Ponuka

Abstrakt lekcie o rozširovaní orientácie v prostredí a rozvoji reči „Ryaba Hen. Synopsa VKD v druhej skupine raného veku na rozšírenie orientácie v prostredí a rozvoj rečovej osnovy vyučovacej hodiny (mladšia skupina) na tému Hodiny pre škôlku

Cytomegalovírus

Belová Nadežda
Zhrnutie GCD o rozširovaní orientácie v prostredí a rozvíjaní reči s deťmi prvej skupiny raného veku na tému "Hostia"

Téma. « Hostia» .

Softvérový obsah.

Upevniť vedomosti detí o domove zvierat: mačka a pes. Rozvíjať schopnosť napodobňovať reč dospelého (opakovanie onomatopoja: av-av, mňau-mňau; slová: pes mačka); sluchová pamäť. Pestujte lásku k zvieratám.

Materiál: plyšové hračky (pes, mačka, kocky.

Predošlá práca: prezeranie obrázkov, sledovanie zvierat.

opatrovateľka: Deti, postavme si domček z kociek. (Deti stavajú dom spolu s učiteľom.)

Pozrite sa, aký krásny dom vznikol. Kto sa k nám dnes pridá prišli hostia? klop klop! Kto je tam? Ach! Kto to je? (skryje hračku pre psa).

Učiteľ číta poľnohospodársky

Má štyri labky

čierny chvost a štyri labky

Veľmi často nahlas šteká

A hryzie zlých ľudí!

Je to tyran!

kto je to s nami?

deti: Pes

opatrovateľka: Presne tak, pes. Príďte nás navštíviť na hosťujúci pes.

opatrovateľka: povedzme všetci spolu "Áááá".

Deti opakujú. (Individuálna práca s deti.)

opatrovateľka: klop klop! Kto nás ešte prišiel navštíviť? hostia? (skrýva hračku pre mačky).

Učiteľ číta poľnohospodársky

Som mačiatko, chlpatý chvost

Viem bežať rýchlo

Rád si zdriemnem na streche

A myši sa ma boja!

deti: kat.

opatrovateľka: Presne tak, mačka. Príďte nás navštíviť na hostia kat.

opatrovateľka: povedzme všetci spolu "Mňau mňau".

Deti opakujú. (Individuálna práca s deti.)

opatrovateľka: Deti, kde žije naša mačka? Pes?

deti: Domy.

opatrovateľka: Pes a mačka sú domáci miláčikovia. Žijú doma.

Súvisiace publikácie:

Kompendium GCD „Cesta do dediny“ o rozvoji reči u detí v ranom veku Cieľ aktivity: Upevniť vedomosti detí o hydine – kohút, sliepka a sliepky. Výchovné úlohy: Pestovať zmysel pre lásku.

Synopsa záverečného GCD o vývoji reči v druhej skupine raného veku „Návšteva rozprávky“ Odbor školstva Správy Starooskolského mestskej časti regiónu Belgorod Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia.

Téma: "Kto vie hovoriť?" Integrácia vzdelávacích oblastí: sociálno-komunikačný, rečový a kognitívny rozvoj.

Synopsa GCD o rozvoji reči a výtvarného umenia u malých detí „Kŕmte vtáky v zime“ Edukačné úlohy: Upevniť vedomosti detí o charakteristických znakoch zimy (v zime je chladno, sneží, sneh leží na stromoch, na zemi);

Súhrn GCD o vývoji reči "Toy Store" pre skupinu v ranom vekuÚčel: Rozvíjať reč pomocou divadelných aktivít. Ciele: Výchovné: Naučiť deti spoločne recitovať básne.

Integrácia oblastí: Poznávanie (Komunikácia, rozvoj zmyslových schopností, dizajn) Účel: Zoznámenie detí s domácimi zvieratami,.

Úlohy: 1. Edukačné: obohatenie a aktivizácia slovníka: marec, apríl, máj; kvapky; rozmraziť; škorce; dlho očakávaná jar; skorá jar;.

Organizácia: Centrum pre rozvoj dieťaťa - Materská škola "Ryabinushka"

Miesto: Smolenská oblasť, obec Žukovo

Cieľ. Vytvorte deťom podmienky na získanie vedomostí na tému „Orientácia v priestore“.
Úlohy.

Vzdelávacie. Zoznámte deti s hydinou – kačičkou a jej mláďatami káčatkami. Naučte sa pomenovať a rozlišovať priestorové smery pomocou slov v reči: vpredu - vzadu, nad - pod. Obohaťte pasívnu a aktívnu slovnú zásobu detí na túto tému. Aktualizovať orientáciu v umiestnení častí vlastného tela pomocou v odpovediach predložiek vyjadrujúcich priestorové vzťahy: na, v, za.
Rozvíjanie. Rozvíjať reč, pamäť, zrakové a sluchové vnímanie, jemnú motoriku, zmysel pre rytmus, koordináciu pohybov.

Vzdelávacie. Vzbudiť záujem o výsledok svojej činnosti, starostlivosť o zvieratá.

Metódy a techniky.

Vizuálne (moment prekvapenia, show, ukážka)

Verbálne (umelecké slovo, súhlas, otázka - odpoveď)

Hra (hra - cestovanie, herné cvičenie)

Praktické (simulácia)

Pedagogické technológie:

Problémové situácie

Šetrenie zdravia

Asimilácia vedomostí deťmi prebieha kognitívnym spôsobom a nezávislým hľadaním.

Vybavenie:

Plastová hračka kačice, darčeková krabička, farebné siluety kačíc bez zobáka z hrubého kartónu. Štipce na prádlo v troch farbách. Notebook, audio nahrávky detských melódií, podnos na štipce, darčekové bubliny.

Priebeh lekcie:

Hra na pozdrav"Naše inteligentné hlavy"

Naše múdre hlavy
Budú veľa premýšľať, obratne.
Uši budú počúvať
Ústa hovoria jasne.
Ruky budú tlieskať
Nohy budú dupať.
Chrbát sa narovnáva
Usmievame sa na seba.

(Deti narovnajú ramená, zaujmú správny postoj)

herné cvičenie "Krásna krabica"

Skupina počuje zvuk kvákania kačice.

Vychovávateľ. Ach, deti, čo sú to za zvuky, odkiaľ to prichádza? Kto to je, nevieš? Pokúsme sa zistiť, kde to znie a aké sú tieto zvláštne zvuky.

(Deti s učiteľom idú hľadať zvláštne zvuky, nájdu krásnu krabicu na stole vo vzdialenom rohu skupiny, odkiaľ sa ozývajú kvákavé zvuky).

opatrovateľka. Chlapci, aké zaujímavé, čo je v krabici? Možno otvoríme krásnu krabicu a uvidíme, kto tam je, kto nás dnes prišiel navštíviť. Kto tu robí taký hluk? (chalani spolu s učiteľkou otvárajú krabicu) sú nadšene prekvapení a tešia sa zo stretnutia.

opatrovateľka. kto to je Deti skúmajú a dávajú objasňujúce odpovede na dôkazy.

Vychovávateľ. Kačica! Mama je kačica. Otec je káčer. Deti starostlivo skúmajú ocka káčera. Objasniť časti tela, jeho stavbu, operenie. Vychovávateľ. Pozri, namiesto nosa má kačica hlavu? Zobák. A namiesto nôh? Paws.Čo dokážu kačice? (detské uvažovanie). Učiteľ schvaľuje a objasňuje odpovede detí (chodiť a plávať, ponoriť sa do vody). Majú aj kačice 2 krídla a chvost, pomáhajú im lietať? Zistia, že krídla sú vpravo a vľavo a chvost je vzadu. Deti starostlivo skúmajú hračku kačice a všímajú si detaily štruktúry tela, jeho častí .

Učiteľ kladie navádzacie otázky. Kde má kačací zobák, kde sú krídla, chvost, labky? Pojmy priestorové orientačné body „na“, „vpredu“, „vzadu“, „dole“ Učiteľ dáva deťom informácie o tom, kde kačica býva, aké zvuky vydáva, „rozpráva“.

herné cvičenie "Kvakať - kvak - kvak"

Kačica býva s majiteľom na dvore a vie kričať kvákanie, kvákanie, kvákanie.

Úloha 1. Gazdiná kŕmi kačku, ďakuje jej

(deti napodobňujú “ Kvákať – kvákať – kvákať“).

Úloha2. Kačka chodí po dvore, raduje sa

(deti napodobňujú “ kvákať - kvákať - kvákať»).

Úloha 3. Kačica s krikom vchádza do maštale

(deti napodobňujú “ Kvakať - kvak - kvak).

Učiteľka upozorňuje deti, že otec Drake neprišiel sám, v krabici je ešte niekto. Deti prídu a vyberú z krabice siluety káčatiek, ktoré sa vôbec nepodobajú skutočným. Všetci pozorne skúmajú a skúmajú siluety.

Problematická situácia.

opatrovateľka povzbudzuje deti k diskusii. Chlapci, nejaké zvláštne káčatká, z nejakého dôvodu sa neusmievajú, sú smutné. Čo sa stalo našim hosťom, prečo sú takí nešťastní ( detské verzie, závery). Zistia, že káčatká nemajú zobák, aby jedli červy, trávu, pili vodu, a preto sú smutné. Zdôrazňujú, že problém sa im stal, deti vyjadrujú sympatie, túžbu pomôcť káčatkám. Bez zobáka sú káčatká veľmi choré a môžu zomrieť.

Hra na modelovanie koliečkov na bielizeň "Urob z kačice zobák"

S pomocou učiteľa deti predvádzajú zobák z štipcov.

opatrovateľka. Akú farbu štipcov použijeme na kačací zobák? (odpovede detí). Súhlasný súhlas (vezmite červené štipce na prádlo a urobte zobák). Páči sa ti to! (Šou). Koľko červených štipcov si mám vziať? (odpovede detí).

Naše káčatká sa usmievali (deti idú ku kačke a ukážu svoju prácu, daj ju na podnos).

opatrovateľka. Teraz je čas ukázať nášmu káčerovi a káčatkám, aké časti tela máme s vami. Zavolám im a vy ukážte, kde sú (znie rytmická hudba, deti na seba upozorňujú na pomenované časti tela)

Dynamická pauza "Moje telo"

Hlavička - slávik (deti krútia hlavami doľava a doprava)

Lobik - Bobik (predložiť čelo)

Nos - marhuľový (zatvorte oči a ukážte nos)

Líca - hrudky (zopnite líca dlaňami)

Špongie - holubice (vytiahnite pery hadičkou)

Zuby - duby (úsmev so širokým úsmevom)

Brada - mladá žena (pohladenie dlaňou)

Oči - farby (žmurkanie)

Uši - poslušnosť (šúchanie uší dlaňami)

Krk - moriak (vytiahnite krk nahor)

Vešiaky - kobylky (striedavo zdvíhajte a spúšťajte)

Rukoväte - rukoväte (upínacie päste)

Prsty - chlapci (hra s prstami nad hlavou)

Prsia - kačica (predložte hrudník, ruky na opasku)

Puzik - vodný melón (kruhové hladenie brucha)

Chrbát - trstina (flex)

Kolená - polená (tlieskať rukami o kolená)

Nohy – čižmy a išli tancovať, len aby sa neunavili.

Zhrnutie lekcie.

moment prekvapenia"Dar od kačice "Mydlové bubliny". Deti hrajú tlieskačky s dúhovými bublinami za hudobného sprievodu.

Literatúra:

1. A.A. Stolyar „Tvorba základných matematických reprezentácií u predškolákov“ / Moskva, „Osvietenie“; 1988

2. O.M. Dyachenko "Čo sa vo svete nedeje?" / Moskva, "Osvietenie"; 1991.

3. T.I. Erofeeva "Matematika pre predškolákov." Kniha pre pedagógov / Moskva, "Osvietenie"; 1992.

4. Poďme sa hrať. Matematické hry pre deti vo veku 5-6 rokov. - Ed. A. A. Stolyar. - M.: Vzdelávanie, 2013). M

5. Tvorba elementárnych matematických reprezentácií. Systém práce Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu. / Pomoraeva I.A., Pozina V.A. / - M .: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2013

priame vzdelávacie aktivity. Hra je aktivita v druhej skupine raného veku: rozšírenie orientácie v prostredí a rozvoj reči „Na návšteve u babičky na dedine“.

Účel: vytvoriť u malých detí predstavu o svete okolo nich.
Úlohy:
- rozvíjať emocionálnu sféru dieťaťa, podnecovať prejav radosti, potešenia;
- naučiť porozumieť frázam, ktoré sú dizajnovo a obsahovo jednoduché;
- rozvíjať reč detí, napodobňovať zvukové kombinácie a slová dospelých;

Stiahnite si abstrakt s fotografiami

- doplňte aktívny slovník detí o podstatné mená: kapusta, mrkva, kohút, kura;
- cvičenie na porovnávanie plochých figúrok (kruh, štvorec, trojuholník) s otvormi v didaktickej hračke.
Vybavenie a materiál: Hračky zobrazujúce kapustu, mrkvu, kohúty, kuriatka, kuriatka, obrázky kurčiat, listy papiera.
Vek detí: 1,5 roka.

Priebeh udalosti.
Deti sa hrajú.
Vychovávateľ: Deti, dnes máme v našej skupine hostí. Poďme sa pozdraviť.
DETI: Dobrý deň!
Vychovávateľ: Pozdravte tému, Vika ...

1. Moment prekvapenia.
UČITEĽ: Výborne. Pozrite, chlapci! Kým sme sa stihli pozdraviť, prišiel k našej skupine autobus. Dnes ideme na návštevu k babičke.
„Znie hudba autobusu E. Zheleznova“
UČITEĽ: Tu sme. Poďme do domu. Aby babka otvorila, treba zaklopať na dvere. Klop tému, klop Vika...
"Učiteľ si oblieka ruský šál"
UČITEĽ: Ahoj chlapci! Moji asistenti prišli. Pomôžte mi zbierať kapustu a mrkvu. Oh, ach, moje koše sú deravé, musím ich opraviť. Pomôžte mi opraviť moje košíky.

2 Cvičenie „Poďme opraviť koše“
Deti naberajú rovinné figúrky (kruh, štvorec, trojuholník) do otvorov v košíkoch.
BABKA: Ďakujem a teraz poďme nazbierať kapustu a mrkvu.

3. Cvičenia „Zbierame zeleninu do košíkov“
BABKA: Tu je okrúhla zelená kapusta, daj ju do veľkého košíka. Povedzme kapusta. Repeat Theme, Vika ... Toto je mrkva, dáme ju do malého košíka. Povedzte mrkvu. Opakuj tému, Vika...
BABKA: Výborne, chlapi, pomohli mi nazbierať kapustu a mrkvu. Teraz kapustu osolíme.

4. Prstová gymnastika "Soľte kapustu"
Kapustu osolíme, osolíme.
Kapustu nasekáme, nasekáme.
My tri mrkvy, tri.
Kapustu prelisujeme, prelisujeme.
Fuj, unavený / hladkanie rúčok /
BABKA: Akí ste pomocníci. A teraz vám ukážem svoje vtáky.

5. Výstava hračiek na "Ptichy Yard"
BABKA: Kto sú títo chlapci? Toto je kohútik. Povedz Temya, Vika ... / Deti: kohút /. Áno, toto je otec - kohút. Hrebenatka zlatá nahlas spieva pieseň. Ako hlasno kikiríka ráno kohútik? Ku-ka-re-ku! Opakujte tému, Vika… / deti: Ku-ka-re-ku! /

BABKA: Kto je to? Toto je kura. Zopakuj tému, Vika /Deti: kura/. Ako hovorí kura? Ko-ko-ko. Zopakujte tému, Vika / Deti: Ko-ko-ko /. Tu sú tí múdri.

BABKA: Kto je najmenší žltý a našuchorený? Toto sú malé deti - sliepky. Ako kuriatka škrípu? Pi-pi-pi. Repeat Theme, Vika /Children: Wee-wee-wee/. Preskúmali sme všetky moje vtáky. Poďme sa teraz hrať.

6. Imitačné cvičenie "Kura išlo von na prechádzku."
Babička berie sliepku a predvádza imitačný pohyb.

Kuriatko vyšlo na prechádzku, / napodobňuje chôdzu, deti opakujú /
Štipkajte čerstvú trávu, čupnite si a napodobňujte, ako prstami štípu trávu /
A za ňou sú chlapi - žlté sliepky / napodobňujú chôdzu /
Co-co-co, co-co-co, / krúti hlavou /
Nechoď ďaleko! /hrozí prstom/
Veslujte labkami. / Riadte ručne /
Hľadaj zrná / Otoč hlavu zo strany na stranu /
BABKA: Dosť sa hrali, chceli jesť. Poďte, deti, nakŕmime kura.

7. Vyrezávanie "Zrná pre kura."
Deti sedia pri stoloch a formujú zrnká z plastelíny.
BABKA: A teraz je čas, aby ste išli do škôlky. Zbohom.

Deti nastupujú do autobusu a vracajú sa do skupiny. Znie hudba.

Vychovávateľ: Tu sme späť. Poďme hrať.

  • Zhrnutie tried o rozvoji reči. Téma: Stepné hádanky
  • Synopsa integrovanej GCD vo vzdelávacích oblastiach "Vedomosti", "Socializácia" v prípravnej skupine "Krajina, v ktorej žijeme"
  • Ciele: Formovanie základných predstáv detí o profesiách ako lekár, policajt, ​​hasič, kuchár.

    Úlohy:

    1. Naučiť deti rozlišovať povolania podľa znakov (napríklad podľa formy oblečenia).
    2. Rozvinúť predstavu o práci takých profesií, ako je lekár, policajt, ​​hasič, kuchár.
    3. Pestujte úctu k práci.

    Materiály: Ilustrované obrázky znázorňujúce povolania, hračka Luntik.

    Priebeh lekcie:

    Vychovávateľ: Chlapci, dnes nás prišiel navštíviť Luntik (na vysokej stoličke, oproti deťom, učiteľka posadí hračku Luntik). Luntik naozaj chce, aby sme mu pomohli pri výbere povolania, inak je úplne zmätený a nevie sa rozhodnúť, čím sa chce stať. Pomôžeme mu chlapci?
    (Nasledujú odpovede detí).

    Vychovávateľ: Pozri sa na deti a na teba, Luntik! Na našej tabuli sú obrázky, na ktorých sú nakreslené rôzne povolania (učiteľ ukáže na obrázky a začne stručne rozprávať o každom z prezentovaných povolaní).

    Pozri, toto je doktor (lekár), lieči ľudí, keď sú chorí. Predpisuje aj rôzne zmesi proti kašľu a chutné vitamíny. Lekár má na sebe biely plášť a na hlave má bielu čiapku s červeným krížom. Takže s vami môžeme okamžite zistiť, že ide o lekára!

    Je to hasič! Uhasí oheň (oheň). Má veľmi nebezpečnú a zodpovednú prácu. Hasič jazdí na veľkom červenom aute. V tomto aute je veľa vody, ktorou hasič hasí požiar.

    Je to policajt! Jeho práca je tiež veľmi dôležitá. Chytá zločincov a riadi policajné auto, ako je toto (učiteľ ukazuje policajné auto na obrázku). Má krásne oblečenie, ktorému sa hovorí uniforma.

    A toto je šéfkuchár! Varí jedlo. V škôlke máme aj kuchárku, ktorá vám varí výbornú polievku, varí kašu a robí rezne. Pozrite sa, aké veľké rukavice má v rukách (učiteľ ukazuje na obrázok) a krásnu bielu zásteru a na hlave čiapku.
    Tu sme sa dozvedeli niečo o takýchto dôležitých profesiách. A povedali Luntiku.
    A teraz si trochu oddýchneme (učiteľka vyzve deti, aby sa postavili k ich stoličkám).

    fizminutka: Vymiesili sme cesto (ruky pred nami, zaťať a uvoľniť päste)
    Vyrezávali sme koláč (znázornite rukami, ako vyrezávali koláč)
    Fľask-facka, facka-facka (tlieskať rukami)
    Oslepujeme veľký koláč (stoja na špičkách, zdvihnú ruky a natiahnu sa). (Zopakujte dvakrát).

    Vychovávateľ: Výborne chlapci! Sadni si!
    Zopakujme si s vami ešte raz, kde máme hasiča, kde je policajt, ​​lekár a kuchár.
    (Učiteľ ukazuje na obrázky s povolaniami a pýta sa: „Kto je to?“, nasledujú odpovede detí). Potom sa zase pýta, čo má oblečené lekár, kuchár, policajt, ​​hasič. Na čom jazdí a čo robí? (nasledujú odpovede detí). Potom učiteľ deti pochváli.

    záver: Chlapi, Luntik mi práve pošepol, že veľmi rád lieči ľudí, stará sa o nich. A rozhodol sa, že sa naozaj chce stať lekárom. Chlapci, pomohli sme Luntiku pri výbere povolania? (nasledujú odpovede detí). Výborne! Pozrime sa na Luntika a rozlúčime sa s ním (deti sa rozlúčia s Luntikom). Ale Luntik sľúbil, že nás príde navštíviť, je veľmi vďačný, že ste mu pomohli pri výbere povolania a ďakuje a do skorého videnia.

    Príspevok predstavuje systém dejovo-tematických komplexných lekcií pre malé deti a ich rodičov, odporúčaných pre učiteľov v predškolských vzdelávacích inštitúciách, v centrách raného rozvoja.

    Recenzentka Sechkina Olga Konstantivna, kandidátka psychologických vied, docentka Katedry spoločenských a humanitných vied.

    Zostavil: výchovný psychológ

    Skobeleva Alina Andreevna

    Úvod

    21. storočie, v ktorom žijeme my a naše deti, je veľmi dynamické. A práve dynamika života v modernom svete núti rodičov premýšľať o osude vlastného dieťaťa už v prvých rokoch života. Dôležitosť vývoja dieťaťa vo veku od 1 do 3 rokov nemožno preceňovať. Podľa niektorých pozorovaní psychológov teda dieťa vo veku 3 rokov získava 60–70% informácií o svete okolo seba a po zvyšok svojho života 30–40%. V súčasnosti vedci dokázali, že najpriaznivejší vývoj dieťaťa prebieha pod vplyvom premyslenej výchovy a vzdelávania, ktoré sa vykonáva s prihliadnutím na vekové charakteristiky detí. Po prvom roku života dieťaťa sa začína nová etapa jeho vývoja. Detstvo „vyzbrojilo“ dieťa schopnosťou pozerať sa, počúvať a ovládať pohyb rúk. Od tejto chvíle je dieťa mimoriadne aktívne vo svojom konaní a v túžbe po komunikácii. V tejto dobe dochádza k najdôležitejším zmenám v duševnom vývoji detí: formuje sa myslenie, aktívne sa rozvíja motorická sféra, objavujú sa prvé stabilné vlastnosti osobnosti.

    V ranom veku má dieťa zvýšenú sugestibilitu, snaží sa napodobňovať. Dieťa je odkázané na dospelého, rodičia a učitelia sú preňho hlavnou autoritou. Štúdie ukázali, že moderní rodičia, ktorí vychovávajú deti, čoraz viac potrebujú pomoc špecialistov. Moderní špecialisti poskytujú rodičom možnosť porozumieť potrebám a schopnostiam svojho dieťaťa sami s podporou odborníkov, ktorí svoju prácu poznajú a milujú. Moderné vedecky podložené predstavy o vývoji dieťaťa neznamenajú zrýchlenie jeho napredovania v osvojovaní si nových zručností, ale obohatenie sa o nové možnosti a rozvoj schopností v prirodzených činnostiach dieťaťa – v komunikácii, manipulácii s predmetmi a hre. Najúčinnejšími prostriedkami vo vývoji malých detí sú prostriedky symbolizácie – farba, hudba, výtvarné a grafické formy, expresívne pohyby. Stimulujú kognitívnu aktivitu dieťaťa a prispievajú k zapojeniu sa do procesu učenia. Pri návšteve centier raného rozvoja a klubov sa deti následne lepšie a rýchlejšie adaptujú na akékoľvek aktivity pre staršie deti; menej pravdepodobné, že budú mať problémy s nadväzovaním kontaktov s dospelými a rovesníkmi; majú rôzne úspechy v rozvoji kognitívnej sféry; Reč sa aktívne rozvíja, zvyšuje sa množstvo pozornosti, osvojujú si rôzne metódy skúmania predmetov, deti sa s pomocou učiteľov rýchlo učia porovnávať, rozlišovať, nachádzať podobnosti, nadväzovať spojenie medzi predmetmi a javmi, čo prispieva k rozvoju vizuálne efektívneho myslenia. .

    cieľ z nami vyvinutých komplexných dejovo-tematických tried, je harmonický intelektuálny a osobnostný rozvoj dieťaťa v ranom veku.

    Komplexné triedy sú zamerané na riešenie nasledujúcich problémov:

    Rozvoj zmyslu pre rytmus;

    Adresátmi komplexných tried sú malé deti (od jeden a pol do troch rokov) a ich rodičia.

    Výsledkom realizácie vyučovania sú pozitívne zmeny v intelektuálnom a osobnostnom rozvoji malých detí, ktoré sú predpokladom pre formovanie motorickej kultúry, úspešné zvládnutie grafických zručností, ktoré zabezpečia úspešnú prípravu žiakov na školu. ; rodičia sa cítia kompetentní vo výchove a rozvoji svojich detí.

    Schválenie príkladov tried sa uskutočnilo na základe detského rozvojového centra „Nádherná krajina“ mesta Osh. Togliatti na tri roky.

    Vysvetľujúca poznámka

    Pri rozvoji ucelených tried sa vychádzalo z odporúčaní Ministerstva školstva Ruskej federácie (Poučno-metodický list „O hygienických požiadavkách na maximálne zaťaženie detí predškolského veku v organizovaných formách vzdelávania“ zo 14. marca 2000 č. 65 / 23 -16), podľa ktorého sa uprednostňujú integrované triedy, zahŕňajúce rozvoj hudobných schopností, reči, pohybu, kognitívnej činnosti so zameraním na zlepšenie zdravia.

    Účelom nami vyvinutých komplexných dejovo-tematických tried je harmonický intelektuálny a osobnostný rozvoj malého dieťaťa.

    V priebehu implementácie tried v súlade s cieľom sa riešia tieto úlohy:

    Rozvoj mentálnych operácií: analýza, syntéza, klasifikácie, zovšeobecnenia;

    Rozvoj koordinácie pohybov, všeobecnej a jemnej motoriky, orientácia vo vlastnom tele;

    Rozvoj zrakového vnímania (farba, tvar, veľkosť);

    Rozvoj pozornosti, reči, predstavivosti, tvorivých schopností;

    Rozvoj sluchovej pozornosti, svojvôle;

    Rozvoj zmyslu pre rytmus;

    Rozvoj priestorových zobrazení, schopnosť zobrazovať podľa pokynov;

    Rozvoj hmatového vnímania;

    Rozvoj schopnosti napodobňovať pohyby dospelého človeka;

    Vytváranie pozitívnej emocionálnej nálady v skupine.

    Práca s deťmi zahŕňa rozvojové aktivity pre deti s využitím súboru cvičení a hier zameraných na intelektuálny a osobnostný rozvoj dieťaťa. Koordinácia pohybov, jemné motorické zručnosti, zmysel pre rytmus sa rozvíjajú pomocou hudobných hier v prírode, prstovej gymnastiky v triede, prostredníctvom vzdelávacích hier s malými predmetmi, ako aj prostredníctvom produktívnych kognitívnych a tvorivých činností.

    Pri vytváraní tried boli použité tieto metodické princípy:

    Princíp konzistencie, konzistencie a postupnosti;

    Zásada individuálneho prístupu;

    Etnopedagogický princíp;

    Princíp činnosti;

    Princíp interakcie medzi dieťaťom a rodičmi za účasti odborníka (učiteľa-psychológa).

    Princíp konzistencie, konzistencie a postupnosti,že hodiny sú usporiadané učiteľom systematicky, štruktúrovane. Princíp je založený na myšlienke od jednoduchého po zložité. Priaznivé citové vzťahy medzi dospelým a dieťaťom vytvárajú základ pre harmonický rozvoj malého človeka, jeho kognitívnu aktivitu, samostatnosť, zvedavosť, rozvoj tvorivého potenciálu.

    Princíp individuálneho prístupu sledované v tom, že rozvoj osobnosti ako hlavná myšlienka sa posudzuje v jednote a prepojenosti s fyzickým a všeobecným duševným rozvojom dieťaťa, čo sa odráža v úlohách a obsahu zložitých tried. Výchova je založená na prirodzenom procese sebarozvoja sklonov a tvorivého potenciálu osobnosti dieťaťa, uznania hodnoty jednotlivca, jeho jedinečnosti, práva na rešpekt. Takýto rozvoj osobnosti malého človeka je zasa možný len pri vytváraní pozitívnych citových vzťahov medzi všetkými účastníkmi pedagogického procesu.

    Etnopedagogický princíp predpokladá, že dieťa rastie a vyvíja sa v špecifickom sociokultúrnom prostredí. Vzdelávanie by sa malo budovať na základe ľudových tradícií v najširšom slova zmysle, kultúry, ktorá zahŕňa najbohatšie skúsenosti s obradmi a zvykmi. Ľudová kultúra je postavená na myšlienkach prirodzenej konformity. V súlade s tým sú do tried zaradené riekanky, paličky, rozprávky, ľudové piesne.

    Princíp akčného prístupu vyjadrené v tom, že v ranom veku vedie objektívna aktivita a komunikácia. Interakcia dieťaťa s dospelým o predmete alebo hračke je nemožná bez vrelej emocionálnej komunikácie. Princíp akčného prístupu sa uplatňuje: v hrách s hračkami (bábiky, autá, zvieratká atď.) a s prírodným materiálom (kamienky, mušle, šišky, gaštany, žalude) v produktívnych činnostiach (kresba, modelovanie, aplikácia). Na každej vyučovacej hodine existuje vzťah medzi rôznymi druhmi aktivít zameraných na riešenie vývinových a výchovných problémov.

    Princíp interakcie medzi dieťaťom a rodičmi za účasti odborníka (učiteľa a psychológa) pozorované v tom, že raný vývoj a vzdelávanie v interakcii dieťaťa s rodičom je zamerané na dosiahnutie dvoch cieľov:

    - vytváranie optimálnych podmienok pre intelektuálny a psychomotorický vývoj dieťaťa (rozvoj koordinácie pohybov, jemnej motoriky a zmyslu pre rytmus);

    - vytváranie optimálnych podmienok pre sociálny a emocionálny rozvoj dieťaťa a formovanie takých osobnostných vlastností, ako je samostatnosť, sebavedomie, aktivita a priateľský vzťah k ľuďom.

    Hlavnou a nevyhnutnou podmienkou na dosiahnutie týchto cieľov je vzťah medzi matkou a dieťaťom. V modernom modeli interakcie „rodič-dieťa-špecialista“ je rodičovi (matke) zverená vedúca úloha, jemu patrí iniciatíva. Špecialista je poverený úlohou konzultanta, ktorý rodičovi dodáva potrebné informácie a učí rodiča niektorým špeciálnym zručnostiam, metódam interakcie s dieťaťom. Špecialista a rodič sú teda na rovnakej úrovni partnerstva. Tento model vám umožňuje efektívnejšie riešiť úlohy vývoja dieťaťa.

    Spolu s materiálmi modernej domácej a tradičnej ľudovej pedagogiky program využíva prvky zahraničnej pedagogiky: nápady M. Montessori o vytváraní prípravného prostredia a špeciálne materiály na rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky dieťaťa.

    Praktické aktivity sú štruktúrované súbory tried. Všetky triedy sú postavené v jednej tematickej línii, línia je udržiavaná počas celej vyučovacej hodiny. Triedy sú budované formou rolovej hry, ktorá je jedinou vhodnou formou učenia a rozvoja pre deti tohto veku. Každá tematická lekcia obsahuje približne desať úloh a cvičení zameraných na riešenie úloh.

    Súhrny pätnástich tried (vrátane dvoch slávnostných) sú uvedené v rozšírenej forme. To umožňuje sledovať logiku lekcie a vidieť vzťah jej zložiek. Nasledujúce rámcové plány sú uvedené v stručnej forme a poskytujú príležitosť na kreatívnu realizáciu v praxi.

    Hodiny sú určené na hodinu, ale v závislosti od pravidiel, veľkosti skupín a vybavenia vášho klubu môžu trvať aj hodinu a pol. V samostatnej kapitole sú tiež ponúkané možnosti pozdravov, rozlúčok v kruhu, ako aj možnosti hernej masáže a prstovej gymnastiky, ktoré nie sú zahrnuté v navrhovaných triedach, ale sú testované a aktívne využívané učiteľmi nášho centra. . Štruktúra rozvojovej hodiny je uvedená v tabuľke.

    Štruktúra rozvojovej hodiny

    Stručný popis hlavných častí lekcie

    pozdravujem, každá lekcia je nezmenená, alebo môžete použiť jednu postavičku (bábiku, slniečko ...), pri zmene riekaniek. Pozdrav pripravuje deti a rodičov na hodinu, je to organizačný moment. Deti s pomocou svojich matiek komunikujú svoju prítomnosť. Takýto začiatok nastaví dieťa na ďalšiu komunikáciu a poskytuje dieťaťu možnosť realizovať sa ako individualita.

    Prstová gymnastika je dôležitou súčasťou lekcie. Pokiaľ nie sú deti unavené, môžu sa sústrediť na zložité pohyby rúk. To prispieva k rozvoju jemnej motoriky, koordinácie pohybov rúk, zmyslu pre rytmus, rozvoju reči a hudobnosti.

    Štúdium danej témy zamerané na intelektuálny a osobnostný rozvoj dieťaťa(pomocou metód Zaitseva, Montessori, Savicheva a pod.) je tento blok najrozsiahlejší v celej štruktúre hodiny. Je zameraný na rozvoj duševných operácií - rozbor, syntéza, klasifikácie, zovšeobecnenia, na rozvoj koordinácie pohybov, všeobecnej a jemnej motoriky, orientácie vo vlastnom tele. Taktiež pomocou Zaitsevovej metodiky oboznamujeme deti s čítaním a základmi matematiky.

    Hudobno-rytmická časť sa uskutočňuje podľa výberu učiteľa, čo je priestor pre kreativitu. Môžete využiť osvedčené hudobné hodiny E. Železnovej, využiť prekážkovú dráhu či ortopedické dráhy. Hudobno-rytmické pohyby sú najvhodnejšou formou pre rozvoj koordinácie

    Vizuálna aktivita k téme lekcie patrí: kreslenie voskovými pastelkami, kreslenie vodovými farbami, kvaš, modelovanie z plastelíny a slaného cesta, aplikácia z farebného papiera, remeslá z rôznych materiálov. Vizuálnej činnosti sa deti venujú spolu s mamičkami pod vedením učiteľa-psychológa.

    Rozprávka na danú tému alebo hrať masáž. Uskutočňuje sa na základe výberu učiteľa, sleduje rozprávku, ktorá netrvá dlhšie ako 5-7 minút, postupne vychováva u detí také vlastnosti, ako je pozornosť a vytrvalosť, citlivosť. Úzka komunikácia s rozprávkovými postavami odstraňuje strach dieťaťa z nich.

    Zahrajte si masáž zabezpečuje zmyslový rozvoj. Dieťa vníma a hodnotí chlad a teplo, silu tlaku, charakter dotyku, smer pohybu, hladkosť či drsnosť materiálu a pod.. Vďaka masáži deti začínajú rozlišovať medzi lopatkami, chrbtom hlava, chodidlá, lýtka a iné časti tela. Deti pri masáži vykonávajú rôzne pohyby prstami a rukami, čím sa dobre rozvíja veľká a jemná motorika.

    Rozlúčka, rovnako ako pozdrav, je organizačným momentom na hodine. Deti sa učia určité normy správania, čím dosahujú určitý rytmus a predvídateľnosť pri budovaní hodiny, aby sa deti na hodine cítili pohodlne a sebaisto.

    Potrebné zdroje pre efektívnu realizáciu rozvojových tried

    Hlavné požiadavky. Špecialisti, ktorí vedú kurzy v ranom vývoji, by mali mať špecializované vzdelanie (najlepšie vyššie), mali by mať tiež skúsenosti s prácou s malými deťmi a ich rodičmi, zohľadňovať vekové charakteristiky malých detí, ovládať herné technológie s malými deťmi, neustále zlepšovať svoje zručnosti, sledovať najnovší vývoj vo vzdelávaní.

    Zoznam vzdelávacích a metodických materiálov dostatočne veľké na realizáciu tried, ale všetko, čo potrebujete, je v každom detskom vývojovom centre: Zaitsevove kocky, plyšové hračky, bábkové a stolové divadlá, flanelograf, športové vybavenie. Pre triedy so sypkými materiálmi používame hrášok, fazuľu, pohánku, orechy, gombíky, kolíčky na prádlo, loptičky. Na tvorivé aktivity je potrebné mať písacie potreby. Ďalšie materiály sú uvedené v poznámkach kurzu.

    Výsledkom komplexných tried sú pozitívne zmeny v intelektuálnom a osobnostnom rozvoji malých detí, pozitívna dynamika vo vývoji psychomotorických vlastností. Tieto kritériá možno vysledovať pomocou štrukturálneho pozorovania s použitím metodológie E.A. Strebeleva, ako aj prieskum medzi rodičmi.