Ponuka

Téma ročných období v prípravnej skupine. Synopsa triedy "Seasons" v prípravnej skupine. I. Organizačný moment

Onkológia

Náčrt hodiny učiteľa centra predškolský rozvoj"Luchik" pre deti od 6 rokov podľa programu

"Vzdelávacie hry" A. V. Gorškovová

Ciele a ciele:

    Rozvoj tvorivých schopností a fyzickej pripravenosti ( dobré motorové zručnosti ruky) dieťaťa, potrebné na úspešné zvládnutie materiálu v budúcnosti: účelnosť vyhľadávacích akcií, túžba dosiahnuť pozitívny výsledok, vytrvalosť, nezávislosť, vytrvalosť.

    Školenie študentov na rozvoj pamäti, logické myslenie, rozvoj reči.

Demo materiál : veľký kalendár, obrázky s mesiacmi v roku, obrázky s rôznymi poveternostnými podmienkami, farebné fixky na prácu na magnetickej tabuli, viacfarebné magnetky.

Podklad: obrázky s názvami mesiacov na vyfarbenie na tému "Ročné obdobia", prázdne listy papiera, farebné ceruzky.

Dĺžka vyučovacej hodiny: 40 minút.

Plán lekcie:

    Príprava na lekciu - 2 minúty.

    Zdravá rozcvička – 5 minút.

    Vysvetlenie zadania - 10 minút.

    Dokončenie úloh - 20 minút.

    Zhrnutie 3 minúty.

Pokrok:

Zdravá rozcvička 1. „O myšiach“.

Myši vyšli raz,

Pozrite sa, koľko je hodín.

Jeden dva tri štyri,

Myši ťahali závažia

Zrazu sa ozvalo hlasné zvonenie,

Myši tu behali

"O pomaranči"

Zdieľali sme pomaranč

Je nás veľa, ale on je jeden

Tento plátok je pre ježka

Tento plátok na rýchle

Tento plátok pre káčatká

Tento plátok je pre mačiatka

Tento plátok je pre bobra,

A pre vlka šupka

Hnevá sa na nás – problémy

Utekaj kto kam

Úloha 2.

"strom"

V strede listu nakreslíme kmeň stromu (toto je rok), je na ňom 12 vetiev (12 mesiacov), uvedieme ich, na každom konári sú 4 hniezda (každý mesiac štyri týždne), v každom hniezdo je 7 mláďat (každý týždeň po sedem dní), uvádzame dni v týždni, každé mláďa má jedno biele krídlo a druhé čierne (v každom dni dve polovice dňa a noci)

Úloha 3.

Hádanky "12 mesiacov"

1. prasknuté obličky,

A vyliahli sa listy

Orgován kvitol v záhrade,

Jeden deň je dlhší ako deň.

Vyzlečte si teplú bundu!

Kvitnúce prišli k nám ... (máj)

2.V mraze od úsvitu

Hýli boli sčervenaní.

Hej mráz, udrel silnejšie

Začnite rok... (január)

Úloha 4. Ročné obdobia a poveternostné podmienky.

1.Slnko sa hrá s lúčom

A sneh sa stále topí, topí!

Vtáky nemali čas na spánok

Prišiel nás navštíviť... (jar)

2. Je horúco. Slnko pečie

Včela zbiera med

Jahoda dozrieva!

Kedy sa to stane? .. (leto)

3. Z oblaku, ako zo sita,

Kvapkať – kvapkať – kvapkať voda!

Kvety a vtáky sa jej tešia,

Čo je to za vodu? .. (dážď)

4.Ako pierko z Firebirdu,

Trblieta sa a blyští

Zaprášený les, lúka

Zimná biela ... (sneh)

Zhrnutie. Reflexia lekcie.

Rozdávanie drobných cien a nálepiek za aktívnu prácu.

Zhrnutie lekcie "Ročné obdobia"

Cieľ: formovať a rozvíjať predstavy a vedomosti detí o charakteristických sezónnych prejavoch ročných období.

Úlohy:

obohatiť slovnú zásobu detí na tému „Ročné obdobia“; rozvíjať vizuálno-figuratívne a verbálne-logické myslenie; rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Prípravné práce:

Skúmanie ilustrácií zobrazujúcich ročné obdobia; čítanie literárnych diel o ročných obdobiach; didaktické hry: „Určite postupnosť“; "Povedz to správne"; "Aké obdobie?"; slovné hry: "Povedz mi slovo", "Aké je počasie?"; hádanky; pozorovanie v prírode. Naučiť sa pieseň „Jeseň na nás zaklopala“ (I. Smirnova)

Vybavenie a materiály:

projektor, počítač, doska; zvukový záznam P.I. Čajkovského „Štyri ročné obdobia“, piesne „Slnečné kvapky“ (S. Sosnina), „Snehulienka“ (A. Varlamová), mínus pieseň „Jeseň na nás zaklopala“ (I. Smirnová); diashow s krajinami a zápletkami ročných období (jar, leto, jeseň, zima), ilustrácie sťahovavých a zimujúcich vtákov (podľa počtu detí); obrázky s hubami, zeleninou a ovocím; ceruzky, paličky na počítanie; jednorazové taniere s krupicou podľa počtu detí.

ja Deti vstupujú do skupiny na hudbu P.I. Čajkovského "Ročné obdobia".

Vychovávateľ: R chlapci, postavme sa v kruhu a držme sa za ruky s tými, s ktorými ste priatelia, s vašimi najlepší priatelia... Aké pekné je držať sa za ruku. Usmievajte sa na seba. Usmievajte sa na všetkých prítomných. Všimli ste si, keď ste chodili do škôlky, aké je ročné obdobie?

Chlapci, poznám rozprávku o Snehulienke, ktorá sa stala v chladnej zime. Chcete počúvať?

Rozprávanie rozprávky učiteľkou

„V noci ticho zimný les... Biele vrcholky stromov a záveje na mýtinách sa pod mesiacom menia na modré. Nie je počuť žiadny šuchot ani šuchot. Len Santa Claus vŕzga.

V hĺbke lesa, na čistinke, stojí ľadový rozprávkový palác s maľovanými vzormi na oknách.

Snegurochka sedí pri okne a pozerá, či čoskoro nepríde Mráz. Videl som starého otca, potešil som sa, vzal som ho do paláca, položil som ho na zasneženú posteľ.

Som unavený, Snehulienka, - vzdychol Mráz. - Cez zimu som urobil veľa práce. Rieky a jazerá sú zamrznuté. Sneh spolu zmrazil, aby sa zo stromov a kríkov nerozpadli kožuchy a čiapky. V Nový rok rozdával deťom darčeky. Dobre, že zima je už za nami, teraz môžeš spať do ďalšej zimy.

Snegurochka počula slová svojho starého otca a začala plakať.

Aké problémy sa vám stali? - Frost sa zamračil.

Chcel by som vidieť jar, leto a jeseň. Vtáky mi rozprávali, ako sa tu v lese všetko zelene a kvitne, a ja som nikdy nevidel kvety. Každý rok je zima takáto hlboký spánok predpokladá, že zaspím pred chladným počasím.

Požiadaj sýkorku, aby ti pomohla, - ponúkol Frost. - Nech ti nedovolí zaspať pri jej piesni.

Snehulienka sa potešila a rozbehla sa k sýkorke a vtáčik hovorí:

Milá Snegurochka, rád by som vám pomohol, ale bojím sa o vás. Príde jar, prinesie teplo a vy sa roztopíte.

Snegurochka nepovedala nič, pobozkala sýkorku na rozlúčku a išla si oddýchnuť k dedkovi Frostovi až do budúcej zimy.

Chlapci, kto chce pomôcť Snehulienke pozrieť sa na jar, leto a jeseň?

Ako môžeme povedať Snehulienke o ročných obdobiach? (Možnosti odpovedí detí.)

II. Vychovávateľ: O akom ročnom období sa budeme rozprávať ako prví, zistíte uhádnutím mojej hudobnej hádanky. Zaznejú 2 verše piesne „Kvapky slnka“ (S. Sosnina) Deti hádajú.

Slide show projekcia jarné krajinky a grafy na tabuli.

Aký druh jari je v našej krajine? (chladné a teplé, zamračené a slnečné, daždivé, zelené atď.).

Čo dobré viete o jari? (príroda ožíva, objavujú sa snežienky - prvé kvety, púčiky napučiavajú na stromoch a objavujú sa listy atď.)

Aké sú jarné mesiace? (marec apríl máj)

Kto prináša jar na krídlach? (vtáky.)

Ako sa volajú tieto vtáky? (sťahovane.)

A ako sa volajú vtáky, ktoré nelietajú do teplých krajín? (zimovanie)

Snehulienka chce zrejme vedieť aj to, ktoré vtáky zimujú a ktoré sťahovavé. Môžeme jej pomôcť? Potom choďte k stolom, na kuse papiera vidíte obrázky vtákov. Vaša úloha: zakrúžkujte sťahovavé vtáky modrou, zimujúce - červenou.

Výborne! Všetci ste to zvládli veľmi dobre. Snehulienka okamžite pochopí, ktoré vtáky zimujú a ktoré sťahovavé. A vtáky nesú na svojich krídlach do ďalšej sezóny. Na ktorý, to zistíte uhádnutím hádanky.

Tajomstvo: Ak je slnko modré,
a kvety kvitnú v tráve,
ak je všetko teplé,
potom príde k nám... (LETO)

Pozrite sa na letnú krajinu, čo môžete povedať Snehulienke o lete, aby sa jej páčilo? (Prezentácia letnej krajiny, deti popisujú obrázok).

Cvičenie: Rozložte vzor

Učiteľka ukáže deťom schému - ukážku a pýta sa: „Komu vyzerá kresba? Ale aby sa motýľ nenudil sám, nech si každý z vás vyloží z počítacích paličiek na stôl presne takého motýľa ako na mojom obrázku. Výborne, chlapci, vaše motýle sú ako moje."

Navrhujem premeniť sa na motýľa.

Fizminutka

Kvet zaspal a zrazu sa prebudil (telo vpravo, vľavo.)

Už som nechcel spať (telo dopredu, dozadu.)

Posunutý, natiahnutý (ruky hore, natiahnuť.)

Vzniesol sa a letel, (ruky hore, vpravo, vľavo.)

Slnko sa zobudí len ráno, Motýľ sa točí, vinie sa, (točí sa)

Motýľ preletel lúkou a zaspal, chystal sa na ďalšiu sezónu. Hádaj hádanku:

Nosím úrodu, zase sejem polia,

Posielam vtáky na juh, vyzliekam stromy,

Ale ja sa borovíc nedotýkam

A vianočný stromček, ja - ... (JESEŇ)

Teraz je tu príležitosť predstaviť Snehulienku jeseň. Ako to môžeš urobiť? (odpovede detí). To je pravda, môžete použiť pieseň. (Deti spievajú pod mínusom pieseň „Jeseň na nás zaklopala“ I. Smirnov)

Čo máš rada na jeseni? (krásna jesenná krajina, bohatá úroda)

Čo dokáže pokaziť jeseň? (zamračené, daždivé počasie)

(Počas príbehov, premietanie slideshow jesenné krajinky a grafy na tabuli).

Hádankaa: Ak je v okolí zima,

ak je rieka pod ľadom,
všetko je pokryté snehom: zem, domy,
potom prišla k nám... (ZIMA)

Chlapci, Snegurochka chce vedieť, čo nám môžete povedať o zime? Koniec koncov, toto je jej obľúbené obdobie.

Premietanie slideshow zimnej krajiny a scén na tabuľu.

Predstavte Snow Maiden, aká zima je v našej krajine?

(zasnežený, mrazivý, dlhý, biely, vtipný atď.).

Aké sú vaše obľúbené zimné aktivity?

(zjazd, sánkovanie, korčuľovanie, hranie snehových gúľ s priateľmi)

Dieťa: Modrý sneh sa leskne na slnku.

Tu je vtipný snehuliak

Deti sa ponáhľajú na klzisko v dave,

V zime potrebujeme korčule a lyže

Kožuch a čiapka nás zahrejú

A zabúdame na mrazy!

Mráz maľuje nielen líčka deťom na prechádzke, ale vzormi maľuje aj okná. Zatvorte oči a spomeňte si, aké vzory ste v zime videli na oknách. Navrhujem ich nakresliť krupicou.

Kreatívna úloha „Mrazivé vzory“ (hudobný sprievod "Pieseň Snehulienky" A. Varlamov)

- Je potrebné naliať tenkú vrstvu krupice do taniera a rovnomerne ju rozložiť po povrchu. Špičkou ukazováka začnite kresliť „mrazivé“ vzory. Netreba silno tlačiť. Ak chcete vytvoriť nová kresba, krúpy rovnomerne rozložte po povrchu a začnite nový vzor.

Výborne! Všetci ste to urobili veľmi pekne.

Chlapci, Snegurochke sa páčila vaša prezentácia o ročných obdobiach a poslala vám SMS so záludnými otázkami. Poďme hrať?

Hra "Zložité otázky"

Moderátor kladie otázky, ak je odpoveď na otázku „áno“, deti tlieskajú rukami, ak „nie“, dupú nohami

September, október, november sú letné mesiace?

Keď listy začnú padať, prichádza jar?

Idú deti 1. septembra do školy?

V lete nosia dievčatá aj chlapci teplé čiapky, teplé čižmy, kožuchy a ísť sa sánkovať?

V zime sa všetky zvieratá pripravujú na dlhý spánok?

Kvitnú na jeseň na stromoch žiarivo zelené listy?

V zime sa radi plávame a opaľujeme, obdivujeme kvety a zbierame bobule?

Sťahovavé vtáky sa vrátia na jar?

Môžete sa v lete kúpať v rieke a opaľovať sa na pláži?

Sú na jeseň studené dažde, listy žltnú a opadávajú?

Nosia ľudia v zime tričká, šortky, slnečné šaty?

Je jeseň skvelým obdobím roka?

Viete veľmi dobre všetko o ročných obdobiach.

III . Zhrnutie:

Aké sú ťažkosti?

Ako ste sa s nimi vysporiadali?

Ďakujem vám všetkým za vašu prácu!

Literatúra:

  1. Pavlova N.N.; Rudenko L.G. Šikovné obrázky. Materiály pre nápravnú a vývojovú prácu v materská škola... - M.: "Genesis", 2011.
  2. O. V. Uzorová, E. A. Nefedová 1000 cvičení na prípravu do školy. - M .: Planéta detstva, 2002.
  3. I. G. Koval Naučiť sa myslieť. Vzdelávacie hry pre deti od 4 do 9 rokov. - Charkov: Knižný klub "Family Leisure Club", 2010
  4. Postoeva L.D., Lukina G.A. integrované nápravnovýchovné a rozvojové triedy pre deti vo veku 4-6 rokov. - M .: Knigolyub, 2006 - 64 s.
  5. Karpova S.I., Mamaeva V.V. Rozvoj reči a kognitívne schopnosti predškolákov vo veku 6-7 rokov. - SPb .: Rech, 2007 .-- 144 s.
  6. Príbehy Matky Zeme. Environmentálna výchova prostredníctvom rozprávok, básní a tvorivých úloh / A. Lopatina, M. Skrebtsová. - 2. vyd. - M.: Amrita-Rus, 2008.

Oľga Sapozhnikovová
Zhrnutie lekcie „Ročné obdobia“ v prípravná skupina

Ciele: upevniť koncepciu prírody ako celku, živej a neživej prírody; naďalej formovať predstavu o sezónnych javoch v prírode rôznymi spôsobmi sezóna; rozvíjať rečové schopnosti, myslenie, pamäť; vzbudiť záujem o štúdium pôvodnej prírody.

Vybavenie: interaktívna tabuľa, zápisník.

Priebeh lekcie;

Správa k téme

Pozri môj drahý priateľ

čo je okolo?

Obloha je svetlomodrá

Slnko svieti zlato

Vietor sa hrá s listami

Na oblohe pláva oblak.

Pole, rieka a tráva,

Hory, vzduch a lístie,

Vtáky, zvery a lesy.

Hromy, hmla a rosa.

Človek a sezóna-

Je to všade naokolo (príroda)

Chlapci, dnes pôjdeme do prírody. Poznáte to slovo "príroda".

Čo to znamená? (rastliny, vtáky, zvieratá)

A čo nemožno nazvať prírodou? (čo robia ľudské ruky)

- Dnes budeme hovoriť o sezónne zmeny v prírode v rôznych ročné obdobia.

Pozorne počúvajte hádanky

1) Vonia orgovánmi, obloha je jasná,

Tráva je jemná a zelená.

A v jasne červených letných šatách

Chôdza po zemi. (Jar).

2) Pozrite sa. Aká rozprávka?

Všetko okolo je v kvetoch a farbách.

Koľko zlatého svetla!

Samozrejme, že je. (Leto).

3) Po oblohe plávajú sivé oblaky.

Klin žeriavu letí na juh.

Vrcholy borovíc sa týčili do neba.

Smutne blúdi za oknami. (jeseň).

4) Sneh tancuje a točí sa.

Blizzardová kráľovná preteká

Na saniach a s ňou

Farbenie krása-. (zima).

Čo majú všetky slová odpovede spoločné? (Toto sú štyri ročné obdobia.)

Praktická práca "Prirodzený fenomén".

- V prírode sa neustále vyskytujú zmeny: teraz fúka vietor, potom prší, potom sneží, potom sa na oblohe objaví dúha. Na jar listy rastú na stromoch a na jeseň opadávajú. Všetky tieto zmeny v prírode sa nazývajú prírodné javy alebo prírodné javy. So zmenou sú spojené mnohé prírodné javy ročné obdobia(alebo ročné obdobia, preto sa nazývajú sezónne

- Teraz sa rozdelíme na štyri skupina... Každý skupina opíše jeden z ročné obdobia. Skupina musí odhaliť aspoň 5 sezónnych javov.

Napríklad. jeseň: 1) prší; 2) začína padanie listov; 3) prvý sneh; 4) vtáky odlietajú do teplejších oblastí; 5) chladenie.

Príhovory všetkých sú vypočuté skupiny... Učiteľka opäť upozorňuje deti na predmety živej i neživej prírody. Práca je zhrnutá skupiny.

K onkursthtetsov.

Deti recitujú básne, ktoré hovoria o znameniach leta, jesene, zimy či jari.

Je to smutné obdobie! Glamour! Teší ma tvoja rozlúčková kráska

Milujem bujné vädnutie prírody, lesy zahalené do karmínovej a zlatej farby.

V ich vchode je hluk a svieži dych a obloha je pokrytá zvlneným oparom.

A vzácny slnečný lúč a prvé mrazy a hrozby vzdialených sivých zím.

F i z k u l t m a n u t k a

Deti chodili po lese, (Deti pochodujú na mieste).

Príroda bola sledovaná. (Dlaň sa priloží na oči).

Pozreli sme sa na slnko (Zdvihnite ich hlavy na vrchol a „natiahnite sa na slnko).

A ich lúče sa zahriali.

Motýle lietali.

Zamávali krídlami. (Mávni krídlami).

Spoločne tlieskajte (tlieskať rukami).

Dupneme nohami! (Podupať nohami).

No dali sme sa na prechádzku (Pochod, nádych, výdych).

A trochu unavený! (Deti sedia na svojich miestach).

Hra „Pomenujte mesiace roku» .

Každý to má ročné obdobia majú svoje mesiace?

Pripomeňme si ich.

(prezentácia)

V a rina „Fenomény prírody (sezónne javy)».

1) Slnko vychádza na oblohu nie tak vysoko, dni sa skracujú, teplota vzduchu klesá k nule stupňov a nižšie. Visia husté hmly. Pretrvávajúce dažde, mrholenie. Občas sneží mokrý. Rieky, jazerá a rybníky sú pokryté ľadom. (Sezóna je neskorá jeseň.)

2) Vtáky sú nepokojné. Listy na stromoch menia farbu, žltnú, červenajú, hnednú a potom opadávajú. Zbierajú zemiaky, mrkvu, repu. Na zemi, tráve, strechách sa ráno objavuje mráz. (Sezóna je jeseň.)

3) Slnko vychádza nízko. Dni sú kratšie ako noci. Rieky, jazerá, rybníky sú zamrznuté v ľade. Pôda je zamrznutá. Počasie je mrazivé... Celá krajina je pokrytá snehom, fúka studený vietor, časté sú snehové zrážky a fujavice. (Sezóna - zima.)

4) Obloha sa stala modrou, vysokou a plávajú na nej bielo-biele svetelné oblaky. Je stále teplejšie. Sneh sa topí, potoky tečú, na riekach sa valí ľad, pôda sa topí, zrážky padajú v podobe dažďa. Na stromoch napučia puky a objavia sa prvosienky. (Sezóna je jar.)

5) Slnko vychádza vysoko. Počasie je horúce... Celý pozemok je pokrytý zeleným kobercom. Vtáky veselo štebotajú a starajú sa o svoje potomstvo. Kvitnú kvety, lietajú motýle, lietajú včely. Všetko okolo sa pohybuje, poteší jasnými farbami. (Sezóna - leto.)

Hra "Veveričky, zajace, myši."

Všetci účastníci sú rozdelení do troch skupina. Skupiny sú pomenované: "veveričky", "zajace", "myši"... Vodič je vybraný. Tri obruče sú umiestnené vo vzdialenosti 5 metrov od seba. Toto sú domy "Malé zvieratká"... Moderátor dáva príkaz, povedzme "Veveričky - myši!".Pomenovaný skupiny by sa mali zmeniť"domy"... Hráč chytený vodičom sa stáva vodičom a pripojí sa k tímu, z ktorého bol chytený. Prednášajúci môže predložiť takéto signál: "Myši, veveričky, zajace!"... Potom musia všetky tri tímy opustiť svoj dom.

Hra "Kedy sa to stane?"

Stromy zhodili svoj odev

A nahí stoja.

Ale aký zázrak? Ako kvet.

Malý na konári. (leták).

(Opad listov - na jeseň.)

Objavil sa spod snehu

Videl som kúsok oblohy.

Úplne prvý, najnežnejší, -

Čistý malý. (snežienka).

(Na jar.)

Veľa snehu prikryté.

Vtáky začali hladovať.

Vyrobím im kŕmidlo,

Dám im zrniečka, dám im tvarohový koláč.

Príď ku mne čoskoro

Vrabčí tyran.

Poď ku mne, sestra,

Žltoprsia. (sýkorka).

(V zime.)

Toto je dievča Natasha

V ružovej košeli.

Nad Natašou sa vznáša vták.

Rozkvitla na poli. (harmanček).

(Leto.)

Hra "pantomíma".

V každom ročné obdobiaľudia prišli na zaujímavé aktivity - zábava.

Aké zimné radovánky pre deti poznáte?

Chlapci, ukážte svoju obľúbenú zábavu mimikou a gestami.

Zima - lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie, guľovanie.

Jar - spúšťanie lodí, hranie klasiky.

Leto - plávanie, hranie futbalu.

Jeseň je zber jesenných listov.

Chlapci, čo je teraz sezóna? (Jar)

Správny! Poďme si o tom zaspievať vtipnú pesničku ročné obdobia.

Pieseň sa spieva "Prišla jar"

Výsledok triedy.

- Čo nové ste sa naučili povolania?

Čo sa ti páčilo povolania?

- Ktoré ročné obdobie, ktoré miluješ?

Lekcia sa skončila... Ďakujem vám všetkým za vašu aktívnu prácu.

Zhrnutie lekcie o oboznámení sa s fikcia

Téma: Rozhovor « Ročné obdobia ».

Čítanie príbehu od V. Dahla« Starý mužRočný»

Cieľ: Rozšírte a spresnite vedomosti detí o ročných obdobiach.

Úlohy:

Objasniť vedomosti detí o ročných obdobiach, počte mesiacov v roku, v ročných obdobiach;

Poskytnúť vedomosti o názvoch mesiacov v roku v starovekom Ríme, rozvíjať kognitívny záujem o históriu vývoja ľudstva;

S pomocou skúseností dať poznatky o pohybe Zeme okolo svojej osi a okolo Slnka;

Rozvíjajte schopnosť plne reagovať, s rozsiahlymi vetami, zdôvodňovať svoje závery;

Podporte túžbu učiť sa nové veci.

Nápravné práce: Naďalej upevňovať dočasné predstavy detí, aktivizovať prácu intaktných analyzátorov, orientáciu v priestore.

Vybavenie: Ilustrovaný materiál, hudobný dizajn, zemegule, listy papiera, ceruzky, text príbehu, rôzne typy kalendárov.

Mŕtvica:

1 h) Úvodná hra o pozornosť« Usporiadať príspevky» ( so zmenou smeru).

2 h.Chlapci, hádajte hádanku:

Každý rok nás prídu navštíviť:

Jeden šedovlasý

ďalší mladý,

tretí jazdí,

a štvrté plače (4 ročné obdobia).

Zobrazenie kalendára.

- Viete, prečo sa rok nazýva okrúhly? Na rozložení kalendára (stolová hra« Ročné obdobia») otočte šípku« kolesá času»- ZIMA, JAR, LETO, JESEŇ ... prešiel rok a tak ďalej v kruhu donekonečna ...

Ľudstvo má rôzne tvary odpočítavanie. Jeden z nich už poznáte.– toto sú hodiny, podľa ktorých poznáme denný čas. A čo nám pomáha zistiť dni, mesiace?Správne, kalendár (ukážka odlišné typy kalendáre).

- Kalendártoto je zoznam dní v roku. Rok má 365 dní, to je veľa, pozrite sa, aký hrubý je kalendár. Každý list je dňom v roku a pre pohodlie ľudia rozdelili všetky dni v roku na týždne a mesiace. Kto nám povie, koľko mesiacov má rok? Pomenovať ich? Aký mesiac to je? Do ktorého ročného obdobia patrí?

3 h. Didaktická hra:

Deťom rozdajte kartičky, na ktorých je nesprávne napísaný mesiac a jeho poradové číslo, deti musia opraviť, čo je zlé.

4 h) Fyzické minúty:

Ako sneh, sneh na kopci (stoj na špičkách, ruky hore)

A pod kopcom je sneh, sneh, (drepeme sa)

A je tu sneh, sneh na strome (vstávame, ruky do strán)

A pod stromom je sneh, sneh (objímame sa okolo seba)

A medveď spí pod snehom (kolísaný zo strany na stranu, ruky ohnuté v lakťoch, pred hrudníkom, dlane od vás)

Ticho, ticho, nerobiť hluk (prst na pery, šepkať).

5 h) a) Cvičenie« Pohyb Zeme» - položte ceruzku do pravej ruky dvoma prstami na rovinu a súčasne otáčajte dookola.

záver: - Zem sa tiež otáča okolo svojej osi prechádzajúcej cez severný a južný pól.

b) znázorňujúce rotáciu Zeme na zemeguli.

Záver : - Ukazuje sa roktoto je čas zemskej revolúcie okolo Slnka.

Skúsenostiexperiment: ukazuje deťom zemeguľu a stolná lampa alebo sviečky meniace sa dňom a nocou na Zemi.

6 h) Cvičenie pre oči.

Deti predvádzajú predvádzacie cvičenie.

Vpravo - vľavo, vpravo - vľavo,

Pozeraj sa očami.

Hore a dole, hore a dole

Zavrieť a odpočívať.

Pevne zatváraš oči - pevne,

Mrknite a odpočívajte.

Potom začnite znova!

7 h.Chlapci, chceli by ste si urobiť výlet do histórie mien mesiacov v roku? Potom sa pohodlne usaďte a počúvajte: - V mnohých krajinách sveta sa mesiace v roku nazývajú tak, ako boli vynájdené v starovekom Ríme. Rimania najskôr nazývali mesiace v roku číslami alebo číslami: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 ... a potom postupne niektoré mesiace premenovali na počesť svojich bohov a hrdinov.

JANUÁR– na počesť boha času, patróna cestujúcich a námorníkovJANUS;

FEBRUÁR– na počesť veľkého sviatkudni očisty od hriechov a zlých skutkovFEBRUTUS;

MAREC– MARTUSNA POCTU BOHA VOJNY - MARS;

APRÍL - MARFLÍN– kvitnutie ohrievané Slnkom;

SMIEŤ– pomenované po rímskom generálovi a cisárovi Júliovi Caesarovi;

AUGUST – pomenovaný po inom cisárovi– Octavianus Augustus;

A ostatné mesiace boli pomenované radovými číslami.

Páčilo sa vám cestovanie po mesiacoch?

A teraz vám prečítam rozprávku– hádanku, ktorú napísal V. Dahl pred viac ako 100 rokmi, a vy počúvate a snažíte sa ju uhádnuť.

8 Časť V. Dahl« Starý muž»

Vyšiel starý ročný muž. Začal mávať rukávom a pustil vtáky. Každý vták má svoje špeciálne meno. Starý pán prvýkrát zamával– a prvé tri vtáky leteli. Dýchal som chladom, mrazom. Starec zamával druhýkráta druhí traja leteli. Sneh sa začal topiť, na poliach sa objavili kvety. Starec zamával tretíkrátleteli tretie tri. Bolo horúco, dusno, dusno. Muži začali žať raž. Starý muž zamával štvrtýkráta leteli ďalšie tri vtáky. Fúkal studený vietor, padal častý dážď, padali hmly.

A vtáky neboli jednoduché. Každý vták má štyri krídla. Každé krídlo má sedem pierok. Každé pierko má aj svoje meno. Jedna polovica krídla je biela, druhá– čierna. Vták raz zamávasa stáva svetlo-svetlo, zamávalo ďalšie - stáva sa tmavé-tmavé.

Aké vtáky vyleteli z rukáva starého ročného muža?

Aké sú štyri krídla každého vtáka?

Akých je sedem pierok v každom krídle?

Čo to znamená, že každé pierko má jednu polovicu bielu a druhú– čierna?

9 h. Zhrnutie lekcie:

Čo nové a zaujímavé ste sa dnes naučili?

Ako môžete ukázať experiment s rotáciou Zeme?

Z ktorého mesta k nám prišli názvy mesiacov?

Čo ešte môžete povedať svojim priateľom, rodičom?

Sekcie: Práca s predškolákmi

Cieľ: Upevniť myšlienku charakteristických čŕt, čŕt rôznych ročných období; rozvíjať myslenie, predstavivosť pri tvorbe návrhov. Aktivovať v reči detí používanie zložitých viet, prídavných mien (výber definícií); opraviť popis predmetu podľa jeho hlavných čŕt; naučiť chápať význam prísloví, porekadiel, znakov; cvičenie v regulácii tempa reči a sily hlasu, zvýraznenie hlásky v slove; naučiť sa vymýšľať vety so zámienkami a sprostredkovať hlasom pocity radosti, prekvapenia, smútku. Pestovať lásku k prírode, udržiavať čistotu v ekologickom prostredí.

Materiál na lekciu: ilustrácie ročných období, plán hry "Krabička senzácií", kŕmidlo pre vtáky, siluety vtákov, krmivo pre vtáky (proso, ovos, strúhanka), návrhy modelov, obrázky s prvosienkami, albumové listy, farebné ceruzky.

Prípravné práce: prechádzka v parku, po uliciach mesta, pozorovanie práce dospelých. Výroba kŕmidla, kŕmenie vtáčikov. Čítanie básní, príbehov, zapamätanie si prísloví, porekadiel, spevov, básní. Práca s prírodným kalendárom, výsadba zeleninovej záhradky na okne. Skúmanie ilustrácií, kreslenie krajiny. Zvukový záznam ročných období PI Čajkovského “, hlasy vtákov, zvuk vetra.

Priebeh lekcie

Deti sú zaradené do skupiny na pieseň V. Shainsky "Spoločne je zábavné chodiť po otvorených priestranstvách"

Vychovávateľ: Všetky deti a dospelí sú v našej skupine priatelia. Vieme sa navzájom kamarátiť a kamarátiť sa prstami.

Prstová gymnastika.

Dievčatá a chlapci sú priatelia v našej skupine,
Spriatelíme sa s vami, malíčky.
1-2-3-4-5- začíname počítať
1-2-3-4-5- skončili sme s počítaním.

Vychovávateľ:Čoskoro pôjdete do školy a budete spomínať na našu škôlku, kamarátov, naše hry a aktivity, prázdniny a prechádzky. Dnes sa s vami porozprávame o našej sibírskej prírode. A vydajme sa na cestu ročnými obdobiami, pripomeňme si, čo o nich vieme. Človek dlho sledoval prírodu: zbieral príslovia, príslovia, znamenia. Skladal básne, vymýšľal hádanky a odovzdával ich z otca na syna, z matky na dcéru. Zachránili sme prírodu pre vás a pre mňa. Ukazuje sa teda, že budeme hovoriť o našej sibírskej krajine, o našej vlasti, ako ju chrániť a chrániť. Predsa len tu na Sibíri je taká jeseň, zima, leto a jar. V iných oblastiach, krajinách je všetko inak.

Vychovávateľ: V akom ročnom období sa podľa vás nachádzame? Ako si vedel? Odpovede detí.

Zobrazí sa ilustrácia.

Vychovávateľ: chlapci, povedzte nám, aké leto máme na Sibíri?

Odpovede detí: horúce, zelené, jasné, daždivé, slnečné, farebné, teplé, dlho očakávané atď.

Vychovávateľ:čo máš rada leto? A s čím nie ste v lete spokojní?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: chlapci, čo viete o letných hovoroch.

Odpovede detí.

Dážď, dážď, viac
Sadenice budú hustejšie!
Dúhový oblúk
Nech neprší.
Poď slniečko
Nad logom!
Dážď, dážď, voda -
Bude bochník chleba!
Dážď, dážď
Zľutuj sa
Neplňte cestu!

Vychovávateľ:Ľudia trávia letnú dovolenku pri mori, chodia do lesa, na turistiku. Čo by ste zaželali dovolenkárom, aby po nich v prírode zostali čistí? Čo sa dá a nedá v prírode? Rozdeľte sa do dvojíc a dohodnite sa, ktoré plagáty by ste umiestnili vonku? Načrtnite svoje návrhy. Deti kreslia ekologické znaky správania v prírode. Vysvetlite, čo nakreslili a prečo.

Hudba od I.P. Čajkovskij "Ročné obdobia"

Vychovávateľ: Aké ročné obdobie podľa vás prichádza po horúcom lete?

Odpovede detí. jeseň.

Je vystavená ilustrácia jesene.

Vychovávateľ: Prezraďte nám, akú jeseň máme na Sibíri?

Odpovede detí: zlatý, daždivý, slnečný, špinavý, plodný, hríbový, veselý, listnatý atď.

Vychovávateľ: Aké príslovia a porekadlá poznáte o jeseni, ako im rozumiete?

Odpovede detí:

  • Na jeseň je pavučina na jasné počasie.
  • Jeseň chladí vodu.
  • Bez ovocia nie je september.
  • Na jeseň vtáky lietajú nízko do studenej, vysoko do teplej zimy.
  • Aké je počasie v novembri, taký je máj.

Vychovávateľ: Jeseň je plodné obdobie a my teraz zistíme, ako nás poteší.

D / I "Krabica pocitov"

Zostavte popisný príbeh o položke vo vnútri škatule podľa schémy plánu. Vo vnútri boxu je prírodná zelenina a ovocie. Vychovávateľ: Čo sa vám páči na jeseň? prečo? Odpovede detí. Pedagóg: Chlapci, ako pomáhame prírode na jeseň?

Odpovede detí: zbierame úrodu, čistíme trávniky od odpadu. Začíname stavať kŕmidlá pre zimujúce vtáky.

Zvukový záznam so zvukmi vánice, vetra, vtáčích hlasov.

Vychovávateľ: chlapci, aké ročné obdobie je podľa vás teraz? prečo?

Odpovede detí: Zima, vietor kvíli, mráz treská atď.

Vystavuje sa ilustrácia o zime.

Vychovávateľ: aká je zima na Sibíri?

Odpovede detí: mrazivý, studený, biely, zasnežený, veterný, dlhý, vtipný atď.

Vychovávateľ: pomôž dokončiť príslovie, ja začnem a ty ho dokončíš.

  • December končí rok... (zima začína)
  • Stĺp dymu do... (mráz)
  • V zime slnko zapadá v oblakoch ... (do sneženia)
  • Zima a leto spolu ladia... (nie)
  • Sneh je hlboký - rok ... (dobre)
  • Zima nie je leto: v kožuchu ... (oblečený)
  • Dvaja priatelia - mráz áno ... (zimná búrka)

Vychovávateľ: akú máš rád zimu? prečo?

D / I „Čo nepovieme, ale čo urobíme, ukážeme“

  • Ukážte, čo máte v zime radi, čo môžete robiť v zime.
  • Prečo nemáš rád zimu?

Napodobňovanie pohybov rúk, nôh, mimiky, gest.

Vychovávateľ: dobre urobené! Všetko sme dobre stvárnili, dýchajme a povedzme zimné zvuky.

Dychové cvičenia.

Zametá cestičky prášku sh-sh-sh-sh (ruky dole, ľahké kývanie rukami zo strany na stranu)
Spustí sa snehová búrka: in-in-in (kruhové pohyby rúk)
Vánica sa roztočí (deti sa otáčajú a sadnú si)

Vychovávateľ: chlapi, ako pomôžeme zimujúcim vtákom v zime?

D/I klasifikácia vtákov.

Umiestnite zimujúce vtáky ku kŕmidlu, pomenujte ich.

Odpovede detí: sýkorka, vrabec, holub, straka, vrana, ďateľ atď.

Vychovávateľ:čím kŕmime vtáky?

Odpovede detí: semená, strúhanka, ovsené zrná, proso. Kŕmime vtáky. Deti si vyberajú krmivo pre vtáky.

Zvuková nahrávka znie so zvukmi kvapiek, veselého spevu vtákov, potôčika.

Vychovávateľ: studená zima prešla a prišla...

Odpovede detí: Jar.

Zobrazí sa ilustrácia.

Vychovávateľ: akú jar máme na Sibíri?

Odpovede detí: chladno, teplo, zamračené, slnečné, daždivé, vŕzgajúce, zelené atď.

Vychovávateľ: pomenujte akékoľvek jarné slovo a zaznejte, ktorým slovo končí.

Odpovede detí: rozmrazená náplasť (A), oblička (a), prúd (Y), ľad (T), slnko (E) atď.

Vychovávateľ: Aké príslovia a príslovia poznáte o jari, ako im rozumiete? Odpovede detí: Jarný deň živí celý rok.

  • Marec s vodou, apríl s trávou a máj s kvetmi.
  • Každé semienko pozná svoj čas.
  • Čo odíde, vráti sa.
  • Májový mráz slzy nevytlačí.

Vymyslite vety so slovami: kvapky, potok, prameň, prvosienka. Rozložte svoj návrh do diagramu a prečítajte si ho. Deti plnia úlohu.

Vychovávateľ: Chlapi, poznáte chránené rastliny, prvosienky.

Odpovede detí: macocha, pľúcnik, plôdik, baran, púpava obyčajná a pod.

Vychovávateľ: prečo nezničiť tieto rastliny tam, kde sa používajú?

Odpovede detí: prvosienky liečivé rastliny, možno použiť do jedla, (polievka, šalát, džem).

Vychovávateľ: Nájdite tieto rastliny na obrázkoch a vyrobíme si vlastnú červenú knihu. Deti plnia úlohu.

Vychovávateľ: počúvaj báseň:

Starajte sa o zem, starajte sa
Lark v modrom zenite
Motýľ na dodderových listoch,
Slnečné lúče na cestách.
Nad púšťou, tieň baobabu,
Jastrab vznášajúci sa nad poľom
Lastovička mihotajúca sa v živote
Postarajte sa o zem! opatruj sa!

Vychovávateľ: naša cesta sa skončila. Čoskoro by si mal ísť do školy. Naučte sa vidieť, cítiť, pozorovať. Pretože príroda a vlasť sú od seba neoddeliteľné. Aj slová sú si podobné PRÍRODA a MATKA. Povedzme si spolu láskavo a nežne: "Milovaná vlasť, aká milá matka."

Hra „Čo sa vám páčilo na lekcii“

Deti stoja v kruhu. Učiteľ hodí loptu, položí otázku, dieťa odpovie.