Меню

Конспект ОД із логопедичної ритміки для дітей старшого дошкільного віку «Дикі тварини. Заняття з логопедичної ритміки "Подорож у казку" план-конспект заняття з логопедії (старша група) на тему Список використаної літератури

Кольпіт

Мета: Розвиток координації мови з рухом у поєднанні з музикою, активізація зв'язного мовлення.

1. Корекційно-освітні завдання:

Закріплення уявлень про свійських тварин.

Уточнення та розширення словника на тему “Домашні тварини”.

2. Корекційно-розвивальні завдання:

Розвиток зв'язного мовлення.

Удосконалення граматичного ладу мови.

Розвиток зорового, слухової уваги;

творчої уяви;

наслідуваності;

артикуляційної та загальної моторики.

3. Корекційно-виховні завдання:

Виховання любові до свійських тварин.

Коригувати поведінку дітей,

викликати вони позитивні емоції.

Обладнання:

подушки, бубни, ложки, трикутник, м'яч,

марш, звук дзвінка, виття вовка, мінус пісні «Купимо ми бабуся», Моцарт «Музика для дітей»;

зображення:

зимовий ліс, кінські упряжки, вовк, будиночок, домашні тварини, тіні домашніх тварин.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Ціль : Розвиток координації мови з рухом у поєднанні з музикою, активізація зв'язного мовлення.

Завдання:

1. Корекційно-освітні завдання:Закріплення уявлень про свійських тварин. Уточнення та розширення словника на тему “Домашні тварини”.

2. Корекційно-розвивальні завдання:Розвиток зв'язного мовлення. Удосконалення граматичного ладу мови. Розвиток зорової, слухової уваги; творчої уяви; наслідуваності; міміки; жестів; артикуляційної та загальної моторики.

3. Корекційно-виховні завдання:Виховання любові до свійських тварин. Коригувати поведінку дітей, викликати вони позитивні емоції.

Обладнання : подушки, бубни, ложки, трикутник, м'яч, аудіо: марш, звук дзвінка, виття вовка, мінус пісні «Купимо ми бабуся», Моцарт «Музика для дітей»; малюнки: зимовий ліс, кінські упряжки, вовк, будиночок, домашні тварини, тіні домашніх тварин.

Організація початку заняття.

Ігрогімнастика «Ходьба по колу»

Звучить музика. Діти в темпі маршу входять до зали за педагогом по колу. Після закінчення музики зупиняються перед стільцями.

Вокальне музикування «Привітання»

Логопед : «Привітаємось, заспіваємо: привіт-те!» (Показує «драбинку» правою рукою).

Логопед : «А тепер подивіться на дошку (смайли з різним настроєм) давайте привітаємося з різним настроєм!»

Вокальне – інструментальне музикування «Як тебе звуть?»

Логопед : Ми з вами привіталися, а тепер давайте познайомимося Познайомимося ми з вами не звичайним чином, свої імена ми не просто скажемо, а проспівуємо, і на кожен ударний склад нашого імені ми будемо вдаряти в трикутник.

Чи мене звуть Равілев, а як тебе звуть? (Передати трикутник наступному)Діти виконують усі дії на зразок.

Хід заняття

Лунає дзвінок. Скайпом дзвонить бабуся і скаржиться на те, що в неї розбіглися всі тварини. Дзвінок зривається.

Логопед : Дзвонила моя бабуся, вона сказала, що у неї розбіглися всі тварини, а ось які саме вона не встигла сказати, дзвінок обірвався.

Хлопці, може, ви здогадаєтеся, які тварини втекли?

Відповіді дітей

Логопед : Хлопці, як можна назвати всіх цих тварин та птахів одним словом?

Відповіді дітей

Що ж мені тепер робити, як же допомогти моїй бабусі?

Відповіді дітей

Щоб знайти тварин нам треба поїхати до бабусі до села, через ліс. Хлопці, а нагадайте мені, будь ласка, яка зараз пора року?

Відповіді дітей

Логопед : А ліс взимку, який? (підбір прикметників)

Логопед : Дивіться (показати картинки), у моєму розпорядженні лише три засоби пересування, на якому поїдемо, вибирайте самі (картинки кінь запряжений у карету, кінь запряжений у віз і кінь запряжений у сани.)

Діти вибирають у якій упряжці їхати, пояснюючи свій вибір.

Логопед : Час вирушати Щоб дорога була веселішою, ми з вами вимовлятимемо чарівні слова, супроводжуючи їх грою на дерев'яних ложках. (Вправа на розвиток почуття ритму).

Я копитами стукаю і скачу, скачу, скачу.

Грива в'ється на вітрі. Але! Але! Але! Тпру-у-у-у!

Включити фонограму вовчого вию

Логопед : Хлопці, ви чуєте цей звук?

Відповіді дітей.

Логопед : Поскакали швидше ( артикуляційна гімнастика«Коника»)

Поставити картинку вовка.

Логопед : Ого, який величезний!

Це не вовк, а волчище

У нього не зуби, а……. Відповіді дітей

У нього не очі, а……. Відповіді дітей

У нього не вуса, а …….. Відповіді дітей

У нього не ніс, а……… Відповіді дітей

У нього не лапи, а……. Відповіді дітей

У нього не хвіст, а ……… Відповіді дітей

Логопед : Давайте його налякаємо Ми з вами на видиху голосно вимовлятимемо голосні звуки, повторюйте за мною.

Дихально-артикуляційний тренінг

Вдих – видих АААААААА

Вдих – видих ААООООО

Вдих – видих ААТОУУУ

Вдих – видих ААООУУЕ

Вдих – видих ААООУЕИ

Логопед : Молодці! Налякали вовка, а ось і будинок моєї бабусі!

Логопед : Бабуся запрошує нас на млинці Ой, хлопці у моєї бабусі, виявляється, болить спина, а коли у неї болить спина я їй роблю масаж, хочете і вас навчу (відповіді дітей). Спершу ми самі собі зробимо масаж, а потім один одному. Я говорю і показую, а ви повторюєте.

Ігровий масаж

Ой, лади, лади, лади! (легке поплескування долоньками)

Ми млинців напекли (легке поплескування долоньками)

Перший млинець кисоньке (легке постукування пальчиками)

Другому песику (легке постукування кулачками)

Третій млинець свинці (легке поплескування долоньками)

Четвертий корівці (легке постукування ребром долонь)

П'ятий млинець підсмажимо (круговий рух ліворуч)

І з'їмо ми самі (круговий рух праворуч)

Ням ням ням!!! (лоскотання)

Діти спочатку роблять масаж собі, потім один одному.

Логопед : Хлопці, ви пам'ятаєте, навіщо ми з вами приїхали до бабусі?Відповіді дітей.

Логопед : хлопці, давайте спробуємо покликати бабусиних тварин ласкаво, може вони прийдуть? (гра з м'ячем)

Кішка – Відповіді дітей.

Собачка - Відповіді дітей.

Свиня - Відповіді дітей.

Корова-Відповіді дітей.

Курка - Відповіді дітей.

Качка - Відповіді дітей.

Індик - Відповіді дітей.

А ось і зниклі тварини! (картинка із домашніми тваринами)

Включити мінусування пісні «Купимо ми бабуся»(Вправа на координацію мови з рухами під музику)

Логопед : Пора нам повертатися в наш рідний дитячий садок Займайте свої місця, беріть ложки, поїхали! (Вправа на розвиток почуття ритму).

Їдемо, їдемо ми додому

На коні завзятий

Цок, Цок, Цок.

Організація закінчення заняття.

Усе! Приїхали до дитячого садка.

Давайте - ка перевіримо, чи всі ми повернулися

Гра «Гучно-тихо»(На розвиток слухової уваги, модуляції голосу)

Кожен ім'я своє знає,

Гучно-тихо називає.

Можна трохи відпочити! (Діти лягають на килим, заплющують очі. Звучить мелодія «Музика для дітей» А. Моцарт)

Підбиваємо підсумки


Пропонуємо до вашої уваги конспект безпосередньо-освітньої діяльності з логопедичної ритміки у групі компенсуючої спрямованості для дітей 5-7 років з ТНР.

Конспект безпосередньо-освітньої діяльності з логопедичної ритміки у групі компенсуючої спрямованості для дітей 5-7 років з ТНР «Музика весни».

Ціль: корекція мовних порушень шляхом розвитку рухової сфери у поєднанні з музикою та словом.

Освітні завдання:

  • Активізувати словниковий запас на тему «Весна»;
  • Розвивати наслідуваність, діафрагмальне дихання, координацію та переключення рухів;
  • Працювати над розвитком здатності узгоджувати рухи з музикою.

Корекційні завдання:

  • Працювати над розвитком артикуляційної моторики, дрібної та загальної моторики;
  • Продовжувати роботу з розвитку почуття темпу та ритму;
  • Розвивати орієнтування у просторі, пам'ять, слухову увагу, здатність до розслаблення (релаксації).

Обладнання: тази з водою, паперові кораблики, розрізні картинки на тему «Первоцвіти», магнітна дошка, металофони,

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Звучить інструментальне опрацювання «Музика весни» О.Вівальді, діти входять до зали.

На килим все проходьте,
Мені посмішки покажіть.
Щоб танцювати було зручно,
Щоб рухатися вільно,
По галявині розійдемося…
І знову усміхнемося!

2. Діти виконують комунікативну вправу «Музика, здравствуй!» муз. та сл.М.Л.Лазарєва (Лазарєв М.Л. «Привіт!»: Програма формування здоров'я дітей дошкільного віку.- М.: Академія здоров'я, 1997. - с.128)

Доброго дня, дівчата!
- Вітаю!
- Здрастуйте, хлопчики!
- Вітаю!
- Здрастуйте, дорослі!
- Вітаю!
- Здрастуйте, здравствуйте, все!

Логопед: Діти, послухайте загадку (Нищева Н.В. Система корекційної роботи логопедичній групідля дітей із загальним недорозвиненням мови. - СПб.: Дитинство - Прес, 2003.) і скажіть, про яку пору року в ній йдеться.

Чому зелений листок
Вгору прагне там і тут?
Чому на гілках пташки
Дзвінко пісеньки співають?
Чому в лісі звірятам
Чи стало нині не до сну?
Тому що, тому що
По землі йде... (весна)

3. Вправа на погодження промови з рухом.

Логопед: Хлопці, а ви хочете подивитися, що відбувається у лісі навесні?

В ліс весняний ми крокуємо,
Ноги вище піднімаємо.
(Діти йдуть, високо піднімаючи коліна)
Топають ніжки прямою доріжкою.
І пострибають ніжки прямо по доріжці.
(Діти рухаються на підскоках)
Скакали, скакали та встали. Стоп!
(Діти зупиняються за сигналом)
Вузькою доріжкою підуть тихенько ніжки.
(Діти йдуть, приставляючи п'яту однієї ноги до носка іншої)
Друг за одним побігли,
І зовсім не втомилися.
(Нищева Н.В.)

Логопед: На лісовій галявині зупинимося. Як приємно гріє весняне сонечко.

4. Вправа в розвитку мовного дихання «Сонечко». (Лопухіна І.С. Логопедія. Мова. Ритм. Рух.: М. - Корона - століття, 2008.)

Маленьке сонечко я тримаю у долоні.
А велике сонечко бачу за віконцем.
Маленьке сонечко спить у моїх долоньках.
А велике сонечко ляже за віконцем.
Маленьке сонечко мені в долоні світить.
А велике сонечко світить усій планеті.

Логопед: Намагається сонечко, гріє. Ось уже на деревах тане сніг і з гілок звисають крижані бурульки.

5. Вправа в розвитку почуття ритму «Кап — кап» муз.і сл. Є.Макшанцевої ( Музичні ігрита вправи для розвитку та корекції мовлення дітей: посібник для дефектологів, музичних керівників та вихователів/Авт.-упоряд. О.В.Клезович. - Мінськ: Аверсев, 2005. - С.34)

На дошці зображення бурульок – дві короткі, одна довга.

Кап – кап – кап, кап – кап – кап!
Що там за віконцем?
Кап – кап – кап, кап – кап – кап!
Що блищить на сонці?
Кап - кап - кап, кап - кап - кап -
Капають краплі.
То весна до нас прийшла,
Птахи прилетіли!

Логопед: Зіграйте пісеньку бурульок на металофоні.

6. Розвиток мови із рухом.

Все зі мною в гурток вставайте,
І рухи повторюйте.
То - то славно, хлопці,
Зиму женемо геть!
Загрібаємо лопатою,
Вимітаємо мітлою!
Усі працюють з нами,
Де вже тут сидиш!
Ми збиваємо сніжками
Крижинки дзвінкі з дахів!
І зимою холодною
Гучно скажемо ми: «Киш!» (притоптують ногою)
Дружно хором попросимо:
«Прокидайся, Весна!»
Будиночок пташкам збудуємо:
Їм зараз не до сну! (стукають кулачками)
У танець пішли наші ніжки –
Гей, гармонь, заграй! (грають на гармошці)
Струмок біля доріжки,
Веселі співай! (плескають)

7. Розвиток слухового сприйняття: слухання дзюрчання струмка у записі. (аудіозапис із серії «Звуки природи»)

Логопед: Задзюрчав струмок, отже, почула нас Весна!

Ожила довкола природа,
Прокинувшись від сну.
З блакитного небосхилу
У гості до нас поспішає Весна!

Під музику заходить Весна:

Я розкриваю бруньки в зелені листочки,
Дерева одягаю,
Посіви поливаю,
Рухи повні.
Звати мене Весна!

Логопед: Привіт, люба Весна, ми на тебе довго чекали і приготували в подарунок пісню.

8. Діти виконують пісню «Весна» муз. та сл. Л.Самохвалової (Музичний керівник – 2012 – №1 – с.56)
А я теж приготувала вам подарунок. По весняних струмках весело грати з корабликами.
(Весна дістає з кошика паперовий кораблик).

9. Гра «Кораблик»

Кораблик "поплив": діти передають його один одному під повільну музику. Під швидку музику пробігли, знову передають кораблик, знову побігли. («Російська народна мелодія» аудіозапис із серії «Танцювальні народні мелодії»)

10. Вправа в розвитку фізіологічного типу дихання.

Логопед: Давайте подемо на наші кораблики, щоб вони попливли по струмку. Вдихнемо, не піднімаючи плечей. Дуємо на кораблики. (Діти виконують).

Весна: А тепер ми з вами переступимо через струмок і потрапимо на галявину. Перевіримо, чи всі прийшли, ніхто не заблукав у лісі?

11. Гра на розвиток слухової уваги та тембрового сприйняття «Дізнайся за голосом» муз. та сл. Є.Тілічеєвої (Музика в дитячому садку: середня група)

Діти співають стоячи в колі.

Сашко, ти зараз у лісі,
Ми кличемо тебе: "Ау!"
Ну – ка, очі закривай, не бійся,
Хто кличе тебе, дізнайся швидше.

12. Активізація словникового запасу на тему «Первоцвіти». Розвиток дрібної моторики рук.

Логопед: А на галявині де-не-де розтанув сніг і на проталинках з'явилися перші весняні квіти.

Весна: Хлопці, які перші квіти ви знаєте? Подивіться та назвіть ці квіти.

На стіні картинки із зображенням перших кольорів: мати-й-мачуха, пролісок, вітряка, купальниця, медунка, крокуси, конвалія, тюльпан.

А тепер я пропоную вам зібрати розрізні картинки із зображенням кольорів.

Діти сідають на килим та збирають розрізні картинки «Квіти».

Весна: А ви знаєте, яка квітка з'являється найпершою? Ну звичайно, мати-й-мачуха.

13. Пальчикова гімнастика«Мати-і-мачуха» (Гавришева Л.Б., Ніщева Н.В. Логопедичні розспівки, музична пальчикова гімнастика та рухливі ігри. – СПб.: «Дитинство – Прес», 2005. – с.11) Диференціація свистячих, шиплячих та аффрикатів.

Золоті пелюстки, тендітна стеблинка.
Розпустилася біля річки сонячна квітка.
Тільки хмарка набігла,
Стислись пелюстки.
На зелених пелюстках –
Круглі грудочки.
(Діти виконують рухи відповідно до тексту).

Весна: набігла зла хмарка, закрилися наші квіточки. А ви, хлопці, не боїтеся хмарки?

Логопед: Ні, Весно, наші діти хмари не бояться. Вони весело танцюють під першим весняним дощем.

14. Розвиток рухів, почуття ритму. Музично - ритмічна композиція «Винна хмарка» муз.Д. Тухманова, сл. Ю.Ентіна (рухи на вибір музичного керівника)

Ось і сонце закотилося,
Добре ми повеселилися!
В дорогу – дорогу вам час,
Прощатися треба, дітлахами!

15. Заключна частина.

Логопед: Дякую тобі, Весна! Чудово ми погуляли. Добре в лісі навесні, але нам час повертатися в дитячий садок. Закрийте очі та послухайте звуки весняного лісу.

Діти заплющують очі і у вільних позах слухають «музику весни» — спів птахів, дзюрчання струмка, дзижчання мошок тощо. – аудіозаписи із серії «Звуки природи». Весна йде.

Логопед: Молодці, ви сьогодні дуже старалися! Вам сподобалося заняття? Згадайте, що ми бачили у весняному лісі?

Список використаної литературы:

Гавришев Л.Б., Нищева Н.В. Логопедичні розспівки, музична пальчикова гімнастика та рухливі ігри. - СПб.: "Дитинство - Прес", 2005.
Лазарєв М.Л. «Привіт!»: Програма формування здоров'я дітей дошкільного віку. - М.: Академія здоров'я, 1997.
Лопухіна І.С. Логопедія. Мова. Ритм. Рух.: М. - Корона - століття, 2008.
Музичні ігри та вправи для розвитку та корекції мови дітей: посібник для дефектологів, музичних керівників та вихователів/Авт.-упоряд. О.В.Клезович. - Мінськ: Аверсев, 2005.
Музичний керівник – 2012 - №1
Музика у дитячому садку: середня група. - М., 1992.
Ніщева Н.В. Система корекційної роботи у логопедичній групі для дітей із загальним недорозвиненням мови. - СПб.: Дитинство - Прес, 2003.

У процесі роботи у групі для дітей з ТНР ми виявили, що у значної кількості вихованців (60-70 %) спостерігаються порушення звуковимови та просодичних компонентів мови, зумовлені недостатністю іннервації м'язів мовного апарату, тобто дизартрію. Особливості моторики дітей із стертою дизартрією пояснюються порушенням функції рухових нервів. У них виявляється порушеною як статика, так і динаміка артикуляційних рухів, рухи відбуваються з порушенням плавності та переключення, з появою супутніх рухів у мімічній, тонкій та загальній мускулатурі. Найбільш складним є виконання одночасних рухів – результат спільної роботи органів артикуляції, голосових та дихальних м'язів, мімічної мускулатури, м'язів кистей та пальців рук та м'язів тіла. Тому у дітей з дизартрією часто страждають на просодичні компоненти мови: у них не формується правильне мовленнєве дихання, спостерігаються порушення голосу та інтонаційної виразності мови. Порушення темпу та ритмічної організації висловлювання призводить до того, що фраза формулюється нечітко, недомовляється, безладно розставляються смислові наголоси, порушується розстановка пауз, характерні пропуски складів і слів, бурмотіння до кінця фрази.

Відомо, що нерідко діти з тяжкими порушеннями мови (ЗНР, дизартрія) страждають на порушення оптико-просторової координації та труднощі зосередження, довільного сприйняття та уваги. Спільно з розкоординованістю в загальній моториці, це призводить до того, що у таких дітей дуже важко виробляється навичка довільного керування своїми рухами та поведінкою. У зв'язку з вищесказаним, ми вважаємо за необхідне включати до корекційної роботи з дошкільнятами логоритмічні прийоми як доповнення до системи логопедичних занять.

Логопедична ритміка- спосіб корекції мови, що спирається на поєднання мови, музики та руху. Організуючим моментом тут є ритм.Почуття ритму у своїй основі має моторну, активну природу та супроводжується моторними реакціями: сприйняття ритму викликає різноманіття кінестетичних відчуттів та м'язових скорочень та розслаблень. Багато дослідників (Жак-Далькроз, Бехтерєв, Гіляровський, Грінер, Власова та ін.) підкреслювали загальнопедагогічне значення ритму, вплив його на корекцію різних відхилень у психофізичній сфері людини.

У логоритмічному вплив можна виділити 2 основних ланки:

  • Розвиток та корекція немовних процесів у дітей з порушенням мови;
  • Корекція мовних порушень та розвиток мови

Логоритмічна корекціявимагає багаторазового повторення вироблюваних рухових навичок і проводиться у системі. Тому в корекційної роботитак важлива зв'язок і наступність у роботі всіх фахівців, які працюють із дітьми. Крім спеціально організованих логоритмічних занять, разом із логопедом планують свою роботу:

Вихователі – ранкова гімнастика (музично-ритмічні вправи з предметами та без), логоритмічні п'ятихвилинки у різних режимних моментах (вправи на погодження мови з рухом, пальцева, мімічна та артикуляційна гімнастика), рухливі ігри з мовним супроводом;

Музичний керівник – ігри та вправи на розвиток якостей голосу, гра на дитячих музичних інструментах, ігри-інсценування, музично-ритмічні вправи, слухання музики, у тому числі активне (з руховими завданнями);

Фізкультурний керівник - ритмічні рухові вправи з мовленням, вправи на рух з перебудовою, зміну руху за сигналом і т.п., рухливі ігри з мовним супроводом.

Розглянемо зміст першої ланки логоритмічної дії.

1. Виховання особистісних якостей дитини: наслідувальність, активність, ініціативність, самостійність, колективізм, вольові якості - сміливість, наполегливість, витримка.

Дані якості виховуються шляхом цілеспрямованого підбору музичних та мовленнєвих вправ, що становлять логоритмічні етюди та творчі композиції, а також у процесі рухливих ігор, хороводних ігор, ігор-драматизацій із різноманітними ролями. Важлива тут також роль особистості педагога, що вміє грамотно та емоційно зацікавити кожну дитину, щоб вона відчувала потребу якісно виконати запропоноване завдання до кінця.

2. Розвиток сприйняття, слухової уваги та пам'яті.

Основним засобом тут є усвідомлене сприйняття музики та окремих її характеристик: висоти, динамічності, темпу та тембру та виконання дітьми різноманітних рухових завдань відповідно до зміни даних характеристик.

3. Розвиток оптико-просторових уявлень та навичок, зорової орієнтування на того, хто говорить.

Педагог визначає просторову схему кожного руху. У часі руху організуються з допомогою ритму – музичного чи мовного. Для формування навички зорового зосередження на предметі чи об'єкті корисно використовувати емоційний контакт у грі (коли завдання подивитися на іграшку чи партнера. посміхнутися є частиною правил гри). Також надзвичайно корисними є вправи з предметами – музично-ритмічні чи рухово-мовленнєві.

4. Розвиток координації загальних рухів, тонкої довільної моторики та міміки обличчя

відбувається через оволодіння руховими вміннями та навичками. Рухи удосконалюються під музику, яка впливає якість виконання. Під впливом музики покращується виразність, з'являється ритмічність, чіткість, плавність, злитість у виконанні руху. Емоційна забарвленість, внаслідок сприйняття дитиною музики, надає рухам енергію або м'якість, розмах чи стриманість, а створення за допомогою музики та рухів певних образів сприяє розвитку міміки та пантоміміки.

5. Виховання почуття темпу та ритму у русі.

Ритм – це поєднання у часі сильних, акцентованих частин руху із слабкими, пасивними. Своєчасне та довільне чергування м'язової напруги та розслаблення є одним із показників правильності виконання руху. Правильно, рухи, що ритмічно виконуються, не викликають втоми тривалий час.

Найбільш активно моторні реакції виявляються при сприйнятті акценту. Тому в логоритміці широко застосовуються ігри та вправи з передачею предмета під музику (“Закачування ляльки”, “гра з бубном”, “яблучко”, “передача палички” тощо)

Розглянемо зміст другої ланки логоритмічного впливу.

1. Виховання темпу та ритму дихання.

Засобами є рухові вправи спочатку без мови, потім з промовою. Як мовного матеріалу вибираються нескладні віршовані тексти, відповідні по лексичній темі заняття, або які вносять у нього ігровий (чи змагальний) момент, або які мають виховний сенс; різноманітні лічилки. Використовуються ігрові дихальні вправи під музику.

2. Розвиток артикуляційного праксису.

Кошти – ігри, що містять артикуляційні та мімічні рухи, що виконуються під ритмізоване мовлення педагога (фонограму) або під музику, за показом педагога або з використанням схем рухів. Також ми широко вводимо артикуляційні та мімічні рухи в ігри-драматизації та логоритмічні етюди.

3. Розвиток просодичних компонентів мови.

Здійснюється на основі вихованих темпу та ритму дихання, якостей голосу, мовного слухута артикуляційної моторики. Мова має спільні з музикою елементи-мелодію, темп, ритм, акцент (у мовленні – логічний наголос), паузацію. Удосконалюється просодика у логоритмічних етюдах та іграх-драматизаціях.

4. Розвиток фонематичного сприйняття.

Сприйняття музики різної тональності, гучності, темпу та ритму створює основу для вдосконалення фонематичних процесів. А виховання асоціацій, пов'язаних із звуками, безпосередньо покращує розрізнення звуків мови на слух. Вимова під музику віршів, насичених опозиційними звуками, сприяє розвитку слуховимовної диференціації фонем.

А найголовніше і найцінніше в логоритмічних іграх – це ті позитивні емоційні реакції дітей, які з'являються в ході виконання рухів з промовою та співом, а також вміння керувати своїм тілом та поведінкою, яке стане в нагоді дітям для адаптації до мінливих умов життя.

Конспект логоритмічного заняття для дітей 3-4 років "У гості до пальчика"

Цілі:

  • виховання емоційної чуйності, бажання взаємодіяти з педагогом та дітьми;
  • розвиток дихання, мімічної, артикуляційної, пальцевої та загальної моторики;

Оснащення: допомога на розвиток дихання "Дощик" (хмаринки з "струменями дощу" з фольги) на кожну дитину, фонограма

Хід заняття

Вітання , мімічне вправу Тут живе Хмурілка” (С.Дроздова)

Пограємо пальчиками. Перший палець - бічний - називається "великий". Вирішив великий пальчик збудувати собі будинок. Маленький, але справжній. Пальцеві ігри під музику "Будинок", "Їжачок"(С. та Є. Железнови)

Давайте підійдемо до будиночка. Музика тиха, повільна і будемо так само, тихенько. Зайшли в будиночок, підійшли до вікна і визирнули у вікно (Показ).Кого ж ми побачимо, хто там іде доріжкою? Про це нам розповість музика. "Хто як ходить"(імітаційні рухи під музику – загальнорозвиваючі та артикуляційні)

Як багато гостей прийшло на великий пальчик! Чотири решта братика-пальчика теж прийшли в гості до великого. Пальцева гра “У гості до пальчика”(Авер'янова)

Навіть трусик-язичок відчинив двері свого будиночка і визирнув подивитися на новий будиночок. Але побачив ворону, злякався і знову сховався (артикуляційна гімнастика під музику) .

А вороні не потрібен був язичок. Вона шукала черв'ячків, які повзли по доріжці. У черв'ячків немає ні рук, ні ніг, вони повзають ось так (показ): зібралися витягнулися, зібралися витягнулися ... Пальцева гра "Черв'ячки та ворона",танець "Черв'ячки"(С. та Є. Железнови)

Наші пальчики хотіли піти погуляти, але раптом набігли хмари та й пішов дощ. Струмені дощу падали на доріжку і шелестіли, ось так: гра з допомогою "Дощ"(Розвиток дихання).

Пальчики трохи погуляли під парасолькою, потім прийшли в будиночок, пограли у м'ячик та почитали книжку. Пальцеві ігри під музику "Парасолька", "М'ячик", "Книжка"(Железнови, "Мій Парасолька")

Казка була цікава – про ріпку. Логоритмічний етюд "Ріпка"(Л. Кустова). Завершення заняття.

Конспект логоритмічного заняття для дітей 5-6 років "Чарівниця-весна"

Цілі

  • виховання наслідуваності та вольових якостей – витримки, вміння діяти у колективі;
  • розвиток дихання, мімічної, артикуляційної, пальцевої та загальної моторики, оптико-просторових навичок;
  • вдосконалення слухової уваги, почуття темпу та ритму в русі.

Оснащення: паличка, сигнали-кола червоного, синього, жовтого та зеленого квітівна паличках, фонограма

Хід заняття

Вітання. Розминка– пальцева гімнастика під музику (А.Іванов, "Пальчикова гімнастика під музику")

"Встали пальчики", "Зарядка", "Зайчик", "Вогники", "Прапорець"

Казка. – Пограємо у казку. Ми потрапимо до чарівного лісу.

"Привіт ліс!" (ПГ під музику)

Привіт ліс, дрімучий ліс,
Повний казок та чудес!

У цьому казковому лісі вирішила зимівля збудувати собі будинок. Покликала на роботу майстрів.

"Дружні пальчики" (ПГ під музику): Раз,два,три,чотири,п'ять, пальчики рахувати -

Міцні, дружні, всі такі потрібні!

"Будуємо будинок" (ПГ під музику):

Будинок ми будуємо вище, вище,
Є вікна у ньому і дах!

Будинок готовий, треба покликати малярів, пофарбувати його білою фарбою.

"Маляри" (АГ під музику):

Фарбують будиночок маляри для улюбленої дітвори.
Якщо я зможу, то їм теж допоможу!

"Новосілля" (узгодження мови з рухами):

А сьогодні зими новосілля, ми з тобою запрошені на веселощі!

Будинок збудований із кучугури. А яка висота? Ось така висота!

Білий килимок біля порога. А якої ширини? Ось такої ширини!

Подивися: стелі крижані: високі-перевищені, мереживні!

Ми по сходах крокуємо вище ноги: топ, топ!

Двері кімнат відчиняємо: праворуч хлоп, ліворуч хлоп!

Ти господині вклонися: - Здрастуйте, зимо!

Логоритмічний етюд "Зима в хатинці"(муз. Е. Ханка, сл. С. Острова)

Усім набридла зима! Холодно, пташки не співають, сонечко не світить! Давайте Весну-червону покличемо. Хороводна гра "Веснянка"(муз. народна)

Почула весна нашу пісню і сказала: передайте мені мою чарівну паличку, з її допомогою я зможу принести вам тепло та сонячне світло. Логоритмічна вправа – передача палички під музику.

Отримала весна чарівну паличку, і одразу засвітило сонце, заспівали пташки, розцвіли квіти. Курочка вийшла пощипати зелену траву, діти почали гойдатися на гойдалці!

Пальцева гімнастика під музику: "Сонце", "Пташки", "Курочка", "Гойдалка", "Квітка"(А.Іванов, "Пальчикова гімнастика під музику")

Гра "Сигнали" (розвиток уваги, темпу та ритму в русі – виконання певного руху за показом сигналу на акцент у музиці)

Ось кола – чотири кольори,
Вам гра знайома ця:
Жовте коло я покажу
Вас я хлопнути попрошу.
Зелене коло я покажу
Усіх підстрибнути попрошу.
Синій – ми мовчатимемо,
Червоний – все “Ура!” кричати.

Завершення заняття.

Конспект заняття з логопедичної ритміки.

Тема: «Каша із сокири. Казкова подорож».

Логопедичний висновок. Загальне недорозвинення мови. Стерта псевдобульбарна дизартрія.

Вік.Підготовча до школи група.

Етап.Формування первинних вимовних умінь та навичок.

Ціль:Подолання мовного порушення шляхом виховання та корекції руху у поєднанні зі словом та музикою.

Завдання:

Корекційні:

виховання гальмівних установок, координації, переключення
чаєм, плавності руху;

перерозподіл м'язового тонусу;

розвиток та активізація уваги;

виховання зорово-просторових орієнтувань;

розвиток мовного дихання;

виховання злитості та плавності мови;

виховання просодичних компонентів мови, руху та музики;

розвиток звуковисотного, ритмічного, тембрового, динамічного слуху;

розвиток координації мови, руху та музики;

розвиток загальної та дрібної моторики, міміки.
Освітні:

закріплення умінь дітей розрізняти різний характер музики та передавати його у русі та пісні;

розвиток почуття ритму, музичного слуху;

розширення знань дітей про продукти харчування
Виховні цілі.

виховання уяви, творчої активності та ініціативи;

розвиток почуття колективізму, взаємодопомоги;

навчання вмінню наслідувати та перевтілюватися

Обладнання. Кубики, костюми солдата, бабусі, камін, горщик, м'яч, шнурочки, дерев'яні ложки, доріжки із мочалок, велика дерев'яна ложка.

Хід заняття.

1. Організаційний момент. Розвиток зорової орієнтування на того, хто говорить. Розвиток мелодійного та ритмічного слуху.

Логопед. Здрастуйте, хлопці. Давайте познайомимось. Як вас усіх звати? Називайте свої імена та плескайте у долоні.

Діти. Да-ша. (Вимовляючи кожен склад, один раз ляскають у долоні.) Ма-шень-ка. (Бавовки у долоні.)

Логопед. Хлопці, а ви любите казки?

Діти. Так, ми дуже любимо казки.

2. Розвиток оптико-просторової орієнтації. Вправа "Розминка".

Логопед. Бажаєте відправитися в казку чарівним поїздом?

(Виконується музично-ритмічна композиція «Веселі мандрівники», муз. М. Л. Старокадомського.)

Логопед. Раз, два, три – у казку приїхали ми.

(З'являється Солдат, вітає дітей та запрошує всіх у казку «Каша з сокири».)

Ішов солдат із війни додому.

(Звучить «Марш», муз. Т. Н. Ломової. Діти та Солдат йдуть один за одним, маршируючи.)

Логопед. Бачите, попереду – широка дорога, підемо нею за Солдатом! Встали парами, пішли!

(Діти йдуть парами під "Марш", муз. Н. Леєю)

Логопед. Вузька доріжка на дорозі,

Потрібно "змійкою" нам йти.

(Звучить «Змійка», муз. В. В. Щербачова. Діти йдуть «змійкою» по залі.)

Логопед. Кущ, пінечок попереду,

Їх доведеться оминути.

(Звучить «Етюд», муз. Т. Н. Ломової. Діти обходять кубики.)

Логопед. Низькі гілки на дорозі,

Під ними треба проповзти

(Звучить легка музика В. А. Моцарта. Діти повзуть рачки під дугами (4 дуги).)

Логопед. Невеликий струмок

Нам доріжку перетнув.

Вище ніжки піднімайте.

І по камінчиках крокуйте.

(Звучить полька «Струмок». Діти йдуть по доріжці з мочалок, високо піднімаючи ніжки)

3. Розвиток координації співу з рухом.

Логопед. Попереду видно річку -

Глибока та широка.

Виготовити потрібно пліт,

По воді він попливе.

Взяв Солдат пилку і почав пиляти колоди для плоту. (Виповнюється пісня «Пила».)

Діти (стоять парами, рухають руками вперед-назад, імітуючи рухи пилкою, та співають пісню).

Запилила пила,

Задзижчала як бджола,

Відпилила шматок,

Наскочила на сучок,

Лопнула і встала.

Починай спочатку.

Не почнемо спершу!

Логопед. Став Солдат з колод сучча зрубати сокирою.

4. Регулювання м'язового тонусу. Вправа «Сокира».

Діти з напругою піднімають руки, складені в «замочок», над головою, а потім опускають донизу, промовляють «Ух!» і спокійно хитають руками внизу.

5. Розвиток дрібної моторики.

Логопед. Вирішив Солдат шнурком колоди зв'язати.

Діти (обмотують шнурком два пальці на лівій руці та одночасно промовляють вірш).

Вгору шнурок,

Вниз шнурок.

І ще, ще раз!

Логопед. Вирішив зв'язати інші колоди. (Діти шнурком обв'язують два пальці на правій руці та повторюють вірш.)

Логопед. Готовий пліт! Взяв Солдат жердину.

6. Координація промови з рухом.

Логопед. Дерев'яний цей пліт Прямо до берега пливе!

(Діти промовляють слова разом із логопедом і одночасно «відштовхуються палицею» – пливуть.)

Логопед. Стоп! А ось і берег! Втомився Солдат. Бачить – стоїть будинок. Вирішив солдат постукати у двері.

7. Розвиток дрібної моторики, загальних мовних навичок,
тембрового слуху. Пальчикова гімнастика "Два солдати".

Логопед (читає текст та показує рухи, діти повторюють).

Стукіт у двері:

Тук – тук.

"Хто там?"

Запитаємо у мами:

"Що, діти?"

«Два солдати прийшли переночувати»

«Запитайте у тата».

"Що, діти?"

«Два солдати прийшли переночувати»

«Пустіть!»

"Входьте!"

«Ах, яка благодать,

Що пустили ночувати!

Раз, два, три – входь!

Долоні разом, стукати рубом

долонь на столі.

Стукати вказівними пальцями, говорити низьким голосом.

Стукати безіменними пальцями, говорити середнім голосом.

8.Розвиток слухової уваги.

(Входить бабуся-господиня.)

Солдат (кланяється, діти повторюють). Привіт, господине!

Бабуся. Привіт, служивий!

Солдат. Хазяюшка, пусти переночувати.

Бабуся. Заходь, солдатику.

Солдат. А чи нема в тебе чогось поїсти?

Бабуся. Ні, солдатику, самим їсти нічого.

(Солдат та діти сідають на килим.)

9. Розвиток міміки.

Логопед. Зрозумів Солдат, що жадібна господиня. Раптом побачив він сокиру та горщик і каже...

Солдат. А хочеш, господине, солдатську кашу з сокири спробувати?

Логопед. Здивувалася господиня.

(Діти зображують подив мімікою: розкрили рота, брови підняли.)

Бабуся. А хіба можна кашу з сокири зварити?

Солдат. Ще як можна. Принеси ти нам води. Нам водиця знадобиться.

10. Розвиток апарату артикулятора.

Діти (повторюють разом та індивідуально). С-с-с... Солдат. Щоб кашу зварити, кашу треба посолити. Хазяюшка, принеси солі.

(Бабуся приносить банку із сіллю.)

Логопед (імітуючи рухи). Сіль беремо, в казан кладемо, залишки солі з долонь струсимо, а тепер здуємо. (Діти повторюють усі рухи за логопедом.)

11.Розвиток дихання. Вправа «Сіль на долоні».

Діти стоять у колі. Роблять вдих і дмуть на праву долоньку, на ліву, потім на обидві долоні. На прохання логопеда деякі діти виконують вправу індивідуально.

Солдат. Без крупи не вийде каша.

Чи дасть крупу господиня наша?

Бабуся. А яка тобі потрібна крупа, солдате?

Солдат. Нам зараз діти підкажуть, яка потрібна крупа для каші.

12. Розвиток граматичного ладу промови. Гра з м'ячем: "Яка?"

(Діти стоять у колі. Солдат кидає їм м'яч і запитує: «Яка потрібна крупа для каші?»)

Діти (ловлять м'яч та відповідають). Гречана. Рисова. Пшенична. Пшоня. Вівсяна. Жіноча. Манна.

Хазяйка. От тобі, солдате, манко.

Логопед. Манку, цукор і олії у хазяйки беремо. Все в котел кладемо та пісеньку співаємо.

(Логопед роздає дітям пляшки, у які насипана різна крупа.)

13. Розвиток почуття ритмічного малюнка, розвиток здатності висловити ритм у загальній та дрібної моторики. Гра "Манка".

Діти (співають і одночасно в такт музики трясуть пляшечками з крупою).

Манка, манка, молоко,

Манка, манка, цукор,

Манка, манка, олії,

Манка, манка, сіль.

(Потім діти кладуть пляшечки на підлогу, біжать по колу на носочках під музику.)

14. Зняття емоційної та м'язової напруги. Слухання музики.

(Діти сидять у зручній позі на килимі.) Логопед. Поки каша підійде, кіт нам пісеньку заспіває! (На ширмі сидить іграшка-кіт, розкриває рота. Звучить «Російська вечірня колискова».)

Люди, люди, люленьки,

Летять сизи гулянки.

Летять гулі геть, геть,

Несуть Вані сон, сон.

Будуть гулі воркувати,

Ваня міцно спатиме.

Будуть гулі говорити,

Люблять Ванечку.

Полетять вони в лісок

І знайдуть там колосок,

Стануть кашку варити,

Стануть Ваню годувати

Білою кашкою з молочком

І рум'яним пиріжком.

Логопед (робить глибокий вдих і каже). Смачно пахне каша. (Діти повторюють.)

Логопед. Дуже смачно пахне каша. (Діти повторюють.)

Логопед. Дуже смачно пахне каша із сокири. (Діти повторюють.)

16. Координація музики, мовлення, руху, виховання мовного акценту.

Логопед. Каша готова. А де ж ложка?

Бабуся. Ось найбільша та красива ложка.

Логопед. Бабуся, всім хочеться розглянути ложку.

Діти (під музику Т. Н. Ломової "Мелодія" передають один одному ложку). Візьми, Даня, візьми, Ліза, візьми, Даша

Логопед. Це ложка для Солдата.

Ці ложки вам, хлопці!

17. Координація музики, руху та мови.

(Виповнюється композиція «Як у наших у хлопців» (автор невідомий).)

Як у наших у хлопців

Застукали ложки в лад

Туки-тук, (стукають ложками)

Ай-люлі! (стукають по колінах)

Всім нам вони подобаються.

Щи та каша -

Їжа наша. (2 рази)

Після щеї та після каші Діти їли кисле молоко.

Їли, їли, їли, їли,

Не худнули, не товстіли.

Їли, їли, їли, пили,

Два тижні ситі були.

(У такт пісні діти стукають дерев'яними ложками.)

18. Організація закінчення заняття.

Зняття емоційного зайвого збудження, перемикання в інший вид діяльності.

Солдат. Ось і казці кінець. Настав час нам з вами з казки додому повертатися. Попрошу я вас, друзі, казку, де ми з вами побували, для мене намалювати. До побачення! Чекатиму на ваші малюнки. (Іде під музику М.Леві «Марш». За ним слідом тікає бабуся.)

Логопед. Хлопці, ви запам'ятали назву казки, якою ми побували?

Діти. "Каша з сокири".

Логопед. Яка була господиня?

Діти. Господиня була жадібна, скупа, жадібна.

Логопед. А Солдат?

Діти. Солдат був смішний, кмітливий, кмітливий, кмітливий, кмітливий, тямущий

Логопед. З чого солдат кашу зварив?

Діти. З манки, води, молока, олії, цукру, солі.

19. Відображення лексичної діяльності у образотворчій діяльності, закріплення пройденого матеріалу.

Логопед позитивно оцінює діяльність кожної дитини та запрошує дітей вирушити до групи малювати казку. Діти йдуть із зали без музики.