпізнавати та називати снігопад, поземку, мороз, завірюху, іній. Вчити дітей порівнювати ці явища, знаходити подібність та відмінності.

Дидактична гра "Хто більше?" -вправляти у доборі визначень до іменників та дієслів, що відповідають зимовим явищам.

Який зимовий день? (морозний, холодний, ясний, сніжний, короткий, вітряний, казковий).

Мороз (що робить?)морозить, тріщить, міцніє, виморожує, стоїть, ударяє, слабшає, сковує, стояти не велить.

Вітер (що робить?)дме, мете, несе(сніг), завиває, виє, кружляє.

Трудова діяльність

Утеплення коріння дерев та кущів снігом.Цілі:

  • формувати позитивне ставлення до праці дільниці;
  • виховувати екологічні уявлення про взаємозв'язок живої та неживої природи.

Рухливі ігри

«Собака та горобці», «На санки».

Ціль: вправляти в бігу в різні боки, вмінні орієнтуватися в просторі, швидко добігати до санок і сідати на них.

Індивідуальна робота

Конкурс на найкращу фігуру зі снігу.

Ціль: вчити зліпити зі снігу прості фігурки, схожі з простими предметами.

Лютий .

Картка №1.

Спостереження за сезонними змінами.

Цілі:

  • вчити розрізняти характерні ознаки кінця зими (перша крапель);
  • закріплювати вміння приймати поетичний опис зими.

Хід спостереження

Сніг та хижі візерунки,

У полі завірюхи, розмови.

Холод, напівтемрява...

День - ковзани, гора, санки,

Вечір – бабусині казки.

Ось вона – зима!

Лютий - кінець холодної пори, морозотрясний і хуртовий місяць, повний несподіванок і різних змін. У ньому дзвенить перша боязка крапель,

витягуються довгі кришталеві бурульки* скляніють південні схили кучугур, з'являються затаювання біля дерев, що самотньо стоять. Лютий – місяць вовчих весіль. У лютому кучугури, часті поземки і бурани, завірюхи та хуртовини. На один бік лютий гріє, на другому – студить. У відлигу вікна покриваються шаром води. У мороз із цієї води утворюються химерні візерунки.

Вихователь ставить дітям питання.

  • Назвіть усі зимові місяці.
  • Навіщо ми засипали коріння дерев снігом?
  • Назвіть ознаки лютого.

Спостереження за погодою у сильний мороз (у групі).Звернути увагу на візерунки на вікнах, помилуватися їхньою красою. Звідки взялися візерунки на вікнах, хто їх намалював? Чим же малює Мороз Іванович? Водою, прозорою водяною парою, яка завжди є в повітрі. Є він і в кімнаті, і поміж подвійними рамами вікон – усюди! Теплі пари води осідають на холодних шибках вікон і перетворюються на кристалики льоду так само, як утворюються сніжинки в небесній висоті. Крижані кристалики з'єднуються між собою, групуються на нерівностях, на ледь помітних подряпинах на шибках, і поступово на вікні виростає крижаний сад з незвичайними квітами, що сяють у променях зимового сонця. Таким чином, візерунки з'являються, тому що поверхня скла нерівна (це можна побачити через збільшувальне скло, неозброєним оком цього не видно).

Трудова діяльність

Прикраса ділянки кольоровими крижинками.

Цілі:

  • вчити працювати у колективі;
  • розвивати естетичний смак.

Рухливі ігри

«Хитра лисиця», «Хто зробить менше стрибків?».

Цілі:

  • продовжувати вчити стрибати гігантськими кроками;
  • розпочинати гру за сигналом вихователя.

Індивідуальна робота

Розвиток рухів.Цілі:

  • вправляти у ковзанні;

вчити присідати під час ковзання

Лютий.

Картка №3.

Спостереження за ялиною.

Ціль : показати дітям, що різні обставини та люди можуть пошкодити чи допомогти живій ялинці.

Хід спостереження

Ялина хоч і колюче дерево, але і його чатують на небезпеку. Сильний вітер може зламати ствол, гілки, вирвати дерево з корінням із землі. Якщо мало снігу, ялина та її коріння можуть промерзнути у холодну зиму. Людина може пошкодити ялинки, якщо різатиме її ножем, задумає спиляти до новорічного свята. Ялинки можна допомогти: прикопати до ствола сніг, щоб їй було тепліше, обережно струсити сніг із гілок, щоб вони не зламалися.

Продовжувати спостереження за зміною термометра.

Кожна рисочка позначає один градус. Коли стовпчик термометра стоїть вище за червону лінію, він позначає, що тепло. Що стовпчик червоної лінії, то тепліше. Якщо стовпчик опускається нижче за червону лінію, настає мороз. Чим нижчий стовпчик, тим сильніший мороз.

Вірш Є.Трутневої «Морозний вітер»:

Скоком – боком, скоком – боком

Ходить галка повз вікна.

Вітром вся скуйовджена,

Снігом запорошена,

Важкі, волохати проводи – канати.

Кожен дзвінок, як струна, -

Загула вся країна.

Відразу градусник відзначив –

Прилетів морозний вітер:

Між рисочок та точок

Синій стовпчик став коротшим.

Трудова діяльність

Прикопування до стовбурів дерев снігу, щоб їли тепло взимку.

Ціль: виховувати гуманно-діяльне ставлення до рослин, вміння своєчасно дбати про них.

Рухливі ігри

Навчання дітей ходьба на лижах.

Ціль: вправляти в ходьбі на лижах, робити повороти дома й у русі.

Індивідуальна робота

«Збий кеглю».

Ціль: розвивати спритність, швидкість реакції.

Лютий .

Картка №5.

Спостереження за вітром.

Цілі:

Формувати уявлення про одну з ознак

зими – хуртовини; - вчити визначати напрямок вітру.

Хід спостереження

Кружиться і регоче

Завірюха під Новий рік.

Сніг опуститися хоче,

А вітер не дає.

І весело деревам

І кожному кущі.

Сніжинки, як смішники,

Танцюють на льоту.

Звернути увагу: вітер переносить сніг із одного місця на інше, не дає снігу опуститися на землю – це хуртовина.

Продовжувати спостереження за ознаками зими (лютий).

Помітний додаток дня,

сильні вітри.

Вірш З Маршака «Лютий»:

Дують вітри у лютому, у труби виють голосно.

Змійкою мчить по землі легка поземка.

Загадка: Сніг мішками валить з неба,

З хати стоять замети снігу.

То бурани та хуртовини

На село налетіли.

Ночами мороз сильний,

Вдень краплі чути брязкіт.

День помітно додався.

Ну, то що за місяць це? (Лютий )

Прислів'я: Лютий прийде, всі шляхи занесе.

Трудова діяльність

Згрібання снігу в загальну купу для будівництва гірки.

Ціль: працювати разом, отримувати радість від виконаної роботи.

Рухливі ігри

"Збий м'яч", "Пронеси м'яч, не зачепивши кеглю".

Ціль: вчити метанню м'яча у бігу, виконувати завдання по команді.

Індивідуальна робота

Ігрові вправи під час ходьби по буму.

Ціль: закріплювати вміння тримати рівновагу.

Лютий .

Картка №4.

Спостереження за легковим автомобілем.

Цілі:

~~ продовжувати розрізняти автомобілі за їх призначенням (легкові, вантажні);

Формувати інтерес до професії водія, уміння відрізняти вантажний та легковий транспорт.

Хід спостереження

Вихователь пропонує поспостерігати за автомобілями, що рухаються вулицею міста, розглянути їх зовнішній вигляд, організовує бесіду.

  • Які види транспорту ви знаєте?
  • Чим відрізняється легковий автомобіль від вантажного та від автобуса?
  • Що попереду у автомобіля?(Фари.)
  • Навіщо вони потрібні?(Для освітлення дороги.)
  • Хто керує машиною?(Водій.)
  • Будь-яка людина може керувати машиною?(Ні.)

Їх видно всюди,

Їх видно з вікон,

По вулиці рухаються довгим потоком,

Вони перевозять різні вантажі

І люди у них їздять.

За цю роботу ми їх полюбили.

Вони називаються...(Автомобілі).

Спостереження за деревами.

За особливостями стовбура, розташування гілок, особливостями нирок діти розрізняють дерева: береза ​​(білий стовбур і тонкі гілочки, що звисають від великих сучків), верба (попелясто - сірий стовбур), модрина (темний стовбур з товстою корою і опущеними гілками), тополя ( сірий стовбур із піднятими вгору гілками), сосна (у нижній частині стовбура кора товста, темна, червонувато – бура, борозенчаста).

Загадка: Його навесні та влітку ми бачили одягненим,

А восени з бідолахи зірвали всі сорочки,

Але зимові хуртовини у хутра його одягли. (Дерево взимку

Трудова діяльність

Згрібання снігу у певне місце, очищення доріжок на ділянці, підживлення птахів.

Цілі;

  • привчати до чистоти та порядку;
  • закріплювати вміння працювати у колективі;

Виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Рухливі ігри

«Потрап у коробку».

Ціль; тренувати влучність кидків.

"Золоті ворота".

Ціль: розвивати уважність.

Індивідуальна робота

Ходіння по буму; стрибки з місця на двох ногах (енергійне відштовхування та правильне приземлення).

Ціль: розвивати почуття рівноваги.

Лютий .

Картка №7.

Спостереження за бурульками.

Ціль : закріплювати знання про різні стани води.

Хід спостереження

Вихователь загадує дітям загадку, пропонує відповісти на запитання.

Якщо сіли на карниз,

То зростають весь час вниз.(Бульбашки.)

  • З чого складається бурулька?
  • Які властивості льоду вам знайомі?

Бурулька - замерзлі крапельки води, що перетворилися на лід. Вони утворюються лише з сонячного боку будинку. Чому? Сніг підтає і стікає в крапельки, які не встигають впасти з даху та замерзають.

  • У морозний день бурулька росте чи зменшується? А у сонячний?
  • Чим відрізняється місце, де є бурульки, від іншої ділянки?
  • Чому бурульки ростуть «головою вниз»?(Коли крапелька стікає вниз по бурульці, вона витягує кінчик, і він стає тонким.)

Якщо з'являються бурульки – це перша ознака наближення весни. Капель - весна боротьба з зимою.

Спостереження за сніговим покровом.

Обговорити захисні властивості снігу. У теплий сонячний день поспостерігати за появою вирв у снігу навколо стовбурів дерев. Обговорити чому з'явилися воронки. Для підведення дітей до самостійного висновку запропонувати помацати темний і світлий одяг і переконатися, що темний одяг швидше нагрівся на сонці. Порівняти появу вирв у берези. Закріпити у поданні дітей поняття «наст», що він з'являється чому.

Трудова діяльність

Розчищення доріжок та ослонів від снігу.

Ціль: виховувати бажання допомагати дорослим у прибиранні ділянки.

Рухливі ігри

«Доріжка перешкод», «Мисливці та зайці».

Цілі:

  • вчити узгоджувати рухи один з одним;
  • розвивати окомір.

Індивідуальна робота

Катання на санках.

Ціль: вчити виконувати повороти під час спуску.

Лютий .

Картка №8.

Спостереження за сосною.

Ціль : уточнити знання про хвойні дерева, їх схожість і відмінності (сосна, як і ялина, завжди зелена, у неї теж є голки, тільки довші).

Хід спостереження

Чи була малим деревцем?

Сосні зовсім не віриться:

Давно з високої кручі

Дістала кроною хмари

І з іншого берега

Дістала тінь від дерева.В. Могутін

У народі кажуть:«Сосна там червона, де доросла»,

«Будь-яка сосна своєму бору шумить».

Сосна - високе дерево, стовбур у неї прямий, гілочки тільки на маківці. Внизу соснова кора груба та шорстка, а нагорі тонка. У сосни довгі та вузькі хвоїнки, тому сосну називають хвойним деревом. Хвоїнки розташовуються парами. Розмножується сосна шишками.

Вихователь ставить дітям питання.

♦ Як виглядає сосна?

♦ Чому про сосну кажуть: «Взимку та влітку одним кольором»?

Визначення погоди за прикметами.Обговорити з дітьми народні прикмети:

  • дим із труби стовпом – до морозу; дим стелиться – до відлиги;
  • собаки валяються у снігу – до хуртовини;
  • птах хохлиться – до негоди;
  • яскраво сяють зірки – до морозу.

Трудова діяльність

Розчищення ділянки снігу.

Ціль: виховувати працьовитість, бажання допомагати іншим.

Рухливі ігри

«Хто краще повернеться» (на лижах),

«Мисливці та зайці».

Ціль: вправляти у ходьбі лижах з поворотом.

Індивідуальна робота

"Зроби фігуру", "Потрап в обруч".

Ціль: вправляти у бігу, вмінні діяти за сигналом.

Лютий .

Картка №6.

Спостереження за осиною.

Ціль : закріплювати знання про осину, вміти виділяти її серед дерев.

Хід спостереження

У лісі стоять осики І під ноги дивляться.

У лісі стоять осики І тихо кажуть:

  • Вибачте, винні... Що гілки гіркуваті...
  • А зайці під осиною Знай гілками хрумтять,
  • А зайці під осиною Сидять і кажуть:
  • Осинові гілки У мороз смачніші цукерки.В. Мусатов

Існує народна прикмета, якщо листя осики лежать на землі догори обличчям - зима буде холодною, а якщо догори виворотом - теплою.

Настала зима, стоїть наша осика без листя, гілочки від морозу стали тендітні, ламкі. Гілочки у осики гіркі, але їх дуже люблять узимку гризти зайці в лісі. Адже взимку зайцям голодно, ось вони і харчуються

Вихователь ставить дітям питання.

  • Як зимує осика?
  • Що нового ви дізналися про це дерево?
  • За якими зовнішніми ознаками можна визначити осину?

Спостереження за хмарами

Цілі:

  • розширювати уявлення про небо та його вплив на життя нашої планети;
  • розвивати сприйняття краси та різноманіття небесної сфери.

Хід спостереження

Вихователь загадує дітям загадку.

Без крил летять, Без ніг біжать,

Без вітрила пливуть.(Хмари.)

Щодня сонце нагріває воду в морях та річках, крихітні крапельки води піднімаються у повітря та з'єднуються – утворюються хмари. Коли крапельки води у хмари стають надто важкими, вони падають на землю у виглядідощу. Хмари бувають перисті та купчасті. Перисті хмари з'являються у ясну погоду, а купчасті перед дощем.або снігопадом.

Вихователь ставить дітям питання.

  • Які бувають хмари?
  • Із чого вони утворюються?
  • На що схожі?
  • Знайти хмари, схожі на конячки. Порівняти перисті хмари та купчасті.

Трудова діяльність

Згрібання снігу до дерев, чагарників.

Ціль: виховувати гуманно-діяльне ставлення до рослин.

Рухлива гра

«Пляшки».

Ціль: вправляти в бігу врозтіч.

Індивідуальна робота

"Не втратий м'яч".

Ціль: закріплювати вміння виконувати вправу узгоджено.

Лютий .

Картка №9.

Спостереження за пішохідною доріжкою.

Ціль : формувати знання про пішохідну частину дороги, правила дорожнього руху.

Хід спостереження

Вийти з дітьми на пішохідну частину дороги та запитати їх, де належить ходити пішоходам? Згадати, що дотримуватися треба правої сторони, щоб не стикатися, не оминати зустрічних, повертаючи убік. Нагадати, що вулицею треба йти спокійним кроком, переходити дорогу тільки при зеленому сигналі світлофора.

Підвести дітей до переходу, спитати, як вони дізналися, що саме тут пішохідний перехід через дорогу? Правильно, бо тут стоїть знак «Пішохідний перехід» і на дорозі накреслено широкі білі смуги.

Спостереження за конем

Цілі:

  • вчити порівнювати тварин за їхніми ознаками;
  • розвивати спостережливість;
  • виховувати любов до тварин;
  • закріплювати знання про свійських тварин.

Хід спостереження

Вихователь ставить дітям питання.

  • Подивіться на коня, яке прекрасне благородне Тварина. Як виглядає кінь?(Велике тіло, сильні стрункі ноги, густі, пишні грива та хвіст.)
  • Яка це тварина?(Кінь - вірний слуга і супутник людини. Вона незамінна у сільськогосподарських роботах.)
  • Чим харчуються коні?(Овсом.)
  • Порівняйте кінь з коровою. Що вони спільного? Чим відрізняються?
  • Яку користь приносять кінь та корова?

Подивися на рисака -

Лоснуться його боки.-

Він копитом землю риє,

В'ється «полум'я золоте»

З розширених ніздрів -

Хоче він стрибати швидше.

Трудова діяльність

Очищення ділянки снігу.

Ціль: виховувати бажання колективно покращувати свою ділянку.

Рухлива гра

«Потрап у ціль».

Ціль: вчити кидати м'яч у ціль, розвивати влучність, дотримуватися правил гри.

"Хокей на снігу".

Ціль: вчити прокочувати шайбу у ворота.

Індивідуальна робота

Розвиток рухів.

Ціль: закріплювати вміння рухатись приставним кроком.

Лютий .

Картка №10.

Спостереження за горобиною.

Ціль : продовжувати спостереження за горобиною зимою.

Хід спостереження

Порівняти осінню та зимову горобину по картинці. Що змінилося? Згадати з дітьми, як треба дбати про дерева взимку.

Вихователь ставить дітям питання.

  • Що сталося з горобиною?
  • Чому на горобині немає листя, але є ягоди?
  • Як ми з вами можемо зберегти її від сильних морозів?
  • Хто харчується ягодами горобини?

Спостереження за вороною та сорокою

Ціль : закріплювати уявлення про пташиний світ,знати характерні особливості.

Хід спостереження

Вихователь ставить дітям питання, проводить бесіду.

  • Діти, подивіться, яка гостя у нас на ділянці.(Ворона.)
  • Що ви знаєте про неї?
  • Яка вона характером?
  • За що не люблять ворону?
  • Що у ній позитивного?

Ворону називають сірою розбійницею. Багато хто не любить? ворон за нахабство, злодійські звички. І все-таки немає У нас птахи розумніші, хитріші, винахідливіші: і пакет з молоком відкриє, і черствий сухар у калюжі розмочить, і волоський горіх розколе. А якщо хтось наважиться до воронього гнізда підібратися - стережися. З усієї округи зберуться сусіди, і всі разом гучним карканням проженуть непроханого гостя. Ворон - найбільший із воронячої родини.

  • А ви знаєте воронячих родичів?(Грач, галка, сорока.)
  • Яка сорока?
  • У чому подібність і різницю між вороною і сорокою?

Сороку-білобоку ви знаєте. Лісові жителі шанують сороку. Вона довгохвоста, всюди літає, все чує, про все знає. Застрякала сорока в кущах - насторожилися, причаїлися звірі та птахи. «Небезпека, небезпека!» - цвіркоче сорока, і всім зрозуміла її мова

Трудова діяльність

Згрібання снігу під кущі та дерева; розчищення доріжок та гірки.

Ціль: прищеплювати бажання допомагати деревам і кущам сховатись від морозів, працювати невеликими групами дружно та весело.

Рухливі ігри

"Мороз-червоний ніс", "Пройди по колу".

Ціль: вчити спритно та швидко перебігати через майданчик; пройти по лижні повне коло і повернутися до прапорця.

Індивідуальна робота

"По довгій доріжці".

Ціль: вчити розбігатися по снігу і ковзати крижаною доріжкою якнайдалі.

Лютий

Прогулянка 11

Спостереження за сезонними змінами

Цілі:

  • формувати уявлення про зміни у природі;
  • вміти розрізняти характерні прикмети кінця зими (перша крапель), дізнаватися про їхні прикмети в поезії;
  • закріплювати вміння сприймати поетичний опис зими.

Хід спостереження

Вітри з півдня прилетіли, Принесли із собою тепло,

І кучугури в раз осіли,

Опівдні з даху потекло.

Лютий – останній місяць зими. У лютому день стає довшим, іноді дзвенить перша боязка крапель, а з дахів звисають довгі кришталеві бурульки. У лютому буваютьвідлиги, сніг підтає, темніє, а кучугури осідають, робляться нижче.

Вихователь загадує дітям загадки.

Висить за вікном

Кульок крижаний,

Він сповнений краплі

І пахне навесні. (Сульця.)

Росте вона вниз головою,

Чи не влітку росте, а взимку.

Але сонце її припече,

Заплаче вона і помре.(Сульця.)

Спостереження за будовою нирок.

Розглянути великі бруньки тополі. Кожна дитина отримує по невеликій гілочці (зрізаній із порослі, яка навесні підлягає видаленню), відриває нирку і, розкриваючи її, розглядає будову. Діти самостійно роблять відкриття: нирки – це скручені маленькі листочки. Поки холодно, вони сплять. Щоб листочки не замерзли, на них надіто «пальто» – щільні темні лусочки; щоб «пальто» не розорювалося під вітром, замість гудзиків служить липка смола. Настане час – смола зникне і нирки розкриються.

Дослідницька діяльність

Набрати в посудину сніг, поставити в тінь та на сонці. Наприкінці прогулянки порівняти, де сніг осів швидше.

Трудова діяльність

Збирання снігу на ділянці малюків.

Ціль: формувати трудові вміння, дружні стосунки.

Рухливі ігри

«Коршун і квочка», «Не трапись».

Ціль: закріплювати вміння бігати, спритно увертатися, стрибати.

Індивідуальна робота

"Хто швидше?".

Цілі:

  • вправляти в бігу на швидкість;

Конспект проведення прогулянки у старшій групі "Карлсон". "Ми морозу не боїмося".

Вихователь Шоломицька О.П.

Мета: Підвищити мотивацію та інтерес дітей до прогулянки.
Завдання:

Освітня : закріплювати знання дітей про ознаки зими, вчити встановлювати зв'язки та закономірності у природі, узагальнювати, робити висновки. Збагачувати словник дітей прикметниками, уміння вести спостереження за навколишнім світом, уміння грати у командні ігри.

Розвиваюча: розвивати пізнавальні здібності, логічне мислення.

Виховна: виховувати бажання дбає про своє здоров'я, залучення дітей до трудової діяльності.

Методи:

Практичний (проведення досвіду, ігрова діяльність);

Словесна (бесіди, розповідь вихователя).

Прийоми: пояснення, інструкція, постановка питань, завдання, показ досвіду

Попередня робота:

Дидактичні ігри «Опіши зиму, яка вона…», «Що спочатку, що потім», «Пори року».

Читання казки:« Дванадцять місяців".

Розучування фізкультхвилинки «Ми морозу не боїмося»

Обладнання та матеріали:

Інвентар для досвіду: (ємність з водою – блюдце, хустка носова). Спортивний інвентар обручі, мішечки з піском. Виносний матеріал для ігор лопатки, санки, льодяники.
Хід прогулянки:
1.
Організаційний момент. Активізація уваги.
Вийшовши на прогулянку з дітьми, на своїй ділянці побудувати дітей півколом та провести з дітьми бесіду на тему: «Правила поведінки взимку на прогулянці»В : Хлопці, встаньте у півколо. Дивимось очима на мене.
Д : Дивляться на вихователя
В : Збираються хлопці
Разом весело грати
І звичайно не забудуть
Правил дещо назвати. "Як ми взимку гуляємо на прогулянці?"
Д : На майданчику треба бути обережними, не штовхати товариша з гірки, вміти ділитися лопатками, льодянками, не кидати один одного крижинками

В : Молодці!2 . Розширення знань дітей про навколишній світ.
Вихователь - Хлопці, а яка зараз пора року?

Д: (Відповіді дітей).

В:Правильно взимку.

В: хлопці подивіться навколо та назвіть усі ознаки зими. (Відповіді дітей). Молодці, а давайте згадаємо з вами, що ми знаємо про зиму, я запитую вас, а ви мені відповідаєте на них. Скільки місяців узимку?(Відповіді дітей) Їх три : грудень січень,лютий . Перший місяць зими – грудень.З приходом грудня наступають найкоротші дні та найдовші ночі.

Другий місяць зими січень.Цього місяця найчастіше світить сонце і проглядає синє небо. А чи гріє січневе сонце? (Відповіді дітей). Але ми з вами морозу не боїмося-так?!Фізмінутка.

Я морозу не боюся, (крокуємо на місці)
З ним я міцно подружусь. (плескаємо в долоні)
Підійде до мене мороз, (присіли)
Торкне руку, чіпає ніс (показали руку, ніс)
Значить, треба не позіхати, (плескаємо в долоні)
Стрибати, бігати та грати. (стрибки на місці)

В: Молодці і згадай останній місяць зими – лютий. У лютому ще стоять морози, лютує завірюха, дме сильні вітри, але вже відчувається наближення весни. У народі кажуть: «У лютому двоє друзів - мороз та завірюха». Хлопці, а давайте ми з вами перевіримо – чи є сьогодні на вулиці мороз. Пропоную вам провести експеримент. Що ми з вами зробили, щоби не замерзнути?Діти: Одяглися тепліше.

Дослідницька діяльність.

В: У мене є в чашці вода і хусточка, я окуну хустку у воду і повісимо її на мотузку і через деякий час ми подивимося, що станеться з хусткою. (Виховник виконує дії). А поки хустка у нас висітиме, я пропоную хлопчикам попрацювати.

Трудова діяльність : розчисти доріжку.

Індивідуальна робота з підгрупою дітей:

Поки хлопчики працюють індивідуальну роботу з ОВС із групою дівчаток. Вправу на метання. Дівчатка поділяються на дві команди, на доріжці відзначені лінії. З одного боку стоять команди, з іншого лежать обручі. Завдання: у кожного по два (мішечки)сніжка, по черзі метати сніжки - лівою та правою рукою, намагатися попасти в обруч. Якщо інші діти виявлять бажання пограти, то індивідуальну роботу проводжу і з ними.

Через невелику кількість часу підзиваються діти.

В: Згадаймо, які ігри ви знаєте.

Д ети називають ігри.

Вихователь: молодці, пропоную вам пограти у гру: «Мороз-Червоний ніс».

Рухлива гра «Мороз-Червоний ніс»

Діти за лічилкою вибирають ведучого. На протилежних сторонах майданчика позначаються два будинки, які грають розташовуються в одному з них. Ведучий - «Мороз-Червоний ніс» стає посередині майданчика обличчям до тих, хто грає і вимовляє:

«Я-Мороз-Червоний ніс.

Хто з вас наважиться

В дорогу-дорогу пуститися? »

Ті, що грають хором відповідають:

«Не боїмося ми погроз,

І не страшний нам мороз».

Після вимовлення слово «мороз» діти перебігають через майданчик в інший будинок, а ведучий наздоганяє їх і намагається торкнутися рукою – «заморозити». «Заморожені» зупиняються на тому місці, де їх доторкнулися, і до закінчення перебіжки стоять на місці. Стоп гра. "Мороз" підраховує кількість "заморожених". Вибирають нового ведучого «Морозу». Наприкінці гри порівнюють, який ведучий – «Мороз» – заморозив більше гравців. Граємо 2 рази.

В: давайте з вами пограємося у нову гру «Пінгвіни та ведмідь».

Мета: вчити дітей не вибігати за межі майданчика, виховувати дружелюбність та увагу один до одного, вправляти у бігу з укручуванням, орієнтуванні у просторі.

Гравці йдуть ланцюжком один за одним, імітуючи ходу пінгвінів (коліни разом, руки притиснуті до тулуба, долоні паралельно до землі, йдуть маленькими кроками) і вимовляють:

«Йшли пінгвіни стежкою,

По прозорій тонкій крижинці

Ішли перевали,

Ішли навприсядки.

А за ними – білий ведмедик»

«Не встигли розглянути, раптом біжить (ім'я дитини) ведмідь!

Ведучий (вихователь чи дитина).

Ведучий називає ім'я будь-якого з гравців, той раптово для себе, та для

граючих стає «ведмедем». Пінгвіни тікають від нього. Кого «ведмідь» заплямував, виходить із гри. Стоп гра. Граємо 2-3 рази.

Вихователь: пограли молодці, чи не змерзли ви хлопці? (Відповіді дітей). А тепер давайте перевіримо чи є на вулиці мороз, подивимося, що стало з нашою хусткою. Подивіться він у нас, став яким? (Відповіді дітей). Твердим, чіпайте руками, а це означає, що на вулиці сьогодні морозно.Висновок з експерименту. Хусточка замерзла, адже ми знаємо, що вода на морозі замерзає перетворюється на лід і наша хустка була мокрою і вона у нас замерзла, заледеніла.

Самостійна діяльність: катання на льодянках з гірки, катання на санчатах.

Наприкінці прогулянкизбирають іграшки та будуються парами.

Разом із вихователем вирушають до групи.

Релаксація групи: обговорення прогулянки. Що сподобалось? Що запам'ятали?