Ponuka

Zhrnutie lekcie časti juniorskej skupiny dňa 2. Zhrnutie GCD pre druhú juniorskú skupinu na tému: „Deň-noc. Že v noci nesvieti slnko

Patológia maternice

Cieľ: Pokračujte v zoznamovaní detí s dočasným pojmov: ráno popoludní Večer Noc

Úlohy:

1. Vzdelávacie: Vytvorte elementárne matematické reprezentácie. Pokračujte v zoznamovaní detí s dočasným pojmov: ráno popoludní Večer Noc. Upevniť vedomosti o geometrických tvaroch, farbách.

2. Vývojové: Rozvíjať schopnosť spájať slová s pohybom; naďalej rozširovať svoju aktívnu slovnú zásobu; rozvíjať schopnosť hovoriť o tom, čo robili.

3. Výchovné: Pestovať priateľské vzťahy, vzájomnú pomoc, kultúru správania.

Aktivity: hra, komunikatívna, motorická, kognitívno-výskumná.

Formy organizácie: skupina (spoločná aktivita dospelého a detí) a individuálnych aktivít detí.

práca so slovnou zásobou: zadajte do aktívneho detského slovníka slová: ráno popoludní Večer Noc.

prípravné práce: rozprávanie o dennej dobe, hranie "Určite tvar"

Individualizácia učenia: pomoc s úlohami, keď nastanú ťažkosti.

Vyučovacie metódy a techniky: metóda podnecovania a motivácie záujmu o vyučovaciu hodinu, metóda samostatnej práce, názorná metóda, pochvala, verbálna metóda (rozhovor, čiastočne - metóda vyhľadávania.

Typ povolania: opakovanie a upevnenie predtým preštudovaného materiálu.

Demo: prezentácia: s obrazom častí dňa; hračka - Zajačik, okno - hodiny; štvorcov: biela, žltá, modrá a čierna

Písomky: okienko s hodinami. štvorcov: biela, žltá, čierna a modrá, lepidlo, obrúsok, štetec na lepidlo.

Štruktúra lekcie:

1. Úvodná časť - 2-2, 5 min.

Cieľ: vytváranie záujmu, emocionálnej nálady detí pre nadchádzajúcu prácu.

2. Hlavná časť - 11-12 min.

Cieľ: plnenie úloh programového materiálu.

3. Záverečná časť - 1-1, 5 min.

Cieľ: zhrňte GCD, získajte pocit zadosťučinenia z vykonanej práce.

Priebeh GCD:

1. Úvod do výchovno-hernej situácie

opatrovateľka:

Dobré ráno dievčatá!

Dobré ráno chlapci!

A každý sa stane láskavým, dôverčivým -

Nech vám dobré ráno vydrží až do večera!

Chlapci, dnes k nám prišiel hosť, dám vám hádanku a hádate, kto to je?

Bojí sa každého v lese:

Vlk, sova, líška.

Uteká pred nimi, aby utiekol

S dlhými ušami... (zajac).

Správne, toto je zajačik, volá sa Stepashka.

2. Hlavná časť.

opatrovateľka: Stepashka, prečo si smutná a plačeš? Čo sa stalo?

Stepaška: Moji priatelia mi povedali, že v noci chodia, hrajú sa a ráno spia. Večer sa zobudia, umyjú a idú do lesnej záhrady a poobede si po ne prídu mamičky a oteckovia. A ja im hovorím, že to nie je správne. Pomôžte mi, prosím, prísť na niečo, z čoho som úplne zmätený.

opatrovateľka: Samozrejme, pomôžeme ti Stepashka, však, chlapci? Sadnite si vedľa nás a pozorne počúvajte, dnes si povieme len to, čo a kedy robiť.

Pozri sa na obrázok (Snímka 2) .

opatrovateľka: Čo je na obrázku?

opatrovateľka: Keď vyjde slnko, čo príde?.

opatrovateľka: Čo ešte s tebou ráno robíme?

opatrovateľka: Umyjeme sa, oblečieme, ideme do škôlky, dobre.

opatrovateľka: (Snímka 3)čo je na tomto obrázku?

opatrovateľka: Deti idú po ulici, slnko už svieti vysoko na oblohe, čo prišlo?

opatrovateľka: A čo robíme v škôlke cez deň? .

opatrovateľka: Chôdza, hranie, robenie. (Snímka 4). A na tomto obrázku môžeme vidieť, že slnko už zapadlo a skrýva sa ďaleko, ďaleko za mrakmi, obloha sa stáva pestré: ružová, modrá.

opatrovateľka: Čo si myslíte, že je tu zobrazené?

opatrovateľka: Čo robíme večer v škôlke?

opatrovateľka: Hračky odstraňujeme, príchod mamy a ocka je za vami. (Snímka 5) Pozrite chlapci, obloha je tu tmavomodrá. (Snímka 6)

opatrovateľka: Čo sa objavilo na oblohe namiesto slnka?

opatrovateľka: Mesiac, mesiac, čo prišlo?

opatrovateľka: Čo robíme v noci?

opatrovateľka: V noci spíme, výborne. Všetko bolo povedané správne. (Snímka 7)

(Snímka 8) Spomínam si na Stepashku. kedy čo treba urobiť? Chlapci, zahrajme si hru so Stepashkou, aby si lepšie pamätal, čo má kedy robiť.

Hra "Deň noc" (hrať 2-3 krát)

opatrovateľka: Teraz ukážme Stepashke, ako vieme vyriešiť hádanky. Potom počúvajte! Treba hádať kedy sa stane: deň alebo noc.

1. Mesiac sa na nás pozerá z okna,

Malé deti nesmú spať (v noci)

2. Slnko sa dlho skrývalo,

Dom je tichý a tmavý (v noci) .

3. Raz, dva, tri, štyri, päť!

Ideme sa prejsť! (popoludnie)

4. Prišla hodina večere,

Deti si sadli za stôl (popoludnie) .

opatrovateľka: Výborne, uhádli ste všetky hádanky. Poďme si zahrať ešte jednu hru.

Hra « Časti dňa»

Ráno - cvičte.

Deň - pochod.

Večer - unavený.

Noc - spánok.

opatrovateľka: Výborne chlapci. Vidíte, čo máte na stoloch?

opatrovateľka: Toto nie sú jednoduché okná a okná sú hodiny. Zobrazujú, keď je ráno, popoludní, večer alebo v noci. Ale nefungujú, niekto ich rozbil. Poďme ich opraviť a dať ich Stepashke a jeho priateľom. opatrovateľka: Čo je to? (štvorce) A prečo sa im hovorí štvorce, kto si pamätá? (Pravé uhly a všetky strany sú rovnaké) A koľko štvorcov? Poďme počítať.

opatrovateľka: Akú farbu majú štvorce?

opatrovateľka: žltá, biela, modrá, čierna. Tieto štvorčeky treba nalepiť na naše hodiny, akú farbu môže mať podľa vás ráno? Aby hodiny fungovali, musíte tieto štvorčeky správne prilepiť na hodiny. Akú farbu má podľa teba ráno?

opatrovateľka: Biele, slnko vychádza, všetko sa rozjasňuje. Vezmite prvý biely štvorec a prilepte ho do ľavého horného rohu. (práca pre deti)

opatrovateľka: Aká je farba dňa?

opatrovateľka: Deň slnečný, svetlo-svetlý. Vezmeme žltý štvorec a prilepíme ho na hodinky pod biely štvorec. (práca pre deti)

opatrovateľka: Aká je farba večera?

opatrovateľka: Večer, označíme modrou farbou. V pravom dolnom rohu prilepte štvorec. (práca pre deti)

opatrovateľka: Aká je farba noci?

opatrovateľka: V noci je tma, preto noc označíme čiernou farbou. Vezmime si so sebou čierny štvorec a nalepíme si ho na hodinky nad modrý štvorec. (práca pre deti)

opatrovateľka: Takže naše hodinky boli opravené. Teraz pomocou šípky môžeme ukázať, kedy máme ráno, poobede, večer alebo noc.

opatrovateľka: Čo znamená biela? .

opatrovateľka: Čo príde po ráne?

opatrovateľka: Akou farbou sme označili deň?

opatrovateľka A: Čo príde po dni?

opatrovateľka: Akú farbu sme určili večer?

opatrovateľka: Čo príde po večeri?

opatrovateľka: Akú farbu sme označili noc?

opatrovateľka: Výborne chlapci! Pozrite sa, aké vtipné okná máme, teraz si Stepashka zapamätá, čo a kedy má robiť!

Stepaška: Ďakujem vám, chlapci, ste takí skvelí, všetko ste tak zaujímavo porozprávali a dokonca ste vám dali aj hodinky. Teraz je čas, aby som navštívil svojich priateľov. Zbohom.

(Deti sa lúčia so zajačikom)

opatrovateľka: Chlapci, čo ste sa dnes naučili? Čo si mal rád?

Téma: Úvod do časových pojmov

Obsah programu:

1. Oboznámte deti s dočasnými pojmami (ráno, poobede, večer, noc);

2. Vytvárať dočasné predstavy o častiach dňa v organizácii života detí.

3. Aktivácia slovnej zásoby: ráno, popoludní, večer, večer, v reči používajte vety a dočasné pojmy.

4. Rozvíjať pozornosť, inteligenciu a aktivitu detí v triede.

Priebeh lekcie:

Ahojte chalani! Deti, dnes vás pozývam na cestu do čarovnej „Krajiny času“. Chcete sa tam pozrieť?

Túto krajinu tvoria malé ostrovčeky, kde žije časť dňa. Myslím, že tento výlet bude zaujímavý. Ale kam ideme na našej ceste? (Na vlaku).

Deti sedia vo vlaku a spievajú pesničku.

Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín, časť dňa sa učíme.

Dnes sme priatelia (prišli sme, odchádzame z vlaku) - Chlapci, pozrite sa, zdá sa, že sme dorazili na malý ostrov.

Nad riekou vychádza úsvit

Kohút zaspieva na dvore.

umývanie mačiatok,

Chlapi zobuďte sa.

Kedy sa to stane? (odpovede detí). Hneď ráno. Chlapi, pozri, už je ráno, vyšlo slnko a lenivá mačka Vaska ešte spí, už dávno musí ísť do škôlky. Zobuďme ho (deti zobuďme). Chlapci, povedzte mi, čo má mačka Vaska ráno robiť: umyť si zuby, umyť tvár, naraňajkovať sa a ísť do škôlky.

Pomôžme mu.

Čistíte si ráno zuby?

Slnko je vysoko na oblohe

Ďaleko od západu slnka

Myš ťahá zrno do norky,

Dieťa sa učí abecedu.

Kedy sa to stane? Priamo cez deň.

Takže naša mačka Vaska sa prišla učiť a čoskoro bude obedovať. A kedy obeduješ? (popoludnie).

Chlapci, povedzte mi, čo robíte poobede? (hrajte sa). Takže mačka Vaska sa chce hrať.

Poďme hrať fyzickú minútu „Tick-tak“

Tik-tak, tik-tak Hodiny tikajú

Krok vpred, krok vzad

Krok vpred, krok vzad.

Tik-tak, tik-tak.

Naša cesta nekončí a musíme ísť ďalej.

Pozri, tu je náš tretí ostrov.

Červené slnko zapadlo

Veverička sa skrýva v dutine.

Drema nás príde navštíviť,

Príbeh si nesie so sebou.

Tento ostrov sa volá „večer“ a povedz mi, čo budeme robiť večer? (večeriame sa, trochu sa pohráme, rozotrieme pastel, oblečieme pyžamko, umyjeme si zuby).

Chlapci, ktorý ostrov ste navštívili? (večer). správne.

Ostáva nám však navštíviť ešte jeden čarovný ostrov. ktoré? Pozorne načúvať.

Na oblohe horia hviezdy

Vtáky spia a ryby spia

Spiace kvety v záhrade v posteliach,

No, sme vo svojich posteliach.

Samozrejme, v noci všetci ľudia a zvieratá spia a snívajú. Ako si spal? (deti spia). Áno, je to tak, mačka Vaska už spí a mačiatko sníva.

Chlapci, ktorý ostrov ste navštívili? Presne tak, na ostrove zvanom „noc“.

Výborne, dnes sme navštívili krajinu "častí dňa", Na ostrove "Ráno", "Deň", "Večer", "Noc". Všetci spolu voláme deň – deti opakujú.

A teraz je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Poďme, spievajme pieseň.

Tu sú deti, vrátili sme sa do našej škôlky z výletu do „Krajiny súčiastok“.

A zahráme si malú hru "Kedy sa to stane?". Počúvajte pozorne, ukážem vám obrázok s časťami dňa a vy musíte povedať, kedy sa to stane. Vyskúšajme.

1. Ráno: Kvety sa zobudili na lúke, natiahli sme sa do postelí.

2. Deň: Mačka lapá mlieko, v kuchyni nás čaká kompót.

3. Večer: vtáčiky začali tichšie spievať, sadli sme si k rozprávke.

4. Noc: za stenou šuštia myši, spia hračky a deti.

Chlapci, dnes sme navštívili čarovnú krajinu častí dňa. Ostrov sme navštívili ráno, popoludní, večer, večer. Chceli by ste sa tam znova pozrieť? (Áno) Myslím, že sa ti splní želanie a túto nádhernú krajinu navštívite viackrát.


Yarullina Venera Ravilevna

Integrácia vzdelávacích oblastí : kognitívny vývin, vývin reči, sociálny a komunikačný vývin.

Obsah programu:

Formovanie základných matematických reprezentácií, pokračovať v oboznamovaní detí s predmetmi neživej prírody: obloha, slnko, mesiac, hviezdy. Vymenujte časové úseky: ráno, popoludní, večer, noc. Pokračujte v zavádzaní geometrických tvarov s farbami. Naučte sa počítať do 4.

Rozvíjať reč detí pohybom; naďalej rozširovať svoju aktívnu slovnú zásobu; rozvíjať schopnosť hovoriť o tom, čo robili.

Pestovať priateľské vzťahy, vzájomnú pomoc, kultúru správania.

Aktivity: herné, komunikatívne, motorické, kognitívno-výskumné.

Formy organizácie: podskupina, 8 - 10 osôb (spoločná aktivita dospelého a detí) a individuálna aktivita detí.

Vybavenie:

Demo materiál : obrázky zobrazujúce časti dňa, hviezdy, mesiac, slnko, hračka - zajac.

Pracovný list : šablóny okien.

Práca so slovnou zásobou: zadajte slová do aktívneho slovníka detí: ráno, popoludní, večer, večer.

Formulár správania: Tímová práca.

Prípravné práce: rozhovor, prezeranie ilustrácií: deň, noc, ráno, večer.

Priebeh priamej výchovno-vzdelávacej činnosti

Deti vstupujú do skupiny, sedia na stoličkách v polkruhu pri tabuli.

Vychovávateľ: d dobré ráno, usmievavé tváre!
Dobré ráno, zvieratá a vtáky!
A každý sa stane láskavým, dôverčivým -
Nech vám dobré ráno vydrží až do večera!

Pozrite sa z okna - ráno sa blíži! A ako zistíme, že je ráno?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: správny, rozjasňuje n ebo, zmodrie, vyjde slnko. Slnko vyšlo a spolu so slnkom vyšli aj všetky naše hračky a čakajú, kým sa s nimi začnete hrať! Len sa pozrite, z nejakého dôvodu náš zajačik sedí oddelene od svojich priateľov, smutný. Poďme zistiť, čo sa deje?

Vychovávateľ: zajačik, prečo si smutný a plačeš? Čo sa stalo?

Králiček: moji priatelia mi povedali, že v noci chodia a ráno spia. Večer cvičia a poobede musíte večerať. A ja im hovorím, že to nie je správne. Pomôžte mi, prosím, prísť na niečo, z čoho som úplne zmätený.

Kognitívny vývin, vývin reči, sociálny a komunikačný vývin, výtvarný a estetický vývin, telesný vývin.

Obsah programu: Formovanie základných matematických reprezentácií, pokračovať v oboznamovaní detí s predmetmi neživej prírody: obloha, slnko, mesiac, hviezdy. Vymenujte časové úseky: ráno, popoludní, večer, noc. Pokračujte v zavádzaní geometrických tvarov s farbami. Naučte sa počítať do 4.

Rozvíjať reč detí pohybom; naďalej rozširovať svoju aktívnu slovnú zásobu; rozvíjať schopnosť hovoriť o tom, čo robili.

Pestovať priateľské vzťahy, vzájomnú pomoc, kultúru správania.

Aktivity: herné, komunikatívne, motorické, kognitívno-výskumné.

Formy organizácie: podskupina, 8 - 10 osôb (spoločná aktivita dospelého a detí) a individuálna aktivita detí.

Vybavenie:

Demonštračný materiál: obrázky zobrazujúce časti dňa, hviezdy, mesiac, slnko, hračka - zajac.

Pracovný list: šablóny okien.

Práca so slovnou zásobou: zadajte slová do aktívneho slovníka detí: ráno, popoludní, večer, večer.

Formulár správania: Tímová práca.

prípravné práce: rozhovor, prezeranie ilustrácií: deň, noc, ráno, večer.

Deti vstupujú do skupiny, sedia na stoličkách v polkruhu pri tabuli.

Vychovávateľ:

Dobré ráno, zvieratá a vtáky!

Pozrite sa z okna - ráno sa blíži! A ako zistíme, že je ráno? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: vpravo, obloha sa rozjasní, zmodrie, vyjde slnko. Vyšlo slnko a spolu so slnkom vyšli aj všetky naše hračky a čakajú, kým sa s nimi začnete hrať! Len sa pozrite, z nejakého dôvodu náš zajačik sedí oddelene od svojich priateľov, smutný. Poďme zistiť, čo sa deje?

Vychovávateľ: zajačik, prečo si smutný a plačeš? Čo sa stalo?

Králiček: moji priatelia mi povedali, že v noci chodia a ráno spia. Večer cvičia a poobede musíte večerať. A ja im hovorím, že to nie je správne. Pomôžte mi, prosím, prísť na niečo, z čoho som úplne zmätený.

Vychovávateľ: Samozrejme, pomôžeme vám zajačik, však, chlapci? Sadnite si vedľa nás a pozorne počúvajte, dnes si povieme len to, čo a kedy robiť.

Pozri sa na obrázok

Vychovávateľ: h je to znázornené na obrázku? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: Správne, vyšlo slnko, a keď vyjde slnko, čo príde? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: prišlo ráno. V poriadku. Čo ešte ráno robíme? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: umyť sa, naraňajkovať sa, ísť do záhrady, dobre urobené.

Vychovávateľ:čo je na tomto obrázku? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: medveď, chystá sa na večeru, slnko už svieti vysoko na oblohe, čo prišlo?

Vychovávateľ: správne, deň. Čo robíme cez deň v škôlke? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: chodiť, jesť, cvičiť. . A na tomto obrázku vidíme, že slnko už zapadlo a skrýva sa ďaleko, ďaleko za mrakmi, obloha sa stáva viacfarebnou: ružová, modrá.

Vychovávateľ:čo si myslíš, že je tu zobrazené? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: dobre, vecer, co robime vecer v skolke? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: máme večeru, odkladáme hračky, pre vás príchod mamy a otca. Pozrite sa chlapci, na tomto obrázku je obloha tmavomodrá.

Vychovávateľ:čo sa objavilo na oblohe namiesto slnka? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: mesiac, mesiac, čo prišlo? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: noc, správne. Čo robíme v noci? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: v noci spíme, dobre. Všetko bolo povedané správne.

Vychovávateľ: a teraz poďme ukázať zajačikovi, ako vieme hádať hádanky. Chlapci, ale musíte nielen vyriešiť hádanky, ale tiež nájsť obrázok s kľúčom a pripevniť ho na stojan.

(Slnko)

(

(hviezdy)

Dospelí aj deti vedia

Že v noci nesvieti slnko.

Bucľaté a bledé

Medzi hviezdami je vždy jedna.Deti hádajú, umiestnite správnu kresbu na stojan)

(mesiac)

Vychovávateľ: výborne, všetky hádanky vyriešené.

Vychovávateľ: no, zajačik, teraz ti ukážeme, ako ráno vychádza slnko.

Vychovávateľ: chlapci, sadnite si za stoly. Pozrite sa na prázdne okná pred vami , pohľad cez takéto okná nie je zaujímavý a nudný. Poďme s vami ozdobiť okná a ozdobíme ich štvorcami, ktoré sú na vašom stole. Koľko štvorcov máte na stoloch? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: akej farby sú štvorce? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: žltá, biela, modrá, čierna. Tieto štvorčeky treba nalepiť na naše hodiny, akú farbu môže mať podľa vás ráno? (Odpovede detí).

Vychovávateľ:žltá, vezmeme žltý štvorec a prilepíme ho na naše hodiny v ľavom dolnom rohu.

Vychovávateľ: Akú farbu má deň? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: cez deň je svetlo, deň označíme bielou farbou. Vezmeme si biely štvorec a prilepíme ho na naše hodiny nad žltý štvorec.

opatrovateľka: akú farbu môžete označiť večer? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: večer, označíme modrou farbou. Vezmeme si modrý štvorec a prilepíme ho na naše hodiny v pravom hornom rohu. (Štvorec je podlepený suchým zipsom, detské práce) .

Vychovávateľ: Akú farbu má noc? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: v noci je tma, preto noc označíme čiernou farbou. Vezmime si čierny štvorec a prilepíme ho na hodinky pod modrý štvorec. (Štvorec je podlepený suchým zipsom, detské práce) .

opatrovateľka: Teraz sa pozrime, čo máme. (Deti sa pozerajú na hodiny).

Vychovávateľ:čo znamená žltá? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: rano mame slniecko stale nizko nad zemou, zoberme slniecko a zapiname na gombik nizko - nizko pri zemi.

Vychovávateľ: po ráno, čo príde? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: Akou farbou označujeme deň? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: detská práca).

Vychovávateľ: po dni, čo príde? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: akú farbu sme určili večer? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: večer je slniečko červené, zapadá a schováva sa za obzor, tak si slniečko pripevníme so sebou na gombík nízko.

Vychovávateľ:čo príde po večeri? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: akú farbu predstavujeme noc? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: V noci na oblohe svieti mesiac a hviezdy. "Oblečme" hviezdy a mesiac na našom námestí.

Vychovávateľ: Výborne chlapci! Teraz sa pozrite, aké vtipné okná sme dostali, teraz si zajačik presne zapamätá, čo a kedy má robiť!

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Integrácia vzdelávacích oblastí:kognitívny vývin, vývin reči, sociálny a komunikačný vývin, výtvarný a estetický vývin, telesný vývin.

Obsah programu:Formovanie základných matematických reprezentácií, pokračovať v oboznamovaní detí s predmetmi neživej prírody: obloha, slnko, mesiac, hviezdy. Vymenujte časové úseky: ráno, popoludní, večer, noc. Pokračujte v zavádzaní geometrických tvarov s farbami. Naučte sa počítať do 4.

Rozvíjať reč detí pohybom; naďalej rozširovať svoju aktívnu slovnú zásobu; rozvíjať schopnosť hovoriť o tom, čo robili.

Pestovať priateľské vzťahy, vzájomnú pomoc, kultúru správania.

Aktivity:herné, komunikatívne, motorické, kognitívno-výskumné.

Formy organizácie:podskupina, 8 - 10 osôb (spoločná aktivita dospelého a detí) a individuálna aktivita detí.

Vybavenie:

Demonštračný materiál: obrázky zobrazujúce časti dňa, hviezdy, mesiac, slnko, hračka - zajac.

Pracovný list: šablóny okien.

Práca so slovnou zásobou:zadajte slová do aktívneho slovníka detí: ráno, popoludní, večer, večer.

Formulár správania:Tímová práca.

prípravné práce: rozhovor, prezeranie ilustrácií: deň, noc, ráno, večer.

Priebeh priamej výchovno-vzdelávacej činnosti

Deti vstupujú do skupiny, sedia na stoličkách v polkruhu pri tabuli.

Vychovávateľ: dobré ráno usmievavé tváre!

Dobré ráno, zvieratá a vtáky!

A každý sa stane láskavým, dôverčivým -

Nech vám dobré ráno vydrží až do večera!

Pozrite sa z okna - ráno sa blíži! A ako zistíme, že je ráno? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: vpravo, obloha sa rozjasní, zmodrie, vyjde slnko. Slnko vyšlo a spolu so slnkom vyšli aj všetky naše hračky a čakajú, kým sa s nimi začnete hrať! Len sa pozrite, z nejakého dôvodu náš zajačik sedí oddelene od svojich priateľov, smutný. Poďme zistiť, čo sa deje?

Vychovávateľ: zajačik, prečo si smutný a plačeš? Čo sa stalo?

Králiček: moji priatelia mi povedali, že v noci chodia a ráno spia. Večer cvičia a poobede musíte večerať. A ja im hovorím, že to nie je správne. Pomôžte mi, prosím, prísť na niečo, z čoho som úplne zmätený.

Vychovávateľ: Samozrejme, pomôžeme vám zajačik, však, chlapci? Sadnite si vedľa nás a pozorne počúvajte, dnes si povieme len to, čo a kedy robiť.

Pozri sa na obrázok(učiteľka zavesí obrázok na tabuľu, na ňu, slnko práve vychádza, medveď robí cvičenia).

Vychovávateľ: h je to znázornené na obrázku?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: Správne, vyšlo slnko, a keď vyjde slnko, čo príde?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: prišlo ráno. V poriadku. Čo ešte ráno robíme? (Odpovede detí).

Vychovávateľ: umyť sa, naraňajkovať sa, ísť do záhrady, dobre urobené.(Zobrazuje druhú ilustráciu, na ktorej je slnko už vysoko, obloha je modrá).

Vychovávateľ: čo je na tomto obrázku?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: medveď, chystá sa na večeru, slnko už svieti vysoko na oblohe, čo prišlo?

Vychovávateľ: správne, deň. Čo robíme cez deň v škôlke?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: chodiť, jesť, cvičiť.(Učiteľ vystaví tríciový obrázok večera). A na tomto obrázku vidíme, že slnko už zapadlo a skrýva sa ďaleko, ďaleko za mrakmi, obloha sa stáva viacfarebnou: ružová, modrá.

Vychovávateľ: čo si myslíš, že je tu zobrazené?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: dobre, vecer, co robime vecer v skolke?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: máme večeru, odkladáme hračky, pre vás príchod mamy a otca. Pozrite sa chlapci, na tomto obrázku je obloha tmavomodrá.

Vychovávateľ: čo sa objavilo na oblohe namiesto slnka?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: mesiac, mesiac, čo prišlo?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: noc, správne. Čo robíme v noci?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: v noci spíme, dobre. Všetko bolo povedané správne.

Vychovávateľ: a teraz poďme ukázať zajačikovi, ako vieme hádať hádanky. Chlapci, ale musíte nielen vyriešiť hádanky, ale tiež nájsť obrázok s kľúčom a pripevniť ho na stojan.

Hádanky:

Svieti na oblohe a trbliece sa, každého zahreje lúčmi?(Deti hádajú, umiestnite správnu kresbu na stojan) (Slnko)

Cez deň ich nie je vôbec vidieť, svietia len v noci.(Deti hádajú, umiestnite správnu kresbu na stojan)

(hviezdy)

Dospelí aj deti vedia

Že v noci nesvieti slnko.

Bucľaté a bledé

Medzi hviezdami je vždy jedna.Deti hádajú, umiestnite správnu kresbu na stojan)

(mesiac)

Vychovávateľ: výborne, všetky hádanky vyriešené.

Vychovávateľ: no, zajačik, teraz ti ukážeme, ako ráno vychádza slnko.

Takto vychádza slnko, vyššie, vyššie, vyššie.

(Deti stoja blízko stoličiek a vyťahujú sa vysoko)

Do súmraku slnko zapadne, dole, dole.

(Deti pomaly čupnú a zakryjú si hlavu rukami)

No dobre, slnko sa smeje.

(Deti vstanú, ruky na opasku, otočte trup doprava - doľava)

A všetci sa bavíme pod slnkom.

(Ruky na opasku, otáčanie hlavy doprava - doľava)

Vychovávateľ: chlapci, sadnite si za stoly. Pozrite sa na prázdne okná pred vami(učiteľ predvedie šablónu okna), pohľad cez takéto okná nie je zaujímavý a nudný. Poďme s vami ozdobiť okná a ozdobíme ich štvorcami, ktoré sú na vašom stole. Koľko štvorcov máte na stoloch?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: akej farby sú štvorce?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: žltá, biela, modrá, čierna. Tieto štvorčeky treba nalepiť na naše hodiny, akú farbu môže mať podľa vás ráno?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: žltá, vezmeme žltý štvorec a prilepíme ho na naše hodiny v ľavom dolnom rohu.(Štvorec je podlepený páskou na suchý zips, detská práca.)

Vychovávateľ: Akú farbu má deň?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: cez deň je svetlo, deň označíme bielou farbou. Vezmeme si biely štvorec a prilepíme ho na naše hodiny nad žltý štvorec.(Štvorec je podlepený suchým zipsom, detské práce) .

opatrovateľka : akú farbu môžete označiť večer?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: večer, označíme modrou farbou. Vezmeme si modrý štvorec a prilepíme ho na naše hodiny v pravom hornom rohu.(Štvorec je podlepený suchým zipsom, detské práce) .

Vychovávateľ: Akú farbu má noc?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: v noci je tma, preto noc označíme čiernou farbou. Vezmime si čierny štvorec a prilepíme ho na hodinky pod modrý štvorec.(Štvorec je podlepený suchým zipsom, detské práce) .

opatrovateľka : Teraz sa pozrime, čo máme.(Deti sa pozerajú na hodiny).

Vychovávateľ: čo znamená žltá?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: rano mame slniecko stale nizko nad zemou, zoberme slniecko a zapiname na gombik nizko - nizko pri zemi.(Práca detí, slniečko sa pripína na štvorec na gombík).

Vychovávateľ: po ráno, čo príde?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: Akou farbou označujeme deň?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: poobede je slnko vysoko, slnko zapíname gombík vysoko na oblohe. ( detská práca).

Vychovávateľ: po dni, čo príde?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: akú farbu sme určili večer?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: večer je slniečko červené, zapadá a schováva sa za obzor, tak si slniečko pripevníme so sebou na gombík nízko.

Vychovávateľ: čo príde po večeri?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: akú farbu predstavujeme noc?(Odpovede detí).

Vychovávateľ: V noci na oblohe svieti mesiac a hviezdy. "Oblečme" hviezdy a mesiac na našom námestí.

Vychovávateľ: Výborne chlapci! Teraz sa pozrite, aké vtipné okná sme dostali, teraz si zajačik presne zapamätá, čo a kedy má robiť!


Galina Sosunová
Lekcia zoznámenia sa s ostatnými v II. skupine juniorov „Deň a noc“

Úlohy:

1. Rozvíjajte predstavy detí o častiach dňa (deň, noc) .

2. Naďalej rozvíjať zrakovo-figuratívne myslenie, zrakové vnímanie, predstavivosť.

3. Prispieť k rozvoju súvislej reči detí, doplniť si aktívnu a pasívnu slovnú zásobu na danú tému « Deň a noc» .

4. Kultivujte emocionálnu citlivosť prostredníctvom života.

Materiál:

Bábika, kruh rozdelený na dve časti (biela a čierna, nádoby s krupicou; kresby zobrazujúce správanie detí v tme a počas dňa ( deň, noc, zvuková nahrávka kriketu, kohútika.

prípravné práce:

1. Prezeranie albumu "Časti dňa".

2. Individuálne rozhovory s deťmi ráno a večer.

3. Maľovanie prstami "Nebeské hviezdy".

Priebeh lekcie:

Na návštevu k deťom prichádza bábika.

- Ahojte deti!

- Volám sa Katya. Viem, čo sa stane deň, ale stáva sa noc. Prosím, nauč ma, čo mám robiť cez deň a čo mám robiť v noci a ja som celý čas zmätený.

- Sadni si Katya. Naše deti vám pomôžu.

/pridaj fotku/

« deň prišlo a slnko hreje

Kŕmim sliepky

Hovorím im tsy-tsyp-tsyp-tsyp.

- Vonku je cez deň svetlo. Jasné slnko svieti. Vtáky spievajú.

/zvuky nahrávania zvuku/

Chlapci, čo robíte cez deň? (hrať sa, chodiť).

Prešiel deň a prišla noc(zobrazený obrázok).

- Čo je na tomto obrázku? Aká obloha? čo to dievča robí? Čo ľudia robia v noci? (spánok, odpočinok). Povedz Katyi báseň o tom noc.

Lúky spia, lesy spia

Opadla čerstvá rosa.

Na oblohe horia hviezdy

V rieke, hovoria potoky

Mesiac sa na nás pozerá z okna,

Malým deťom hovorí, aby spali.

Čoskoro noc rozsvieti všetky hviezdy,

Sny prídu k tebe, ku mne.

A mesiac je žltá baterka,

Svietiť na oblohe"

- Počuj ako v noci cvrček spieva / znie zvuková nahrávka /.

/Na stoloch sú nádoby s krupicou/.

Katya vás požiada, aby ste jej nakreslili slnko. Aké slnko ti vyšlo, Alina? (svetlé). A čo ty, Mark? (krásne).

- Slnko ožiarilo zem, všetko sa stalo ľahkým a radostným.

– Kedy svieti slnko? (popoludnie).

Slnko zapadlo, zotmelo sa. Prišiel noc.

- Čo je na oblohe v noci? (mesiac, hviezdy).

- Nakreslite Katyu nočnú oblohu. Čo je to s tebou Dima? (mesiac).

Kedy svieti mesiac a hviezdy na oblohe? (v noci) .

- Kate sa páčilo, ako kreslíš deň a noc.

Pozýva vás zahrať si hru « Deň a noc» .

- Keď Káťa hovorí « noc» ukážeš čo robíš v noci ak Káťa povie « deň» ukazuješ, čo robíš cez deň (hra sa opakuje 3-4 krát).

- Výborne! Teraz Katya vie, čo to je deň a noc. A jej bábiky - priateľky nevedia. Káťa vás požiada, aby ste im vyrobili hodinky.

– Pozri, čo je? (kruh).

- Je rozdelená na dve časti. Akú farbu má táto časť? (biely).

Čo poviete na túto časť? (čierna).

- Na bielu časť umiestnite obrázky toho, čo ľudia počas dňa robia. (Deti sa striedajú a vyberajú si na stôl správne obrázky, prilepujú ich na bielu časť kruhu).

- Alina, prečo si sem dala tento obrázok? (hrajú sa na ňom deti).

- Na čiernu časť umiestnite obrázky toho, čo ľudia robia v noci.

Ďakujem deti za hodinky. Bábiky budú veľmi šťastné. Teraz budú vedieť, kedy sa hrať a kedy ísť spať. Hodiny umiestnime do domčeka pre bábiky.

- Chlapci, povedzte Katyi, čo sme dnes robili?

- Káťa ti dáva na pamiatku trochu slnka. (Rozdávam papier "Slnko" každé dieťa).

- Káťa sa s vami lúči.

- Zbohom, chlapci!