Ponuka

Triedna hodina o sebapoznaní „dobre“. Vyučovacia hodina: "Som človek" - Scenáre - Vzdelávací blok - Infotainment portál Práca s konceptom

Cytomegalovírus

Triedna hodina.
Téma: „Laskavosť začína od detstva“
Učiteľ: Markshteder O.G.
Ciele:
Formovanie hodnotovej orientácie žiakov, schopnosť formulovať morálne úsudky.
rozvíjať schopnosť rozlíšiť dobré od zlého.
vzbudiť záujem o danú tému.

Postup hodín v triede
Vybavenie:
Plagáty: / Slnko s lúčmi a nápisom /, portrét S.A. Nazarbajevovej
Láskavosť je túžbou človeka dať šťastie všetkým ľuďom, celému ľudstvu.
Označenie začiatku triedy.
Znie to ako hudobná skladba. Čajkovského "Ročné obdobia".
učiteľ. Metafora "Všetko je vo vašich rukách."
Tento príbeh sa stal veľmi dávno v starovekom meste, kde žil veľký mudrc. Sláva jeho múdrosti sa šírila ďaleko okolo neho. rodné mesto. Ale v meste bol muž, ktorý mu závidel jeho slávu. A tak sa rozhodol vymyslieť takú otázku, na ktorú mudrc nevedel odpovedať. Išiel na lúku, chytil motýľa, zasadil si ho medzi zovreté dlane a pomyslel si: „Dovoľ mi, aby som sa spýtal múdreho: povedz mi, múdry, ktorý motýľ je v mojich rukách - živý alebo mŕtvy? Ak povie - živý, zavriem dlane a motýľ zomrie, a ak povie mŕtvy, otvorím dlane a motýľ odletí. Potom každý pochopí, kto z nás je múdrejší.“
Tak sa to celé stalo. Závistlivci chytili motýľa, zasadili ho medzi dlane a išli k mudrcovi. A spýtal sa toho jedného: „Ktorý motýľ je v mojich rukách, ó múdry: živý alebo mŕtvy? A potom ten múdry muž, ktorý bol skutočne veľmi inteligentný človek, povedal: "Všetko je vo vašich rukách."
Zobrazenie na plagáte: "Dobré skutky robia človeka krásnym."
učiteľ. Chlapci, dnes budeme hovoriť o láskavosti. Postavme sa do kruhu, usmejme sa na seba, povedzme dobré slová navzájom. Dnes si zapamätáme dobré, milé slová s písmenom „D“.
Študenti. Milý, milý, dobrosrdečný, priateľský, úprimný, dobrotivý, cnostný, dobromyseľný, dobromyseľný, úctyhodný, hodný.
učiteľ. Budeme hovoriť o úctivom a starostlivom prístupe k druhým, o veľmi dôležitej a potrebnej vlastnosti pre človeka - o láskavosti. Ako rozumiete tomuto slovu?
Študenti. Láskavosť sa prejavuje činmi.
učiteľ. Uveďte príklady dobrých ľudí.
Výpovede detí.
Študenti. Ľudia sa navzájom pozdravujú, pomáhajú v problémoch, prejavujú sústrasť, blahoželajú k sviatku, dávajú kvety, pomáhajú starším ľuďom, pomáhajú zvieratám.
učiteľ. Aké dobré skutky si urobil?
Študenti. Pomáhal som niesť náklad, išiel som po chlieb pre suseda, pomáhal som malému kamarátovi prejsť cez cestu, odstraňoval smeti, chránil som ho pred psom, opravoval stôl, staral sa o kvety.
Učiteľ: Musíte pamätať na to, že na všetky dobré veci, ktoré pre vás ľudia robia, musíte tiež reagovať láskavo, prejavovať pozornosť, vnímavosť voči dospelým a rovesníkom, mladším, a tiež byť láskavý k zvieratám.
Skupinová práca. A teraz sa poďme hrať. Hra sa volá „Zbierajte príslovia a príslovia“. Vysvetlite význam.
Dobré skutky robia človeka
Ponáhľaj sa konať dobro
Bez dobrých skutkov nie je dobré meno
Život je daný za dobré skutky
Zlo neverí, že existujú dobrí ľudia
Skromnosť pre každého
Skromnosť robí človeka
V dobrom, dobre a zaplať

Učiteľ: A teraz nám chlapci opäť povedia, čo je „dobré“ a čo „zlé“.
Detské vystúpenie:
1. Ak sa zdieľa s priateľom
Si tvoja sladkosť
Dobre si urobil
Povie to každý.
2. Dozvedeli ste sa cudzie tajomstvo
A rozbil to hneď teraz
Je to zlé, nie je to horšie
Dokonca je to zlé!
3. Ak si podal pred všetkými
dievčenský kabátik,
Ste kultivovaný človek
Svetový chlapec!
4. Ak ste ako divá zver,
Okamžite idete bojovať
Nie si hoden, ver mi
Byť nazývaný mužom!
5. Ak ste zohrievali mačku,
Nakŕmte vtáky v chlade
Je to len krása
Len tak to musí byť!
6. Vyrazil si psie oko
Hoďte mačku do mláky.
Uistite sa, že štyridsaťkrát
Ste horší psi.
7. Rešpektujte ľudí okolo
Seniori, aj juniori.
A potom ty, môj priateľ,
Nazvú to dobre.

učiteľ. Počúvaj basu..
Veverička skákala z konára na konár a spadla priamo na ospalého vlka. Vlk vyskočil a chcel ju zjesť. Veverička sa začala pýtať:
- Pusti ma dnu.
Wolf povedal:
- No ja ťa postrčím, len mi povedz, prečo ste vy veveričky také veselé. Vždy sa nudím, ale ty sa na seba pozeráš, všetci sa tam hráte a vyskakujete.
Belka povedala:
- Najprv ma pusti hore na strom, poviem ti to odtiaľ, inak sa ťa bojím.
Vlk pustil, veverička išla k stromu a povedala odtiaľ:
- Nudíš sa, lebo si nahnevaný. Hnev spaľuje tvoje srdce. A my sme veselí, lebo sme láskaví a nikomu neubližujeme.
učiteľ. Ktorý z hrdinov rozprávky vo vás vzbudzuje sympatie a ktorý nie?
Výpovede detí.
učiteľ. Aká je morálka príbehu? Čo učí rozprávka?
Výpovede detí.
Záver. Nerobte zlo, buďte láskaví.
Učiteľ: Teraz sa poďme hrať.
Hra „Nerobte chybu“.
Požiadam vás, aby ste dokončili úlohy, ale musíte ich dokončiť iba vtedy, keď zavolám „čarovné slovo“.
Vstať, prosím!
Ruky hore!
Prosím, tlieskajte rukami!
dupať.
Skoč, prosím.
Ruky dopredu.
Pridajte riadky s magickými slovami:
Od teplého slova sa roztopí aj ľadový blok ... /ďakujem/.
Starý peň sa zazelená, keď začuje ... / dobrý deň /.
Ak už nemôžeme jesť, povieme mame ... / ďakujem /.
Zdvorilý a vyvinutý chlapec hovorí pri stretnutí ... / ahoj /.
Keď nás pokarhávajú za žarty, hovoríme ... / prosím odpusť mi /.
Pred vami je portrét S.A. Nazarbajevovej - zakladateľky predmetu sebapoznania
Pozrime sa bližšie na portrét S.A. Nazarbajevová. Koľko láskavosti v očiach. A čo myslíte, aké ďalšie pozitívne vlastnosti má Sarah Alpysovna? (Deti pomenujú vlastnosti a jeden zo študentov ich napíše na tabuľu).
radostný
vtipné
krásne
skromný
zdvorilý
srdcový
pozorný
Potom učiteľ požiada, aby sklonili hlavu a zatvorili oči, a vymaže slová z tabule.
Učiteľ: Zdvihnite hlavy. Pozrite sa na stôl. Nie je na ňom nič. Kam sa však podeli tie najlepšie vlastnosti? DO VAŠICH SRDCIÍ!!!
učiteľ. Ponáhľajte sa konať dobro!
Deti sú pozvané, aby urobili „kyticu dobrých skutkov“.
(Na stoloch sú kvety vystrihnuté z farebného papiera, základ pre kyticu (zo zeleného papiera - na doske).
Každý by si mal vybrať po jednom kvete, napísať naň dobrý skutok, ktorý môže dieťa urobiť pre svojich príbuzných, priateľov a iných, a potom pripevniť svoj kvet na základ kytice.
Zovšeobecnenie.
- Som si istý, že vždy budete robiť dobré skutky, robiť dobré skutky.
- Pamätaj, že bez dobrých skutkov niet dobrého mena, za dobré skutky sa dáva život. (Tieto slová sú na tabuli.)
Na pamiatku nášho dnešného stretnutia dávam srdiečko - symbol kúska môjho srdca.
IV. Reflexia. Znie pieseň „If you are good“.
Deti sú vyzvané, aby sa postavili do kruhu a hovorili o tom, aké pocity mali dnes na hodine, na čo si pamätajú a prečo.

Hodina komunikácie „Cesta k sebe“ sa koná v 9. ročníku v štádiu realizácie programu „Profesionálne sebaurčenie študentov stredných škôl ako prostriedok rozvoja sociálnej kompetencie“

Mnohí deviataci nevedia, čo chcú, nevedia sa adekvátne ohodnotiť. Navrhovaná triednická hodina je hodinou komunikácie na témy psychológie a morálky (sebapoznanie, sebaúcta, sebarealizácia).

Jeho účel: rozvoj predstáv stredoškolákov o sebapoznaní a sebarozvoji.

Úlohy hodiny komunikácie :

Rozvinúť u každého študenta pochopenie účelu sebahodnotenia

Zlepšiť znalosti o úrovniach sebaúcty (nadhodnotená, podceňovaná, objektívna)

· Podporovať rozvoj schopnosti zostaviť vlastnú charakteristiku.

Materiál hodiny komunikácie bol vybraný s prihliadnutím vekové vlastnostištudentov, zručnosti a činnosti, ktoré už majú.

Počas hodiny komunikácie boli použité rôzne metódy: interaktívny rozhovor, problémové a herné situácie, keďže umožňujú čo najkompletnejšie riešenie úloh.

Využívanie informačno-komunikačných technológií (prezentácia, multimediálny projektor) je dané túžbou prezentovať informácie čo najobraznejším spôsobom a vytvárať dodatočnú motiváciu pre vyjadrenie názoru.

Očakávané výsledky: na konci vyučovacej hodiny si každý žiak musí vypracovať sebacharakteristiku (na dotazníku), kde uvedie kľúčové body procesu sebaurčenia (spokojnosť so svojím vzhľadom, svojimi záľubami, schopnosťami, pracovnými povinnosťami jeho pozitívne a negatívne vlastnosti).

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Triedna hodina "Cesta k sebe: Ako sa naučiť hodnotiť seba?"

Vysvetlivka k hodine komunikácie „Cesta k sebe“

Hodina komunikácie „Cesta k sebe“ prebieha v 9. ročníku v štádiu realizácie programu"Profesionálne sebaurčenie študentov stredných škôl ako prostriedok rozvoja sociálnej kompetencie"

Mnohí deviataci nevedia, čo chcú, nevedia sa adekvátne ohodnotiť. Navrhovaná triednická hodina je hodinou komunikácie na témy psychológie a morálky (sebapoznanie, sebaúcta, sebarealizácia).

Jeho účel: rozvoj predstáv stredoškolákov o sebapoznaní a sebarozvoji.

Ciele komunikačných hodín:

  1. Rozvíjajte u každého študenta pochopenie účelu sebahodnotenia

Materiál hodiny komunikácie bol vybraný s ohľadom na vekové charakteristiky študentov, zručnosti a metódy činnosti, ktoré už majú.

Počas hodiny komunikácie boli použité rôzne metódy: interaktívny rozhovor, problémové a herné situácie, keďže umožňujú čo najkompletnejšie riešenie úloh.

Využívanie informačno-komunikačných technológií (prezentácia, multimediálny projektor) je dané túžbou prezentovať informácie čo najobraznejším spôsobom a vytvárať dodatočnú motiváciu pre vyjadrenie názoru.

Očakávané výsledky: na konci vyučovacej hodiny si každý žiak musí vypracovať sebacharakteristiku (na dotazníku), kde uvedie kľúčové body procesu sebaurčenia (spokojnosť so svojím vzhľadom, svojimi záľubami, schopnosťami, pracovnými povinnosťami jeho pozitívne a negatívne vlastnosti).

Cieľ : rozvoj predstáv detí o sebapoznaní a sebarozvoji.

Úlohy:

  1. Rozvíjať u žiakov pochopenie účelu sebahodnotenia
  2. Zlepšiť znalosti o úrovniach sebaúcty (nadhodnotená, podceňovaná, objektívna)
  3. Podporovať rozvoj schopností sebapopisu.

Formulár správania: hodina komunikácie.

Prípravné práce: príprava prezentácií, písomiek pre skupinovú prácu.

Vybavenie : multimediálny projektor, čisté hárky papiera (na zistenie úrovne sebaúcty), dotazník na zostavenie sebacharakteristiky každého žiaka, magnetická tabuľa

  1. motivačná fáza.

1. Taoistické podobenstvo (Snímka 1 ) (triedny učiteľ číta nahlas)

Raz prišiel k taoistickému mníchovi muž a sťažoval sa, že nech sa snaží akokoľvek, nedokáže pochopiť múdrosť sveta. A preto pochybuje o Božej múdrosti. Je to pre neho veľmi trápne. Mních súhlasil, že tomuto mužovi pomôže, ale pod jednou podmienkou: splní jeho požiadavky.

Jeho prvá požiadavka bola táto: sedieť pri brehu a počúvať spev rieky.

Muž tak urobil. No večer, keď sa ho mních spýtal, či rozumie múdrosti sveta, pokrútil hlavou.

Potom mních prikázal mužovi, aby sa pozrel do ohňa.

Toto je tanec Boží, povedal.

Ale ráno zase ten muž povedal, že nerozumie múdrosti sveta. Mních sa zamyslel. A na tretí deň povedal:

Potom sa pozrite do seba kde sú všetky tvoje pochybnosti.

A keď človek videl vo svojej duši odraz celého vesmíru, pochopil Božiu múdrosť. A pochybnosti ustúpili a jeho dušu naplnil pokoj.

  1. Otvorenie témy, stanovenie cieľa.Triedny učiteľ: O čom je podľa vás toto podobenstvo? Ako to súvisí s našou hodinou spoločenstva? O čom sa dnes budeme baviť? (Odpovede študentov: Ako sa hodnotiť, Cesta k sebe, sebaúcta) (Snímka 2. Cesta k sebe)
  1. Hlavné pódium.
  1. Interaktívny rozhovor na tému "Prečo potrebujeme sebahodnotenie?"

(Snímka 3. Citát I.V. Goethe) Triedny učiteľ. Veľký nemecký básnik I.V. Goethe uviedol: Múdry muž nie ten, kto vie veľa, ale ten, kto pozná sám seba. Môžete sa považovať za inteligentných ľudí? (Študenti vyjadria svoj názor)

Triedny učiteľ: Čo môžete o sebe zistiť? (Snímka 4. Čo sa o sebe môžete dozvedieť?)

Vzorové odpovede študentov:

Vaše fyzické schopnosti, zdravotný stav.

Vaše talenty, schopnosti (mentálne, tvorivé).

Váš charakter, temperament, vôľa.

Vaše chute a zvyky.

Vaše silné a slabé stránky.

(Snímka 5. Prečo potrebujeme sebahodnotenie?) Triedny učiteľ.Aby ste mohli objektívne posúdiť svoje schopnosti a schopnosti, musíte poznať sami seba. A čo to dá? Prečo vôbec potrebujete správne sebahodnotenie? (študenti vyjadria svoj názor)

Pochopte povolanie, vyberte si povolanie.

Vyhnite sa chybám a sklamaniam.

Správajte sa k ostatným slušne.

Neberte si nemožné úlohy.

Správne definujte zmysel života.

2. Práca v skupinách na tému „Zisťovanie úrovne sebaúcty“ (Snímka 6. Určenie úrovne sebaúcty)

Triedny učiteľ.Ako však spoznáte človeka so správnym sebavedomím? Na tabuľu som urobil tabuľku znakov ľudí s rôznym sebavedomím. Niekto si však pomýlil znamenia. Ako správne umiestniť slová do stĺpcov? Navrhujem diskutovať o tejto téme v skupinách. Je potrebné zhromaždiť 4 znaky ľudí s rôznou sebaúctou. Prvá skupina – s nadhodnoteným, druhá – s podceňovaným a tretia – s objektívnym sebavedomím. Vybrané znaky si musíte zapísať na kúsky papiera. Správne odpovede pripojíme k tabuľke. Ďalšou podmienkou je odôvodnenie vášho výberu.

(Žiaci odpovedia, zdôvodnia svoj výber, správne odpovede pripevnia magnetkami na tabuľu v príslušných stĺpcoch tabuľky.)

Poznámky k listom:

Prehnané: arogancia, sebavedomie, drzosť, prchkosť.

Podceňované: pasivita, odpor, sugestibilita, zbabelosť.

Cieľ: vyrovnanosť, sebavedomie, skromnosť, sebaúcta.

Triedny učiteľ. Čo môžete poradiť človeku s vysokým sebavedomím? (Príkladné odpovede študentov: Buďte sebakritickejší, naučte sa vidieť svoje slabé stránky, nepovažujte sa za lepšieho ako ostatní atď.)

Čo by ste poradili človeku s nízkym sebavedomím? (Venujte sa športu, prekonajte svoju zbabelosť, naučte sa povedať nie atď.)

Čo môžete poradiť človeku s objektívnym sebavedomím? (Nestraťte dôveru v seba, pokračujte v práci na svojich nedostatkoch, neukazujte svoje cnosti atď.)

3. Vypracovanie pravidiel sebahodnotenia.(Otázka pre triedu): Čo je podľa vás jednoduchšie – hodnotiť niekoho alebo hodnotiť seba? (Študenti vyjadrujú svoj názor) Existujú také „Pravidlá sebahodnotenia“? Skúsme ich nájsť. O čom podľa vás tieto príslovia hovoria a aké pravidlá sebaúcty sa od nich dajú odlíšiť: (Snímka 7. Pravidlá pre sebahodnotenie)

  1. Buďte zruční nie v reči, ale v skutkoch. (Ukážka odpovede študentov: Posúďte sa podľa svojich skutkov)
  2. A múdry človek potrebuje radu. (Buď zhovievavý k ostatným, ale prísny k sebe)
  3. Každá rada pre myseľ je dobrá. (Ten, kto správne poukazuje na moje chyby, je môj učiteľ; ten, kto správne zaznamenáva moje verné skutky, je môj priateľ; ten, kto mi lichotí, je môj nepriateľ. Xun Tzu)

4. Problémová situácia"Ako sa hodnotiť?"(Snímka 8)

Triedny učiteľ. Zvonku je ľahké určiť, akú má človek sebaúctu, no ťažšie sa hodnotí. Tu si vypočujte príbeh o problémoch jednej deviatačky Natashe (číta). Babička a matka veria, že Natasha je najchytrejší a nádherné dievča v škole. Ale všetci učitelia na nej neustále hľadajú chyby a dávajú trojky, ako sú jej priateľky, Svetka a Galka, ktorých Nataša považuje za oveľa hlúpejších ako seba. Sveťka a Galka si to však nemyslia a dokonca Natashe povedali, že si o sebe myslí príliš vysoko. To isté povedal Natašin bývalý priateľ Sergej, s ktorým sa pobila. Natasha sa teraz so všetkými nerozpráva. Natasha si myslí, že všetci na ňu len žiarlia. Keď sa však stane svetoznámou modelkou, všetkým dokáže, že sa jej nevyrovnajú!

Bohužiaľ, hrdinka príbehu nie je oboznámená s pravidlami, ktoré sme určili. Zhodnotila sa Nataša správne? Aké chyby urobila pri hodnotení seba samej? (vyjadrenia študentov)

5. Zostavovanie vlastných charakteristík(Snímka 9. Zostavenie vlastnej charakteristiky)

Triedny učiteľ. Po ukončení 9. ročníka dáva škola charakteristiku absolventom. Tieto vlastnosti robí triedny učiteľ. Ale rozhodol som sa obrátiť na vašu pomoc a požiadal som vás, aby ste urobili vlastné charakteristiky. Za týmto účelom Vás žiadam o zodpovedanie otázok dotazníka (text dotazníka je v prílohe 1)

6. Hra "Maska, poznám ťa!"

Triedny učiteľ.S dovolením niektorých chalanov vám teraz ich výtvory prečítam. A skúste uhádnuť, kto je autorom tejto charakteristiky.

(Učiteľ prečíta 3-4 charakteristiky, žiaci hádajú ich autorov.) Boli podľa vás autori objektívni voči sebe? Alebo sa možno niekto prikrášľoval či podceňoval?

  1. Odraz (snímka 10)

Triedny učiteľ. Čo ti dala dnešná hodina? Podarilo sa vám dozvedieť niečo nové o sebe a iných? (vyjadrenia študentov)

Príloha 1.

Samostatne charakteristické

môj vzhľad: Som spokojný (nie spokojný) so svojím vzhľadom. (ne)skúsim sa pozrieť

Najlepšia vec, ktorú môžem urobiť, je __________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Najviac ma zaujíma ______________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Moje pracovné povinnosti v rodine ______________________________________________________________________________

Za najcennejšie vlastnosti v sebe považujem ______________________________________.

_____________________________________________________________________________

Považujem v sebe za najnechutnejšie vlastnosti _______________________________________________________________________________

Známky ľudí s rôznym sebavedomím Preceňovaný Podceňovaný Objektívny Rovnováha Sebadôvera Nenávisť Sebadôvera Sebaúcta Drzosť Pasivita Horúca nálada Navrhovateľnosť

Pravidlá sebaúcty Buďte zruční nie v rečiach, ale v skutkoch. A múdry človek potrebuje radu. Každá rada pre myseľ je dobrá.

Zostavenie vlastnej charakteristiky Môj vzhľad: Som spokojný (nie spokojný) so svojím vzhľadom. I (NOT) Pokúsiť sa pozrieť _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nie je dôležité, kto si myslíte, že ste, ale kým naozaj ste. Publius Cyrus


Hodina na tému „Cesta k sebe (sebapoznanie, sebaúcta)

Skvelé hodiny pre študentov stredných škôl

Ten, kto správne poukazuje na moje chyby, je môj učiteľ; ten, kto správne označuje moje verné skutky, je môj priateľ; kto mi lichotí, je môj nepriateľ.

Xun Tzu

Nie je dôležité, kto si myslíte, že ste, ale kým naozaj ste.

Publius Cyrus

tradične seniorské dospievania považovaný za vek sebaurčenia jednotlivca. Sebaurčenie je neoddeliteľne spojené s pochopením seba samého, svojich schopností a túžob. Medzitým mnohí deviataci nevedia, čo chcú, nevedia jasne formulovať svoje ciele, zásady, nemajú morálny ideál a nevedia sa adekvátne ohodnotiť. Navrhovaná triednická hodina je hodinou komunikácie na témy psychológie a morálky (sebapoznanie, sebaúcta, ideály, ciele, princípy). Scenár využíva rôzne metódy: interaktívny rozhovor, problémová situácia, kladenie otázok (sebacharakterizácia), skupinová forma práce, herné situácie. Na konci vyučovacej hodiny musí každý študent urobiť sebacharakteristiku (v dotazníku).

Ciele: rozšíriť u detí chápanie sebapoznania, sebarozvoja, sebaurčenia; formovať pozitívne morálne hodnotenie takých vlastností, ako je cieľavedomosť, vôľa, vytrvalosť, túžba na sebe pracovať; prispieť k vytvoreniu primeraného sebavedomia; povzbudzovať deti, aby analyzovali svoje činy, myšlienky, pocity, k sebapozorovaniu, sebapoznaniu, sebazdokonaľovaniu.

Formulár správania: hodina komunikácie.

Prípravné práce: 1-2 dni pred vyučovacou hodinou, tajne pred ostatnými deťmi, pomôžte 2-3 žiakom zostaviť sebacharakteristiku v dotazníku. Požiadajte o povolenie čítať tieto dotazníky počas vyučovania.

Vybavenie: môžete si urobiť fotokópie dotazníka na sebacharakterizáciu (od doplnkové materiály do scenára).

Registrácia:

Napíšte tému, epigrafy;

Pre skupinovú prácu nakreslite na tabuľu sebahodnotiacu tabuľku. Stĺpce sú nesprávne. Správne odpovede sú v texte scenára;

Napíš na tabuľu:

Ako sa správne ohodnotiť?

1. Posudzujte sa podľa svojich skutkov.

2. Porovnajte sa s tými, ktorí sú lepší ako vy.

3. Ten, kto ťa kritizuje, je tvoj priateľ.

- Kritizuje jeden - premýšľajte o tom.

- Kritizujte dva - analyzujte svoje správanie.

- Kritizujte tri - prerobte sa.

4. Buďte na seba prísni a k ​​ostatným nežní.

triedny plán

III. Pracujte v skupinách na tému „Určenie úrovne sebaúcty“.

V. Práca s pojmami: ciele, princípy, ideály.

2. Zásady.

3. Ideály.

VI. Zostavenie vlastnej charakteristiky (odpovede na otázky dotazníka).

VIII. Slovo na záver.

IX. Zhrnutie (úvaha).

Postup hodín v triede

I. Úvodné slová "Poznáme samých seba?"

Triedny učiteľ. Čoskoro skončíš 9 tried a budeš si musieť vybrať svoju budúcu cestu: desiata trieda, práca a večerná škola, škola, vysoká škola, technická škola. Niekto urobí túto voľbu vedome a nezávisle. Niektorí ľudia ešte ani nevedia, čo chcú. Deviataci poznajú množstvo vzorcov, viet, pravidiel, zákonitostí, vedia riešiť zložité úlohy a hodnotiť literárne postavy, no nie každý vie odpovedať na jednoduché otázky: kto som? Čo som? čím chcem byť? čo si o mne myslia ostatní? Dnes sa naučíme odpovedať na tieto otázky.

II. Interaktívny rozhovor na tému "Prečo potrebujeme sebahodnotenie?"

Triedny učiteľ. Veľký nemecký básnik I.V. Goethe povedal: "Inteligentný človek nie je ten, kto vie veľa, ale ten, kto pozná sám seba." Môžete sa považovať za inteligentných ľudí? (Odpovedajú deti.)

Čo môžete o sebe zistiť?

Vzorové odpovede od detí:

Vaše fyzické schopnosti, zdravotný stav.

Vaše talenty, schopnosti (mentálne, tvorivé).

Váš charakter, temperament, vôľa.

Vaše chute a zvyky.

Vaše silné a slabé stránky.

Triedny učiteľ. Aby ste mohli objektívne posúdiť svoje schopnosti a schopnosti, musíte poznať sami seba. A čo to dá? Prečo vôbec potrebujete správne sebahodnotenie?

Vzorové odpovede od detí:

Naučte sa povolanie, vyberte si povolanie.

Vyhnite sa chybám a sklamaniam.

Správajte sa k ostatným slušne.

Neberte si nemožné úlohy.

Správne definujte zmysel života.

Triedny učiteľ. Skutočne, človek, ktorý objektívne hodnotí svoje schopnosti a schopnosti, si bude môcť presne vybrať svoje povolanie, určiť si cieľ v živote. Pre takého človeka je ľahšie vyhnúť sa kolapsu životných plánov, sklamaniam a chybám. A ak sa objavia problémy, nebude hľadať príčinu v iných, ale v sebe.

III. Skupinová práca na tému "Určenie úrovne sebaúcty"

Triedny učiteľ. Ako však spoznáte človeka so správnym sebavedomím? Na tabuľu som urobil tabuľku znakov ľudí s rôznym sebavedomím. Niekto si však pomýlil znamenia. Ako správne umiestniť slová do stĺpcov? Navrhujem prediskutovať túto otázku v skupinách (v radoch, môžete sa spojiť v 2 pároch). Je potrebné zhromaždiť 4 znaky ľudí s rôznou sebaúctou. Prvá skupina - s nadhodnoteným, druhá - s podhodnoteným a tretia - s objektívnym sebavedomím. Vybrané znaky si musíte zapísať na kúsky papiera. Správne odpovede pripojíme k tabuľke. Ďalšou podmienkou je odôvodnenie vášho výberu.

(3-5 minút deti pracujú.)

Čas vypršal, vypočujte si názory skupín.

(Deti zdvihnú ruky, odpovedia, zdôvodnia svoj výber. Správne odpovede sa prilepia lepiacou páskou k príslušným stĺpcom tabuľky.)

Poznámky na listoch

Prehnané: arogancia, sebavedomie, drzosť, prchkosť.

Podceňované: pasivita, odpor, sugestibilita, zbabelosť.

Cieľ: vyrovnanosť, sebavedomie, skromnosť, sebaúcta.

Triedny učiteľ. Čo môžete poradiť človeku s vysokým sebavedomím? (Buďte sebakritickejší, naučte sa vidieť svoje slabosti, nepovažujte sa za lepšieho ako ostatní atď.)

Čo by ste poradili človeku s nízkym sebavedomím? (Venujte sa športu, prekonajte svoju zbabelosť, naučte sa povedať nie atď.)

Čo môžete poradiť človeku s objektívnym sebavedomím? (Nestraťte dôveru v seba, pokračujte v práci na svojich nedostatkoch, neukazujte svoje cnosti atď.)

IV. Problematická situácia "Ako sa hodnotiť?"

Triedny učiteľ. Zvonku je ľahké určiť, akú má človek sebaúctu, no ťažšie sa hodnotí. Tu si vypočujte príbeh o problémoch jednej deviatačky Natashe (číta). Babička a matka veria, že Natasha je najmúdrejšie a najkrajšie dievča v škole. Ale všetci učitelia na nej neustále hľadajú chyby a dávajú trojky, ako sú jej kamarátky Svetka a Galka, ktorých Nataša považuje za oveľa hlúpejších ako seba. Sveťka a Galka si to však nemyslia a dokonca Natashe povedali, že si o sebe myslí príliš vysoko. To isté povedal Natašin bývalý priateľ Sergej, s ktorým sa pobila. Natasha sa teraz so všetkými nerozpráva. Natasha si myslí, že všetci na ňu len žiarlia. Keď sa však stane svetoznámou modelkou, všetkým dokáže, že sa jej nevyrovnajú!

Bohužiaľ, hrdinka príbehu nie je oboznámená s pravidlami, ktoré sú napísané na tabuli - "Ako sa hodnotiť?" (číta). Zhodnotila sa Nataša správne? Aké chyby urobila pri hodnotení seba samej?

Vzorové odpovede od detí:

Súdila sa podľa mamy a starej mamy.

Akademické zlyhania vysvetľovala ako hnidopichoví učitelia.

Porovnával som sa nie so silnejšími, ale so slabšími.

Náročné zaobchádzanie s ostatnými, k sebe - zhovievavo.

Nepočúvala kritiku, traja ľudia jej povedali to isté, ale nevyvodila závery.

Hádala sa s priateľmi, ktorí hovorili o jej nedostatkoch.

Stanovil som si nereálne ciele.

V. Práca s pojmami: ciele, princípy, ideály

Ciele

Triedny učiteľ. Mnohí nevedia definovať svoje ciele, princípy, ideály. Myslím, že len majú zlú predstavu o tom, čo to je. Poďme pochopiť tieto pojmy. Životné ciele - čo to je? (Toto je sen. Po čom človek túži.)

Prečo si potrebujete stanoviť ciele? (Usilovať sa o niečo, aby mal život zmysel.)

Koľko cieľov môže mať človek?

Aké sú ciele v živote? (Môžu to byť krátkodobé, dlhodobé ciele.)

Vzorové odpovede:

Bohatstvo, sláva, moc.

Staňte sa majstrom svojho remesla, aby vás všetci rešpektovali.

Buď len dobrý človek, miluj ľudí.

Vytvorte dobrá rodina, postaviť dom, zasadiť strom, vychovávať deti.

Žite pre seba: učte sa, rozvíjajte sa, cestujte.

Prospievajte ľuďom, žite pre ľudí.

Nájdi svoju lásku.

Žiť pre potešenie, potešenie.

Urobte vedecký objav, nájdite liek na nevyliečiteľnú chorobu.

Ži pre Boha. Nehrešte, bojujte so svojimi vášňami.

Triedny učiteľ. Vedci hovoria, že životný cieľ dáva človeku silu, pre dosiahnutie tohto cieľa začne niečo robiť a nakoniec sa jeho sny stanú skutočnosťou. Ale životné ciele sú iné. Niektorí dodávajú silu do života, zatiaľ čo iní len na krátke obdobie. Aké ciele by sa podľa vás mohli stať celoživotnými? (Odpovedajú deti.)

Hovorí sa, že dosiahnutie cieľa nie je vôbec ťažké: stačí k nemu urobiť každý deň aspoň jeden krok. Inak tento cieľ zostane len snom.

Princípy

Triedny učiteľ. Ale aj ten najkrajší cieľ môže človek odmietnuť, ak je potrebné obetovať zásady. Životné princípy sú presvedčenia, pohľad na veci, životné pravidlá. Aké sú zásady? V prvom rade je to 10 kresťanských prikázaní. Pripomeňme si ich. (Deti zdvihnú ruky, odpovedzte.)

Sú ľudia, ktorí sa riadia inými zásadami, napríklad: „Človek je človeku vlkom“ (zákon džungle), „Never, neboj sa, nepýtaj sa“ (väzenské právo), „Vezmi si všetko zo života!", "Po nás aj potopa!" atď. Aké ďalšie princípy poznáte? (Výpovede detí.)

Prečo sú potrebné zásady? Dokáže človek počas života zmeniť svoje zásady? Existujú ľudia bez zásad? [Deti dávajú odpovede.]

V dejinách je veľa príkladov, keď ľudia úmyselne išli na smrť pre zásady, ak cenou života bola zrada – viera. Vlasť alebo priatelia, pretože zmeniť svoje zásady znamenalo stratiť seba ako osobu, stratiť sebaúctu. Môžete uviesť príklady? (Výpovede detí.)

ideálov

Triedny učiteľ. Ideál je dokonalým stelesnením niečoho, čo predstavuje najvyšší cieľ činnosti, ašpirácie. Prečítam si vlastnosti ideálnych ľudí. Predstavte si, že ich potrebujete zoradiť v zostupnom poradí. Aké vlastnosti by ste uprednostnili?

Ideál muža: príťažlivosť, vernosť, mužnosť, majstrovstvo, jemnosť, porozumenie.

Ideál ženy: šarm, vernosť, ženskosť, šetrnosť, súlad, porozumenie.

Ideál občana: kolektivizmus, vlastenectvo, národná česť a dôstojnosť, svedomie, odvaha, zodpovednosť.

Ideál zamestnanca: odborná spôsobilosť, vysoká efektívnosť, organizovanosť a efektívnosť, obchodná spolupráca a sebadisciplína, náročnosť voči sebe a iným, kultúra a šetrnosť práce, potreba sebavzdelávania, sebazdokonaľovania.

VI. Zostavovanie vlastných charakteristík

Triedny učiteľ. Po ukončení 9. ročníka dáva škola charakteristiku absolventom. Tieto vlastnosti robí triedny učiteľ. Ale rozhodol som sa obrátiť na vašu pomoc a požiadal som vás, aby ste urobili vlastné charakteristiky. Za týmto účelom vás žiadam, aby ste odpovedali na otázky v dotazníku.

(Učiteľ prečíta otázky dotazníka (od doplnkových materiálov po scenár), vysvetlí ich význam, deti odpovedia.)

Kto chce, môže dotazník nechať doma. Dúfam, že vám to pomôže vo vašej sebaúcte.

(Tí, ktorí chcú odoslať dotazníky.)

VII. Hra "Maska, poznám ťa!"

Triedny učiteľ. S dovolením niektorých chalanov vám teraz ich výtvory prečítam. A skúste uhádnuť, kto je autorom tejto charakteristiky.

(Učiteľ prečíta 3-4 charakteristiky, deti hádajú ich autorov.) Boli podľa vás autori k sebe objektívni? Alebo sa možno niekto prikrášľoval či podceňoval? (Deti hovoria.)

Tieto vlastnosti mi v konečnom dôsledku veľmi pomôžu školský rok. Tiež sa budem snažiť byť objektívny.

VIII. Slovo na záver

Triedny učiteľ. Ako viete, všetci ľudia sú jedineční, no mnohí si túto jedinečnosť nedokážu alebo nechcú uvedomiť. A na to stačí poznať sám seba, objektívne posúdiť. Ukazuje sa, že to nie je vôbec jednoduché. A čo i len urobiť objektívny popis na konci 9. ročníka, to sa málokomu podarí. Každý má svoj vlastný, individuálny, jedinečný proces poznávania seba samého. Vydrží na celý život. Od poznania seba samého začína poznanie iných ľudí, poznanie sveta a poznanie zmyslu života.

IX. Zhrnutie (úvaha)

Triedny učiteľ. Čo ti dala dnešná hodina? Podarilo sa vám dozvedieť niečo nové o sebe a iných?

Doplnkový materiál

Dotazník "Sebacharakterizácia"

1. Váš vzhľad. (Si spokojný so svojím vzhľadom?)

2. Presvedčenia a ideály. (Máte zásady? O čo sa v živote snažíte?)

3. Schopnosti a záujmy. (Čo ťa najviac zaujíma, čo robíš najlepšie, aké knihy čítaš?)

4. Postoj k práci. (Akú prácu robíte s radosťou a akú s nechuťou? Máte v rodine pracovné povinnosti?)

5. Morálno-vôľové vlastnosti. (Aké ľudské vlastnosti považujete za najcennejšie, aké sú najhnusnejšie? Kto je váš obľúbený hrdina? Koho a v čom by ste chceli napodobňovať?

Literatúra

Kochetov A.I. Organizácia samovzdelávania školákov. Minsk, 1990.

Triedna hodina na tému: „Poznaj sám seba“.

Ciele: zoznámiť deti s niektorými metódami sebapoznania, dať deťom predstavu o tom, ako v sebe nájsť hlavné črty, určiť ich osobné vlastnosti; rozvíjať u detí schopnosť správne posúdiť seba a ostatných; podporovať formovanie viery vo vlastné sily, v schopnosť stať sa lepším; podnecovať tínedžerov k sebapoznaniu, sebavzdelávaniu.

Vybavenie. Každý žiak má listy albumu, listy zošita.

Triedny plán.

  1. Úvod.
  2. Interaktívna konverzácia "Potrebujem poznať sám seba?"
  3. Určenie vedomostí detí o sebe:

Diskusia "Aký typ človeka možno nazvať jedinečným?"

Tvorba autoportrétov;

Skupinová hra „Kto som? Čo som?

4. Miniprednáška "Čo je sebaúcta?"

5. Test „Sebahodnotenie“.

6. Zhrnutie.

Postup hodín v triede.

  1. Úvod.

Slová „Poznaj sám seba“ patria najväčšiemu filozofovi staroveku Sokratovi, ktorý žil pred mnohými storočiami. Už vtedy si človek lámal hlavu: kto to je, akú má povahu, čo má rád, čo nemá rád, aké má v živote ciele, ako sa k nemu správajú iní ľudia?Tento proces sa nazýva sebapoznanie.

  1. Interaktívna konverzácia "Potrebujem poznať sám seba?"

Myslíte si, že v dnešnej dobe by sa mal človek snažiť poznať sám seba?

Čo je lepšie: preceňovať sa alebo podceňovať?

Ako rozumiete slovám „introspekcia“, „introspekcia“, „sebaskúmanie“.

Myslíte si, že sa poznáte?

Musíte poznať sami seba! Koniec koncov, ak človek pozná svoje silné a slabé stránky, môže rozvíjať svoje talenty, korigovať svoje nedostatky. Bude pre neho jednoduchšie komunikovať s ľuďmi okolo neho, pretože po určení jeho individuality bude môcť vidieť individualitu inej osoby. Bude sa cítiť úspešný, šťastný.

Ako spoznať sám seba? Na to existujú také techniky: introspekcia, introspekcia, sebaskúmanie, sebahodnotenie.

Dnes sa naučíme sebapoznaniu. Budeme vykonávať sebapozorovanie, sebaanalýzu, sebaskúmanie a sebahodnotenie.

  1. Určenie vedomostí detí o sebe.

Diskusia "Aký typ človeka možno nazvať jedinečným?"

Je zapnutá tichá hudba. Deti sú rozdelené do skupín a diskutujú o odpovediach.

Je to bystrý, talentovaný a výnimočný človek.

Odlišný od ostatných ľudí.

Je to nezvyčajný, zvláštny človek, výstredný.

Toto je každá osoba, dokonca aj tá najobyčajnejšia. Od ostatných ľudí sa líši dokonca aj odtlačkami prstov.

Tvorba autoportrétov.

Každý človek na svete je jedinečný, neopakovateľný. Slovo „jedinečný“ znamená „jediný“, „jedinečný“. Chcem, aby sa každý z vás zamyslel nad svojou jedinečnosťou. Ak to chcete urobiť, odporúčam vám nakresliť portrét na list na šírku.

Máte jedinečné autoportréty. A teraz budeme podpisovať autoportréty. Aby sme to urobili, zahrajme si hru "Kto som?", "Čo som?"

Hra v skupinách „Kto som?“. "Čo som?"

Písmeno „ja“ napíšte desaťkrát vľavo do stĺpca a ku každému písmenu napíšeme odpoveď na otázku „Kto som?“, „Čo som?“. Môže to byť úsudok o sebe, o svojom vzhľade, povahe, vnútornom svete, o svojich záľubách, skúsenostiach, o tom, za čo si samu seba vážite.

Je zapnutá tichá hudba. Deti pracujú 3-5 minút. Potom sa v skupinách rozprávajú o sebe.

  1. Miniprednáška „Čo je sebaúcta?

Nestačí poznať sám seba, treba mať správne sebavedomie. Sebaúcta je hodnotenie vlastných silných a slabých stránok. Nie každý sa vie správne zhodnotiť. Sebaúcta môže byť preceňovaná, podceňovaná a pravdivá. Ľudia s nízkym sebavedomím sa považujú za hlúpych, slabých, škaredých. Títo ľudia sú veľmi dotykoví, nespoločenskí, neistí.

Ľudia s vysokým sebavedomím sa naopak považujú za najinteligentnejších, najkrajších a najtalentovanejších. Sú veľmi spoločenskí, sebavedomí, no často si berú prácu, ktorú si nemôžu dovoliť a nedotiahnu ju do konca.

A iba ľudia so správnou sebaúctou poznajú svoje silné a slabé stránky, neboja sa kritiky, neboja sa komunikácie, s dôverou sa ujmú práce, ktorú dokážu, dotiahnu ju do konca a získajú rešpekt ostatných. .

Skutočná sebaúcta pomáha človeku zachovať si dôstojnosť a žiť v harmónii so všetkými a so sebou samým.

  1. Test „Sebahodnotenie“.

Dnes sa učíme hodnotiť sami seba. Urobme si s vami test a zistíme, aké sebavedomie má každý z vás. Každý má na stole papier. Nakreslite naň 8 kruhov v jednom rade. Je lepšie usporiadať list na šírku. Rýchlo napíšte písmeno „i“.

akýkoľvek kruh. A teraz môžete zistiť, aké je vaše sebavedomie. Čím bližšie k ľavej strane, tým nižšie je vaše sebavedomie. Čím bližšie k pravému okraju, tým vyššie je vaše sebavedomie. Tí, ktorí dali písmeno „I“ do stredu, majú správne sebavedomie.

Výsledok, ktorý ste dosiahli, nie je nutne otvorený pre každého. Tento výsledok by vám mal dať podnet na zamyslenie, na ďalšie sebapozorovanie. Veď len tým, že spoznáme svoje slabosti, ich môžeme napraviť a stať sa silnejšími. Záleží na tom, aký úspešný bude váš život.

  1. Zhrnutie.

Zhrňme si našu lekciu:

Bola téma sebapoznania zaujímavá?

O čom ste sa dozvedeli rôzne možnosti sebavedomie?

Ako môže skutočné sebavedomie pomôcť človeku v živote?

Čo nové ste sa o sebe dozvedeli?

Uvažujete o ďalšom sledovaní seba samého?

Užila si si hodinu?

záver: dozvedeli, že zatiaľ čo niektorí nemajú takú sebaúctu, ako by ste chceli. Musíte sa správne ohodnotiť, aby vás ľudia rešpektovali, aby ste si boli istí. Aby ste správne zhodnotili svoje silné stránky, musíte sa študovať.

Téma: Čo je to "ja" Poznám sa?

Cieľ: pomôcť študentom spoznať ich vnútorný svet.

Prípravná fáza. Úvod učiteľa.

Kto som? Čo som? prečo som taký?

Na prvý pohľad, chlapi, sú to veľmi jednoduché otázky, no väčšina z vás bude súhlasiť, že je ťažké na ne nájsť odpovede. Medzitým odpovede na tieto otázky určujú váš postoj k sebe, k iným ľuďom a k životu vo všeobecnosti.

Účelom našej lekcie je vytvoriť si predstavu o sebe, svojom vnútornom svete. Tieto znalosti vám pomôžu získať sebadôveru, uvedomiť si svoje schopnosti a dosiahnuť svoje životné ciele.

Túžba poznať svoj vnútorný svet je hlboko zakorenená v dávnej minulosti.

Pozrite sa na stôl. Tu je niekoľko výrokov starých mysliteľov:

Pozerajte sa častejšie do svojho vnútra.

Cicero

Neexistuje plodnejšie zamestnanie ako sebapoznanie.

R. Descartes

Všetci ľudia majú tendenciu poznať seba a myslieť.

Herakleitos

Poznaj seba a spoznáš svet!

Sofokles

Vymenujte z týchto výrokov slová, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou odrážajú podstatu témy našej hodiny.

Vedieť; poznaj sa, pozri sa do seba atď.

Hra na telefón

Zápletka hry.

Predstavte si, že ste doma. Zrazu sa ozval telefonát, zdvihnete telefón a na druhom konci vozňa sa ozve hlas:

Dobrý deň, prihovára sa vám redaktorka detskej televíznej relácie „Prečo to je“. Pozývam vás k spolupráci. Chcel som sa o tebe trochu dozvedieť.

Musíte o sebe povedať redaktorovi. Aby sme vám to uľahčili, navrhujem použiť akúsi „príručku“.

sprievodca:

2. Celé meno rodičov.

3. Moji priatelia.

4. Moje záľuby.

5. Robí mi radosť.

6. Je mi z toho smutno.

7. Najviac zo všetkého mám rád ľudí.

8. Najviac sa páčim sebe.

9. Snívam.

Študenti sa striedavo rozprávajú o sebe.

Mali ste záujem o rozhovor? Čo vám dal každý príbeh o sebe?

Záver. Každý má o sebe určité vedomosti a vy ste to teraz preukázali. Súhlasím, že ste sa o sebe navzájom dozvedeli viac, ako ste vedeli predtým. Každý človek potrebuje poznať sám seba, to znamená hodnotiť svoje schopnosti a schopnosti, uvedomovať si svoje činy, niesť zodpovednosť za svoje činy.

Len človek má predstavu o sebe. Systém predstáv o sebe sa nazýva obrazom „ja“.

„Ja“ sa tiež porovnáva so zdrojom svetla, svetlometom, ktorého lúč môže osvetliť priestor nášho vnútorného sveta.

Obraz „ja“ je mnohostranný. Psychológovia hovoria, že v každom z nás je veľa „ja“.

Vypočujme si báseň V. Lunina „Sedem ja“.

Rolové čítanie básne.

Žije vo mne sedem ja -

Celá rodina.

Keď niekto povie "áno"

Druhý hovorí: "Nie."

Tretí dáva rady

Štvrtý spí

Piata mucha sa počíta

Šiesteho čaká siedmeho

Koho mám počúvať?

A sedem žijem vo mne -

Celá rodina.

Keď jeden povie:

"Poďme pešo"

Druhý hovorí:

"Poďme jazdiť."

Tretí hovorí:

"Poďme autom"

po štvrté:

"Na bicykli"

"Na saniach"

"Nie dnes, ale jedného z týchto dní"

A siedmy - rozpráva rozprávku.

Koho mám počúvať?

Žije vo mne sedem ja -

Celá rodina.

Keď človek plače

Druhý - smeje sa,

Tretí - nechce o ničom vedieť,

Štvrtý kladie otázku za otázkou,

Piaty do všetkého strká nos,

Šiesty opäť čaká na siedmeho,

A siedmy - rozpráva rozprávku.

Koho mám počúvať?

Viete odpovedať na otázku "Koho mám počúvať?"

Komunikujte so všetkými, potom budete o sebe vedieť všetko.

Záver.Človek sa prezentuje rôznymi spôsobmi v rôznych okolnostiach a situáciách. V nás sú rôzne ja.

Aliciin monológ z Krajiny zázrakov

"Len neviem, kto som teraz." Nie, samozrejme, viem približne, kto som bol ráno, keď som vstal, ale odvtedy som vždy taký, niekedy taký, jedným slovom akosi nie ...

Dal som si vynikajúce rady (aj keď nie vždy som ich počúval). Občas som si vyčítala, že sa len ťažko dokážem ubrániť plaču. A raz, pamätám si, som sa dokonca pokúsil odtrhnúť si uši za podvádzanie, keď som so sebou hral kroket. Rád predstieram, že som rôzni ľudia naraz.

A čo vy? Stalo sa vám už, že doma, s rodinou, môžete byť jeden, ale v škole môžete byť iný, v spoločnosti priateľov – úplne iný?

Žiaci sa snažia odpovedať na otázku.

Hra "Magic Mail"

Účel: porovnať predstavu o sebe s názorom spolužiakov.

Učiteľ z obrovskej obálky vyťahuje listy adresované žiakom. Žiaci podľa ich obsahu hádajú, komu bol ten či onen list napísaný.

Záver. Väčšinou názor ostatných (spolužiakov a triedny učiteľ) sa zhodovalo s hodnotením samotných autorov listov.

Ručne kreslený list mimozemšťanovi

Účel: sprostredkovať informácie o sebe na výkresoch.

Mini závery.

1. Sebapoznanie je nevyhnutnosťou. Musíme pochopiť sami seba. To je to, čo potrebujeme predovšetkým.

2. Ak začneme byť k sebe pozorní, prejaví sa to aj na ľuďoch okolo nás.

3. Vzájomné porozumenie, komunikácia, spolupráca s priateľmi, inými ľuďmi v spoločnosti nie je pre vás záťažou, ale radosťou.