Ponuka

Synopsa OD o logopedickom rytme pre deti staršieho predškolského veku „Divoké zvieratá. Lekcia logopedického rytmu "Cesta do rozprávky" osnova vyučovacej hodiny logopédie (seniorská skupina) na tému Zoznam použitej literatúry

kolpitída

Cieľ: Rozvoj koordinácie reči s pohybom v kombinácii s hudbou, aktivácia súvislej reči.

1. Nápravné a výchovné úlohy:

Upevnenie predstáv o domácich miláčikoch.

Spresnenie a rozšírenie slovníka na tému „Domáce zvieratá“.

2. Nápravné a rozvojové úlohy:

Rozvoj spojenej reči.

Zlepšenie gramatickej stavby reči.

Vývoj vizuálu sluchová pozornosť;

tvorivá predstavivosť;

imitácia;

artikulačné a všeobecné motorické schopnosti.

3. Nápravné a výchovné úlohy:

Vychovávať lásku k domácim miláčikom.

Opravte správanie detí

vyvolať v nich pozitívne emócie.

Vybavenie:

vankúše, tamburíny, lyžice, trojuholník, guľa,

pochod, zvuk zvončeka, zavýjanie vlka, mínus piesne „Kúpime babku“, Mozart „Hudba pre deti“;

obrázky:

zimný les, konské záprahy, vlk, dom, domáce zvieratá, tiene domácich miláčikov.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Cieľ: Rozvoj koordinácie reči s pohybom v kombinácii s hudbou, aktivácia súvislej reči.

Úlohy:

1. Nápravné a výchovné úlohy:Upevnenie predstáv o domácich miláčikoch. Spresnenie a rozšírenie slovníka na tému „Domáce zvieratá“.

2. Nápravné a rozvojové úlohy:Rozvoj spojenej reči. Zlepšenie gramatickej stavby reči. Rozvoj zrakovej, sluchovej pozornosti; tvorivá predstavivosť; imitácia; výrazy tváre; gestá; artikulačné a všeobecné motorické zručnosti.

3. Nápravné a výchovné úlohy:Vychovávať lásku k domácim miláčikom. Korigovať správanie detí, vyvolávať v nich pozitívne emócie.

Vybavenie : vankúše, tamburíny, lyžice, triangel, lopta, audio: pochod, zvuk zvončeka, zavýjanie vlka, mínus piesne „Kúpime babku“, Mozart „Hudba pre deti“; Zadarmo obrázky: zimný les, konské záprahy, vlk, dom, domáce zvieratá, tiene domácich zvierat.

Organizácia začiatku hodiny.

Gymnastika "Chôdza v kruhu"

Znie hudba. Deti v tempe pochodu vstupujú do sály za učiteľom v kruhu. Po skončení hudby sa zastavia pred stoličkami.

Tvorba vokálnej hudby „Pozdrav“

Logopéd : "Pozdravme, spievajme: ahoj!" (pravou rukou ukazuje „rebrík“).

Logopéd : "Teraz sa pozrite na tabuľu (emoji s rôznymi náladami), pozdravme sa s rôznymi náladami!"

Vokálno - inštrumentálna tvorba hudby "Ako sa voláš?"

Logopéd : Pozdravili sme sa a teraz sa poďme spoznať! Nebudeme vás poznať bežným spôsobom, svoje mená nebudeme len vyslovovať, ale spievať, a na každú prízvučnú slabiku svojho mena udrieme trojuholník.

Volám sa Lee, som Ra wi lev na, ako sa voláš? (prejdi trojuholník na ďalší)Deti vykonávajú všetky činnosti podľa predlohy.

Pokrok v lekcii

Ozve sa hovor. Babička volá cez Skype a sťažuje sa, že všetky jej zvieratá utiekli. Hovor je prerušený.

Logopéd : Volala babka, povedala, že všetky zvieratá jej utiekli, ale ktoré nestihla povedať, hovor sa skončil ....

Chlapci, uhádnete, ktoré zvieratká utiekli?

Odpovede detí

Logopéd Chlapci, ako môžete nazvať všetky tieto zvieratá a vtáky jedným slovom?

Odpovede detí

Co mam teraz robit, ako mozem pomoct babatku?

Odpovede detí

Aby sme našli zvieratká, musíme ísť k babičke na dedinu cez les. Chlapci, pripomeňte mi, aké je ročné obdobie?

Odpovede detí

Logopéd : A čo les v zime? (výber prídavných mien)

Logopéd : Pozri (ukázať obrázky), mám k dispozícii len tri vozidlá, na ktorom budeme jazdiť, vyberte si sami (obrázky koňa zapriahnutého do koča, koňa zapriahnutého do vozíka a koňa zapriahnutého do saní.)

Deti si vyberú, v ktorom tíme budú jazdiť, pričom vysvetlia svoj výber.

Logopéd : Je čas ísť. Aby bola cesta zábavnejšia, vyslovíme magické slová, ktoré ich sprevádzame hrou na drevených lyžičkách. (cvičenie na rozvoj zmyslu pre rytmus).

Klepu kopytami a skáču, skáču, skáču.

Hriva sa vlní vo vetre. Ale! Ale! Ale! Ktovie!!!

Zapnite si zvukovú stopu vlčieho zavýjania

Logopéd : Chlapci, počujete tento zvuk?

Odpovede detí.

Logopéd : Skočte rýchlejšie ( artikulačná gymnastika"Kôň")

Zverejni fotku vlka.

Logopéd : Wow, aké obrovské!

Toto nie je vlk, ale vlčica

Nemá zuby, ale...... Odpovede detí

Nemá oči, ale...... Odpovede detí

Nemá fúzy, ale ...... .. Odpovede detí

Nemá nos, ale ... ... ... Odpovede detí

Nemá labky, ale...... Odpovede detí

Nemá chvost, ale ... ... ... Odpovede detí

Logopéd : Poďme ho vystrašiť! Pri výdychu budeme nahlas vyslovovať samohlásky, opakujte po mne.

Nácvik dýchania a artikulácie

Nádych – výdych AAAAAAA

Nádych - výdych AAOOOOOO

Nádych, výdych

Nádych - výdych AAOOUUE

Nádych - výdych AAOOWEY

Logopéd : Výborne! Vystrašili vlka a tu je dom mojej babičky!

Logopéd : Babka nás pozýva na palacinky. Ach, chlapi, moja babka, ako sa ukázalo, má bolesti chrbta, a keď ju bolí chrbát, dávam jej masáž, ak chcete, naučím vás (odpovede detí). Najprv sa masírujme a potom navzájom. Hovorím a ukazujem a ty opakuješ.

Zahrajte si masáž

Ach dobre, dobre, dobre! (ľahké tlieskanie rukami)

Piekli sme palacinky (ľahké tlieskanie)

Prvá palacinka pre mačiatko (ľahké poklepanie prstami)

Druhý malý pes (ľahké klepanie päsťami)

Tretia palacinka pre prasa (ľahké tlieskanie)

Štvrtá krava (ľahké poklepanie okrajom dlaní)

Vyprážajte piatu palacinku (kruhový pohyb doľava)

A zjeme to sami (kruhový objazd vpravo)

Yum Yum Yum!!! (šteklenie)

Deti masírujú najskôr seba, potom seba.

Logopéd : Chlapci, pamätáte sa, prečo ste vy a ja prišli k babke? Odpovede detí.

Logopéd : chlapi, skúsme láskyplne zavolať babkine zvieratká, možno prídu? (loptová hra)

Mačka - Odpovede detí.

Psík - Odpovede detí.

Prasa - Odpovede detí.

Krava - Odpovede detí.

Kurča – odpovede detí.

Kačica - Odpovede detí.

Turecko - Odpovede detí.

A tu sú chýbajúce zvieratá! (obrázok s domácimi zvieratami)

Zapnite sprievodnú skladbu piesne „Kúpime si babičku“(cvičenie na koordináciu reči s pohybmi na hudbu)

Logopéd : Je čas, aby sme sa vrátili do našej rodnej škôlky. Posaďte sa, vezmite si lyžice, poďme! (cvičenie na rozvoj zmyslu pre rytmus).

Ideme, ideme domov

Na vzdialenom koni

Tsk, tsk, tsk.

Organizácia konca hodiny.

Všetky! Prišli sme do škôlky.

Pozrime sa, či sme všetci späť

Hlasná a tichá hra(na rozvoj sluchovej pozornosti, modulácie hlasu)

Každý pozná svoje meno

Volá nahlas.

Môžete si oddýchnuť! (Deti si ľahnú na koberec, zavrú oči. Znie melódia „Hudba pre deti“ od A. Mozarta)

Zhrnutie


Predkladáme Vám súhrn priamo edukačných aktivít o logopedických rytmoch v kompenzačnej skupine pre deti 5-7 ročné s TNR.

Súhrn priamo edukačných aktivít o logopedickom rytme v kompenzačnej skupine pre deti vo veku 5-7 rokov s TNR „Hudba jari“.

Cieľ: náprava porúch reči rozvíjaním pohybovej sféry v kombinácii s hudbou a slovom.

Vzdelávacie úlohy:

  • Aktivovať slovnú zásobu na tému „Jar“;
  • Rozvíjať imitáciu, bráničné dýchanie, koordináciu a prepínateľnosť pohybov;
  • Práca na rozvoji schopnosti koordinovať pohyby s hudbou.

Opravné úlohy:

  • Práca na rozvoji artikulačnej motoriky, jemnej a všeobecnej motoriky;
  • Pokračujte v práci na rozvíjaní zmyslu pre tempo a rytmus;
  • Rozvíjať orientáciu v priestore, pamäť, sluchovú pozornosť, schopnosť relaxovať (relaxácia).

Vybavenie: umývadlá s vodou, papierové lodičky, rozdelené obrázky na tému Prvosienky, magnetická tabuľa, metalofóny,

Priebeh lekcie:

1. Organizácia času.

Znie inštrumentálne spracovanie „Hudba jari“ od A. Vivaldiho, deti vstupujú do sály.

Všetci idete na koberec,
Ukáž mi úsmevy.
Aby ste pohodlne tancovali
Voľne sa pohybovať
Poďme cez lúku...
A znova sa usmievaj!

2. Deti predvádzajú komunikatívne cvičenie "Hudba, ahoj!" hudba a slová M.L. Lazareva (Lazarev M.L. „Ahoj!“: Program na formovanie zdravia detí predškolskom veku.- M.: Akadémia zdravia, 1997. - s.128)

Ahojte dievčatá!
- Ahoj!
- Ahojte chlapci!
- Ahoj!
- Ahojte dospelí!
- Ahoj!
- Ahoj, ahoj všetci!

Logopéd: Deti, počúvajte hádanku (Nishcheva N.V. Systém nápravnej práce v r. logopedická skupina pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči. - St. Petersburg: Childhood - Press, 2003.) a povedzte mi, v akom ročnom období sa tam píše.

Prečo zelený list
Sem tam má tendenciu hore?
Prečo sú na konároch vtáky
Spievajú piesne nahlas?
Prečo sú v lese zvieratá
Nejde sa teraz spať?
Pretože pretože
Na zemi ide ... (jar)

3. Cvičenie na koordináciu reči s pohybom.

Logopéd: Chlapci, chcete vidieť, čo sa deje v lese na jar?

Vchádzame do jarného lesa
Zdvihneme nohy vyššie.
(Deti chodia, dvíhajú kolená vysoko)
Stoupnite nohami na rovnú cestu.
A nohy budú skákať priamo po ceste.
(Deti sa pohybujú na skokoch)
Skákali a skákali a postavili sa. Stop!
(Deti zastavia na signál)
Nohy pomaly kráčajú po úzkej cestičke.
(Deti chodia a prikladajú pätu jednej nohy k špičke druhej)
Bežali za sebou
A vôbec neboli unavení.
(Nishcheva N.V.)

Logopéd: Zastavme sa na lesnej čistinke. Aké krásne jarné slnko.

4. Cvičenie na rozvoj rečového dýchania "Slnko". (Lopukhina I.S. Reč. Rytmus. Pohyb.: M. - Koruna - storočie, 2008.)

V dlaniach držím malé slnko.
A za oknom vidím veľké slnko.
Slnko mi spí v dlaniach.
A veľké slnko zapadne za okno.
Na dlaniach mi svieti slniečko.
A veľké slnko svieti na celú planétu.

Logopéd: Slnko skúša, hreje. Na stromoch sa už topí sneh a z konárov visí ľadová námraza.

5. Cvičenie na rozvoj zmyslu pre rytmus „Cap – cap“ hudba a slová. E. Makshantseva ( Hudobné hry a cvičenia na rozvoj a nápravu detskej reči: príručka pre rečových patológov, hudobných režisérov a pedagógov / Ed. O. V. Klezovič. - Minsk: Aversev, 2005. - str. 34)

Na tabuli sú obrázky cencúľov - dva krátke, jeden dlhý.

Kvapkať-kvapkať-kvapkať, kvapkať-kvapkať-kvapkať!
Čo je za oknom?
Kvapkať-kvapkať-kvapkať, kvapkať-kvapkať-kvapkať!
Čo sa blyští na slnku?
kvapkať-kvapkať, kvapkať-kvapkať-
Kvapky kvapkajú.
Prišla k nám jar
Vtáky dorazili!

Logopéd: Pustite si na metalofóne pieseň cencúle.

6. Rozvoj reči pohybom.

Všetci sa ku mne pridajte do kruhu,
A opakujte pohyby.
To je pekné chlapi
Zažeňme zimu!
Hrabeme lopatou,
Zametáme metlou!
Všetci s nami pracujú
Kde si tu môžete sadnúť!
Zostreľujeme snehové gule
Zo striech zvonia cencúle!
A studená zima
Povieme nahlas: "Šup!" (dupajúca noha)
Opýtajme sa zborovo:
"Prebuď sa, jar!"
Postavíme si vtáčiu búdku:
Teraz nemôžu spať! (búchanie päsťami)
Naše nohy začali tancovať -
Hej akordeón, hraj! (hrať na harmonike)
prúd pri ceste,
Bavte sa spievaním! (tlieskanie)

7. Rozvoj sluchového vnímania: počúvanie šumenia prúdu v nahrávke. (zvukový záznam zo série Sounds of Nature)

Logopéd: Zurčal potok, čo znamená, že nás jar počul!

Príroda naokolo ožila
Prebúdzanie zo spánku.
Z modrej oblohy
Jar prichádza k nám!

Jar prichádza do hudby

Otváram púčiky do zelených listov,
Obliekam stromy
Polievam plodiny
Plný pohybu.
Moje meno je Spring!

Logopéd: Ahoj, milá jar, už dlho na teba čakáme a pripravili sme si pesničku ako darček.

8. Deti predvádzajú hudbu a text piesne „Jar“. L. Samohvalová (hudobná riaditeľka - 2012 - č. 1 - s. 56)
Jar: A pripravila som pre teba aj darček. Je zábavné hrať sa s loďami pozdĺž jarných potokov.
(Jaro vytiahne z košíka papierovú loďku).

9. Hra "Loď"

Loďka „plávala“: deti si ju podávajú pri pomalej hudbe. Bežali na rýchlu hudbu, opäť odovzdali čln, znova bežali. (zvukový záznam „Russian Folk Melody“ zo série „Dance Folk Melodies“)

10. Cvičenie na rozvoj fyziologického typu dýchania.

Logopéd: Fúkajme si na loďky, aby plávali po prúde. Nadýchnite sa bez zdvihnutia ramien. Fúkame na lode. (Deti áno).

Jar: A teraz prejdeme cez potok a dostaneme sa na čistinku. Skontrolujeme, či prišli všetci, nikto sa v lese nestratil?

11. Hra na rozvoj sluchovej pozornosti a vnímania zafarbenia múz „Rozpoznať podľa hlasu“. a sl. E. Tilicheeva (Hudba in MATERSKÁ ŠKOLA: stredná skupina)

Deti spievajú v kruhu.

Sasha, teraz si v lese,
Hovoríme vám: "Ay!"
No, zavri oči, nehanbi sa,
Kto vám volá, zistite to čo najskôr.

12. Aktivizácia slovnej zásoby na tému „Primrosy“. Rozvoj jemných motorických schopností rúk.

Logopéd: A na čistinke sa na niektorých miestach roztopil sneh a na rozmrznutých fľakoch sa objavili prvé jarné kvety.

Jar: Chlapci, aké sú prvé kvety, ktoré poznáte? Pozrite sa a pomenujte tieto kvety.

Na stene sú obrázky znázorňujúce prvé kvety: podbeľ, snežienka, sasanka, plavky, pľúcnik, krokusy, konvalinka, tulipán.

Jar: A teraz vám navrhujem zbierať rozdelené obrázky zobrazujúce kvety.

Deti sedia na koberci a zbierajú vyrezané obrázky "Kvety".

Jar: Viete, ktorý kvet sa objaví ako prvý? No, matka-macocha, samozrejme.

13. Prstová gymnastika“Matka a nevlastná matka” (Gavrisheva L.B., Nishcheva N.V. Logopedické chorály, hudobná prstová gymnastika a hry vonku. - Petrohrad: “Detstvo - Press”, 2005. - s. 11) Diferenciácia pískania, syčania a afrikátov.

Zlaté okvetné lístky, krehká stonka.
Pri rieke rozkvitol slnečný kvet.
Bežal len oblak
Okvetné lístky sa scvrkli.
Na zelených okvetných lístkoch
Okrúhle hrudky.
(Deti vykonávajú pohyby v súlade s textom).

Jar: zlý mrak pribehol, naše kvety sa zavreli. Nebojíte sa oblakov?

Logopéd: Nie, jar, naše deti sa neboja oblakov. Veselo tancujú pod prvým jarným dažďom.

14. Rozvoj pohybov, zmysel pre rytmus. Hudobná a rytmická skladba „Guilty Cloud“ hudba od D. Tukhmanov, sl. Yu.Entina (pohyby podľa výberu hudobného režiséra)

Tu zapadlo slnko
Pekne sme sa zabavili!
Na ceste - je čas, aby si išiel,
Rozlúčte sa, deti!

15. Záverečná časť.

Logopéd: Ďakujem, jar! Mali sme skvelú prechádzku. Na jar je v lese dobre, ale je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Zatvorte oči a započúvajte sa do zvukov jarného lesa.

Deti zavrú oči a vo voľných pózach počúvajú „hudbu jari“ – spev vtákov, zurčanie potoka, bzukot pakomárov atď. - audio nahrávky zo série "Sounds of Nature". Jar odchádza.

Logopéd: Výborne, dnes ste sa veľmi snažili! Páčila sa vám aktivita? Pamätáte si, čo sme videli v jarnom lese?

Zoznam použitej literatúry:

Gavrisheva L.B., Nishcheva N.V. Logopedické spevy, hudobná prstová gymnastika a hry vonku. - Petrohrad: "Detstvo - tlač", 2005.
Lazarev M.L. "Ahoj!": Program na formovanie zdravia detí predškolského veku.- M .: Akadémia zdravia, 1997.
Lopukhina I.S. logopédia. Reč. Rytmus. Pohyb.: M. - Koruna - storočie, 2008.
Hudobné hry a cvičenia na rozvoj a nápravu detskej reči: príručka pre rečových patológov, hudobných vedúcich a pedagógov / Ed. O. V. Klezovič. – Minsk: Aversev, 2005.
Hudobná réžia - 2012 - č.1
Hudba v materskej škole: stredná skupina. - M., 1992.
Nishcheva N.V. Systém nápravnej práce v logopedickej skupine pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči. - Petrohrad: Detstvo - Tlač, 2003.

V procese práce v skupine pre deti s TNR sme zistili, že značný počet žiakov (60-70%) má narušenú zvukovú výslovnosť a prozodické zložky reči v dôsledku nedostatočnej inervácie svalov rečového aparátu, tj. , dyzartria. Charakteristiky motorických schopností detí s vymazanou dysartriou sa vysvetľujú porušením funkcie motorických nervov. Je v nich narušená statika aj dynamika artikulačných pohybov, pohyby sú vykonávané s narušením plynulosti a prepínateľnosti, s výskytom sprievodných pohybov v mimických, tenkých a celkových svaloch. Najťažšie je vykonávanie simultánnych pohybov - výsledok spoločnej práce orgánov artikulácie, hlasových a dýchacích svalov, svalov tváre, svalov rúk a prstov a svalov tela. Preto u detí s dysartriou často trpia prozodické zložky reči: netvoria správne dýchanie reči, dochádza k narušeniu hlasu a intonačnej expresivity reči. Porušenie tempa a rytmickej organizácie výpovede vedie k tomu, že fráza je formulovaná nezreteľne, neprehovorí, sémantické prízvuky sú umiestňované náhodne, pauzy sú narušené, slabiky a slová sú vynechávané, mrmlanie ku koncu frázy je charakteristika.

Je známe, že často deti s ťažkými poruchami reči (OHP, dyzartria) trpia poruchami opticko-priestorovej koordinácie a ťažkosťami v koncentrácii, vôľovom vnímaní a pozornosti. Spolu s nedostatočnou koordináciou vo všeobecných motorických zručnostiach to vedie k tomu, že u takýchto detí je veľmi ťažké rozvíjať zručnosť dobrovoľného ovládania svojich pohybov a správania. V nadväznosti na uvedené považujeme za potrebné zaradiť logorytmické techniky do nápravnej práce s predškolákmi ako doplnok k systému logopedických hodín.

Logopedický rytmus- metóda korekcie reči založená na kombinácii reči, hudby a pohybu. Organizačný moment je tu rytmus. Zmysel pre rytmus má v podstate motorický, aktívny charakter a je sprevádzaný motorickými reakciami: vnímanie rytmu spôsobuje rôzne kinestetické vnemy a svalové kontrakcie a relaxácie. Mnohí vedci (Jacques-Dalcroze, Bekhterev, Gilyarovsky, Griner, Vlasova a ďalší) zdôrazňovali všeobecný pedagogický význam rytmu, jeho vplyv na korekciu rôznych odchýlok v psychofyzickej sfére človeka.

V logaritmickom dopade je možné rozlišovať 2 hlavné odkazy:

  • Rozvoj a náprava nerečových procesov u detí s poruchami reči;
  • Náprava porúch reči a rozvoj reči

logaritmická korekcia vyžaduje opakované opakovanie rozvinutých pohybových schopností a vykonávané v systéme. Preto v nápravná práca komunikácia a kontinuita v práci všetkých odborníkov pracujúcich s deťmi je taká dôležitá. Okrem špeciálne organizovaných logorytmických hodín spolu s logopédom plánujú svoju prácu:

Pedagógovia - ranná gymnastika (hudobno-rytmické cvičenia s predmetmi a bez nich), logorytmické päťminútovky v rôznych režimových chvíľach (cvičenia na koordináciu reči s pohybom, prstová, tvárová a artikulačná gymnastika), hry vonku so sprievodom reči;

Hudobná réžia - hry a cvičenia na rozvoj hlasových vlastností, hra na detských hudobných nástrojoch, dramatizačné hry, hudobné a rytmické cvičenia, počúvanie hudby vrátane aktívnej (s motorickými úlohami);

Vedúci telesnej výchovy - rytmické pohybové cvičenia s rečou, cvičenia na pohyb s prestavbou, zmena pohybu na signál a pod., hry v prírode s rečovým sprievodom.

Zvážte obsah prvého odkazu logaritmického vplyvu.

1. Výchova k osobným vlastnostiam dieťaťa: napodobňovanie, aktivita, iniciatíva, samostatnosť, kolektivizmus, silné vôľové vlastnosti - odvaha, vytrvalosť, vytrvalosť.

Tieto vlastnosti sú vychovávané cieleným výberom hudobných a rečových cvičení, ktoré tvoria logorytmické etudy a tvorivé kompozície, ako aj v procese hier v prírode, okrúhlych tanečných hier, dramatizačných hier s rôznymi rolami. Dôležitá je tu aj rola osobnosti učiteľa, ktorý vie kompetentne a emocionálne zaujať každé dieťa tak, aby cítilo potrebu kvalitatívne dotiahnuť navrhovanú úlohu do konca.

2. Rozvoj vnímania, sluchovej pozornosti a pamäti.

Hlavným prostriedkom je tu vedomé vnímanie hudby a jej individuálnych charakteristík: výška tónu, dynamika, tempo a zafarbenie a vykonávanie rôznych pohybových úloh deťmi v súlade so zmenou týchto charakteristík.

3. Rozvoj opticko-priestorových reprezentácií a zručností, zraková orientácia na hovoriaceho.

Učiteľ určí priestorovú schému každého pohybu. Časom sa pohyby organizujú pomocou rytmu – hudobného alebo rečového. Na formovanie zručnosti vizuálnej koncentrácie na predmet alebo predmet je užitočné využiť v hre emocionálny kontakt (ak je súčasťou pravidiel hry úloha pozrieť sa na hračku alebo partnera, úsmev). Mimoriadne užitočné sú aj cvičenia s predmetmi – hudobno-rytmické alebo motoricko-rečové.

4. Rozvoj koordinácie všeobecných pohybov, jemnej dobrovoľnej motoriky a mimiky

prebieha osvojovaním si motorických zručností a návykov. Pohyby sú vylepšené podľa hudby, čo ovplyvňuje kvalitu výkonu. Pod vplyvom hudby sa zlepšuje expresivita, objavuje sa rytmus, jasnosť, plynulosť, jednota v prevedení pohybu. Emocionálne sfarbenie vďaka vnímaniu hudby dieťaťom dodáva pohybom energiu alebo jemnosť, rozsah alebo zdržanlivosť a vytváranie určitých obrazov pomocou hudby a pohybov prispieva k rozvoju mimiky a pantomímy.

5. Pestovanie zmyslu pre tempo a rytmus v pohybe.

Rytmus je kombináciou v čase silných, akcentovaných častí pohybu so slabými, pasívnymi. Včasné a svojvoľné striedanie svalového napätia a uvoľnenia je jedným z ukazovateľov správnosti pohybu. Správne, rytmicky vykonávané pohyby nespôsobujú únavu na dlhú dobu.

Najaktívnejšie motorické reakcie sa prejavujú pri vnímaní prízvuku. Preto sa v logaritmike široko používajú hry a cvičenia s prenosom objektu na hudbu („hojdanie bábiky“, „hranie sa s tamburínou“, „jablko“, „podávanie palice“ atď.)

Pozrime sa na obsah druhého odkazu logaritmického vplyvu.

1. Edukácia tempa a rytmu dýchania.

Prostriedkom sú motorické cvičenia – najskôr bez reči, potom – s rečou. Ako rečový materiál sa vyberajú jednoduché básnické texty, ktoré sú vhodné pre lexikálnu tému hodiny, buď do nej vnášajú herný (alebo súťažný) moment, alebo nesú výchovný význam; rôzne počítadlá. Využívajú sa aj hravé dychové cvičenia na hudbu.

2. Rozvoj artikulačnej praxe.

Prostriedky - hry obsahujúce artikulačné a mimické pohyby vykonávané na rytmickú reč učiteľa (fonogram) alebo na hudbu, ako ukazuje učiteľ alebo pomocou pohybových vzorov. Artikulačné a mimické pohyby široko zavádzame aj do dramatizačných hier a logorytmických etúd.

3. Vývin prozodických zložiek reči.

Uskutočňuje sa na základe naučeného tempa a rytmu dýchania, hlasových kvalít, rečový sluch a artikulačnej motoriky. Reč má s hudbou spoločné prvky – melódiu, tempo, rytmus, prízvuk (v reči – logický prízvuk), pauzu. Prozódia sa zdokonaľuje v logorytmických etudách a dramatizačných hrách.

4. Rozvoj fonematického vnímania.

Vnímanie hudby rôznej tonality, hlasitosti, tempa a rytmu vytvára základ pre zlepšenie fonematických procesov. A vzdelávanie asociácií spojených so zvukmi priamo zlepšuje rozlišovanie zvukov reči sluchom. Výslovnosť veršov nasýtených opozičnými zvukmi k hudbe prispieva k rozvoju sluchovej výslovnostnej diferenciácie foném.

A najdôležitejšie a najcennejšie v logorytmických hrách sú tie pozitívne emocionálne reakcie detí, ktoré sa objavujú pri vykonávaní pohybov s rečou a spevom, ako aj schopnosť ovládať svoje telo a správanie, čo je pre deti tak užitočné, aby sa prispôsobili meniace sa životné podmienky.

Zhrnutie logaritmickej lekcie pre deti vo veku 3-4 rokov „Návšteva prsta“

Ciele:

  • vzdelávanie emocionálnej citlivosti, túžby po interakcii s učiteľom a deťmi;
  • rozvoj dychových, tvárových, artikulačných, prstových a všeobecných motorických schopností;

Vybavenie: príspevok na rozvoj dýchania „Dážď“ (oblaky s „prúdmi dažďa“ vyrobenými z fólie) pre každé dieťa, zvukový záznam

Pokrok v lekcii

pozdravujem , mimické cvičenie Tu žije Furry“ (S.Drozdová)

Poďme sa hrať s prstami. Prvý prst - bočný - sa nazýva "veľký". Palec sa rozhodol postaviť si dom pre seba. Malý, ale skutočný. Prstové hry s hudbou "dom", "ježko"(S. a E. Železnovovci)

Poďme do domu. Hudba je tichá, pomalá a my pôjdeme rovnakou cestou, potichu. Vošli sme do domu, podišli k oknu a pozreli sa von oknom (šou). Koho uvidíme, kto kráča po ceste? Hudba nám o tom povie. "Kto chodí"(imitácia pohybov na hudbu - všeobecná vývojová a artikulačná)

Koľko hostí prišlo na palec! Veľkého prišli navštíviť aj ďalší štyria bratoprsty. hra prstami „Návšteva prsta“(Averyanová)

Dokonca aj zbabelý jazyk otvoril dvere svojho domu a pozrel sa von, aby videl nový dom. Ale videl som vranu, zľakol som sa a znova som sa schoval (artikulačné gymnastika na hudbu .

A vrana nepotrebovala jazyk. Hľadala červíky, ktoré sa plazili po ceste. Červy nemajú ruky ani nohy, plazia sa takto (zobraziť): zhromaždené - natiahnuté, zhromaždené - natiahnuté ... hra prstami "Červy a vrana" tanec "červy"(S. a E. Železnovovci)

Naše prsty chceli ísť na prechádzku, no zrazu sa nahrnuli mraky a začalo pršať. Prúdy dažďa padali na cestu a šuchotali takto: hra s príspevkom "dážď"(rozvoj dýchania).

Prsty sa trochu prešli pod dáždnikom, potom prišli do domu, hrali loptu a čítali knihu. Prstové hry s hudbou "Dáždnik", "Lopta", "Kniha"(Železnovs, „Môj dáždnik“)

Rozprávka bola zaujímavá – o repe. Logaritmická etuda "repka"(L. Kustová). Ukončenie lekcie.

Zhrnutie logorytmickej lekcie pre deti vo veku 5-6 rokov „Sorceress-Spring“

Ciele

  • výchova napodobňovania a silnej vôle - vytrvalosť, schopnosť konať v tíme;
  • rozvoj dychovej, tvárovej, artikulačnej, prstovej a všeobecnej motoriky, opticko-priestorových schopností;
  • zlepšenie sluchovej pozornosti, zmyslu pre tempo a rytmus v pohybe.

Vybavenie: prútik, signály-kruhy červenej, modrej, žltej a zelené kvety na paličkách, zvukový záznam

Pokrok v lekcii

pozdravujem. Zahriať sa- prstová gymnastika na hudbu (A. Ivanov, „Prstová gymnastika na hudbu“)

„Prsty vstali“, „Nabíjanie“, „Zajačik“, „Svetlá“, „Vlajka“

Príbeh. - Poďme si zahrať rozprávku. Vstúpime do čarovného lesa.

"Ahoj les!" (PG na hudbu)

Ahoj, les, hustý les,
Plné rozprávok a zázrakov!

V tomto rozprávkovom lese sa zima rozhodla postaviť si dom. Zavolali remeselníkov.

„Priateľské prsty“ (PG na hudbu): Jeden, dva, tri, štyri, päť, spočítame prsty -

Silné, priateľské, všetko také potrebné!

„Stavíme dom“ (PG na hudbu):

Staviame dom vyššie, vyššie,
Sú v ňom okná a strecha!

Dom je hotový, treba zavolať maliarov, natrieť bielou farbou.

„Maliari“ (AG na hudbu):

Maliari maľujú dom pre svoje milované deti.
Ak len môžem, pomôžem aj im!

„Koordinácia domu“ (koordinácia reči s pohybmi):

A dnes má zima kolaudačný večierok, vy a ja sme pozvaní zabávať sa!

Dom bol postavený zo záveja. A aká výška? Tu je taká výška!

Biela rohožka. A aká je šírka? To je šírka!

Pozrite sa: stropy sú ľadové: vysoké, vysoké, čipkované!

Kráčame po schodoch, nad našimi nohami: hore, hore!

Otvárame dvere izieb: tlieskať vpravo, tlieskať vľavo!

Pokloníš sa gazdinej: - Ahoj, zima!

Logaritmická etuda “Zima na chate”(hudba E. Khank, text S. Ostrova)

Všetci sú chorí zo zimy! Je zima, vtáky nespievajú, slnko nesvieti! Zavolajme Spring-Red. okrúhla tanečná hra "Vesnyanka"(ľudová hudba)

Spring počul našu pieseň a povedal: podaj mi moju Kúzelná palička, s jeho pomocou vám môžem priniesť teplo a slniečko. logaritmické cvičenie - odovzdanie palice hudbe.

Jar dostala čarovný prútik a slniečko hneď zasvietilo, vtáčiky spievali, kvety kvitli. Sliepka vyšla natrhať zelenú trávu, deti sa začali hojdať na hojdačke!

Prstová gymnastika na hudbu: „Slnko“, „Vtáky“, „Kura“, „Hojdačka“, „Kvet“(A. Ivanov, „Prstová gymnastika na hudbu“)

Hra "signály" (rozvoj pozornosti, tempa a rytmu v pohybe - vykonanie určitého pohybu na prejavenie signálu pre prízvuk v hudbe)

Tu sú kruhy - štyri farby,
Poznáte túto hru?
Ukážem žltý kruh -
Poprosím vás, aby ste tlieskali.
Ukážem zelený kruh -
Prosím všetkých, aby skočili.
Modrá - budeme ticho,
Červená - všetko "Hurá!" kričať.

Ukončenie lekcie.

Zhrnutie hodín logopedického rytmu.

Téma: „Kaša zo sekery. Rozprávková cesta.

Logopedický záver. Všeobecné nedostatočné rozvinutie reči. Vymazaná pseudobulbárna dyzartria.

Vek.Školská prípravná skupina.

Etapa. Formovanie primárnych výslovnostných zručností a schopností.

Cieľ: Prekonávanie porúch reči výchovou a korekciou pohybu v kombinácii so slovom a hudbou.

Úlohy:

Opravné:

vzdelávanie brzdových inštalácií, koordinácia, spínanie
očakávaná plynulosť pohybu;

redistribúcia svalového tonusu;

rozvoj a aktivácia pozornosti;

vzdelávanie vizuálno-priestorových orientácií;

rozvoj rečového dýchania;

vzdelávanie súbehu a plynulosti reči;

výchova prozodických zložiek reči, pohybu a hudby;

rozvoj tónového, rytmického, zafarbenia, dynamického sluchu;

rozvoj koordinácie reči, pohybu a hudby;

rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky, mimiky.
Vzdelávacie:

posilnenie schopnosti detí rozlišovať medzi rôznymi druhmi hudby a sprostredkovať ju pohybom a spevom;

rozvoj zmyslu pre rytmus, hudobný sluch;

rozšírenie vedomostí detí o jedle.
vzdelávacie ciele.

výchova predstavivosti, tvorivej činnosti a iniciatívy;

rozvoj zmyslu pre kolektivizmus, vzájomná pomoc;

naučiť sa napodobňovať a napodobňovať

Vybavenie. Kocky, kroj vojaka, babky, ohnisko, hrniec, guľa, špagáty, varešky, cestičky zo žiniek, veľká vareška.

Priebeh kurzu.

1. Organizačný moment. Rozvoj zrakovej orientácie na hovoriaceho. Rozvoj melodického a rytmického sluchu.

Logopéd. Ahojte chalani. Poďme sa zoznámiť. aké sú vaše mená? Volajte svoje mená a tlieskajte rukami.

deti. Áno áno. (Pri vyslovení každej slabiky raz tlieskajú rukami.) Ma-shen-ka. (Zatlieskaj.)

Logopéd. Chlapci, máte radi rozprávky?

deti. Áno, máme radi rozprávky.

2. Vývoj opticko-priestorovej orientácie. Cvičenie "Zahrievanie".

Logopéd. Chcete ísť do rozprávky čarovným vlakom?

(Uvádza sa hudobno-rytmická skladba „Veselí cestovatelia“, hudba M. L. Starokadomského.)

Logopéd. Raz, dva, tri – prišli sme rozprávkovo.

(Objaví sa vojak, pozdraví deti a pozve všetkých na rozprávku „Kaša zo sekery“.)

Vojak išiel domov z vojny.

(Znie „Pochod“, hudba T.N. Lomovej. Deti a vojak idú za sebou, pochodujú.)

Logopéd. Vidíte, pred nami je široká cesta, poďme po nej za Vojakom! Vstávajte vo dvojiciach, ideme!

(Deti chodia vo dvojiciach pod "Pochodom", hudba N. Lea)

Logopéd. Úzka cesta na ceste

Potrebujeme nás "hadiť", aby sme išli.

(Znie „Snake“, hudba od V. V. Shcherbačova. Deti chodia po sále ako „had“.)

Logopéd. Bush, pne vpred,

Bude ich treba obísť.

(Znie „Etude“, hudba. T. N. Lomová. Deti obchádzajú kocky.)

Logopéd. Nízke konáre na ceste

Pod nimi sa musíte plaziť

(Znie svetelná hudba W. A. ​​​​Mozarta. Deti sa plazia po štyroch pod oblúkmi (4 oblúky).)

Logopéd. malý potok

Prešli sme cez cestu.

Zdvihnite nohy vyššie.

A chodiť po skalách.

(Znie polka „Potok“. Deti kráčajú po ceste utierok a dvíhajú nohy vysoko)

3. Rozvoj koordinácie spevu s pohybom.

Logopéd. Rieka je viditeľná dopredu.

Hlboký a široký.

Treba si vyrobiť plť

Bude plávať na vode.

Vojak vzal pílu a začal píliť polená na plť. (Prehráva sa pieseň „Saw“.)

Deti (stoja vo dvojiciach, pohybujú rukami dopredu a dozadu, napodobňujú pohyb píly a spievajú pieseň).

Pil pílu

Bzučí ako včela

Odpílil kus

Skočil na konár

Vybuchla a postavila sa.

Začať odznova.

Nezačínajme odznova!

Logopéd. Vojak začal sekerou rezať konáre z kmeňov.

4. Regulácia svalového tonusu. Cvičenie "Sekera".

Deti napäto zdvihnú ruky zložené v „zámku“ nad hlavu, potom ich spustia a povedia „Wow!“ a dole si uvoľnene potriasť rukami.

5. Rozvoj jemnej motoriky.

Logopéd. Vojak sa rozhodol polená zviazať šnúrkou.

Deti (na ľavej ruke otočte dva prsty pomocou šnúry a súčasne vyslovte básničku).

sťahovacia šnúrka,

Dolná sťahovacia šnúrka.

A ešte raz, ešte raz!

Logopéd. Rozhodol som sa zviazať ďalšie polená. (Deti si zviažu dva prsty na pravej ruke šnúrkou a zopakujú báseň.)

Logopéd. Plť je pripravená! Vojak vzal tyč.

6. Koordinácia reči s pohybom.

Logopéd. Táto drevená plť pláva priamo na breh!

(Deti vyslovujú slová spolu s logopédom a zároveň sa „odtláčajú palicou“ - plávajú.)

Logopéd. Stop! A tu je pobrežie! Unavený vojak. Vidí - je tu dom. Vojak sa rozhodol zaklopať na dvere.

7. Rozvoj jemnej motoriky, všeobecných rečových schopností,
zafarbenie sluchu. Prstová gymnastika "Dvaja vojaci".

Logopéd (číta text a ukazuje pohyby, deti opakujú).

Zaklopať na dvere:

klop klop.

"Kto je tam?"

Opýtajme sa mamy:

"Čo, deti?"

"Dvaja vojaci prišli stráviť noc"

"Spýtaj sa otca."

"Čo, deti?"

"Dvaja vojaci prišli stráviť noc"

"Pusti!"

"Vstúpte!"

„Ach, aké požehnanie

Čo umožnilo stráviť noc!

Raz, dva, tri - vstúpte!"

Dlane k sebe, od okraja k okraju

dlane na stole.

Ťuknite ukazovákom, hovorte tichým hlasom.

Klepnite prstenníkmi, hovorte stredným hlasom.

8. Rozvoj sluchovej pozornosti.

(Vstúpi hostiteľka.)

Vojak (ukloní sa, deti opakujú). Ahoj hosteska!

babička. Ahoj sluha!

Vojak. Hosteska, nechaj ma spať.

babička. Poď, vojak.

Vojak. Nemáš čo jesť?

babička. Nie, vojak, nie je čo jesť.

(Vojak a deti sedia na koberci.)

9. Vývoj mimiky.

Logopéd. Vojak pochopil, že je chamtivou milenkou. Zrazu uvidel sekeru a hrniec a povedal...

Vojak. Chcete, gazdiná, vyskúšať vojakovú kašu zo sekery?

Logopéd. Hosteska bola prekvapená.

(Deti zobrazujú prekvapenie s výrazmi tváre: otvorili ústa, zdvihli obočie.)

babička. Je možné variť kašu zo sekery?

Vojak. Viac ako je to možné. Prineste nám trochu vody. Potrebujeme vodu.

10. Vývoj artikulačného aparátu.

Deti (opakujte spolu a jednotlivo). Ssss... vojak. Na varenie kaše sa kaša musí osoliť. Hosteska, prineste soľ.

(Babička prináša pohár soli.)

Logopéd (napodobňovanie pohybov). Zoberieme soľ, dáme do kotlíka, otrasieme zvyšok soli z dlaní a teraz ju odfúkneme. (Deti opakujú všetky pohyby po logopédovi.)

11. Rozvoj dýchania. Cvičenie "Soľ na dlaniach."

Deti stoja v kruhu. Nadýchnu sa a fúknu na pravú dlaň, ľavú a potom na obe dlane. Na požiadanie logopéda niektoré deti vykonávajú cvičenie individuálne.

Vojak. Bez obilnín kaša nevyjde.

Dá nám naša hostiteľka krupicu?

babička. A aké cereálie potrebuješ, vojak?

Vojak. Teraz nám deti povedia, aké cereálie potrebujeme na kašu.

12. Vývin gramatickej stavby reči. Loptová hra: "Čo?"

(Deti stoja v kruhu. Vojak im hodí loptu a pýta sa: „Aké cereálie potrebujete na kašu?“)

Deti (chyťte loptu a odpovedzte). Pohánka. Ryža. Pšenica. Proso. Ovsené vločky. Jačmeň. Krupicová kaša.

Pani. Tu máš krupicu, vojak.

Logopéd. Od gazdinej berieme krupicu, cukor a maslo. Všetko dáme do kotla a spievame pieseň.

(Logopéd rozdáva deťom fľaše, do ktorých sa sypú rôzne cereálie.)

13. Rozvoj zmyslu pre rytmický vzor, ​​rozvoj schopnosti vyjadrovať rytmus vo všeobecnosti a dobré motorové zručnosti. Hra Manka.

Deti (spievanie a zároveň natriasanie fliaš cereálií do rytmu hudby).

Krupica, krupica, mlieko,

Krupica, krupica, cukor,

Krupica, krupica, olej,

Krupica, krupica, soľ.

(Potom deti položia fľaše na zem, bežia v kruhu na špičkách pri hudbe.)

14. Odstránenie emočného a svalového napätia. Počúvanie hudby.

(Deti sedia v pohodlnej polohe na koberci.) Logopéd. Kým príde kaša, mačka nám bude spievať pieseň! (Hračka mačky sedí na obrazovke, otvára ústa. Zaznie „ruská večerná uspávanka“.)

Ľudia, ľudia, kolísky,

Letia modrookí gulenki.

Ghulovia odlietajú von, von,

Prinášajú Váňovi sen, sen.

Vlkodlaci budú kvákať

Vanya bude pokojne spať.

Ghulovia budú hovoriť

Vanechku budú milovať.

Letia do lesa

A nájdu tam klásky,

Budú variť kašu

Budú kŕmiť Vanyu -

Biela kaša s mliekom

A červený koláč.

Logopéd (zhlboka sa nadýchne a hovorí). Kaša vonia dobre. (Deti opakujú.)

Logopéd. Kaša veľmi dobre vonia. (Deti opakujú.)

Logopéd. Kaša zo sekery vonia veľmi chutne. (Deti opakujú.)

16. Koordinácia hudby, reči, pohybu, výchova rečového akcentu.

Logopéd. Kaša je hotová. Kde je lyžica?

babička. Tu je najväčšia a najkrajšia lyžica.

Logopéd. Babička, každý sa chce pozerať na lyžicu.

Deti (na hudbu T. N. Lomovej „Melódia“ si podávajú lyžičku). Vezmi to, Danya, vezmi to, Lisa, vezmi to, Dáša

Logopéd. Toto je lyžica pre vojaka.

Tieto lyžice sú pre vás!

17. Koordinácia hudby, pohybu a reči.

(Je uvedená skladba „Like our guys“ (autor neznámy).)

Ako naši chlapi

Lyžice klepali v harmónii -

klop-klop, (búchanie lyžicami)

Aj-lyuli! (klepanie na kolená)

Všetci ich máme radi.

Shchi a kaša -

Naše jedlo. (2 krát)

Po kapustnici a po kaši deti jedli jogurt.

Jesť, jesť, jesť, jesť,

Neschudol, nepribral.

Jedol, jedol, jedol, pil,

Dva týždne boli plné.

(Do rytmu piesne deti klopú drevenými lyžicami.)

18. Organizácia záveru vyučovacej hodiny.

Odstránenie emocionálneho nadmerného vzrušenia, prechod na iný druh činnosti.

Vojak. Tu je koniec príbehu. Je čas, aby sme sa vrátili z rozprávky domov. Poprosím vás, priatelia, nakreslite rozprávku, v ktorej sme s vami boli. Zbohom! Budem čakať na vaše kresby. (Odchádza na hudbu N. Levyho „March“. Babička beží za ním.)

Logopéd. Chlapci, pamätáte si názov rozprávky, ktorú sme navštívili?

deti. "Kaša zo sekery."

Logopéd. Aká bola hostiteľka?

deti. Hostiteľka bola lakomá, zlá, lakomá.

Logopéd. A vojak?

deti. Vojak bol vtipný, vynaliezavý, bystrý, pohotový, pohotový, pohotový

Logopéd. Z čoho varil vojak kašu?

deti. Z krupice, vody, mlieka, masla, cukru, soli.

19. Odraz lexikálnej činnosti vo vizuálnej činnosti, upevňovanie preberanej látky.

Logopéd pozitívne hodnotí aktivity každého dieťaťa a vyzve deti, aby išli do krúžku nakresliť rozprávku. Deti odchádzajú zo sály bez hudby.