Ponuka

Formovanie holistického obrazu sveta v strednej skupine. Zhrnutie GCD v strednej skupine materskej školy. Kognitívny vývin (utváranie holistického obrazu sveta). Moja rodina. Petržlen ide maľovať

Rakovina prsníka

Dilya
Zhrnutie lekcie o formovaní holistického obrazu sveta v stredná skupina"Svet izbových rastlín"

Zhrnutie lekcie o vytváraní holistického obrazu sveta v strednej skupine „Svet izbových rastlín“

Cieľ:

Upevniť vedomosti o klasifikácii rastlín;

Zoznámiť deti s druhmi izbových rastlín, s ich štruktúrou (stonka, list, koreň atď.)

Poskytnúť predstavu o význame izbových rastlín pre ľudí a životné prostredie;

Učiť náležitá starostlivosť za izbové rastliny;

Vzbudiť túžbu starať sa o rastliny.

Stimulovať rozvoj kognitívnych schopností;

Pestovať lásku k prírode, k svetu okolo.

Plánované výsledky:

Vedieť o izbových rastlinách, vedieť sa o ne starať;

Vzbudiť záujem o nezávislé vyhľadávanie materiálu.

Vybavenie: multimediálne vybavenie; kvety v kvetináčoch; prázdny hrniec, drenáž, kanva, pôda - na presádzanie kvetu; klaster, kresby listov;

Priebeh vyučovacej hodiny.

I. Organizačný moment

Učiteľ: Chlapci, teraz je jar, celá príroda sa prebúdza z dlhého zimného spánku a ožíva.

Pozdravme jar

A ahoj, povedz, každému kvetu.

Nakloníme sa k nim nízko

Netrhať alebo rezať ich,

A s cieľom obdivovať

A ukážte im svoju láskavosť.

III. Príprava na vnímanie témy

Chlapci, aké kvety poznáte (deti vymenujú niekoľko kvetov, ktoré poznajú)

Tieto kvety rastú na ulici, na námestiach a v parkoch, na záhonoch a v záhradách. Kvitnú na jar a na jeseň, potešia nás arómou, jasnými farbami a krásne tvary... Teraz hádajte hádanku:

Prečisťujú vzduch, vytvárajú útulnosť, zelenajú sa na oknách, kvitnú po celý rok.

Správne, ide o izbové rastliny.

Poďme k našim izbovým rastlinám a dôkladne ich zvážme, dávajte pozor na ich štruktúru, vy a ja máme ruky a nohy a rastliny majú koreň, stonku (zobrazuje sa na príklade jednej rastliny) listy, izbové rastliny sú rôzne, kvitnúce a lezenie, pichľavé a našuchorené. Kvety a rastliny nie sú rovnaké, líšia sa tvarom a farbou a každá rastlina, každý kvet je svojím spôsobom jedinečný.

IV. Vysvetlenie novej témy.

(izbové rastliny)

Na čo sú podľa vás izbové rastliny?

Pred deťmi sú vystavené kvety v kvetináčoch s nápismi.

Pozrite sa na naše izbové kvety .. Tieto mená sú veľmi krásne, ale sú aj veľmi ťažké. Musíme si ich zapamätať, aby sme vedeli, ako sa o ne správne starať a aké výhody tieto rastliny prinášajú.

Chlorophytum: Čistí baktérie vo vzduchu a absorbuje toxíny. Často nemusíte zalievať, ale môžete pridať niekoľko tabliet do pôdy aktívne uhlie na zlepšenie vlastností rastliny.

Dracaena: nenahraditeľná, ak je podlaha v miestnosti pokrytá linoleom. Dracaena absorbuje benzén, ktorý sa uvoľňuje zo syntetických látok, a tiež dobre absorbuje výfukové plyny, ktoré vstupujú do miestnosti.

Ficus: je lepšie umiestniť ho v blízkosti okien s výhľadom na cestu alebo priemyselné podniky. Dobre čistí vzduch, absorbuje toxíny a škodlivé látky. V zime je lepšie fikus nepolievať, ale striekať listy z rozprašovača.

Geranium: vylučuje látky, ktoré majú upokojujúce a protistresové vlastnosti. Najlepšie je umiestniť do spálne. Geranium má veľmi rád slnko a veľa vody.

Kaktus: znižuje ionizáciu vzduchu a chráni pred elektromagnetickým žiarením. Miluje slnko a vodu.

Aloe: Šťava z aloe je známa liečivé vlastnosti, dezinfikuje, zabíja choroboplodné zárodky.

Niektoré izbové rastliny nám robia nielen radosť nezvyčajný tvar listy, nezvyčajná farba. Všimli sme si, že uhasia negatívne emócie. Ide o begóniu, papraď a tradescantia.

Na jar začnú všetky živé veci aktívne rásť, takže naša kvetina v kvetináči je stiesnená. Pripravila som mu väčší črepník, presadíme ho spolu do nového črepníka (prosí o pomoc dvoch chlapcov, jeden dáva napájadlo a druhý naberačku na zeminu).

Učiteľ transplantuje kvetinu a komentuje všetky svoje činy. Chlapci polievajú a naplnia črepník zeminou. V našej skupine pri okne

V zelenej krajine

V maľovaných kvetináčoch

Kvety vyrástli.

Tu je ruža, pelargónia, tučná žena,

Rodina pichľavých kaktusov.

Zlejeme ich skor.

Ja a všetci moji priatelia.

Fizminutka "Naše semená vyrástli."

Už ty, semienko,

Ležíte v brázde až na dno (deti sa hrbia)

Neboj sa zlato.

Nevadí, že je tam tma.

Na svetlo, na slnko zo zeme

Vyklíčite, rýchlo choďte! (pomaly vstávaj vyrastaj)

Tu na jar, v skorú hodinu,

Semená klíčia u nás

Vyšiel z tmy na slnko (natiahnuť sa).

Ahoj slnko, to sme my! (zdvihnúť ruky nad hlavu, mávať rukami)

Malé ešte klíčiace dieťa (polož ruky dole)

Práve vyrástli z plienok (striedavo nakláňali hlavy rôznymi smermi).

Pozrite si videoprezentáciu o „Valčíku kvetov“:

Prezentácia názorne demonštruje, že každá farba má svoj vlastný kvet, a tak tvorí kyticu a dúhu kvetov (doslova aj obrazne).

V. Kotvenie

1) Hra „Tretia extra“

Učiteľ ukáže kartičku s obrázkom 2 izbových kvetov a jedného záhradného kvetu, deti vylúčia ďalší kvet.

3) Hra „Nájdi vlastníka“

Učiteľ ukazuje kresby listov. Žiaci musia uhádnuť, ku ktorej rastline patria.

4) Doplňte vetu: Milujem izbové rastliny, pretože...

Vi. Zovšeobecňovanie vedomostí

Izbové rastliny nás potešia, zútulnia izbu, prečistia vzduch v izbe. Rastliny v domácnosti sú veľkým prínosom. Musíte sa však o ne správne starať. Čo si myslíte, že rastliny milujú? (Svetlo a voda)

Pozorne si vypočujte leták o starostlivosti o izbové rastliny.

1) Väčšina kvetov by mala byť umiestnená bližšie k svetlu, ale vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu.

2) V lete polievajte každý deň, v zime menej často.

3) Rastliny nezalievajte studenou vodou.

4) Pri polievaní by mala byť zálievka nízka, aby pôda neerodovala.

5) veľké hladké listy sa utierajú vlhkou handričkou.

6) Pôdu musíte uvoľniť po zalievaní, keď pôda trochu preschne. Iba horná vrstva sa uvoľní bez toho, aby sa dotkla koreňov rastliny.

naša lekcia sa skončila, prosím, nakreslite si svoju obľúbenú izbovú rastlinu doma a všetci budeme obdivovať vaše kresby.

Galina Pogorelová
Perspektívne plánovanie v strednej skupine (kognitívny rozvoj). Vytváranie holistického obrazu sveta

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

literatúra,

Téma: "Materská škola"

Cieľ: objasniť vedomosti detí o materskej škole (veľká krásna budova, v ktorej je veľa útulných skupiny, kuchyňa, lekárska ordinácia

Komplexno-tematická plánovanie GEF 2016... A. Byvsheva

Téma: "Moji priatelia"

Cieľ:Predstavte si"priateľ", "priateľstvo", podporovať pozitívne vzťahy medzi deťmi, povzbudzovať ich k dobrým skutkom. Naučte sa súcitiť, spolupracovať, prejavovať si navzájom starostlivosť a pozornosť.

Komplexno-tematická plánovanie GEF 2016... A. Byvsheva

Téma: "U medveďa v lese"

Cieľ: upevniť vedomosti detí o sezónne zmeny v prírode. Tvarovať nápady o lesných rastlinách, hubách a lesných plodoch. Rozšírte chápanie detí o výhodách prírodných vitamínov pre ľudí a zvieratá

Komplexno-tematická plánovanie GEF 2016... A. Byvsheva

Téma: "Čo nám priniesla jeseň?"

Cieľ: rozšíriť vedomosti o predstavách detí o zelenine a ovocí. Upevniť vedomosti o sezónnych zmenách v prírode, poskytnúť predstavu o výhodách prírodných vitamínov.

Solomenniková O.A.

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(Kognitívny vývoj )

Vytváranie holistického obrazu sveta

literatúra,

Téma:"Absolvovanie ekologického chodníka"

Cieľ: rozšírte predstavy detí o jesenných zmenách v prírode

Téma:"Petržlen ide do práce"

Cieľ:učiť deti skupina predmety na zamýšľaný účel, podporujú túžbu pomáhať starším.

Dybina O.V.

Téma:"Čo nám priniesla jeseň?"

Cieľ: Rozšíriť chápanie detí o ovocí a zelenine. Upevniť vedomosti o sezónnych zmenách v prírode. Pre predstavu o výhodách prírodných vitamínov.

Zoznámenie sa s prírodným prostredím FSEV Solomennikova O.A.

Téma:"Správanie sa na ceste a v doprave"

Cieľ: opakované dopravné signály, zoznámiť s pravidlami správania sa v doprave,

Komplexné triedy

podľa programu "Od narodenia do školy"

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

Účel vzdelávacích aktivít

Literatúra, s.

Téma: Naša škôlka je taká dobrá - lepšie ako záhrada nenájdeš.

Cieľ: Objasniť vedomosti detí o materskej škole. (Veľká krásna budova s ​​mnohými útulnými skupiny, hudobniny a telocvične, priestranná kuchyňa, lekárska ordinácia. Materská škola pripomína veľkú rodinu, kde sa všetci o seba starajú). Rozšíriť poznatky o ľuďoch rôznych profesií pracujúcich v materskej škole

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina,

Téma: Zoznámte sa s okrasnými vtákmi (príklad - kanárik)

Dajte deťom nápady na ozdobné vtáky. Ukážte deťom vlastnosti chovu dekoratívnych vtákov. Tvarovať túžba pozorovať a starať sa o rastliny, zvieratá

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 36

Téma: Petržlen je športovec.

Cieľ: Zlepšiť zručnosti skupina položky po dohode (uspokojenie potrieb pre šport); objasniť vedomosti detí o športe a športových pomôckach; vychovávať k pozorovaniu.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím FSEV O. V. Dybina,

Téma: Vo svete skla.

Cieľ: Pomôžte odhaliť vlastnosti skla (odolné, priehľadné, farebné, hladké); pestovať úctu k veciam; rozvíjať zvedavosť.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina, s. 36

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

Účel vzdelávacích aktivít

literatúra,

Téma: Kŕdeľ hýľov na konároch horského jaseňa.

Cieľ: Rozšírte chápanie detí o rozmanitosti vtákov. Naučte sa zvýrazniť charakteristické črty hýla. Tvarovať túžba sledovať vtáky prilietajúce na miesto a kŕmiť ich.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 48

Téma: Výsadba cibule.

(v skupina)

Cieľ: Rozšírte chápanie detí o podmienkach potrebných pre rast a vývoj rastlín(pôda, vlhkosť, teplo a svetlo)... Uveďte základné pojmy o zdravotných výhodách prírodných vitamínov. Tvarovať pracovné zručnosti a schopnosti.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 54

Téma: Prečo sa Snehulienka roztopila?

Cieľ: Rozšíriť chápanie detí o vlastnostiach vody, snehu a ľadu. Naučte sa určiť elementárnu príčinnú súvislosť spojenia: sneh sa topí v teple a mení sa na vodu; v chlade voda zamrzne a zmení sa na ľad.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 45

Téma: Pomôžme Dunnovi vyrezávať riad (tvorba hliny).

Cieľ: Rozšírte u detí chápanie vlastností prírodné materiály... Naučte sa porovnávať vlastnosti piesku a hliny. Formovať predstavy ože hlinu možno použiť na vyrezávanie hračiek a riadu. Posilniť zručnosti detí v sochárstve z hliny.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 64

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

účel výchovno-vzdelávacej činnosti

literatúra,

Téma: Povinnosť v kúte prírody.

Cieľ: Ukážte deťom zvláštnosti povinnosti v kútiku prírody. Tvarovať zodpovednosť v súvislosti so starostlivosťou o rastliny a živočíchy.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 43

Téma: Na návšteve u starého otca Prírodovedca.

Cieľ: Rozšíriť predstavy detí o zimných javoch v prírode. Naučte sa pozorovať prírodné objekty zimné obdobie... Uveďte základné pojmy o vzťahu človeka a prírody.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 50

Téma: Skúmanie králika.

Cieľ: Dajte deťom predstavu o králikovi. Naučte sa zvýrazniť charakteristické črty vzhľad Zajac. Vzbudiť záujem o zvieratá.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 53

Téma:"Divoké zvieratá"

Cieľ:Zoznámiť sa deti s druhmi voľne žijúcich zvierat, zoznámiť sa s ich biotopom, rysy vzhľadu a životného štýlu.

Pestovať lásku a úctu k prírode.

Internetové technológie

(rozvoj lekcie číslo 1)

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

Účel vzdelávacích aktivít

literatúra,

Téma: Zistite o sebe všetko, balón.

Zaveďte gumu, jeho kvalitu a vlastnosti. Naučte sa vytvárať súvislosti medzi materiálom a spôsobom jeho použitia.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina,

Téma: Skvelý lekár.

Cieľ:Tvarovať koncepcie dôležitosti práce lekára a sestry, ich obchodných a osobnostných kvalít.

Rozvíjať emocionálne, priateľský prístup k nim.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina, s. 34

Téma: Naša armáda.

Cieľ: Poskytnúť predstavu o vojakoch, ktorí strážia našu vlasť; objasniť pojem "Obrancovia vlasti". Zoznámiť sa s niektorými vojenskými profesiami (námorníci, tankisti, piloti, pohraničníci).

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina,

Téma: Svet izbových rastlín

Cieľ: Rozšírte predstavy detí o interiéri rastliny: ich výhody a štruktúra. Naučte sa rozlišovať izbové rastliny podľa ich vzhľadu.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 57

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

Účel vzdelávacích aktivít

literatúra,

Téma: Návšteva hudobného režiséra.

Cieľ:Zoznámiť sa s obchodnými a osobnými kvalitami hudobného režiséra. Rozvíjať emocionálne, priateľský prístup k nemu.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina, s. 41

Téma ekologického chodníka na jar.

Cieľ: Rozšírte u detí chápanie sezónnych zmien v prírode. Ukážte objekty ekologického chodníka na jar. Tvarovať rešpekt k životnému prostrediu. Poskytnúť základné predstavy o vzťahu človeka a prírody.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenniková, s. 66

Téma: Petržlen ide maľovať

Cieľ: Pokračujte v učení skupina položky na určený účel;

rozvíjať zvedavosť

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina, s. 26

Téma: Náš obľúbený tesár.

Cieľ:Zoznámiť sa deti s prácou tesára; svojimi obchodnými a osobnými kvalitami.

Pestovať pocit vďaky a úcty k osobe tejto profesie, k jej práci.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím FSEV O. V. Dybina, s. 49

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

Účel vzdelávacích aktivít

Literatúra, s.

Téma: Na návšteve u pani lúky

Cieľ: Rozšírte u detí chápanie rozmanitosti hmyzu. Upevniť vedomosti o stavbe hmyzu. Tvarovať rešpekt k životnému prostrediu. Naučte sa riešiť hmyzie hádanky.

Oboznámenie sa s prirodzeným prostredím federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. Solomenníková, p. 59

Téma:"priestor"

Cieľ: Zovšeobecnenie predstáv detí o priestore, zoznámiť deti s históriou sviatku Deň kozmonautiky, uveďte prvotné informácie o planét slnečná sústava ... Aktivujte detskú slovnú zásobu v slovách: priestor, planéta, astronaut.

Internetové technológie

(rozvoj lekcie číslo 2)

Téma: Cieľová chôdza "Čo je ulica".

Cieľ:Tvarovať elementárne predstavy o ulici; dávajte pozor na domy, chodníky, vozovky. Pokračujte v oprave názvu ulice, na ktorej sa nachádza materská škola; povzbudzovať ľudí, ktorí pomenúvajú ulicu, na ktorej žijú; vysvetlite, aké dôležité je poznať svoju adresu.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím FSEV O. V. Dybina, s. 31

Téma:Moje mesto.

Cieľ: Pokračujte v oprave názvu rodné mesto(obec, oboznámiť s jej pamiatkami.

Podporte pocit hrdosti na svoje mesto (dedina).

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina,

Dopredné plánovanie

Stredná skupina MBDOU č.11

(kognitívny vývoj)

Vytváranie holistického obrazu sveta

Účel vzdelávacích aktivít

literatúra,

Téma:"Toto je Deň víťazstva"

Cieľ: obohatiť vedomosti detí o Dni víťazstva, aktivovať slovník na danú tému.

Internetové technológie

(rozvoj lekcie číslo 3)

Téma: "Zvieratá horúcich krajín"

Cieľ: Objasnite názvy zvierat v horúcich krajinách na obrázky a ich deti; objasniť vonkajšie znaky, ich štruktúra, čo jedia; Naučte sa tvoriť mená zvieratiek.

Rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie. Pestovať lásku k zvieratám, pestovať schopnosť počúvať učiteľa a rovesníkov.

Internetové technológie

(rozvoj lekcie číslo 4)

Téma: Výlet do minulosti kresla

Cieľ: Upevniť vedomosti o účele predmetov pre domácnosť (tabuľka, stôl, kreslo); rozvíjať retrospektívny pohľad na predmety. Naučte sa identifikovať niektoré vlastnosti predmetov (časti, formulár)

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

O. V. Dybina, s. 43

Téma: Vo svete plastov.

Cieľ:Zoznámiť sa s vlastnosťami a vlastnosťami plastových predmetov; pomáhajú identifikovať vlastnosti plastov (hladké, svetlé, farebné)... Pestovať úctu k veciam; rozvíjať zvedavosť.

Oboznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

Cieľ: formovať základné predstavy detí o izbových rastlinách: ich výhodách a štruktúre; Naučte sa rozlišovať medzi izbovými rastlinami vo vzhľade.

Vzdelávacie úlohy: podporovať emocionálnu odozvu, dobré pocity, túžbu pomáhať.

Vývojové úlohy: rozvíjať schopnosť starať sa o izbové rastliny: voda, uvoľniť pôdu v kvetináči, utrieť listy; robiť všetko podľa potreby; formovať schopnosť zmysluplne aplikovať osvojené metódy starostlivosti o izbové rastliny.

Vzdelávacie úlohy: rozšíriť vedomosti detí o izbových rastlinách; upevniť schopnosť rozpoznať známe rastliny, pomenovať ich časti; doplniť slovnú zásobu detí.

Hlavné vzdelávacie aktivity: poznanie.

Integrované vzdelávacie oblasti:"Kognitívny rozvoj", "Sociálny a komunikačný", " Vývoj reči"," Fyzické "," Umelecké a estetické ".

Metódy a techniky:

metódy: hravé, vizuálne, verbálne, praktické .

Recepcie: umelecké slovo, didaktické hry, otázky, povzbudzovanie.

Vizuálne učebné pomôcky: videoprojektor, diapozitívy izbových rastlín a izbové rastliny.

Práca so slovnou zásobou: izbové rastliny, fikus, begónia, pelargónie, balzam (svetlo), drenáž, kvitnúca rastlina, kanva, hrable.

Prípravné práce: rozprávanie o izbových rastlinách, starostlivosť o izbové rastliny, zalievanie, kyprenie pôdy v kvetináči, utieranie listov; výsadba izbovej rastliny, zapamätanie si básní o izbových rastlinách.

Štruktúra

  1. Úvodná časť.
  1. Riešenie hádaniek.
  2. Konverzácia. Skúmanie diapozitívov a izbových rastlín v kvetináčoch.
  1. Hlavná časť.
  1. Didaktická hra "Čo sa stalo?"
  2. Telesná výchova.
  3. Prekvapivý moment.
  4. Rozhovor o koreňoch rastlín.
  5. Pracovná činnosť.
  1. Spodná čiara.

Priebeh vzdelávacích aktivít

Hádanky o izbových rastlinách.

Vychovávateľ:

Vyčistite vzduch
Vytvárajú pohodu,
Na oknách sa zazelenajú
Kvitne po celý rok.

Deti: izbové rastliny.

Rozhovor o izbových rastlinách.

Pedagóg: Uhádli ste, že dnes budeme hovoriť o izbových rastlinách. Pozrite sa, koľko izbových rastlín máme v našej skupine. Čo si myslíte, na čo sú izbové rastliny, aké výhody prinášajú?

Deti: „Zdobia skupinu, čistia vzduch od prachu a vydávajú kyslík. Potrebujeme ich na dýchanie."

pedagóg: Správne, aby to bolo krásne - človek zdobí svoj dom izbovými rastlinami. Ale nielenže nás potešia svojou krásou, ale tiež čistia vzduch od prachu a nečistôt. Mnohé izbové rastliny voňajú.

Učiteľ: Aké izbové rastliny poznáte?

Deti: pelargónie, balzam (svetlý), begónia, fikus, fialka.

Prezentácia izbových rastlín.

Pedagóg: Každá rastlina má svoje meno. Aký je názov tejto rastliny?

Deti: pelargónie.

Pedagóg: Správne, toto je pelargónia a nazýva sa to aj pelargonium. Poďme sa pozrieť na muškáty. Čo má pelargónia?

Deti: stonka, listy, kvety.

Učiteľ: Aký tvar majú listy? Akú farbu majú listy?

Deti: listy sú tmavozelené, svetlozelené, okrúhle.

Zvážte (analogicky) balzam, begóniu, fikus.

Čítanie poézie detí o izbových rastlinách.

Na okne je kvet

K slnku sa tiahne výhonok,

Červené a šarlátové kvety

Svetlá, úžasná krása.

Tešia sa z kvitnutia

Klobúky, ako pastva pre oči

A prikývli hlavami

Pozývajú vás obdivovať.

Muškáty sme veľmi šťastní

Neostal bez odmeny

ďakujem za odchod,

Všetko horí jasnou farbou.

Malý výhonok -
Fikus na okne
Tropický plátok
Dali mi to.

Rýchlo na okno
Ficus vyrástol
Každý deň som to ja
Výdatne polieval.

Všetky kvety sú naše fikusy
Rýchlo vyrástol.
Škoda rozchodu
Bolo to s ním k slzám.

Begonia má list -
Ako zaťatú päsť.
Vačka sa roztiahne
A objaví sa list.

Navštívte nás
Prišla jar.
Begónia začala rásť.
Rozdáva päste -
Obdivujte obliečky!
Ešte neprešiel ďalší týždeň -
Kvety sú ružové!

Za oknom zúri marec,
Sneh padá, fujavica sa preháňa
A tu prišla jar
A begónia kvitne!

Chrumky za oknom
Mrazivý deň.
Stojí na okne
Kvetinové svetlo.

Crimson
Okvetné lístky kvitnú
Akoby to naozaj bolo
Svetlá sa rozsvietili.

polievam

Jeho breh,
Darujte ho
Nikomu nepomôžem!

Je veľmi svetlý,
Veľmi dobre
Veľmi ako moja matka
Vyzerá to ako z rozprávky!
*****
Na okne je veľa kvetov,
Len mokrý - je sám:
Mokrá Vanka sa volá
Známy balzam.

Didaktická hra: "Čo je preč?"

Didaktická úloha. Pomenujte rastlinu spamäti (bez vizuálnej kontroly)

Herná akcia... Hádajte, ktorá rastlina je preč.

Pravidlo. Žiadne pokukovanie.

Vybavenie . Izbové rastliny sú na stole.

Priebeh hry. Učiteľ vyzve deti, aby sa pozreli, aké rastliny sú na stole, a potom zavreli oči. V tomto čase učiteľ odstráni jednu rastlinu: "Aká rastlina je preč?"

Telesná výchova.

No tak, fikus, pochváľ sa - (Tlieska.)

To je obrovský list ! ( Roztiahnite prsty.)

Vyrobené ako z kože ( Pošúchajte si dlane.)

Ficus, pomôžeme ti: (Stisni a uvoľni ruky.)

Každý váš kyprý list (Stlačte dlane k sebe.)

Dôkladne ho umyte. (Pohladíme štetce "moje".)

Stanete sa zelenšími (tlieska.)

Rast - od učiteľa ! (Natiahnite ruky, zdvihnite ruky.)

Prekvapivý moment. Prichádza kvetinová víla.

Víla: Ahoj milí chlapci! Dobré popoludnie, drahí dospelí! Som víla kvetov, prišla som ťa navštíviť. Všade lietam a starám sa o kvety. Tak som ti priniesol stonku kvetu a rozhodol som sa ti ju darovať. Toto je Coleus. Má červené listy. Ako všetky rastliny, aj tu sú stonky, listy a kvety. Chcem ti ho zasadiť a myslím, že v budúcnosti sa o neho budeš starať a starať sa oň a že mu bude u teba dobre.

Rozhovor o koreni rastliny.

Všetky rastliny majú koreň. Koreň je v zemi. Vďaka koreňu rastlina nepadá a pevne drží v zemi. Koreň tiež vyživuje rastlinu. Keď polievame, koreň nasaje vodu a tá stúpa po stonke k listom a kvetom.Aby rastlina nezvädla, treba ju polievať.

Výsadba rastliny.

Víla zasadí stonku Coleusa do kvetináča.

Víla: Vezmite kvetináč. Čo dáme do hrnca ako prvé? (Do kvetináča vložíme kamene - to je drenáž.) Na čo to je? (Je potrebná drenáž, aby sa zlepšil prístup vzduchu ku koreňom, aby korene pri polievaní nehnili) Čo budeme robiť ďalej? (Potom doplníme zeminu a necháme otvor pre cibuľku.) Po naplnení zeminy, čo ďalej? (Odrezok zasadíme do zeme a posypeme.) Zasadili sme rastlinu, čo ešte treba urobiť? (Ihneď po výsadbe je potrebné rastlinu zaliať, aby lepšie rástla.) A tiež som vám ako darček priniesla semienka pelargónie (pelargónie). Tieto semienka spolu s vami zasadíme do pohárov zeminy, aby rástli a tešili nás.

Praktické aktivity.

Deti nosia zástery. Deti prichádzajú k stolu pokryté handričkou, pre každé dieťa 1 pohár zeme, kanva s vodou, palica, semienka, zástera.

Akýkoľvek obchod dopadne dobre, ak sa s ním skončí dobrá nálada... Ukážme našu náladu úsmevom.

Predtým, ako zasadíme semená, pripomeňme si, ako to urobiť. Pôda v nádobe na osivo je už mokrá. A teraz pomocou palice urobíme otvor na výsadbu semien. Takto (zobraziť). Zoberieme semená, každé semeno vložíme do jamy a posypeme zemou. A teraz musíme zasadené semienko zaliať.

Vychovávateľ: Čo sme dnes robili? Prečo? Čo nové ste sa naučili?

Dnes sme sa s vami stretli, ako sa správne starať o izbové rastliny. Rastliny sme sa naučili sadiť sami. Všetko, čo ste sa dnes naučili, môžete použiť doma a pomôcť svojej mame pri starostlivosti o rastliny.

Izbové rastliny sú živé tvory, preto sa o ne musíme starať, starať sa o ne, starať sa o ne a zaobchádzať s nimi opatrne.

Cieľ: Upevniť a systematizovať poznatky o mydle (jeho vlastnostiach a kvalitách, ako ho používať, ako ho chrániť).

Úlohy:

Vzdelávacie:

Pokračujte v učení sa identifikovať a vyriešiť problémové situácie, rozpory.

Zoznámiť deti s vlastnosťami mydla; ukázať rozmanitosť stavov mydla v životné prostredie... Predstavte niektoré vlastnosti mydla. Poskytnúť predstavu o úlohe mydla v ľudskom živote

vyvíja sa:

Rozvíjať imaginatívne a asociatívne myslenie, pozornosť, koherentnosť monológový prejav... Rozvíjať kreativitu, predstavivosť v rôznych produktívnych činnostiach. Rozvíjať schopnosť maľovať mydlom na látku, na farebný papier.

Vzdelávacie:

Podporovať úctu k vode. Zvýšte záujem o svoje vlastné objavy prostredníctvom vyhľadávania a výskumné činnosti... Podporovať ekologickú kultúru.

Prípravné práce: Vykonajte experimenty: kedy sa vytvára mydlová pena? Čo sa stane s mydlovou vodou po ponorení špongie do nej? Zaveďte drevený popol, pripravte z neho zásaditú vodu (na pranie bielizne, umývanie rúk). Obohaťte slovnú zásobu o slová, ktoré označujú vlastnosti a kvality mydla. Hrajte hru "obrátené", s mydlovými bublinami. Prečítajte si báseň "Moidodyr" od K. Chukovského. Naučte sa jazykolamy o mydle. Maľujte mydlom.

Materiál a výbava: Poštová schránka s mydlom rôznej farby, vône a stavu. Obálka s listom. Počítač s mydlovými kresbami, mydlové bubliny, pena. Tri umývadlá na vodu, látkové obrúsky (utrite si ruky); špongie; vedro hliny; koktailové slamky. Piktogramy smiešnej a smutnej tváre. Farebná lepenka; zvyšky.

Metódy a techniky: Použitie umeleckého slova, jasnosť; moment prekvapenia; hry; problematické otázky pre deti; praktické (skúsenosti); príbehy detí.

Priebeh lekcie:

Do skupiny vstupujú deti s učiteľom. Na stole je krabica - balíček.

Pedagóg: „Chlapi, vy neviete, odkiaľ sa tu vzala táto čudná krabica. Pozrite, a tu je záhadná obálka. No, poďme to otvoriť. Učiteľ prečíta list."

Vezmi ma, umy sa, okúp sa, A čo som - hádaj rýchlo. A vedzte: bol by to veľký problém, keby nebolo mňa, ale vody.

Drahé, deti moje!

Píšem ti list:

Žiadam vás, aby ste sa umývali častejšie

tvoje ruky a tvár.

Je nevyhnutné umyť sa

Ráno, večer a popoludní -

Pred každým jedlom

Po spánku a pred spaním!

Utrite špongiou a handričkou!

Buďte trpezliví - na tom nezáleží!

A atrament a džem

Zmyte mydlo a vodu

Moje drahé deti!

Veľmi, veľmi sa ťa pýtam:

Umývajte častejšie, umývajte častejšie -

Neznesiem špinu.

Nebudem si podávať ruky špinavým ľuďom

Nepôjdem ich navštíviť!

Umývam sa veľmi často.

Zbohom!

Moidodyr.

Vychovávateľ: „Chlapci! Chcete vedieť o tajomstvách mydla? Potom poďme s vami do výskumného laboratória. Najprv si však ako skutoční vedci-výskumníci oblečieme špeciálne oblečenie – róby.

- Arisha, prosím, zapni náš počítač. - Chlapci, čo je na obrazovke? (Mydlo) - Ako ste uhádli, že ide o mydlo?

- Kto povie viac o mydle? Aké to je? (Obdĺžnikové, kvetinové,

tvrdé, toaletné, voňavé, klzké atď.)

- Prečo je mydlo voňavé? (obsahuje kvetinovú kolínsku).

(Deti určujú, ako vonia mydlo z obalu).

- Ako vonia tvoje toaletné mydlo?

- Aké iné mydlo je tam? (kvapalina)

- Čo robia tekuté mydlo? (umývanie vlasov, tela, používanie u kaderníkov a pod.) -Kedy sa mydlo šmýka? (Keď je mokrý, s vodou)

Pozri, pozri: mydlo klesá v rieke a v koryte! Prečo je vždy len tam, kde je voda?

Vy a ja sme skončili v „krajine porovnávaní“.

- Povedz mi, je to mydlo šmykľavé, ako to? (ako ostriež, ako cencúľ, ako ľad, ako hodváb, atď.)

- Kto bude čítať jazykolam o Mile?

Mila umyla Mišku mydlom, Mila mydlo pustila. Mila upustila mydlo. Medveďa som neumýval mydlom.

- Prečo Mila neskončila s Mishkou? - Prečo mydlo spadlo? (klzký)

Čo znamenajú slová „umyť, umyť, umyť“; "A ruch a bit ako osa," umyté.

- Čo znamená slovné spojenie „namydliť krk“ (nadávať, nadávať).

- Povedali ti to? Prečo?

- Čo myslíš, je možné napeniť bobule!

- Umyli ste maliny? (Umyté, ale neupraté). Čo sa s nimi stane, ak sa bobule namydlia?

- Ako reagujete na radu G. Ostera:

Nikdy si neumývajte ruky, krk ani tvár. Ruky, krk, uši a tvár sa opäť zašpinia. Táto hlúpa činnosť k ničomu nevedie. Tak prečo strácať čas, strácať čas?

- Je to dobrá alebo zlá rada? -Prečo škodlivé?

- Kto sa bojí mydla? (Bacily, špinaví, zbabelci).

-"Akú radu by si dal špinavému mužovi?"

A básnik Ya.Akim poradil toto:

Voňavé, biele, mydlové mydlo. Mydlo pozerá na špinavú ženu s úškrnom. Keby si špinavec spomenul na mydlo, mydlo by ho konečne umylo,

- A povedal by som toto:

Vykĺzne ako živý, ale ja ho nepustím. Peny s bielou penou, Ruky nie sú lenivé umývať.

- Chlapci, umyte si ruky a dokážme, že nie sme špinaví a leniví!

- Čo potrebujeme na umývanie rúk? (Voda, mydlo). (Deti prídu k stolu s umývadlom na vodu a mydlo).

- Dobre si namydlíme ruky. Pozri, teraz máme na rukách namydlené "rukavice".

- Čo sú zač? (Biely čierny). -Kedy sú čierne? (Keď sú ruky špinavé). -Kedy sú biele? (Keď sú ruky čisté.) -Ako často si treba umývať ruky? (Keď sa zašpiní, pred jedlom.)

- Kto vie, ako sa starať o mydlo? (Uchovávajte v mydlovni na poličke bez vody, na stene s magnetom).

- Poďme k ďalšiemu stolu.

FIZMINUTKA.

- Ak hodíte mydlo do vody, čo sa s ním stane? (Potopí sa, zurčí, ochabne.)

- Čo sa stane, keď sa špongia ponorí do mydlovej vody? (Z nej stúpajú mydlové bubliny.)

- Prečo? (Má otvory so vzduchom).

- Z akých častíc sa mydlo skladá? (Z mydlových častíc, pevné a vzdušné.)

- Uhádnite hádanku „Veľa kusov mydla – čo je to?“ (výklady; police v

umývadlo, misky na mydlo vo vani.)

-Vieš, čím sa ľudia predtým umývali?

Prejdime k ďalšiemu stolu v našom laboratóriu.

FIZMINUTKA

- Predtým sa ľudia umývali a umývali lúhom. Drevený popol sa zalial vriacou vodou a naparil sa v piecke. Umyli sme sa aj hlinou, ktorá dokonale čistí ruky a telo od nečistôt.

- Skúsme si umyť ruky hlinou.

D / i: "Chcem - nechcem."(piktogram veselej a smutnej tváre.)

- Pozrite sa pozorne. Aká je nálada prvého muža? Hovorí nám, že si chce umyť ruky hlinou. prečo? (Pretože je užitočná, perie čisto.) -Akú náladu má druhý muž? Vieš, povedal mi, že nemá rád umývanie rúk hlinou. prečo? (Pretože je špinavý, jeho opláchnutie vyžaduje veľa vody.)

- Chlapci, pozrite sa, objavilo sa na obrazovke počítača nový obrázok... Čo to je? (Bubliny) Čo sú to? (Mydlový.)

(Deti prídu k vedľajšiemu stolu a pomocou slamiek nafúknu mydlo

- Ako vyzerajú? Čo sa stane, ak si na ne sadnete? Vyhodiť ich? Udrieť ich? Fúkať na ne? Prečo hovoria: "Sny praskajú ako mydlové bubliny?" (Toto sú fajkové sny.)

- Spomeňme si na naše sny, ktoré sa splnili a nesplnili. -Z čoho pozostáva mydlová bublina ? (Z škrupiny a vzduchu.)

(Deti sa opäť obrátia k obrazovke počítača. Je tam veľa mydlových bublín – peny).

- Počúvaj: "Mydlo vyfukovalo bubliny, pena vyliezla na vrch a bolo to preč, všetko zmizlo."

Prečo to zmizlo?

Kde inde ste videli penu? (Na rieke, v mori, pri brehu, na vlnách, v plechovke, v pohári džúsu, mlieka atď.)

D / i: "Čo sa nemôže stať bez čoho?"Čistý - bez ... mydla. Mydlo - bez ... tuku. Pena - bez ... vody Bublinky - bez ... hubky. Vtipy - bez ... úsmevu.

-Myslíte si, že mydlo sa dá len prať a umývať? -Čo ešte môžu robiť?

(Nakreslite na látku, namaľte na farebný papier, látku.)

(Môžete dať deťom zvyšky a ponúknuť nakreslenie mydlovej mágie).

odraz:

- Chlapci, akí ste dobrí chlapi.

- Poďme si spomenúť, čo nové ste sa naučili o mydle? Na čo najradšej spomínate?

A teraz navrhujem pozrieť si kreslený film o dievčati, ktoré sa nechcelo umývať.

Sledovanie karikatúry „Návšteva kráľovnej zubnej kefky“

© Dybina O. V., 2010
© "MOSAICAASINTEZ", 2010

Všetky práva vyhradené. Žiadna časť elektronickej verzie tejto knihy sa nesmie reprodukovať v žiadnej forme alebo akýmikoľvek prostriedkami, vrátane zverejňovania na internete a v podnikových sieťach, na súkromné ​​a verejné použitie bez písomného súhlasu držiteľa autorských práv.

© Elektronickú verziu knihy pripravila spoločnosť Liters ()

Úvod

Táto príručka pomôže pedagógom predškolských zariadeníúspešne organizovať a vykonávať prácu na oboznamovaní 4–5-ročných detí s okolitým svetom - objektívnym prostredím a javmi života okolo nich. Manuál obsahuje plánovanie práce, hodiny, hry-triedy, didaktické hry.
Na uľahčenie plánovania práce učiteľom v tejto časti školiaceho a vzdelávacieho programu pre predškolákov je obsah práce prezentovaný témami. Na odhalenie každej témy je ponúkaný približný priebeh hodiny, hodiny hry alebo hry. Učiteľ tak má možnosť prejaviť kreativitu pri plánovaní hodín, zaradiť do nich variabilnú hru, problémové situácie, čím sa výchovno-vzdelávacia práca stáva ešte úspešnejšou, zmysluplnejšou pre neho aj pre deti.
Štúdium každej témy môže byť ukončené záverečnou úlohou, ktorú je možné použiť ako hlavolamy, rébusy, figúrky-odpovede a pod. Podobné herné úlohy sú uvedené v pracovnom zošite OV Dybina. Spoznávam svet: Pracovný zošit pre deti vo veku 4-5 rokov. - M.: TC "Sphere", 2009.
Učitelia by mali venovať osobitnú pozornosť skutočnosti, že pri spoznávaní sveta okolo vás by nemali:
- obmedziť sa len na monológ-príbeh o predmetoch, javoch reality: do tried je potrebné zahrnúť čo najviac akcií (sadnúť si na stoličku, pohovku, obliecť sa a prejsť sa v nich, pozvať mamu, pohostiť babička atď.);
- preťažovať deti množstvom otázok;
- v práci používajte iba formulár vzdelávacie aktivity.
Práca na oboznamovaní detí vo veku 4-5 rokov so svetom okolo nich musí byť postavená v súlade s ich psychologické vlastnosti výber adekvátnych foriem, prostriedkov, metód a techník interakcie s predškolákmi a snaha o to, aby bol tento proces prístupnejší a efektívnejší.
V strednej skupine materská škola oboznamovanie sa s okolitým svetom sa uskutočňuje vo forme hier-aktivít, ako aj vo forme didaktických hier, v ktorých pravidlo hry reguluje konanie a vzťahy detí a správne riešenie problémov zabezpečuje dosiahnutie cieľa hra. Pri organizovaní a realizácii hier-tried, didaktických hier je dôležité vytvoriť atmosféru, ktorá umožní každému dieťaťu realizovať svoju činnosť vo vzťahu k okolitému svetu.
Manuál uvádza doplnkový materiál: možnosti aktivít, hry-aktivity, hry, ktoré možno využiť pri práci s deťmi mimo vyučovania, na prechádzku.
Zoznámiť deti so stred veková skupina s okolitým svetom (predmetové prostredie a javy okolitého sveta) sú vyčlenené dve vyučovacie hodiny za mesiac.
Pedagogickí zamestnanci materskej školy č. 179 "Snežienka" ANO DO "Planéta detstva" Lada ", Togliatti, vedúca - Palenova Nadezhda Petrovna, metodička - Kuznetsova Natalya Grigorievna sa podieľali na vývoji a testovaní tried na oboznámení sa s prácou dospelých.

Distribúcia materiálu na akademický rok



Vzorové poznámky k triede

septembra

1. Povedzte nám o svojich obľúbených predmetoch

Softvérový obsah. Posilniť schopnosť detí nájsť v prostredí predmety umelo vytvoreného sveta; naučiť opísať predmet, pomenovať jeho názov, detaily, funkcie, materiál.
Materiál. Algoritmus: symboly prírodného alebo človekom vytvoreného sveta, tvar, veľkosť, časti, funkcia atď.

Priebeh lekcie

Neviem prísť na návštevu k deťom. Prinesie so sebou a ukáže deťom svoju obľúbenú hračku.
Učiteľ sa pýta Dunno, čo je to za hračku, čo to je, čo to má, na čo to je, z čoho je to vyrobené a kto to vyrobil. Neviem o svojej hračke.
Potom sa Dunno spýta detí, aké sú ich obľúbené predmety. Učiteľ vyzve deti, aby našli svoje obľúbené predmety v skupine, priviedli ich k Dunnovi a porozprávali o nich.
Učiteľ ukáže deťom nápovedu (algoritmus) na opis predmetu a opíše svoj predmet, napr.: „Toto je autíčko, má kabínu, korbu, štyri kolesá; môže prepravovať náklad; stroj je vyrobený z dreva, patrí do sveta vytvoreného človekom."
Deti striedavo opisujú svoje obľúbené predmety.
Herná úloha Považuje sa za úplné, ak sú všetky položky správne opísané.
Možnosti sťaženia hodiny
1. Pozvite deti, aby si vybrali predmety určitej skupiny na popis: hračky, riad, nábytok, oblečenie.
2. Dieťa rozpráva o svojom obľúbenom predmete bez toho, aby ho pomenovalo, a ostatné deti hádajú.

2. Moja rodina

Softvérový obsah. Zaviesť pojem „rodina“. Poskytnúť deťom počiatočné predstavy o rodinných vzťahoch: každé dieťa je súčasne synom (dcéra), vnukom (vnučkou), bratom (sestrou); mama a otec sú dcérou a synom starých rodičov. Pestovať citlivý prístup k najbližším ľuďom – členom rodiny.
Materiál. Matrioška so šiestimi hniezdiacimi bábikami-vložkami, loptička, košík, 3 sady obrázkov (babka, dedko, mama, ocko, sestra, brat, mačka, psík, vtáčiky, rybičky), 3 hárky bieleho papiera A3, text S. Marshakova báseň „Matryoshka“ », Fotografie rodinných príslušníkov detí a učiteľa, jedna spoločná rodinná fotografia detí a učiteľa, tablet (sádzacie plátno) na umiestnenie fotografií.
Prípravné práce. Učenie hry s prstami"Kto žije v rodine", "Ako starý otec Ermolai." Rozprávanie a čítanie rozprávok „Tri medvede“, „Koza s deťmi“, „Tri prasiatka“; báseň A. Barto "Dve sestry sa pozerajú na svojho brata." Album "Ako som strávil leto". Hry: hra na hranie rolí"Rodina"; didaktické hry „Poďme stôl na pitie čaju“, „Domácnosť ocko, mama“, „Pomôžme mame“. Rozhovor o tom, ako zavolať rodičom, babke, dedkovi.

Priebeh lekcie

Učiteľ vyzve deti, aby hádanku uhádli a odpoveď našli v skupine na poličke s hračkami.


V tejto bábike
Sestry sa skrývajú.
Každá sestra -
Pre menší žalár.
(matrioška)
Chváli chlapov za správnu odpoveď, berie matriošku. Pýta sa, či sa deti chcú stretnúť s hosťom Matrioškou.
Učiteľ sa v mene Matryoshky stretáva s deťmi: „Volám sa babička Matryona. Som drevená bábika, bacuľatá, ryšavá. Vo viacfarebných letných šatách s čipkovanou šatkou vo vrecku. Prišiel som na návštevu nie sám. So mnou je môj manžel - starý otec Anton, moje dve dcéry Máša a Dáša a moje vnúčatá: Marishka, Irishka a Timoshka - trochu viac ako oriešok.
Učiteľka sa pýta, kde sú uvedení príbuzní Matryoninej starej mamy. Vyzve chlapov, aby ich hľadali.
Deti hľadajú a nachádzajú hniezdiace bábiky vo veľkej hniezdnej bábike. Všetky hniezdiace bábiky sú zobrazené na stole.
Vychovávateľ. Chlapci, môžeme povedať, že všetky hniezdiace bábiky sú jedna veľká, Priateľská rodina? prečo? (Rozmýšľanie detí.) Babička Matryona sa veľmi rada hrá rôzne hry so svojimi vnúčatami a hrávala sa so svojimi dcérami, keď boli malé. Chce sa s nimi a s vami hrať.
Zadržané didaktická hra- zdôvodnenie „Kto odišiel? Kto prišiel?"
Učiteľ volá akcie a manipuluje s hračkami, deti pomenúvajú matriošky.
Vychovávateľ. Babička odišla... (Matryona.) Jej najstaršia dcéra prišla... (Masha.) Najstaršia dcéra odišla, jej dve dcéry pribehli ... (Marishka a Irishka.) Dievčatá utiekli, starý otec prišiel ... (Anton.)Ďalšia dcéra prišla k starému otcovi Antonovi ... (Dáša.) Prišiel aj Dášin synček... (Timoška.) dedko… (Anton), dcéra… (dáša) a malá vnučka... (Timoška) odišla a znova prišla babička Matryona.
Babička Matryona. Aké máte rodiny? Kto je v Olyinej rodine (Vova, Olesya, Ksyusha, Masha)? Navrhujem, aby ste sa pokúsili poskladať portrét svojej rodiny z obrázkov.
Koná sa hra „Vytvorte portrét svojej rodiny“.
Hry sa zúčastňujú tri deti. Na koberci sú A3 listy bieleho papiera a tri sady obrázkov (babka, dedko, mama, otec, sestra, brat, mačka, pes, vtáky, rybičky). Učiteľ vyzve každé dieťa, aby z obrázkov poskladalo portrét svojej rodiny. Hra sa opakuje 2-3 krát.
Babička Matryona deti chváli a hovorí, že rodina je to najcennejšie, čo človek má. Všetci členovia rodiny sa milujú, starajú sa o seba.
Učiteľka (s adresou Matryony). Vieš, Matryonushka, naši chlapci sa radi pozerajú na fotografie svojej rodiny. Rozprávajme príbehy o našich rodinách. Poviem prvý rodinný príbeh. (Položí fotografiu na stojan.) Táto fotografia zobrazuje moju rodinu v lete na chate. Celá naša rodina rada pestuje zeleninu, pláva v rieke, opaľuje sa, relaxuje, chytá ryby. Na tejto fotografii sú moji najbližší príbuzní: môj manžel a naše deti - syn a dcéra.
Ďalej deti, ktoré chcú rozprávať o svojej rodine z fotografie. Babička Matryona kladie všetky fotografie na stojan, chváli deti za zaujímavé príbehy o rodine a upozorňuje na to, že na všetkých fotografiách sa členovia rodiny usmievajú, majú k sebe blízko - cítia sa spolu dobre.
Vychovávateľ potom ukazuje deťom jednotlivé fotografie ich rodinných príslušníkov a kladie otázky:
- Kto je Vanya pre jeho matku? (Vanya je syn pre mamu.)
- Koho deti sú Vanya a Tanya? (Deti mamy a otca.)
- Koho sú to vnúčatá? (Vnuci starých rodičov.)
- Koho je to mama? (Tanyina mama, dcéry, dievčatá.)
- Koho je to babička? (Tanya a Vanyina babička.)
- Kto je Vanyina sestra? (Tanya, dievča.)
Babička Matryona hovorí, že veľmi miluje svoje láskavé vnúčatá a pýta sa, či chlapci vedia byť láskaví.
Uskutočňuje sa hra s loptou „Pomenujte láskyplne“.
Deti stoja v kruhu. V strede kruhu je učiteľ s loptou. Hodí dieťaťu loptu a zavolá ktoréhokoľvek člena rodiny, napr.: „Mami“ (otec, sestra, brat, babka, dedko). Dieťa, ktoré chytilo loptu, musí svoju matku láskavo pomenovať (mama, mama, mama, mama).
Učiteľka ďalej upriamuje pozornosť detí na košík, ktorý so sebou priniesla babička Matryona: „Ktokoľvek stará mama Matryona vloží kôš, mal by doň vložiť dobré skutky, ktoré doma robí celá rodina.“
Deti stoja v kruhu. Učiteľ chodí v kruhu, položí dieťaťu košík na dlaň a zvoláva dobré skutky celej rodiny (varenie chutného jedla, chodenie do obchodu, starostlivosť o chorého dedka, umývanie riadu, pranie bielizne, vysávanie, prechádzky pes, práca v krajine atď.) atď.).
Matryona ďakuje chlapcom za kôš plný dobrých skutkov, ktoré pomenovali. Učiteľka ďakuje babke Matryone, deťom a uzatvára: „Všetci máte mamy, otcov, babky, dedkov, niekto má brata, sestru. Toto je rodina. Členovia rodiny žijú spolu, milujú sa a starajú sa o seba. Každý človek veľmi potrebuje rodinu. Rodina môže byť veľká alebo malá. Hlavná vec je, že sa členovia rodiny navzájom milujú, sú pozorní a starajú sa o seba."
Na záver babička Matryona pozýva svoju veľkú rodinu a všetky deti na čaj a koláč.

októbra

3. Petržlen ide do práce

možnosť 1

Softvérový obsah. Naučte deti zoskupovať predmety podľa účelu; podporovať túžbu pomáhať dospelým.
Softvérový obsah. Obrázky zobrazujúce predmety potrebné pre hry a pre prácu v záhrade, v kuchyni, v byte; tri dispozície: záhrada, kuchyňa, izba.

Priebeh lekcie

Učiteľ ukáže deťom list od Petrušky a prečíta ho. V liste Petruška hovorí, že je na návšteve u babičky. Hrá sa, kreslí, chodí, pomáha aj babke. Dnes mu dala tri úlohy: zasadiť mrkvu v záhrade a zaliať kvety; variť polievku; dať veci do poriadku v izbe (odstrániť hračky, odprášiť, povysávať). Petruška sa však zamotal do nástrojov potrebných na splnenie úloh a požiadal chlapcov, aby mu pomohli.
Učiteľ ukazuje deťom modely záhrady, kuchyne a izby a vysvetľuje úlohu: musíte urobiť jeden obrázok, pozorne sa naň pozrieť, pomenovať predmet, povedať, ako sa používa a na akú prácu je potrebný, a potom dať obrázok k príslušnému modelu. Vysávač sa používa napríklad na čistenie koberca, treba ho zapnúť a povysávať, takže obrázok vysávača musí byť umiestnený na pôdoryse miestnosti.
Učiteľ upozorňuje deti na skutočnosť, že medzi obrázkami s nástrojmi sú obrázky s hračkami. Treba ich vybrať a vložiť do krabice. Úloha sa považuje za dokončenú, ak sú všetky obrázky správne rozložené.
Na konci hry učiteľ vyzve deti, aby Petruške v liste povedali, aké predmety bude potrebovať na splnenie úloh starej mamy.

Možnosť 2

Softvérový obsah. Rozvíjať schopnosť zoskupovať položky podľa účelu; zlepšiť koordináciu a presnosť pohybov.
Materiál. Obrázky zobrazujúce pracovné nástroje (hrable, lopata, kanva) alebo hračkárske hrable, lopata, kanva; kvetináč; bábika Petržlen; obrazovke.

Priebeh lekcie

Petruška prichádza k deťom na návštevu a prináša obrázky náradia (hrabľa, lopatka, kanva) alebo hračkárske hrable, lopatka, kanva a kvetináč.
Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa a pomenujte, čo priniesol Petruška? (Hráble, lopata, kanva, kvetináč.) Prečo si myslíš, že Petruška toto všetko potrebuje? (Petržlen bude fungovať.) Patrí hrable do prírodného alebo človekom vytvoreného sveta? (Na ten, ktorý vytvoril človek.) A lopata? (Na ten, ktorý vytvoril človek.) A pozemok? (K prirodzenému.) A kanva? (Na ten, ktorý vytvoril človek.) Zasadíme si nejakú rastlinku a naučíme to petržlen. Najprv musíte zalievať zem, potom vykopať jamu, zasadiť rastlinu, posypať zemou a znova zaliať. Teraz nám povedzte, aké nástroje sme použili a na čo sú jednotlivé položky určené. (Konvička na polievanie, lopata na kopanie, hrable na kyprenie, zem, aby v nej všetko rástlo, slnko, aby všetko zohrialo.)
Teraz nakreslite predmety potrebné na prácu a Petruška a ja uvidíme, kto kreslí lepšie.
Deti začnú kresliť.

Možnosť 3

Softvérový obsah. Formovať schopnosť detí klasifikovať predmety podľa účelu; opraviť názvy povolaní; vzbudiť záujem o prácu záhradníka, kuchára, lekára, stolára, krajčíra.
Materiál. Obrázky zobrazujúce petržlen ako záhradníka, kuchára, lekára, tesára, krajčíra. Obrázky predmetov (nástroje a niekoľko doplnkových položiek).

Priebeh lekcie

Vychovávateľ. Už viete, že naša kamarátka Petruška išla k nemu domov rozprávková krajina a dnes som poslal list. Toto píše: „Ahojte chlapci! Píšem ti na diaľku. Veľmi sa mi tu páči. Dozvedel som sa veľa zaujímavého o ľuďoch rôznych profesií a dokonca som s nimi chcel pracovať. Keďže k vám čoskoro neprídem, posielam obrázky, na ktoré ma výtvarník namaľoval pri práci. A vy, chlapci, hádajte, pre koho chcem pracovať."
Pre koho podľa vás Petruška pracuje? (Ukazuje obrázok.) Správne, tu je doktor. a kto je tu? (Variť.) Kto zobrazuje petržlen na tomto obrázku? (Je to záhradník.) Ako si uhádol? (Sádi kvety.) Na tomto obrázku je Petruška krajčír, šije oblečenie pre deti aj dospelých. V rukách má centimeter, pomocou ktorého zistíte, koľko látky treba na nohavice či sukňu. Kto je zobrazený na tomto obrázku? (Spojovník.)
Petržlen vás požiada, aby ste mu pomohli vybrať veci, ktoré potrebuje pre svoju prácu. Ukážem obrázky a budete hádať, či Petruška potrebuje tento predmet na prácu alebo nie.
Ak dieťa správne pomenuje predmet, učiteľ mu dá obrázok. Vyhráva ten, kto má viac obrázkov. Hra je určená pre piatich hráčov.
Je možný variant skomplikovania hry: deti, ktoré už hru poznajú, sa môžu hrať samy pre 1-2 osoby.

4. Moji priatelia

Softvérový obsah. Vytvorte pojmy „priateľ“, „priateľstvo“. Pestovať medzi deťmi priateľské vzťahy, povzbudzovať ich k dobrým skutkom; naučiť spolupracovať, vcítiť sa, prejavovať si navzájom starostlivosť a pozornosť.

Priebeh lekcie

Učiteľka vyzve deti, aby si vypočuli báseň L. Kvitka a povedali, o koho ide.


O týchto chlapoch
Niet divu, že hovoria:
„Sú jedna druhá
Postavia sa ako hora."
Sú dvaja, ale zdá sa...
Prešľapuje čata
Pri príprave
Ide do boja.
Študujú chrobáky,
Posedenie pri rieke
A veľmi ochotne
Jedia koláče.
Jeden si povzdychne
Ďalší si povzdychne.
Jeden kýchne
Aj druhý kýchne.
Oni nebojujú
Takmer nikdy,
Boj predsa nie je šport
Boj áno.
Kde je prvý
Preto tam bude sekunda!
Stojte jeden za druhého
Chlapi do kopca!
deti. Toto je báseň o priateľoch.
Učiteľ objasňuje: „Kto je priateľ? Čo to znamená byť priateľmi?" (Vyjadrenia detí.)
Učiteľ vedie deti k záveru: skutoční priatelia sú tí, ktorým záleží na priateľovi alebo priateľoch, pomáhajú im vo všetkom.
Opatrovateľka potom vyzve deti, aby si zahrali hru, ktorá preverí priateľstvo. Pozýva dvoch chlapov - priateľov.
Koná sa vonkajšia hra „Cross the Swamp“.
Na podlahe je oddelená „bažina“ (časť 3-4 metre dlhá). Učiteľ dá deťom dve dosky.
Vychovávateľ. Kto môže prejsť cez močiar rýchlejšie bez toho, aby si namočil nohy? Ale nezabudnite, že ste priatelia a močiar je veľmi zákerný.
Deti na doskách „prechádzajú cez močiar“, pričom si v prípade potreby pomáhajú.
Vychovávateľ. Výborne! Šťastný je ten, kto má priateľa. Zaujímalo by ma, či má každý priateľov? Skontrolujme to.
Uskutočňuje sa didaktická hra „Pomenujte svojich priateľov“.
Učiteľ vyberie lotto karty s obrázkom rozprávkových hrdinov, vyzve deti, aby spojili karty do skupín a pomenovali rozprávkových hrdinov - priateľov:
- Cheburashka, Krokodíl, Gena;
- Karabas-Barabas, Duremar;
- Buratino, Malvína, Pierrot, Arlecchino;
- Koschey, Baba Yaga, Leshy, Serpent Gorynych;
- Nif-Nif, Naf-Naf, Nuf-Nuf.
Vychovávateľ. Dobre! Prečo má každý hrdina svojich priateľov? Čo ich spája? (Výroky detí.) Presne tak – spoločné záujmy, ciele, záľuby. Koľkí z vás nám chcú povedať o svojom priateľovi (bez toho, aby ste ho volali menom), o svojich záľubách, spoločných hrách? A budeme hádať, kto to je. Napríklad: „Som kamarát s chlapcom z našej skupiny. Veľmi rád stavia pieskové mestá. A vždy mu pomáham. Kto je to?"
Deti (4–5 detí), ak si to želajú, striedavo rozprávajú o svojich kamarátoch.
Vychovávateľ. Akí ste kamaráti! Všetci sú v poriadku, usmievate sa, ale viete prečo? Pretože sme hovorili o priateľoch. Je príjemné a radostné hovoriť o priateľoch. Koho možno nazvať priateľmi? (Výroky detí.) Koľko z vás má priateľov – zdvihnite ruku. Kto by chcel prekvapiť ostatných? Navrhujem, aby ste urobili darček z papiera, plastelínu pre svojho priateľa alebo priateľku a potom predstavili svoje remeslo osobe, ktorú milujete. Naša lekcia sa blíži ku koncu. Ale priateľstvo s nami zostáva navždy. Vážte si priateľstvo, vážte si priateľstvo - buďte si navzájom skutočnými priateľmi.

novembra

5. Petržlen ide maľovať

Softvérový obsah. Pokračujte v učení detí zoskupovať veci podľa účelu; rozvíjať zvedavosť.
Materiál. Veľký obraz "Klaun kreslí"; malé obrázky zobrazujúce nástroje a materiály na maľovanie.

Priebeh lekcie

Petruška príde navštíviť deti, vyberie z leporela veľký obrázok „Klaun kreslí“ a požiada deti, aby povedali, čo je na ňom zobrazené.
Potom Petruška ukáže malé obrázky a požiada deti, aby mu pomohli nájsť nástroje a materiály na maľovanie. Deti vyberajú obrázky s pomôckami a materiálmi na kreslenie, pomenúvajú predmety, hovoria, ako sa používajú a na čo slúžia. Obrázky zobrazujúce predmety, ktoré nezodpovedajú úlohe, deti odkladajú.
Aby petržlen správne používal nástroje a materiály na kreslenie, učiteľ vyzve deti, aby rozložili obrázky do troch skupín:
1) nástroje na maľovanie farbami;
2) nástroje na kreslenie ceruzkami;
3) pomôcky na kreslenie pastelkami.
Deti vysvetlia, prečo boli položky priradené do tejto skupiny. Herná úloha sa považuje za splnenú, ak chlapci správne klasifikovali predmety.
Potom učiteľ zorganizuje hru „Nájdi pár“, aby si upevnil schopnosť určiť účel a funkciu predmetov. Hra využíva obrázky zobrazujúce predmety, ktoré plnia rovnaké a rôzne funkcie.
Vychovávateľ. Chlapci, včera večer mi priniesli balík a list. Chcete vedieť, čo hovorí? List prišiel od detí z inej škôlky. Pozývajú nás zahrať si hru „Nájdi pár“ a opíšu ju. Čo je v balení? Tu sú obálky s obrázkami. Každá obálka obsahuje štyri obrázky zobrazujúce predmety. Všetky položky plnia nejaký druh funkcie. Čo to znamená „objekt vykonáva nejakú funkciu“? (Odpovede detí.)
Deti s pomocou učiteľa vysvetľujú, čo s pomocou tohto predmetu robia, ako sa používa. Deti potom pomenúvajú predmety na obrázkoch a rozprávajú sa o ich funkciách.
Učiteľka dáva deťom po jednom obrázku.
Vychovávateľ. Vypočujte si zadanie: k prvému stolu sedia deti s obrázkami s predmetmi na prenášanie závažia, k druhému deti s obrázkami s predmetmi na kreslenie, k tretiemu stolu deti s obrázkami s predmetmi na osvetlenie miestnosti. Teraz si zoberte obrázky predmetov, ktoré vám pomáhajú učiť sa, a potom obrázky predmetov, ktoré vám pomáhajú pracovať. Výborne! Odviedol dobrú prácu.

6. Naša škôlka je taká dobrá - lepšiu škôlku nenájdete

Softvérový obsah. Objasniť vedomosti detí o materskej škole. (Veľká krásna budova, v ktorej je veľa útulných kolektívov, sú tam dve sály (hudobná a športová), priestranná kuchyňa, kde kuchárky pripravujú jedlo, lekárska ordinácia, kde sa pomáha deťom. Škôlka pripomína veľkú rodinu, kde sa všetci starajú navzájom.) Rozšíriť poznatky o ľuďoch rôznych profesií pracujúcich v materskej škole.
Materiál. Fotografie: celkový pohľad na materskú školu, skupinové miestnosti, hudobnú a športovú halu, kuchyňu, lekársku ordináciu; obrázky detí, ktoré robia rôzne druhyčinnosti; fotografie pracovníčok materskej školy. Whatman list, lepidlo, fixky, farebný papier.

Priebeh lekcie

Učiteľka sa pýta detí, či milujú svoju škôlku; radi sa hrajú, študujú, pracujú; koľko kamarátov majú v škôlke.
Vyzve chalanov, aby urobili fotomontáž o materská škola na spoločnom stánku. Upozorňuje ich na fotografie, žiada ich, aby medzi nimi našli fotografiu budovy materskej školy.
Spolu s deťmi položí fotografiu budovy materskej školy na list papiera Whatman a prilepí ju.
Učiteľ vyzve deti, aby odpovedali na otázky a objasní, že každá odpoveď je uvedená na fotografii. Upozorňuje na skutočnosť, že po každej odpovedi musia nájsť požadovanú fotografiu a nalepiť ju na spoločný stojan.
Počas rozhovoru s deťmi učiteľ nalepí všetky fotografie na list papiera Whatman.
Otázky pre deti:
- Čo je veľa vecí v škôlke? (Skupiny, deti, dospelí, hračky atď.)
- Je veľa skupín dobrých alebo zlých?
- Aká je naša skupina? (Veľké, svetlé, krásne, útulné atď.)
- Čo robia chalani v skupine? (hrajte sa s hračkami, čítajte knihy, starajte sa o kvety, cvičte atď.)
- Aké priestory okrem toho skupinové izby, dobre vieš? (Hudobná a športová hala, kuchyňa, lekárska ordinácia atď.)
- Aké profesie vykonávajú ľudia v materskej škole? (vychovávatelia, kuchári, zdravotná sestra, manažér, hudobný režisér, tesár, strážnik atď.)
- Akú prácu robí učiteľ? Výchovný asistent? variť? práčka? Atď.
- Čo môžete povedať o učiteľoch, kuchárovi, zdravotník, asistent učiteľa? Čo sú zač?
Učiteľka zhrnie odpovede detí a privedie ich k záveru, že škôlka je veľká, krásna, navštevuje ju veľa detí; v materskej škole pracujú ľudia rôznych profesií, ich práca je významná a dôležitá.
V priebehu rozhovoru sa farebným papierom nakreslí list papiera Whatman s fotografiami.